Jaka płyta indukcyjna? Jak działa? Jakie są jej zalety?

29.03.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Od kilku ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się płyty indukcyjne. Technologia indukcyjna łączy w sobie wysoką efektywność i duży poziom bezpieczeństwa. Jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować z naszych domów gaz, który pomimo stosowania najlepszych instalacji, stanowi pewne zagrożenie dla domowników.

Bez wątpienia dla wielu osób istotne są też walory estetyczne. Idealnie gładka, lustrzana powierzchnia płyt indukcyjnych nadaje kuchni bardzo nowoczesny styl. Jeśli dopiero projektujemy kuchnię, to dobrym wyborem może się okazać płyta indukcyjna do zabudowy. Sprawdźmy w poniższym poradniku, jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza do naszej kuchni.

Więcej o płytach grzewczych w poradniku: Jaka płyta grzewcza? Poradnik zakupowy

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest płyta indukcyjna i jak działa?

Jaka jest zasada działania płyty indukcyjnej? Najprościej mówiąc, pole grzewcze płyty indukcyjnej pod swoją powierzchnią posiada specjalne cewki generujące szybkozmienne pole magnetyczne. Pole to reaguje z dnem naczyń przeznaczonych do używania właśnie na kuchenkach indukcyjnych. W skutek indukowania prądów wirowych dno naczynia rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury.

Jak działa płyta indukcyjna

Zdjęcie: Bosch

Czy płyta indukcyjna wymaga specjalnych garnków?

Do płyty indukcyjnej niezbędne są specjalne naczynia. Jeśli takich nie mamy, musimy doliczyć ich koszt do kosztu zakupu płyty. Wszelkie naczynia przeznaczone pod indukcję takie jak garnki indukcyjne oraz patelnie indukcyjne oznaczone są specjalnym symbolem na dnie.

Zdjęcie: Tefal, Oznaczenia rodzajów kuchenek na garnkach.


Patelnie do kuchenek indukcyjnych


Garnki do płyt indukcyjnych


Jakie są zalety płyt indukcyjnych?

Zanim zdecydujemy jaka płyta indukcyjna najlepiej spełni nasze oczekiwania, warto poznać wszystkie jej zalety oraz wady. Nie da się ukryć, że od płyty grzewczej wymagamy przede wszystkim, żeby szybko podgrzewała postawione na niej garnki czy patelnie. Dlatego też pewnie ucieszy cię informacja, że płyty indukcyjne rozgrzewają naczynia szybciej, niż płyty ceramiczne, czy płyty żeliwne.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że w przypadku takiej technologii podgrzewania straty ciepła są bardzo niewielkie. Energia przekazywana jest bezpośrednio do dna garnka. Nie rozprzestrzenia się na boki.

Oszczędność

Co ciekawe, płyty indukcyjne są też oszczędniejsze, chociażby od płyt żeliwnych. Powód jest dokładnie taki sam – energia nie jest marnotrawiona i dlatego też potrzeba jej mniej.

Bezpieczeństwo

Niewątpliwą zaletą płyt indukcyjnych jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Nagrzewane jest tylko dno garnka czy patelni – wszystko dookoła pola grzewczego pozostaje chłodne lub jest tylko lekko ciepłe. To szczególnie ważne, gdy w naszym domu są dzieci. Nie zabezpieczymy ich przed dotknięciem gorącego garnka, ale gdy ich rączki znajdą się tylko w pobliżu pola grzewczego, nie powinny się poparzyć.

Łatwe czyszczenie

Wiele osób nie lubi sprzątać w kuchni. A już szczególnie przypalonego tłuszczu z powierzchni kuchenki. Tu należy docenić kolejną zaletę płyt indukcyjnych. Są one bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wynika to przede wszystkim z braku różnego rodzaju zakamarków charakterystycznych na przykład dla płyt gazowych. Ponadto powłoki, z których wykonane są płyty indukcyjne, trudno jest zarysować. W takich rysach nie będzie się więc zbierał brud.

Koniecznie zajrzyj również do artykułu Jak dbać o płytę indukcyjną?

jaka płyta indukcyjna

Szybkie diagnozowanie usterek

Płyta indukcyjna będzie też łatwiejsza do zdiagnozowania w przypadku usterki. Wiele modeli potrafi bowiem wyświetlić symbol błędu, który nakieruje nas na odpowiednie rozwiązanie. Znaczenie konkretnego symbolu możemy sprawdzić w instrukcji lub w Internecie. W ostateczności możemy też skontaktować się z serwisem. Znając symbol błędu, serwisant będzie lepiej przygotowany do naprawy.

Na koniec warto też wspomnieć o nowoczesnym wzornictwie płyt indukcyjnych. Wyglądają one naprawdę imponująco. Każda kuchnia z zainstalowaną płytą indukcyjną stanie się zdecydowanie bardziej elegancka.

Jakie są wady płyt indukcyjnych?

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Płyty indukcyjne też posiadają pewne wady. Tak jak już wspomniano, do płyty indukcyjnej musimy kupić specjalne garnki i patelnie. Taki zakup od renomowanego producenta nierzadko będzie nas kosztował co najmniej połowę wartości samej płyty. Jeśli jednak nie musimy kupować markowych garnków, powinniśmy spokojnie zmieścić się w kwocie kilkuset złotych.

Płyt indukcyjnych nie powinny też używać osoby z rozrusznikami serca. Jeśli mamy taką w rodzinie, to lepiej zrezygnować z zakupu. Płyty indukcyjne wytwarzają pole magnetyczne, które możne zakłócać działanie rozruszników.

jaka płyta indukcyjna

Dla kogo płyta indukcyjna z piekarnikiem?

Zamiast kupować wyłącznie płytę indukcyjną, możemy też nabyć ją w komplecie z piekarnikiem. Często taki zakup w komplecie jest tańszy. Jego instalacja będzie też prostsza. O ile pojedyncza płyta bez piekarnika będzie wystarczająca na podgrzewanie posiłków, czy przygotowywania prostych dań, o tyle piekarnik przeznaczony jest dla osób, które gotowanie i pieczenie traktują nieco poważniej. W piekarniku możemy zrobić naprawdę wykwintne dania dla całej rodziny.

Płyta indukcyjna z piekarnikiem to świetne rozwiązanie, ale zanim ją kupimy, to sprawdźmy, czy w naszym domu mamy dostęp do napięcia 400V. Jest ono potocznie określane takimi zwrotami jak „siła”, czy „trzecia faza”. Jeśli mieszkamy w bloku, to można niestety ze sporym prawdopodobieństwem powiedzieć, że nie mamy takiego napięcia.

Wyjątkiem są domy wybudowane w ostatnich kilkunastu latach, gdzie takie instalacje się zdarzają. Gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym, to szanse na siłę są znacznie większe.

Jaka płyta indukcyjna, czyli jak wybrać?

Wybór płyty indukcyjnej zacznijmy od wybrania jej wielkości. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do płyt czteropalnikowych, to warto wiedzieć, że możemy wybrać też płyty mniejsze lub większe. Do wyboru mamy na przykład płyty z dwoma polami. Płyta indukcyjna dwupalnikowa doskonale sprawdzi się w małych kuchniach – choćby w kawalerkach.

Możemy też kupić płyty z sześcioma polami, a nawet większe. Taki zakup dobrze się sprawdzi w przypadku posiadania bardzo dużej rodziny. To także dobre rozwiązanie dla małej gastronomii.

  • możliwość podłączenia do instalacji 230V
  • funkcja pauzy
  • dowolna wielkość pola grzewczego
  • funkcja Eco
  • systemy bezpieczeństwa

Możliwość podłączenia do instalacji 230V

Jedną z istotnych barier rozwoju rynku płyt indukcyjnych w ubiegłych latach była konieczność podłączania ich do instalacji 400V. O ile wiele domów jednorodzinnych taką możliwość posiada, o tyle zdecydowana większość mieszkań w blokach już nie. Producenci płyt indukcyjnych w porę dostrzegli to ograniczenie i obecnie bez problemu znajdziemy już płyty, które możemy podłączyć do klasycznego gniazdka 230V.

Upewnijmy się jednak przed zakupem, że wybrany przez nas sprzęt taką opcję posiada. Płyta indukcyjna na 230V ma nieco niższą efektywność, ale za to jest dostępna dla wszystkich.

Funkcja pauzy

Praktyczna funkcja, którą możemy spotkać w najnowszych płytach indukcyjnych. Pozwala czasowo wstrzymać działania całej płyty. Czasem zdarza się bowiem, że musimy na kilka chwil wyjść z kuchni i nie mamy pewności, kiedy wrócimy. Choćby, gdy usłyszymy dzwonek do drzwi.

Wtedy za pomocą jednego przycisku włączamy pauzę. Gdy wrócimy z powrotem do kuchni, ponownie przyciskamy ten sam przycisk i płyta kontynuuje wszystkie przerwane czynności.

jaka płyta indukcyjna

Dowolna wielkość pola grzewczego

Klasyczne płyty indukcyjne mają dokładnie określone miejsca, w których należy postawić naczynie. Spotkać się możemy na przykład z dużymi, owalnymi polami pod brytfannę Określona jest też jego maksymalna średnica. W nowoczesnych płytach indukcyjnych możemy postawić garnek w dowolnym miejscu na ich powierzchni.

Wystarczy jedynie, że część garnka będzie stała na specjalnie zaznaczonym symbolu. Płyta sama rozpozna jego położenie i wielkość. W przypadku niewielkiego garnka używane jest tylko mniejsze pole, a większe, zewnętrzne nie zużywa energii.

Funkcja Eco

Czy płyta indukcyjna może być jeszcze bardziej oszczędna? Tak, jeśli kupimy model wyposażony w funkcję Eco. Zasada jej działania jest bardzo prosta. Po ustawieniu garnka na polu grzewczym, należy ustawić na minutniku czas gotowania. Gdy będzie się on zbliżał się do końca, czujniki płyty ocenią stopień nagrzania dna garnka. W odpowiednim momencie przestaną go podgrzewać, tak aby do maksimum wykorzystać pozostające w nim ciepło.

Systemy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w kuchni to ważna sprawa, szczególnie gdy w domu mamy małe dzieci. Nowoczesne płyty indukcyjne wyposażone są w szereg zabezpieczeń zmniejszających do minimum ryzyko związane z ich użytkowaniem. Najważniejsze z nich to blokada włączenia płyty przez nieupoważnione osoby. Aby uruchomić płytę z takim zabezpieczeniem, należy najpierw przycisnąć określoną sekwencję przycisków na jej panelu sterującym.

Innym wartym uwagi zabezpieczeniem jest automatyczne wyłączenie pola grzewczego w przypadku, gdy przez określony czas nie znajduje się na nim żadne naczynie. Taka blokada nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale też obniża zużycie energii elektrycznej.

Funkcje dodatkowe płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne to bardzo nowoczesna technologia. Dlatego też posiadają one wiele ciekawych, dodatkowych funkcji, które poprawiają efektywność oraz komfort ich użytkowania. Przyglądnijmy się najciekawszym z nich.

  • Ruchome pola grzewcze – wiele płyt indukcyjnych ma dokładnie wyznaczone miejsca, na których należy postawić garnek. Jednak w niektórych nowoczesnych płytach indukcyjnych garnek możemy postawić w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko by część garnka stała na specjalnie zaznaczonym symbolu. Płyta samodzielnie rozpozna jego położenie i wielkość.
  • Regulacja szybkości reakcji – niektóre modele płyt indukcyjnych mają możliwość samodzielnego określenia szybkości reakcji przycisków na panelu dotykowym. Reakcja może być szybsza lub wolniejsza.
  • Płyta z polem booster – dobra płyta indukcyjna powinna posiadać też przynajmniej jedno pole booster. Pole takie pozwala na błyskawiczne podgrzanie stojącego na nim naczynia. Na kilka minut kierowana jest do niego maksymalna moc, dzięki której w kilka chwil możemy zagotować garnek z wodą.

Polecane płyty indukcyjne do 1000 zł


Polecane płyty indukcyjne do 2000 zł


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 1 099,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!