
Czy żeby sprawdzić prognozę pogody – odczuwalną temperaturę, ciśnienie, wilgotność powietrza, siłę opadów czy nawet siłę wiatru – musimy za każdym razem szukać prognoz w internecie lub telewizorze? Jeśli często ją sprawdzamy i potrzebujemy szybkich, wygodnych odczytów, możemy zaopatrzyć się w stację pogodową.
Stacje pogody to niewielkie urządzenia, które zapewniają nam stały dostęp do informacji o aktualnych warunkach atmosferycznych i prognozie pogody. Jaka stacja pogody najlepiej spełni nasze oczekiwania? W tym artykule piszemy nieco więcej na temat tego sprzętu.
Dowiesz się:
- Co to jest stacja pogody? Jak działa stacja pogodowa?
- Jaką stację pogody wybrać?
- Najważniejsze funkcje stacji pogodowej
- Jaka stacja pogody? Ranking modeli
Co to jest stacja pogody? Jak działa stacja pogodowa?
Stacja pogodowa jest to zazwyczaj sprzęt wielkością zbliżony do dużego smartfona lub tabletu. Z reguły służy do powieszenia na ścianie – tak, aby każdy z domowników mógł łatwo sprawdzić aktualne dane pogodowe.
Tańsze urządzenia mają budowę jednoczęściową. Tego typu stacja pogodowa na ścianę mieści w sobie wszystkie niezbędne czujniki. Urządzenia z wyższej półki cenowej składają się ze stacji bazowej, oraz szeregu czujników rozmieszczonych poza domem. Mierzą one odpowiednie parametry i przekazują je do stacji bazowej za pomocą łączności bezprzewodowej.
Tańsze stacje pogodowe ograniczają swoją funkcję do wyświetlania aktualnych informacji. Modele droższe potrafią gromadzić i analizować informacje, wyznaczać trendy i na ich podstawie prognozować pogodę. Z kolei najbardziej zaawansowane modele pobierają dokładne prognozy pogody z zewnętrznych źródeł. Mogą to być serwisy internetowe, bądź też prognoza Meteotime w przypadku, gdy sprzęt potrafi odbierać nadawany ze Szwajcarii sygnał HGB. Jest to możliwe tylko w kilku województwach w Polsce.
Stacja pogody do domu wyposażona w zewnętrzne czujniki będzie podawać wiarygodne informacje, jeśli czujniki te zostaną umieszczone w odpowiednich miejscach. Przykładowo czujnik temperatury powinien być umieszczony dwa metry nad ziemią i nienasłonecznionym miejscu.
Jaką stację pogody wybrać?
Jaka stacja pogody sprawdzi się najlepiej, na jakie jej parametry zwrócić szczególną uwagę? Oto lista kilku najważniejszych cech:
- Zakres temperatury – ten parametr mówi nam, jaka jest rozpiętość temperatury, którą są w stanie odczytać czujniki danej stacji pogodowej. Zakres jest często podawany oddzielnie dla temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Oczywiście im szerszy jest zakres, tym dla nas lepiej. Powinno być to co najmniej od -20°C do +50°C.
- Błąd pomiaru – wskazuje, o ile może pomylić się urządzenie, przy oznaczaniu aktualnej temperatury powietrza. Dobrej jakości stacje mają błąd pomiaru na poziomie 0,5°C. Często jednak ten parametr nie jest podawany w ogólnej specyfikacji i należy szukać tej informacji w instrukcji urządzenia.
- Wyświetlacz – może być kolorowy bądź monochromatyczny. Najważniejsze, aby był jasny i czytelny, nawet pod większymi kątami widzenia. Idealnie, jeśli będzie miał opcję podświetlania.
- Zasilanie – stacje pogody najczęściej zasilane są bateriami lub akumulatorkami AA i AAA. Ilość baterii zależy między innymi od wielkości wyświetlacza i funkcji.
- Zapis danych – niektóre modele posiadają opcję zapamiętywania danych historycznych dla poszczególnych parametrów pogody. Pozwala to między innymi śledzić zmiany.
- Łączność – jeśli stacja posiada zewnętrzne czujniki, musi posiadać z nimi łączność bezprzewodową. Stacja pogodowa wifi lub łącząca się za pośrednictwem Bluetooth gwarantuje komfort użytkowania.
- Ilość czujników – im więcej zewnętrznych czujników posiada stacja pogody meteo, tym dokładniejsze i bardziej wiarygodne są prezentowane przez nią informacje. Szczególnie o różnych porach dnia, gdy słońce znajduje się z różnych stron domu. Czujnik do stacji pogody musi być umiejscowiony zgodnie z wymaganiami i inaczej jego wskazania mogą być zafałszowane.
Najważniejsze funkcje stacji pogodowej
Jakie konkretnie parametry pogodowe może prezentować kupowane przez nas urządzenie?
Pomiar temperatury
Najbardziej podstawowa funkcja obecna w każdej stacji pogody. Wartość temperatury podawana jest dla wnętrza pomieszczenia, jak i warunków zewnętrznych. Bardziej zaawansowane urządzenia podają też temperaturę odczuwalną, biorąc pod uwagę m.in. wiatr i wilgotność powietrza.
Pomiar ciśnienia
Funkcja ważna dla osób, które są wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Ciśnienie podawane jest w hektopaskalach (hPa). Niektóre ze stacji potrafią podawać trendy w zmianach ciśnienia na najbliższe dni.
Wilgotność powietrza
Również podawana zarówno dla warunków zewnętrznych, jak i wewnątrz pomieszczenia. Parametr jest szczególnie ważny dla osób z dolegliwościami układu oddechowego. Odpowiednia wilgotność powinna wynosić od 40 do 60 proc.
Prognozowanie pogody
Nowoczesne stacje pogodowe potrafią przedstawiać nam dokładną prognozę pogody na najbliższe dni. Część z nich tworzy ją samodzielnie na podstawie historycznych danych pogodowych. Część pobiera prognozy ze źródeł zewnętrznych, na przykład serwisów internetowych.
Siła wiatru
Rzadko spotykany czujnik, z uwagi na konieczność zainstalowania go na zewnątrz – najlepiej na dachu. Inna lokalizacja, szczególnie w osłoniętych fragmentach terenu, będzie dawała mało wiarygodny wynik.
Czujnik aktualnych opadów
Czujnik przeznaczony głównie dla entuzjastów badania trendów w pogodzie lub posiadaczy ogrodów. Wymaga instalacji na zewnątrz. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się ile deszczu spadło np.: na nasz ogród, czego czasami nie da się jednoznacznie wywnioskować spoglądając za okno.
Miernik promieniowania UV
Promieniowanie ultrafioletowe opalana naszą skórę, pozytywnie wpływa na nasz nastrój i przyczynia się do powstawania w naszym organizmie witaminy D. Stacja pogodowa może mierzyć ten istotny dla nas parametr.
Wbudowany mini-projektor
Niektóre stacje pogodowe mają wbudowany niewielki projektor, który wyświetla podstawowe informacje na ścianie, czy powierzchni biurka. Stacja pogody z projektorem ułatwia nam odczytywanie informacji. Nie musimy podchodzić do panelu – wystarczy spojrzeć w jego stronę.
Funkcje dodatkowe
Stacje pogodowe mogą być wyposażone w szereg użytecznych funkcji dodatkowych. Jedną z najbardziej praktycznych jest radio ze stacją pogody. Większość urządzeń zawiera też alarm z funkcją drzemki lub zegar. Część z nich może też pełnić funkcje ramki cyfrowej i wyświetlać na przykład zdjęcia naszych bliskich. Niektóre stacje pogodowe mają też funkcję kalendarza.
Jaka stacja pogody? Ranking stacji pogodowych
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki robot myjący okna? Jak wybrać dobrego robota do mycia okien?

Jaki monitor gamingowy? Czym wyróżnia się monitor do gier?

Jakie żelazko? 10 porad, które ułatwią zakup

Jaki zegarek sportowy wybrać? Ranking zegarków sportowych

Jaki dron wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Ranking 2021

Jak działają słuchawki z przewodzeniem kostnym?
