Jaka płyta główna pod procesor Intel? Ranking modeli

19.11.2020 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Składasz nowy komputer z procesorem intel i zastanawiasz się nad doborem odpowiedniej płyty głównej? Zależnie od tego, jakiej mocy będzie to procesor i jaki typ komputera planujesz zbudować, możesz wybrać model płyty z czterech różnych segmentów.

Inne cechy będą wymagane od zestawu do nauki, multimediów lub do pracy, inne od wydajnego komputera gamingowego lub zestawu z potencjałem na podkręcanie, a jeszcze inne od bardzo mocnej  stacji roboczej do półprofesjonalnych zastosowań.

Jak płyta główna pod Intela?

Cztery główne segmenty cenowe i jednocześnie przeznaczenia płyty, z reguły określa zastosowany chipset:

  • Intel H410 – najtańsze płyty główne pod procesory Intel Core dziesiątej generacji (podstawka LGA 1200). To podstawowe modele, które sprawdzą się przy budowie zestawów do domu lub biura.
  • Intel B460 i H470 – średni segment płyt głównych pod procesory Intel Core dziesiątej generacji (LGA 1200). Takie modele oferują lepszą funkcjonalność, więc pozwolą na budowę wydajnego i nowoczesnego zestawu w dobrej cenie.
  • Intel Z490 – topowe modele z segmentu domowego (LGA 1200). Płyty zainteresują entuzjastów, którzy składają mocny komputer gier, zwłaszcza jeżeli planują podkręcanie procesorów z odblokowanym mnożnikiem.
  • Intel X299 – topowe modele pod procesory Intel Core X (gniazdo LGA 2066). To dobrze wyposażone konstrukcje, które zainteresują entuzjastów budujących bardzo mocne stacje robocze do pracy.

Pozostałe płyty Intel H410Polecane płyty główne Intel B460Pozostałe płyty pod Socket 1200Polecane płyty główne Intel Z490Polecane płyty główne Intel X299


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej