Jaka stacja parowa? Generator pary czy żelazko parowe?

Coraz więcej osób decyduje się na prasowanie z wykorzystaniem pary. Prasowanie parą jest znacznie szybsze i efektywniejsze niż czynność ta wykonywana wyłącznie w oparciu o wysoką temperaturę i nacisk stopy. Większość żelazek ma już opcję użycia pary.

Jednak tylko droższe modele wyposażone są w generatory pary. Co daje stacja parowa i jaka stacja parowa okaże się najlepsza dla naszych potrzeb?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Co to jest stacja parowa?
 • Prasowanie parą – jakie inne urządzenia?
 • Jaki generator pary? Najważniejsze cechy
 • Pozostałe funkcje stacji parowej
 • Stacja parowa czy żelazko parowe? Co wybrać?

Polecane generatory pary w Komputronik.pl

Co to jest stacja parowa? Jak działa generator pary?

Często osoby decydujące się na prasowanie parą zadają sobie pytanie – stacja parowa czy generator pary? Tak naprawdę pytanie to powinno brzmieć – stacja parowa czy żelazko parowe, ponieważ generator pary to po prostu inaczej nazwana stacja parowa. Część producentów generatorami pary nazywa żelazka parowe, ale należy wyraźnie odróżnić te dwa urządzenia. Różnią się bowiem swoją konstrukcją i zasadą działania.

W stacji parowej zbiornik na wodę nie jest umiejscowiony w żelazku. Woda znajduje się w osobnym pojemniku, w którym umiejscowiony jest też bojler, który podgrzewa ją i zamienia w parę. Para ta jest następnie pompowana do żelazka przez odpowiedni przewód. Taka konstrukcja urządzenia powoduje, że wydmuch pary ze stopy żelazka może być nieustanny i znacznie mocniejszy.

Jeśli prasujesz często i dużo, to warto postawić na stację parową.

System prasowania

Szczególną odmianą stacji parowej jest tak zwany system prasowania. Jest to stacja parowa z deską do prasowania oraz oczywiście żelazkiem w jednym urządzeniu. Niektóre deski wchodzące w skład takiego systemu mają funkcję zasysania oraz nadmuchu. Funkcja zasysania powoduje lepsze przywieranie materiału. Z kolei funkcja nadmuchu umożliwia prasowanie bez odciskania. Mniej więcej jak na poduszce powietrznej.

jaki generator pary

Prasowanie parą – jakie inne urządzenia?

Żelazko parowe

Żelazko parowe zna zapewne większość z nas. Posiadają one w swoim korpusie zbiornik na wodę. Po włączeniu żelazka, w specjalnym pojemniku woda podgrzewana jest do temperatury wrzenia, wskutek czego zamienia się w parę. Parę tę możemy uwolnić, używając odpowiedniego przycisku na rączce, a wtedy wydmuchiwana jest przez szereg otworów w stopie żelazka. Żelazko na parę w zdecydowanej większości przypadków jest połączone z gniazdkiem za pomocą przewodu. Jednak na rynku dostępnych jest też kilka modeli bezprzewodowych.

Zobacz żelazka parowe >

Żelazko z generatorem pary

Odmianą żelazka parowego jest żelazko z generatorem pary. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie należy go mylić z generatorem pary. To po prostu żelazko parowe o wyjątkowo mocnym wyrzucie pary. Gwarantuje uderzenie pary aż do 200g/min. Wciąż jednak jest tradycyjnie zbudowanym żelazkiem.

Zobacz żelazka z mocnym uderzeniem pary >

Maxi żelazka

Odrębnym rodzajem urządzeń są tak zwane maxi żelazka. Są one często mylone ze stacją parową z racji podobnego wyglądu. Tu również mamy osobny zbiornik na wodę. Jednak w przypadku maxi żelazek w osobnym pojemniku nie ma bojlera ani żadnego innego urządzenia podgrzewającego wodę. Wężem łączącym żelazko z pojemnikiem nie jest więc przesyłana para, lecz woda. Dopiero w żelazku jest ona zamieniana na parę.

Zaletą tych urządzeń jest znacznie większa pojemność zbiornika na wodę, a więc zyskujemy dłuższe prasowanie bez konieczności jej uzupełniania. Jednak nie otrzymamy bardzo wysokiego ciśnienia pary, jakie gwarantuje nam stacja parowa.

Parownice

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o parownicach. Są to niewielkie urządzenia generujące podmuch pary wodnej. Trzymamy je w dłoni, a nadmuch pary na ubrania prowadzony jest w pionie.

Zobacz parownice w sklepie >

Podsumowując

stacja parowa = generator pary

żelazko parowe ≠ generator pary

Jaki generator pary? Najważniejsze cechy

Na co zwrócić szczególną uwagę oceniając żelazko z generatorem pary? Jaka stacja parowa będzie najlepsza? Sprawdźmy w szczególności następujące jej parametry:

 • ciśnienie pary – kluczowa kwestia, która decyduje o efektywności urządzenia. W tym przypadku pompa powinna generować minimum ciśnienie 5 bar. Jednak im więcej, tym lepiej
 • strumień pary – parametr ten powiązany jest z ciśnieniem. Określa ilość pary, która jest emitowana w ciągu jednej minuty. Za minimum powinniśmy uznać poziom 100gram. W przypadku jednorazowego uderzenia pary powinno to być co najmniej 300gram.
 • moc – ten parametr decyduje przede wszystkim o czasie, w ciągu którego stacja będzie gotowa do pracy po włączeniu. Moc powinna wynosić co najmniej 2200W.
 • pojemność zbiornika na wodę – im więcej wody zmieści zbiornik, tym dłużej będziemy mogli prasować bez przerw. Stacje mają najczęściej zbiorniki o pojemności od półtora litra do dwóch litrów.
 • stopa żelazka – tak jak w przypadku klasycznych żelazek, tak i w tym przypadku zwróćmy uwagę na stopę żelazka. Szczególnie warta polecenia jest stopa ceramiczna. Gwarantuje ona wysoką wytrzymałość na zarysowania i doskonały poślizg po tkaninie.

jaka stacja parowa

Pozostałe funkcje stacji parowej

Decydując, jaka stacja parowa będzie najlepszym wyborem, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą być dostępne w takim urządzeniu:

 • automatyczny dobór temperatury prasowania – nie musisz znać wartości najlepszych do prasowania konkretnych rodzajów tkanin. Żelazko z tą funkcją samodzielnie dobierze idealną temperaturę.
 • blokada kapania – para wodna często skrapla się na stopie. W przypadku żelazka z tą funkcją woda nie będzie skapywać na prasowane ubrania lub na deskę.
 • możliwość użycia wody kranowej – zarówno klasyczne żelazka jak i stacje parowe są narażone na osadzanie się kamienia. Żelazka z tą funkcją posiadają zabezpieczenia, które powodują, że bez obaw będziemy mogli używać wody z kranu.
 • prasowanie w pionie – niektóre delikatne ubrania lepiej prasować w pionie –  na przykład na wieszaku. Upewnijmy się, że nasze żelazko taką opcję posiada.
 • samooczyszczanie – podczas użytkowania żelazka w kanalikach parowych osadza się kamień. Skorzystanie z funkcji samooczyszczania powoduje udrożnienie kanalików.
 • spryskiwacz – podczas prasowania możemy spryskać wodą tkaninę przed naszym żelazkiem. To dodatkowo pomaga rozprostować zagniecenia.
 • system antywapienny – zapobiega on osadzaniu się kamiennego osadu wewnątrz żelazka. W ten sposób zapobiegamy pojawianiu się białych nalotów na prasowanych rzeczach. System antywapienny może być wymienny lub wbudowany na stałe.
 • lampka kontrolna temperatury – sygnalizuje, kiedy żelazko osiągnęło żądaną temperaturę i jest gotowe do pracy.
 • blokada żelazka na stacji pary – umożliwia przymocowanie żelazka do stacji pary. Dzięki temu łatwiej przenosić całe urządzenie. Nie ma niebezpieczeństwa, że podczas przenoszenia żelazko spadnie ze stacji.
Żelazka Generatory pary
jaka stacja parowa jaki generator pary

Generator pary czy żelazko parowe? Co wybrać?

Wszystko zależy od ilości rzeczy, jakie prasujemy i od częstotliwości tej czynności. Jeśli prasujemy raz na kilka dni niewielką ilość rzeczy, to zapewne nie zdołamy w pełni docenić zalet stacji parowej. Jeśli jednak mamy dużą rodzinę i prasujemy często, to urządzenie do prasowania parą może stanowić idealny wybór.

Wysokiej klasy stacje parowe świetnie się też sprawdzą w profesjonalnym zastosowaniu – choćby w pracowniach krawieckich. Stację parową często wybierają też rodzice małych dzieci. Mocny nadmuch gorącej pary nie tylko pozwala na szybkie i efektywne prasowanie, ale też błyskawicznie zabija bakterie i inne drobnoustroje, które mogłyby znaleźć się na ubrankach dziecka.

Jakie żelazko parowe kupić? Ranking

 • Tanie żelazko parowe: Adler AD 5032
 • Żelazko parowe do 200 zł: Braun TS 745A
 • Żelazko parowe do 300 zł: Russell Hobbs 25090-56 One Temperature

Tanie żelazko parowe: Adler AD 5032

Adler AD 5032 to żelazko parowe, które doskonale wypada w zestawieniu ceny do możliwości. Jego ceramiczna stopa nie tylko zapewnia wygody poślizg, jest odporna również na zarysowania. Do funkcji, jakie posiada należą: prasowanie parowe w poziomie i pionie, funkcja silnego uderzania parą (przeznaczona do trudnych zagnieceń) oraz prasowanie na sucho. Posiada również takie udogodnienia jak spryskiwacz czy opcja automatycznego wyłączania się. Moc jaką gwarantuje, jest zdecydowanie wystarczająca przy użytku domowym i wynosi 2400 W.


Żelazko parowe do 200 zł: Braun TS 745A

Doskonałe żelazko wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jego zaletą jest mocny wyrzut pary umożliwiający skuteczne prasowanie zarówno w poziomie, jak i w pionie. Do jego zbiornika bez obaw możemy nalewać wodę z kranu. Zaawansowany system antywapienny chroni przed odkładaniem się kamienia. Żelazko wyposażone zostało w stopę z eloxalu – materiału dwukrotnie odporniejszego na zarysowania niż stal. Urządzenie ma moc 2400W. Pojemność zbiornika na wodę to 400ml. Zaletą żelazka jest też 2,5-metrowy przewód zapewniający swobodę prasowania.


Żelazko parowe do 300 zł: Russell Hobbs 25090-56 One Temperature

Nowoczesne żelazko parowe do prasowania w pionie i w poziomie. Dla zwiększenia komfortu użytkowania jest ono wyposażone w jeden wariant temperatury prasowania – jest on idealny dla wszystkich rodzajów materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje też stopa pokryta turmalinem. Zapewnia on lepszy poślizg po tkaninach. Model ten zapewnia bardzo silny wyrzut pary – aż 210g. Przewód o długości trzech metrów zapewnia swobodę prasowania. Dla bezpieczeństwa model ten wyłączy się po 30 sekundach, gdy stopa jest skierowana w dół albo po 8 minutach, jeśli jest postawione w pionie.


Jaki generator pary kupić? Ranking

 • Żelazko z generatorem pary: Tefal SV7030 Liberty
 • Generator pary do 500 zł: Tefal SV8011 Express AntiCalc
 • Generator pary z automatyczną regulacją temperatury: Philips PerfectCare Elite Plus

Tani generator pary: Tefal SV7030 Liberty

Jest to model, który wybierany jest najczęściej przez relację ceny do możliwości. Doskonale sprawdza się przy przejściu z tradycyjnego żelazka na stację parową. Wrażenie robi  jego lekkość, a wygodę użytkowania zwiększa brak potrzeby ciągłego dolewania wody (co rozwiązuje stacja parowa). Dzięki dużej ilości wyrzucanej pary (strumień 120 g/min plus uderzenie pary 310 g/min), generator prasuje dwa razy szybciej niż tradycyjne żelazko parowe. Największym atutem tego, jak i innych generatorów pary jest możliwość prasowania w pionie. To żelazko z generatorem pary kupimy za nieco ponad 370 zł.


Generator pary do 500 zł: Tefal SV8011 Express AntiCalc

Gdy poszukujesz żelazka z generatorem pary do 500 zł, może okazać się, że warto odrobinę przekroczyć budżet i wziąć pod uwagę Tefal SV8011. Ten generator pary zapewnia niezawodność w usuwaniu nawet najtrudniejszych zagnieceń, co zapewnia stały wyrzut pary o mocy aż 120 g/min wspierany dodatkowym uderzeniem o mocy 400 g/min. Wygodę i łatwość jego użytkowania zapewnia stopa żelazka, która wyjątkowo gładko ślizga się przy prasowaniu. Nie brakuje tutaj oczywiście opcji prasowania w pionie czy automatycznego wyłącznika. Z myślą o wieloletnim użytkowaniu i stuprocentowej wydajności stacji parowej Tefal zastosowano w niej wyjmowaną szufladkę antywapienną.


Najlepsze żelazko z generatorem pary: Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

  Philips PerfektCate Elite Plus to generator pary, który zdecydowanie jest wart inwestycji. Ilość udogodnień w tym modelu pozwala na maksymalną efektywność i wygodę prasowania. Po pierwsze jest to lekkie żelazko parowe, które nie wymaga regulacji temperatury (jest ona automatyczna dostosowywana do prasowanego materiału). Jego wydajność i żywotność wspiera system usuwania kamienia. Po drugie, wysokiej jakości stopa żelazka (stal szlachetna pokryta sześciowarstwowym tytanem) gwarantuje szybkie i płynne prasowanie. Dodatkowo ta stacja parowa wykorzystuje technologie związane z bezpieczeństwem i oszczędnością np. automatyczne wyłączanie się, tryb ECO.


Jaka stacja parowa? Generator pary czy żelazko parowe?
5 (100%) 2 głosów