Jak wybrać pralkę? Jaka pralka będzie najlepsza?

25.08.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Pralki obecnie dostępne w sklepach potrafią już czyścić ubrania za pomocą pary wodnej, błyskawicznie je suszyć po zakończeniu prania, czy też błyskawicznie usuwać uporczywe plamy. Nie powinna nas też zdziwić pralka sterowana smartfonem. Przy tak szybko zmieniających się funkcjach pralek trudno posiadać aktualną wiedzę na temat wszystkich ich możliwości przed podjęciem decyzji, jaka pralka sprawdzi się najlepiej.

Dowiedzmy się zatem, jak wybrać pralkę idealną dla naszego domu.

Jak wybrać pralkę? Najważniejsze kwestie:

 • Rodzaje pralek, czyli jaka pralka najlepsza?
 • Pojemność pralki
 • Typy silnika pralek
 • Jaka klasa efektywności energetycznej?
 • Funkcje nowoczesnych pralek – co wybrać?
 • Jakie są najpopularniejsze programy dedykowane?
 • A może pralko-suszarka?

Jaka pralka do domu? Rodzaje pralek

Zanim jednak zapoznamy się z funkcjami nowoczesnych pralek, zastanówmy się wcześniej, jaka pralka będzie dla nas najbardziej komfortowa. Wybierzmy więc jej rodzaj.

Pralka automatyczna czy wirnikowa?

Wydawałoby się, że pralki wirnikowe to już kwestia odległej przeszłości. Wszyscy pamiętamy pralkę Frania, która stała w niejednym domu. Jednak wbrew pozorom pralki te nadal są w produkcji i zdarzają się pewne sytuacje, w których ich zakup jest uzasadniony.

Przede wszystkim większość z nich nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej. Możemy je napełniać ręcznie, co sprawia, że będą doskonałym rozwiązaniem na przykład do domków letniskowych, czy domków na działce. Dodatkowo jest to sprzęt tani i niezawodny. Jeśli jednak szukasz pralki do swojego domu, czy mieszkania, zdecydowanie wybierz pralkę automatyczną.

Pralka wolnostojąca czy do zabudowy

W sklepach spotkamy najczęściej pralki wolnostojące. Ale osoby, którym zależy na jednolitej zabudowie meblowej, bez kłopotu znajdą też pralki do zabudowy. Taka pralka doskonale wkomponuje się w umeblowanie łazienki. Pralka do zabudowy będzie też nieco cichsza, gdyż zabudowa dodatkowo wytłumi dźwięk bębna.

Jak wybrać pralkę

Kupno pralki do zabudowy warto rozważyć przede wszystkim, gdy zaczynamy dopiero urządzać swoją łazienkę. Próba dopasowania pralki do istniejących już mebli to duże ryzyko. Może się okazać, że zabrakło nam kilka centymetrów i pralka po prostu się nie mieści. Musimy też pamiętać, że w razie ewentualnej awarii możemy być zmuszeni do demontażu połowy łazienki, aby dostać się do uszkodzonej części. Warto też wiedzieć, że pralki do zabudowy ładowane są niemal wyłącznie od frontu.


Pralki do zabudowy


Pralka wolnostojąca daje nam z kolei znacznie większą możliwość wyboru. Mamy pralki ładowane od frontu i od góry. Te ładowane od góry możemy też kupić w wersji slim, a więc węższej niż standardowa. W przypadku pralki wolnostojącej zdecydowanie łatwiejszy jest dostęp dla serwisanta w celu naprawienia ewentualnej usterki.


Pralki wolnostojące


Pralka ładowana od góry czy z przodu?

Wybór sposobu ładowania pralki w dużym stopniu zależy od architektury naszej łazienki. Mamy do wyboru:

 • Pralki ładowane do góry
 • Pralki ładowane od frontu

Jeśli mamy mało miejsca zdecydowanie lepszym wyborem będzie pralka ładowana od góry. Pralki ładowane w ten sposób bez problemu znajdziemy o szerokości 40 cm. W tym przypadku pranie do bębna wkładamy przez drzwiczki znajdujące się w górnym blacie pralki. Pamiętajmy przy tym, że nad pralką ładowaną od góry nie powinna znajdować się żadna szafka. Znacznie utrudni nam to wkładanie i wyciąganie prania.

Z kolei pralka ładowana od przodu ma zazwyczaj 60 cm szerokości. Są to klasyczne i doskonale nam znane modele pralek z drzwiczkami znajdującymi się na froncie urządzenia.

Pralka slim – co oznacza?

Zastanawiając się nad kupnem pralki slim, warto pamiętać, że „slim” nie oznacza tu szerokości, tylko głębokość pralki. Pralka taka nie jest węższa od większości dostępnych na rynku urządzeń. Oferuje nam za to niewielką głębokość. Najczęściej nie przekracza ona 45 cm, ale na rynku znajdziemy także modele, których głębokość jest mniejsza niż 40 cm. Pralka slim nie różni się znacząco od klasycznych pralek pod względem programów, czy funkcji prania. Za to ich mała głębokość pozwala postawić je w niewielkiej łazience, czy kuchni.

Więcej w poradniku: Jak wybrać pralkę slim?

Jaka pojemność pralki?

Czy można uznać, że im większa pojemność pralki, tym lepiej będzie ona spełniać nasze oczekiwania? Raczej nie. Nie ma sensu kupować bardzo dużej pralki, jeśli pierzemy rzeczy jednej lub dwóch osób. W takim przypadku zapełnienie bębna zajmie nam wiele dni. Dobierajmy więc pojemność pralki z rozsądkiem.

Małe pralki najczęściej dostępne są w pojemnościach od 4 do 5 kg. Choć jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy też modele o pojemności 3 kg. Tego typu pralki są odpowiednie dla osób piorących tylko i wyłącznie własne ubrania.

Jeśli jest nas dwoje lub troje, powinna wystarczyć pralka o pojemności 5-7 kg. Spokojnie zmieści się w niej kilka kompletów ubrań każdego członka rodziny. Pralki powyżej 7 kilogramów są przeznaczone do prania dla kilku osób. Wielodzietne rodziny, duża ilość studentów wynajmująca mieszkanie – to grupy osób, które będą zainteresowane takimi urządzeniami.

Jak wybrać pralkę

Typy silnika pralek

Na przestrzeni ostatnich lat w pralkach zmieniły się nie tylko funkcje i programy. Otrzymały one też nowsze, zaawansowane technologicznie silniki. Warto poznać zalety, by w sklepie móc dokonać właściwego wyboru. Jaka pralka ma najlepszy silnik?

 • Silniki klasyczne – zwane są też klatkowymi. Znajdują się najczęściej w tanich pralkach. Produkują energię mechaniczną przy pomocy specjalnych szczotek. Są to dość głośne silniki o stosunkowo niskiej prędkości wirowania (najczęściej do 800 obrotów na minutę).
 • Silniki inwerterowe – to wysokiej klasy bezszczotkowe silniki wysokoobrotowe. Do produkcji energii wykorzystują magnesy. Z racji mniejszego tarcia są też bardziej energooszczędne. Pralka z silnikiem inwerterowym potrafi rozwinąć prędkość do 1800 obrotów na minutę. Pracuje też bardzo cicho. Jednak w przypadku awarii koszt części zapasowych jest niezwykle wysoki.
 • Silniki komutatorowe – są to również silniki wysokoobrotowe o prędkościach zbliżonych do 1800 obrotów na minutę. Pracują jednak nieco głośniej od indukcyjnych.

Jaka klasa efektywności energetycznej?

Etykieta zawierająca klasy energetyczne na pierwszy rzut oka może wyglądać na dość skomplikowaną. Pełno na niej literek, symboli i kolorów. Są to jednak bardzo ważne informacje, które powinniśmy rozszyfrować.

Klasy energetyczne oznaczają ilość zużytej energii przez dany model pralki w porównaniu z pralką standardową, której zużycie jest określone przepisami. Obowiązuje tu klasyfikacja od A+++ do D. Jednak w praktyce nie spotkamy się już z pralkami posiadającymi klasę gorszą niż A. Pralki w interesujących nas klasach pobierają następującą ilość energii:

 • Pralki A+++ – mniej niż 46 kWh na rok,
 • Pralki A++ – mniej niż 52 kWh na rok,
 • Pralki A+ – mniej niż 59 kWh na rok.

Klasy efektywności prania i wirowania to kolejne wskaźniki, znajdujące się na etykiecie. Są one jednak już mniej konkretne. Tu również skala oznaczana jest od A do D.

Więcej w poradniku: Co oznacza klasa energetyczna? Czy warto się nią kierować?

Funkcje nowoczesnych pralek – co wybrać?

Szybki rozwój nowoczesnych technologii pozwolił wyposażyć obecne pralki w szereg ciekawych funkcji. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich, zanim zdecydujemy jaka pralka sprawdzi się w naszym domu najlepiej.

 • Dodawanie odzieży – specjalne małe drzwiczki na froncie pralki pozwalają dodawać ubrania w trakcie trwającego już cyklu prania. Funkcja dodawania odzieży jest idealna dla zapominalskich.
 • Czujnik ilości piany – wbrew pozorom zbyt duża ilość piany nie sprzyja efektywności prania. Niektóre pralki są więc wyposażone w czujnik ograniczający jej ilość. Skutkuje to też mniejszym zużyciem detergentu.
 • Obsługa WiFi – innowacyjne pralki posiadają już łączność bezprzewodową. Pralka z wifi umożliwia na przykład zdalne jej włączenie i wyłączenie.
 • Wykorzystanie aktywnego tlenu – dzięki wykorzystaniu aktywnego tlenu podczas cyklu prania możliwe jest wyeliminowanie z ubrań wszystkich istniejących zarazków. Funkcja ta jest skuteczna nawet w bardzo niskich temperaturach
 • Funkcja pupil – pralki z funkcją pupil dedykowane są dla posiadaczy zwierząt. Więcej o pralkach z funkcją pupil dowiesz się w poradniku: Jak działa pralka z funkcją pupil?

Pozostałe funkcje pralek dostępnych w sklepie Komputronik:

 • Pralki z funkcją prania parowego
 • Pralki z funkcją sterowania smartfonem
 • Pralki z funkcją EcoBubble
 • Pralki z funkcją opóźnionego startu
 • Pralki z funkcją szybkiego prania
 • Pralki z funkcją zabezpieczenia przed zalaniem
 • Pralki z funkcją zabezpieczenia przed dziećmi
 • Pralki z funkcją prania wełny
 • Pralki z funkcją timeru

Więcej o nowoczesnych funkcjach pralek dowiesz się z naszego poradnika Nowoczesne funkcje pralek – co warto wiedzieć przed zakupem?

jaka pralka

Jakie są najpopularniejsze programy dedykowane?

Programy dedykowane przeznaczone są do prania konkretnego rodzaju materiałów i w dużej mierze decydują o tym, jaka pralka stanie w naszej łazience. Parametry prania dobrane są idealnie pod ich właściwości. Dzięki temu pranie jest efektywniejsze, a ewentualne plamy są lepiej usuwane. Jaka pralka ma najlepsze programy dedykowane?

 • Program do ubrań sportowych – jeśli czynnie uprawiamy sport, jest to program właśnie dla nas. W specjalny sposób traktuje on tkaniny syntetyczne. Pranie w programie do ubrań sportowych realizowane jest w temperaturze 40 stopni,
 • Program do krochmalenia – część z nas pamięta z dzieciństwa, jak popularne było wtedy krochmalenie pościeli, czy obrusów. Niektóre modele nowoczesnych pralek mają funkcję, która to umożliwia,
 • Pranie pościeli – trudno sobie wyobrazić pranie całej kołdry lub poduszki. Ale niektóre z pralek posiadają już taką możliwość. Bez kłopotu wypierzesz nawet pościel z pierza,
 • Program prania koszul – pranie realizowane jest w temperaturze 40 stopni, zredukowana jest prędkość wirowania,
 • Pranie firanek – pranie realizowane jest w temperaturze 30 stopni, cykl prania jest wydłużony, brak wirowania – woda jest jedynie odsączana.

A może pralko-suszarka?

Pralka z suszarką to bardzo praktyczne urządzenie, pomagające nam zaoszczędzić naprawdę dużą ilość czasu. Już nigdy więcej rozwieszania mnóstwa ubrań na suszarkach, czy kaloryferach.

Co jeszcze ciekawsze w przypadku pralko-suszarek z wyższej półki cenowej, wielu ubrań nie będzie trzeba nawet prasować. Wystarczy nam pralka z funkcją suszenia oraz z funkcją delikatnego wirowania i nadmuchu pary wodnej. Delikatne wirowanie sprawi, że ubrania będą mniej zmięte, zaś działanie pary wodnej dodatkowo je wyrówna.

Oczywiście nie spodziewajmy się, że z bębna wyjmiemy idealnie gładką koszulę. Ale już domowy t-shirt będziemy mogły odłożyć prosto do szafy. Pralka z funkcją pary to doskonały sprzęt dla osób cierpiących na brak czasu.


Polecane pralki


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej