Jaka stacja pogody? Ranking stacji pogodowych

06.11.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy żeby sprawdzić prognozę pogody – odczuwalną temperaturę, ciśnienie, wilgotność powietrza, siłę opadów czy nawet siłę wiatru – musimy za każdym razem szukać prognoz w internecie lub telewizorze? Jeśli często ją sprawdzamy i potrzebujemy szybkich, wygodnych odczytów, możemy zaopatrzyć się w stację pogodową.

Stacje pogody to niewielkie urządzenia, które zapewniają nam stały dostęp do informacji o aktualnych warunkach atmosferycznych i prognozie pogody. Jaka stacja pogody najlepiej spełni nasze oczekiwania? W tym artykule piszemy nieco więcej na temat tego sprzętu.

Dowiesz się:

Co to jest stacja pogody? Jak działa stacja pogodowa?

Stacja pogodowa jest to zazwyczaj sprzęt wielkością zbliżony do dużego smartfona lub tabletu. Z reguły służy do powieszenia na ścianie – tak, aby każdy z domowników mógł łatwo sprawdzić aktualne dane pogodowe.

Tańsze urządzenia mają budowę jednoczęściową. Tego typu stacja pogodowa na ścianę mieści w sobie wszystkie niezbędne czujniki. Urządzenia z wyższej półki cenowej składają się ze stacji bazowej, oraz szeregu czujników rozmieszczonych poza domem. Mierzą one odpowiednie parametry i przekazują je do stacji bazowej za pomocą łączności bezprzewodowej.

Tańsze stacje pogodowe ograniczają swoją funkcję do wyświetlania aktualnych informacji. Modele droższe potrafią gromadzić i analizować informacje, wyznaczać trendy i na ich podstawie prognozować pogodę. Z kolei najbardziej zaawansowane modele pobierają dokładne prognozy pogody z zewnętrznych źródeł. Mogą to być serwisy internetowe, bądź też prognoza Meteotime w przypadku, gdy sprzęt potrafi odbierać nadawany ze Szwajcarii sygnał HGB. Jest to możliwe tylko w kilku województwach w Polsce.

Stacja pogody do domu wyposażona w zewnętrzne czujniki będzie podawać wiarygodne informacje, jeśli czujniki te zostaną umieszczone w odpowiednich miejscach. Przykładowo czujnik temperatury powinien być umieszczony dwa metry nad ziemią i nienasłonecznionym miejscu.

jaka stacja pogody

Jaką stację pogody wybrać?

Jaka stacja pogody sprawdzi się najlepiej, na jakie jej parametry zwrócić szczególną uwagę? Oto lista kilku najważniejszych cech:

  • Zakres temperatury – ten parametr mówi nam, jaka jest rozpiętość temperatury, którą są w stanie odczytać czujniki danej stacji pogodowej. Zakres jest często podawany oddzielnie dla temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Oczywiście im szerszy jest zakres, tym dla nas lepiej. Powinno być to co najmniej od -20°C do +50°C.
  • Błąd pomiaru – wskazuje, o ile może pomylić się urządzenie, przy oznaczaniu aktualnej temperatury powietrza. Dobrej jakości stacje mają błąd pomiaru na poziomie 0,5°C. Często jednak ten parametr nie jest podawany w ogólnej specyfikacji i należy szukać tej informacji w instrukcji urządzenia.
  • Wyświetlacz – może być kolorowy bądź monochromatyczny. Najważniejsze, aby był jasny i czytelny, nawet pod większymi kątami widzenia. Idealnie, jeśli będzie miał opcję podświetlania.
  • Zasilanie – stacje pogody najczęściej zasilane są bateriami lub akumulatorkami AA i AAA. Ilość baterii zależy między innymi od wielkości wyświetlacza i funkcji.
  • Zapis danych – niektóre modele posiadają opcję zapamiętywania danych historycznych dla poszczególnych parametrów pogody. Pozwala to między innymi śledzić zmiany.
  • Łączność – jeśli stacja posiada zewnętrzne czujniki, musi posiadać z nimi łączność bezprzewodową. Stacja pogodowa wifi lub łącząca się za pośrednictwem Bluetooth gwarantuje komfort użytkowania.
  • Ilość czujników – im więcej zewnętrznych czujników posiada stacja pogody meteo, tym dokładniejsze i bardziej wiarygodne są prezentowane przez nią informacje. Szczególnie o różnych porach dnia, gdy słońce znajduje się z różnych stron domu. Czujnik do stacji pogody musi być umiejscowiony zgodnie z wymaganiami i inaczej jego wskazania mogą być zafałszowane.

Najważniejsze funkcje stacji pogodowej

Jakie konkretnie parametry pogodowe może prezentować kupowane przez nas urządzenie?

Pomiar temperatury

Najbardziej podstawowa funkcja obecna w każdej stacji pogody. Wartość temperatury podawana jest dla wnętrza pomieszczenia, jak i warunków zewnętrznych. Bardziej zaawansowane urządzenia podają też temperaturę odczuwalną, biorąc pod uwagę m.in. wiatr i wilgotność powietrza.

Pomiar ciśnienia

Funkcja ważna dla osób, które są wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Ciśnienie podawane jest w hektopaskalach (hPa). Niektóre ze stacji potrafią podawać trendy w zmianach ciśnienia na najbliższe dni.

Wilgotność powietrza

Również podawana zarówno dla warunków zewnętrznych, jak i wewnątrz pomieszczenia. Parametr jest szczególnie ważny dla osób z dolegliwościami układu oddechowego. Odpowiednia wilgotność powinna wynosić od 40 do 60 proc.

Prognozowanie pogody

Nowoczesne stacje pogodowe potrafią przedstawiać nam dokładną prognozę pogody na najbliższe dni. Część z nich tworzy ją samodzielnie na podstawie historycznych danych pogodowych. Część pobiera prognozy ze źródeł zewnętrznych, na przykład serwisów internetowych.

Siła wiatru

Rzadko spotykany czujnik, z uwagi na konieczność zainstalowania go na zewnątrz – najlepiej na dachu. Inna lokalizacja, szczególnie w osłoniętych fragmentach terenu, będzie dawała mało wiarygodny wynik.

Czujnik aktualnych opadów

Czujnik przeznaczony głównie dla entuzjastów badania trendów w pogodzie lub posiadaczy ogrodów. Wymaga instalacji na zewnątrz. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się ile deszczu spadło np.: na nasz ogród, czego czasami nie da się jednoznacznie wywnioskować spoglądając za okno.

Miernik promieniowania UV

Promieniowanie ultrafioletowe opalana naszą skórę, pozytywnie wpływa na nasz nastrój i przyczynia się do powstawania w naszym organizmie witaminy D. Stacja pogodowa może mierzyć ten istotny dla nas parametr.

Wbudowany mini-projektor

Niektóre stacje pogodowe mają wbudowany niewielki projektor, który wyświetla podstawowe informacje na ścianie, czy powierzchni biurka. Stacja pogody z projektorem ułatwia nam odczytywanie informacji. Nie musimy podchodzić do panelu – wystarczy spojrzeć w jego stronę.

Funkcje dodatkowe

Stacje pogodowe mogą być wyposażone w szereg użytecznych funkcji dodatkowych. Jedną z najbardziej praktycznych jest radio ze stacją pogody. Większość urządzeń zawiera też alarm z funkcją drzemki lub zegar. Część z nich może też pełnić funkcje ramki cyfrowej i wyświetlać na przykład zdjęcia naszych bliskich. Niektóre stacje pogodowe mają też funkcję kalendarza.

Jaka stacja pogody? Ranking stacji pogodowych


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej