Jaka stacja parowa? Generator pary czy żelazko parowe?

Jaka stacja parowa? Generator pary czy żelazko parowe?

Coraz więcej osób decyduje się na prasowanie z wykorzystaniem pary. Prasowanie parą jest znacznie szybsze i efektywniejsze niż czynność ta wykonywana wyłącznie w oparciu o wysoką temperaturę i nacisk stopy. Większość żelazek ma już opcję użycia pary.

Jednak tylko droższe modele wyposażone są w generatory pary. Co daje stacja parowa i jaka stacja parowa okaże się najlepsza dla naszych potrzeb?

W tym poradniku znajdziesz:

Co to jest stacja parowa? Jak działa generator pary?

Często osoby decydujące się na prasowanie parą zadają sobie pytanie – stacja parowa czy generator pary? Tak naprawdę pytanie to powinno brzmieć – stacja parowa czy żelazko parowe, ponieważ generator pary to po prostu inaczej nazwana stacja parowa. Część producentów generatorami pary nazywa żelazka parowe, ale należy wyraźnie odróżnić te dwa urządzenia. Różnią się bowiem swoją konstrukcją i zasadą działania.

W stacji parowej zbiornik na wodę nie jest umiejscowiony w żelazku. Woda znajduje się w osobnym pojemniku, w którym umiejscowiony jest też bojler, który podgrzewa ją i zamienia w parę. Para ta jest następnie pompowana do żelazka przez odpowiedni przewód. Taka konstrukcja urządzenia powoduje, że wydmuch pary ze stopy żelazka może być nieustanny i znacznie mocniejszy.

Jeśli prasujesz często i dużo, to warto postawić na stację parową.

Podsumowując

stacja parowa = generator pary

żelazko parowe ≠ generator pary

System prasowania

Szczególną odmianą stacji parowej jest tak zwany system prasowania. Jest to stacja parowa z deską do prasowania oraz oczywiście żelazkiem w jednym urządzeniu. Niektóre deski wchodzące w skład takiego systemu mają funkcję zasysania oraz nadmuchu. Funkcja zasysania powoduje lepsze przywieranie materiału. Z kolei funkcja nadmuchu umożliwia prasowanie bez odciskania. Mniej więcej jak na poduszce powietrznej.

jaki generator pary

Prasowanie parą – jakie inne urządzenia?

Żelazko parowe

Żelazko parowe zna zapewne większość z nas. Posiadają one w swoim korpusie zbiornik na wodę. Po włączeniu żelazka, w specjalnym pojemniku woda podgrzewana jest do temperatury wrzenia, wskutek czego zamienia się w parę. Parę tę możemy uwolnić, używając odpowiedniego przycisku na rączce, a wtedy wydmuchiwana jest przez szereg otworów w stopie żelazka. Żelazko na parę w zdecydowanej większości przypadków jest połączone z gniazdkiem za pomocą przewodu. Jednak na rynku dostępnych jest też kilka modeli bezprzewodowych.

Żelazko z generatorem pary

Odmianą żelazka parowego jest żelazko z generatorem pary. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie należy go mylić z generatorem pary. To po prostu żelazko parowe o wyjątkowo mocnym wyrzucie pary. Gwarantuje uderzenie pary aż do 200g/min. Wciąż jednak jest tradycyjnie zbudowanym żelazkiem.

Maxi żelazka

Odrębnym rodzajem urządzeń są tak zwane maxi żelazka. Są one często mylone ze stacją parową z racji podobnego wyglądu. Tu również mamy osobny zbiornik na wodę. Jednak w przypadku maxi żelazek w osobnym pojemniku nie ma bojlera ani żadnego innego urządzenia podgrzewającego wodę. Wężem łączącym żelazko z pojemnikiem nie jest więc przesyłana para, lecz woda. Dopiero w żelazku jest ona zamieniana na parę.

Zaletą tych urządzeń jest znacznie większa pojemność zbiornika na wodę, a więc zyskujemy dłuższe prasowanie bez konieczności jej uzupełniania. Jednak nie otrzymamy bardzo wysokiego ciśnienia pary, jakie gwarantuje nam stacja parowa.

Parownice

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o parownicach. Są to niewielkie urządzenia generujące podmuch pary wodnej. Trzymamy je w dłoni, a nadmuch pary na ubrania prowadzony jest w pionie.

Popularne parownice

Jaki generator pary? Najważniejsze cechy

Na co zwrócić szczególną uwagę oceniając żelazko z generatorem pary? Jaka stacja parowa będzie najlepsza? Sprawdźmy w szczególności następujące jej parametry:

 • ciśnienie pary – kluczowa kwestia, która decyduje o efektywności urządzenia. W tym przypadku pompa powinna generować minimum ciśnienie 5 bar. Jednak im więcej, tym lepiej
 • strumień pary – parametr ten powiązany jest z ciśnieniem. Określa ilość pary, która jest emitowana w ciągu jednej minuty. Za minimum powinniśmy uznać poziom 100gram. W przypadku jednorazowego uderzenia pary powinno to być co najmniej 300gram.
 • moc – ten parametr decyduje przede wszystkim o czasie, w ciągu którego stacja będzie gotowa do pracy po włączeniu. Moc powinna wynosić co najmniej 2200W.
 • pojemność zbiornika na wodę – im więcej wody zmieści zbiornik, tym dłużej będziemy mogli prasować bez przerw. Stacje mają najczęściej zbiorniki o pojemności od półtora litra do dwóch litrów.
 • stopa żelazka – tak jak w przypadku klasycznych żelazek, tak i w tym przypadku zwróćmy uwagę na stopę żelazka. Szczególnie warta polecenia jest stopa ceramiczna. Gwarantuje ona wysoką wytrzymałość na zarysowania i doskonały poślizg po tkaninie.

jaka stacja parowa

Pozostałe funkcje stacji parowej

Decydując, jaka stacja parowa będzie najlepszym wyborem, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą być dostępne w takim urządzeniu:

 • automatyczny dobór temperatury prasowania – nie musisz znać wartości najlepszych do prasowania konkretnych rodzajów tkanin. Żelazko z tą funkcją samodzielnie dobierze idealną temperaturę.
 • blokada kapania – para wodna często skrapla się na stopie. W przypadku żelazka z tą funkcją woda nie będzie skapywać na prasowane ubrania lub na deskę.
 • możliwość użycia wody kranowej – zarówno klasyczne żelazka jak i stacje parowe są narażone na osadzanie się kamienia. Żelazka z tą funkcją posiadają zabezpieczenia, które powodują, że bez obaw będziemy mogli używać wody z kranu.
 • prasowanie w pionie – niektóre delikatne ubrania lepiej prasować w pionie – na przykład na wieszaku. Upewnijmy się, że nasze żelazko taką opcję posiada.
 • samooczyszczanie – podczas użytkowania żelazka w kanalikach parowych osadza się kamień. Skorzystanie z funkcji samooczyszczania powoduje udrożnienie kanalików.
 • spryskiwacz – podczas prasowania możemy spryskać wodą tkaninę przed naszym żelazkiem. To dodatkowo pomaga rozprostować zagniecenia.
 • system antywapienny – zapobiega on osadzaniu się kamiennego osadu wewnątrz żelazka. W ten sposób zapobiegamy pojawianiu się białych nalotów na prasowanych rzeczach. System antywapienny może być wymienny lub wbudowany na stałe.
 • lampka kontrolna temperatury – sygnalizuje, kiedy żelazko osiągnęło żądaną temperaturę i jest gotowe do pracy.
 • blokada żelazka na stacji pary – umożliwia przymocowanie żelazka do stacji pary. Dzięki temu łatwiej przenosić całe urządzenie. Nie ma niebezpieczeństwa, że podczas przenoszenia żelazko spadnie ze stacji.

Generator pary czy żelazko parowe? Co wybrać?

Wszystko zależy od ilości rzeczy, jakie prasujemy i od częstotliwości tej czynności. Jeśli prasujemy raz na kilka dni niewielką ilość rzeczy, to zapewne nie zdołamy w pełni docenić zalet stacji parowej. Jeśli jednak mamy dużą rodzinę i prasujemy często, to urządzenie do prasowania parą może stanowić idealny wybór.

Wysokiej klasy stacje parowe świetnie się też sprawdzą w profesjonalnym zastosowaniu – choćby w pracowniach krawieckich. Stację parową często wybierają też rodzice małych dzieci. Mocny nadmuch gorącej pary nie tylko pozwala na szybkie i efektywne prasowanie, ale też błyskawicznie zabija bakterie i inne drobnoustroje, które mogłyby znaleźć się na ubrankach dziecka.

Jakie żelazko parowe kupić? Ranking

 • Tanie żelazko parowe: Russell Hobbs 23971-56 Supreme Steam Pro
 • Żelazko parowe do 300 zł: Russell Hobbs 25090-56 One Temperature
 • Żelazko parowe do 300 zł: Braun TS 745A

Inne żelazka parowe do 100 złPolecane żelazka parowe do 200 złPolecane żelazka parowe do 300 zł


Jaki generator pary kupić? Ranking

 • Braun CareStyle 1 IS 1014 VI: stacja parowa do 500 zł
 • Tefal SV8011 Express AntiCalc: generator pary do 1000 zł
 • Philips PerfectCare PSG7040/10: generator pary z automatyczną regulacją temperatury

Polecane generatory pary do 500 złPolecane stacje pary TefalPolecane generatory pary Philips


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 (5 głosów)

Czytaj więcej