Jaka płyta grzewcza? Jak wybrać?

04.02.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Praktycznie w każdej dziedzinie życia w ciągu ostatnich kilku lat dokonał się olbrzymi postęp technologiczny. Postęp ten dotarł też do naszych kuchni, gdzie sposób przyrządzania posiłków zmienił się diametralnie. Dotyczy to też ich podgrzewania. W nowych kuchniach coraz mniej jest już płyt gazowych – są zastępowane przez płyty grzewcze. Są one znacznie bardziej eleganckie i łatwe do utrzymania w czystości, jednak ich zakup wymaga sporej wiedzy. Jaka płyta grzewcza będzie najodpowiedniejsza dla Twojej kuchni?

W tym artykule znajdziesz:

  • Jakie są rodzaje płyt grzewczych?
  • Jakie są wady i zalety poszczególnych płyt grzewczych?
  • Jaka płyta grzewcza będzie najlepsza?
  • Jakie są funkcje dodatkowe płyt grzewczych?

Jakie są rodzaje płyt grzewczych?

Jaka płyta grzewcza? To podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać przed kupnem płyty elektrycznej. Rozpoczynając poszukiwania elektrycznej płyty grzewczej, szybko zorientujemy się, że w sklepach dostępne są cztery rodzaje płyt grzewczych.

Popularne płyty indukcyjne

Obecnie najpopularniejsze są płyty indukcyjne. Tu postęp technologiczny jest bardzo widoczny. Do sprzedaży trafiają płyty z coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Zasada ich działania jest dość skomplikowana. Pod powierzchnią płyty znajdują się cewki tworzące szybkozmienne pole magnetyczne. W dnie naczynia w wyniku indukowania prądów wirowych zachodzi przemiana energii elektrycznej na cieplną. Płyta grzewcza indukcyjna najszybciej pogrzeje znajdujące się na nich naczynie i doprowadzi znajdującą się w nim wodę do wrzenia.

Więcej o płytach indukcyjnych dowiesz się w poradniku: Jak wybrać płytę indukcyjną?

Płyty ceramiczne

Wiele innowacyjnych funkcji znajdziemy też w płytach ceramicznych. Są one idealnie płaskie i bardzo eleganckie. Grzałki zasilające pola grzewcze ukryte są pod powierzchnią płyty. Zużywają mniej energii niż płyty żeliwne. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia, ponieważ nie mają one żadnych zakamarków. Ich pracą sterujemy za pomocą paneli dotykowych znajdujących się w ich dolnej części. Płyta grzewcza ceramiczna to wygodne rozwiązanie.

Więcej informacji o płytach ceramicznych znajdziesz w poradniku: Jak wybrać płytę ceramiczna?

Płyty elektryczne, czyli płyty żeliwne

Trzecim rodzajem płyty grzewczej jest płyta elektryczna, inaczej żeliwna. Jest to najstarsza konstrukcja, która powoli jest wypierana przez jej nowocześniejsze odpowiedniczki. Ma ona pola grzewcze wystające ponad powierzchnię płyty. Jednak dużą zaletą płyt żeliwnych jest ich cena – kosztują zaledwie kilkaset złotych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że podczas pracy zużywają one dużo energii. Płyty żeliwne nie wymagają napięcia 400 V. Bez problemu możemy je podłączyć do zwykłego gniazdka.

Płyty gazowe

Ostatnim rodzajem płyty jest doskonale znana nam płyta grzewcza gazowa. Jej zaletą jest przede wszystkim niska cena i niskie koszty eksploatacji.

Polecane płyty gazowe

Jakie są wady i zalety poszczególnych płyt grzewczych?

Przy podejmowaniu decyzji jaka płyta grzewcza sprawdzi się najlepiej w naszej kuchni, bierzemy pod uwagę przede wszystkim jej wygląd i efektywność. Ten pierwszy parametr jest kwestią gustu. Jeśli chodzi o drugi parametr, to pomiędzy typami płyt występują spore różnice. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy płytami grzewczymi.

Która płyta jest najbardziej efektywna?

Jaka płyta grzewcza najszybciej poradzi sobie z zagotowaniem wody na ziemniaki, czy makaron? Zdecydowanie płyta indukcyjna. Pół litra wody zagotuje ona w nieco ponad jedną minutę. Przeciętnej płycie ceramicznej zajmie to ponad trzy minuty, zaś płycie żeliwnej ponad cztery. Podobnie płycie gazowej.

Jaki jest koszt użytkowania płyty indukcyjnej, ceramicznej i żeliwnej?

Rozpatrując wady i zalety poszczególnych rodzajów płyt, zwracamy też uwagę na koszt eksploatacji. Jaka płyta grzewcza będzie kosztowała nas najwięcej? Tu zwycięzcą jest znowu płyta indukcyjna, której średni koszt eksploatacji jest najniższy. Zaraz za nią jest płyta ceramiczna. Najwyższe koszty eksploatacji wystąpią przy płycie żeliwnej. Chcąc dokładnie policzyć opłacalność każdego z modeli, należy też wziąć pod uwagę jego cenę. Musimy pamiętać, że płyty indukcyjne są droższe od płyt ceramicznych. A koszty podgrzania posiłku są w ich przypadku tylko niewiele wyższe.

Którą płytę najłatwiej podłączyć?

Płyta grzewcza wymaga niestety konieczności sprawdzenia kilku parametrów instalacyjnych w naszym domu. Sprawdzanie ich zacznijmy od zweryfikowania napięcia, jakie mamy do dyspozycji. Może się bowiem okazać, że po zakupie płyty nie będzie technicznej możliwości jej podłączenia.

Najłatwiej podłączymy płytę żeliwną. Wystarczy, że włączymy ją do zwykłego gniazdka 230 V. Sprawdźmy jedynie obciążenie naszej instalacji, ponieważ płyta ta pobiera sporo energii.

Podłączenie płyty indukcyjnej lub ceramicznej – wymagania

Więcej starań będzie wymagało podłączenie płyty indukcyjnej lub ceramicznej. Większość z nich będzie wymagała napięcia 400V. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, jest dość prawdopodobne, że mamy do dyspozycji napięcie 400V. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, szanse na to są niewielkie. Wtedy pozostaje nam zwrócić się do naszego zakładu energetycznego z pytaniem, czy do naszego mieszkania istnieje możliwość doprowadzenia odpowiedniej instalacji.

Jeśli nie będzie takiej możliwości, nie oznacza jeszcze, że jesteśmy na straconej pozycji. Na rynku dostępne są też płyty ceramiczne i indukcyjne zasilane napięciem 230V. Pamiętajmy jednak, że do ich prawidłowego użytkowania, nasza instalacja elektryczna powinna być w bardzo dobrym stanie. W innym przypadku możemy się spodziewać kłopotów z ich funkcjonowaniem i częstym wyłączaniem się korków w domu.

! Podłączenie płyty gazowej musimy zlecić fachowcowi. Nie próbujmy robić tego samodzielnie, bez odpowiednich umiejętności.

Jaka płyta grzewcza będzie najlepsza?

Skoro wybraliśmy już rodzaj płyty grzewczej i znamy jej wady i zalety, czas skupić się na kwestiach związanych z jej codziennym użytkowaniem. Jak duża powinna być nasza płyta? Czy powinna mieć ponadstandardowe zabezpieczenia? Ile pól grzewczych powinna ona posiadać? Jakie funkcje dodatkowe będą dla nas przydatne? Jaka płyta grzewcza najlepiej odpowie na nasze potrzeby?

Bezpieczeństwo – zabezpieczenia w płytach grzewczych

Na początek skupmy się na bezpieczeństwie, szczególnie jeśli w naszym domu są dzieci. Płyty ceramiczne i indukcyjne są w tym względzie najbardziej bezpieczne. Nie ma tu otwartego ognia, a w przypadku płyty indukcyjnej pole nie będzie grzało, dopóki nie postawimy na nim naczynia. Poza tym płyty elektryczne mogą być też zabezpieczone PIN’em. Aby włączyć płytę, należy nacisnąć odpowiednią sekwencję przycisków na panelu sterującym.

Wielkość płyty grzewczej i ilość pól

Kolejna sprawa to wielkość płyty. Jeśli masz dużą rodzinę, to możesz zdecydować się na płytę z pięcioma/sześcioma polami. Jeśli mieszkasz sam, to możesz zaoszczędzić miejsce instalując tylko dwa pola grzewcze. Płyta grzewcza dwupalnikowa doskonale sprawdzi się w małych kuchniach. Oczywiście standardowym rozwiązaniem są płyty elektryczne z czterema polami.

Ciekawym rozwiązaniem są też pola łączone. W takim przypadku w środku dużego okręgu znajduje się jeszcze jeden lub dwa mniejsze okręgi. Dzięki temu, na polu możemy ustawić garnki o różnych średnicach

Jakie są funkcje dodatkowe płyt grzewczych?

Przed podjęciem decyzji, jaka płyta grzewcza sprawdzi się najlepiej w naszej kuchni, warto sprawdzić jakie dane modele posiadają funkcje dodatkowe.

  • Stop&Go – jeśli jesteśmy w trakcie gotowania obiadu i coś nam przeszkodzi, możemy skorzystać z funkcji Stop&Go. Wystarczy jeden przycisk, żeby wyłączyć wszystkie pola grzewcze lub zminimalizować ich działanie.
  • Czujnik gotowania Perfect Cook – osoby często zapominające o garnku pozostawionym na gazie zapewne ucieszą się z czujnika gotowania Perfect Cook, stosowanego w niektórych modelach płyt indukcyjnych. Zapobiega on rozgotowaniu, czy wykipieniu dania, dzięki stałej i precyzyjnej kontroli temperatury.
  • Płyta grzewcza z wbudowanym okapem – w przypadku tej płyty nie musimy włączać osobno płyty i okapu. Płyta grzewcza zwyciągiem zrobi to za nas. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest idealne dopasowanie wzornictwa płyty i wyciągu.
  • Płyta grzewcza z piekarnikiem – dobrym rozwiązaniem jest też kupno zestawu z piekarnikiem. Płyta grzewcza z piekarnikiem pochodzi z tej samej firmy i stanowi zwartą całość. Mniej jest też kłopotu z instalacją takiego zestawu.

Najczęściej kupowane płyty grzewcze w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł