Jaka podstawka pod laptopa? Jak wybrać?

08.06.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy komputer wcześniej czy później zaczyna działać coraz gorzej. Często odpowiedzialny jest za to układ chłodzenia, który nie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła, przez co inne podzespoły działają coraz wolniej, są podatne na awarie i usterki.

Oczywiście istnieje możliwość poradzenia sobie z tym problemem. Efektywne chłodzenie zapewniają podstawki chłodzące do laptopa, które pozwalają uniknąć przegrzania naszego sprzętu. Dlaczego laptop się przegrzewa i jaka podstawka pod laptopa sprawdzi się najlepiej?

Jak poznać, że laptop się przegrzewa?

Przegrzanie laptopa następuje w czasie kiedy laptop wydziela bardzo dużo ciepła – nagrzewa się błyskawicznie. To jednak nie wszystkie objawy, bo znacznie poważniejsze jest to, że ten stan często przeszkadza w normalnym korzystaniu z naszego laptopa. Po czym to poznać?

Każdy zauważy, że coś jest nie tak, gdy system operacyjny działa wolniej, czasami się zawiesza, a na ekranie wyświetlają się dziwne komunikaty. Laptop może się również restartować bez wyraźnego powodu, na przykład w trakcie oglądania filmu. Fakt ten może być uciążliwy bo nasz laptop – wcześniej niezawodny, pomagający w wielu zadaniach, służący do rozrywki – nagle staje się maszyną, która bardziej przeszkadza, niż wspiera nasze działania.

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Przegrzanie się sprzętu pojawia się w laptopach z małą liczbą wiatraków. Może to być też efektem słabego, niezbyt efektywnego układu chłodzenia lub dość dużej wydajności (moc obliczeniowa, duże obciążenia), która wydziela zbyt dużo ciepła.

Gorące powietrze ciężko jest wyprowadzić z laptopa, szczególnie gdy do naszego sprzętu dostanie się zbyt dużo kurzu. W takiej sytuacji wydajność wiatraków jest niewystarczająca, temperatura rośnie coraz bardziej. Zaczyna się robić coraz groźniej, bo jej wartość może sięgać nawet 90-100 stopni Celsjusza.

Jak schłodzić laptop?

Po pierwsze, sprawdźmy specjalnym programem, ile wynosi temperatura podzespołów. Pozwoli nam to ocenić, czy jest tylko źle, czy już naprawdę tragicznie. Jeśli jest zbyt wysoka, to powinniśmy wyczyścić układ chłodzenia. Doskonale nadaje się do tego sprężone powietrze usuwające drobinki kurzu z wiatraków.

Można też pomyśleć o wymianie pasty termoprzewodzącej łączącej procesor z radiatorem. Jest szansa, że po jej wymianie sytuacja wróci do normy.

Niestety, w wielu przypadkach to nie wystarcza i konieczne jest sięgnięcie po najwydajniejsze rozwiązanie. Jakie? To podstawka chłodząca pod laptopa, która w sposób efektywny ochładza nawet najbardziej nagrzany laptop. Żeby jednak faktycznie taka była, spełniała swoje zadanie jak najlepiej, musimy wybrać odpowiednią. Po czym to poznać?

Więcej o przegrzewaniu się laptopa dowiesz się z poradnika: Co robić, gdy laptop sam się wyłącza lub przegrzewa?

Jaka podstawka pod laptopa, czyli jak wybrać?

Czym mogą różnić się podstawki pod laptop z różnej półki cenowej? Różnice są tu bardzo zauważalne. Podkładka pod laptopa z wyższą ceną może być wyposażona jest w wentylatory o większej mocy, które jednocześnie nie hałasują tak jak w tańszych modelach. Jeśli jednak wybierzemy tańszą opcję, to przeszkadzać mogą nieprzyjemne dźwięki, które będą zagłuszać muzykę lub film.

Podkładka chłodząca z USB

Topowa podkładka chłodząca do laptopa nie potrzebuje zasilania zewnętrznego, tutaj wystarczy połączenie przez USB bezpośrednio z laptopem. To niezwykle ułatwia korzystanie z takiego sprzętu.

Niektóre modele wyposażone w dodatkowe złącza, więc z jednej strony nie zabiera nam to tego ważnego miejsca w laptopie, z drugiej zwiększa te możliwości (na przykład, wykorzystujemy jeden port USB do podłączenia podkładki, sama zaś podkładka chłodząca ma je dwa, a nawet trzy).

Jaki materiał wykonania?

Podstawki pod laptopy wykonane mogą być z wysokiej jakości materiałów – nie tylko z samego plastiku, lecz mieszanki aluminium z plastikiem, co zapewnia zdecydowanie większą trwałość.

Funkcja ręcznego regulowania wysokości

Przy zakupie warto też zwrócić wagę na to, by podkładka chłodząca pod laptopa miała funkcję ręcznego regulowania wysokości. To pozwoli trochę unieść naszego laptopa, dzięki czemu praca na nim będzie wygodniejsza, niż w sytuacji, jakby spoczywał płasko na biurku.

Rozmieszczenie wentylatorów – na co wpływa?

I na koniec, choć jest to równie ważna kwestia, jak pozostałe – zwracajmy uwagę na umiejscowienie wentylatorów. Muszą być tak dobrane, aby w obu sprzętach (laptopie i podkładce do laptopa) strumienie powietrza nie nachodziły na siebie. W przeciwnym razie efekt chłodzenia może nie być w pełni zadowalający.

Zwracajmy więc uwagę na te kwestie i nie bagatelizujmy pojawiających się problemów z chłodzeniem laptopa. Jeśli to zaniedbamy, nasz komputer może się po prostu zepsuć. Każdy sprzęt ma swój określony termin przydatności, ale to nie oznacza, że można go spisać na straty, szczególnie jak są możliwości, by zatrzymać ten niepokojący trend. Zawsze więc trzymajmy rękę na pulsie, a w razie potrzeby wybierajmy solidną podkładkę chłodzącą, która gwarantuje, że życie laptopa zostanie przedłużone.

Podstawki chłodzące do laptopa

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!