Jaka płyta główna pod procesor Intel? Ranking modeli

Jaka płyta główna pod procesor Intel? Ranking modeli

Składasz nowy komputer z procesorem marki Intel i zastanawiasz się nad doborem odpowiedniej płyty głównej? W zależności od tego, jakiej mocy będzie to procesor i jaki typ komputera planujesz zbudować, możesz wybrać model płyty głównej z czterech różnych segmentów. To, jaka płyta główna pod procesor Intel będzie dla Ciebie odpowiednia, zależy od wielu czynników.

Inne cechy będą wymagane od zestawu do nauki, multimediów lub do pracy, inne od wydajnego komputera gamingowego lub zestawu z potencjałem na podkręcanie, a jeszcze inne od bardzo mocnej stacji roboczej do (pół) profesjonalnych zastosowań.

Jaka płyta główna pod CPU Intel?

Mamy cztery główne segmenty cenowe, które idą w parze z zastosowanym w nich chipsecie:

Intel z serii Hx10 – są to najtańsze płyty główne pod procesory Intel. Kierowane są do montażu jednostek z rodziny Celeron, Pentium oraz Core i3. W zależności od generacji procesorów, wyróżniamy tutaj kilka oznaczeń chipsetu:

 • H410 – 10 generacja procesorów Intel (socket 1200)
 • H510 – 11 generacja procesorów Intel (socket 1700)
 • H610 – 12/13 generacja procesorów Intel (socket 1700)

Płyty główne z tej serii to podstawowe modele, które sprawdzą się przy budowie tańszych zestawów komputerowych do domu lub biura. Ze względu na skromną i (często) niechłodzoną sekcję zasilania, odradza się wykorzystywanie tego typu płyt głównych do wymagających zastosowań.

Intel z serii Bx60 – to średni segment płyt głównych pod procesory „niebieskich”. Urządzenia z tej serii świetnie nadają się do montażu Intel Core i3, i5 oraz i7. Tutaj również wyróżniamy określone oznaczenia chipsetu:

 • B460 – 10 gen. CPU Intel (s.1200)
 • B560 – 11 gen. CPU Intel (s.1200)
 • B660 – 12/13 gen. CPU Intel (s.1700)
 • B760 – 12/13 gen. CPU Intel (s.1700)

Wyżej wymienione modele oferują lepszą funkcjonalność w stosunku do serii Hx10, oferując chociażby dwukanałowy tryb pamięci, czy możliwość podkręcania modułów RAM. Płyty te pozwolą na budowę wydajnego i nowoczesnego zestawu w dobrej cenie.

Intel z serii Hx70 – to średnio-wyższy segment płyt głównych, który jest dość mocno spokrewniony z serią B. Główną różnicą jest obsługa funkcji przeznaczonych typowo dla firm – tworzenie zaawansowanych macierzy RAID czy większa liczba linii SATA oraz PCIe. Analogicznie jak u poprzednika, mamy tutaj następujące chipsety:

 • H470 – 10 gen. CPU Intel (s. 1200)
 • H570 – 11 gen. CPU Intel (s. 1200)
 • H670 – 12/13 gen. CPU Intel (s. 1700)
 • H770 – 12/13 gen. CPU Intel (s. 1700)

Ze względu na wąską gamę modeli płyt głównych z tym chipsetem, kierowane są raczej do osób, które bardzo dobrze wiedzą, po co im taka jednostka w komputerze.

Intel z serii Zx90 – do tej sekcji należą topowe modele, przeznaczone dla prawdziwych entuzjastów. Do tych płyt głównych zaleca się montowanie procesorów Intel z serii Core i5, i7 oraz i9, najlepiej w wersji z literą „K”, czyli z możliwością podkręcania. Znajdziemy tutaj następujące chipsety:

 • Z490 – 10 gen. CPU Intel (s. 1200)
 • Z590 – 11 gen. CPU Intel (s. 1200)
 • Z690 – 12/13 gen. CPU Intel (s. 1700)
 • Z790 – 12/13 gen. CPU Intel (s. 1700)

Płyty te zainteresują prawdziwych fanów overclockingu, którzy składają mocny komputer do gier i nie godzą się na żadne kompromisy.

W ofercie producenta znajdą się również bardziej egzotyczne chipsety, takie jak seria Q, R, czy W, które są kierowane do bardzo wąskich grup odbiorców, głównie przemysłu i korporacji. Można także spotkać się z chipsetami z serii C oraz X, ale te stosowane są już wyłącznie do rozwiązań serwerowych.

Płyta główna pod procesor Intel. Na co należy zwrócić uwagę?

Dokonując zakupu nowej płyty głównej nie tylko powinniśmy patrzeć na sam chipset, czy dodatkowe funkcje. Bardzo ważnym aspektem jest również sama wielkość podzespołu, gdyż nie każda jednostka, wejdzie do każdej obudowy. Wśród producentów płyt głównych możemy znaleźć E-ATX, ATX, mATX, Mini ITX czy Mini DTX. Im większą płytę główną wybierzemy, tym możemy liczyć na większą ilość złącz. Z drugiej strony ich wybór będzie wymagał zakupu zdecydowanie większej obudowy. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że największe (E-ATX) i najmniejsze (Mini ITX/DTX) płyty główne, ze względu na swoją specyfikę, będą droższe od modeli ATX, czy mATX.
Jaka płyta główna pod procesor Intel będzie najlepsza?

Jeżeli chcesz złożyć komputer w przystępnej cenie i do podstawowych zadań, to płyta główna z chipsetem H610 sprawdzi się tutaj idealnie. Szukasz czegoś do multimediów i gier, a przy tym nie chcesz wydać fortuny? Modele z B660 i B670 świetnie wpasują się w ten opis. A może potrzebujesz więcej mocy, bądź chcesz mieć po prostu najmocniejszy sprzęt? Tutaj płyty główne z chipsetem Intel z serii Z powinny zaspokoić Twoje potrzeby.

Co jest lepsze AMD czy Intel?

Cóż… to zależy. Generalnie podział wygląda następująco – Jeżeli Twój komputer ma być bardziej skierowany do pracy, to warto zwrócić swój wzrok w stronę oferty „czerwonych”. Jeżeli natomiast bardziej zależy Ci na grach, to lepszym wyborem będzie procesor Intel. Oczywiście jest to bardzo uproszczony rozkład sił. Pamiętaj, dużo zależy od aktualnych cen, dostępności produktów, czy indywidualnych potrzeb. Jeżeli masz wątpliwości lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, to możesz poszerzyć swoją wiedzę w naszym artykule – Jaki procesor do gier wybrać? Intel czy AMD?


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej