Jaka płyta główna do gier? Doradzamy, jak wybrać


Gry komputerowe to już nie tylko element hobby czy spędzenia wolnego czasu, ale coraz częściej sposób na życie. Zauważyli to także producenci sprzętu, którzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowują specjalne wersje podzespołów dla graczy. Dotyczy to również płyt głównych, a więc jednego z głównych elementów komputera. Podpowiadamy zatem, jaka płyta główna do gier sprawdzi się najlepiej.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Co powinna mieć płyta główna do gier?
 • Różnice między tanią a drogą płytą główną do gier?
 • Jaka płyta główna do i5?
 • Jaka płyta główna do i7
 • Najlepsze płyty główne do gier

Co powinna mieć płyta główna do gier?

Płyta główna do gier przede wszystkim powinna wyróżniać się funkcjami, które są projektowane typowo z myślą o graczach. Do najczęstszych zaliczają się:

 • porty dla gamingowych myszek i klawiatur,
 • karty sieciowe optymalizujące ruch sieciowy pod kątem gier multiplayer,
 • dobrej jakości usprawnione układy dźwiękowe,
 • jakość wykonania i funkcjonalność – najlepsze i najtrwalsze rozwiązania, które przewidziano z myślą o budowie wydajnych komputerów.

Dowiedz się więcej o myszach dla graczy z poradnika: Jaka mysz gamingowa? oraz o klawiaturach dla graczy: Jaka klawiatura – membranowa czy mechaniczna?

Różnice między tanią a drogą płytą główną do gier?

Droższe płyty główne – dla profesjonalnych graczy

Profesjonalni gracze należą do jednych z najbardziej wymagających klientów, więc oczekują sprzętu z najwyższej półki. Topowe modele oferują najbogatszy zestaw złączy, który pozwoli na budowę rozbudowanych zestawów, nie tylko do grania, ale również obróbki wideo czy streamowania rozgrywki. Tacy klienci często decydują się również na podkręcanie komponentów, co przekłada się na jeszcze lepsze osiągi. Możemy więc oczekiwać rozbudowanej, wydajnej sekcji zasilania oraz dodatkowych funkcji ułatwiających przyspieszanie komputera. Niestety, topowe płyty są też odpowiednio droższe.

 • duży zestaw złączy,
 • rozbudowana i wydajna sekcja zasilania,
 • dodatkowe funkcje ułatwiające przyspieszanie komputera.

Płyty główne z niższej półki cenowej – dla hobbystycznych graczy

Producenci coraz częściej dostrzegają również hobbystycznych graczy, którzy mają inne wymagania oraz pragną przeznaczyć mniejszy budżet na zakup płyty głównej do gier. W tym przypadku zestaw złączy zwykle ogranicza się do podstawowego minimum – pozwala on złożyć dobry zestaw do codziennego grania. Nie zawsze znajdziemy też lepszą kartę sieciową czy dźwiękową. Wszystko to sprawia, że tanie płyty główne do gier w zasadzie wyróżniają się jedynie efektowniejszym wzornictwem względem standardowych modeli.

 • minimalny zestaw złączy,
 • słabsza karta graficzna i dźwiękowa.

Płyta główna Gigabyte GA-Z270-Gaming K3

Jaka płyta główna do Intel Core i5?

Jaką konfigurację wybrać do budowy dobrego i niedrogiego komputera do gier? Najlepiej wykorzystać tutaj procesor Intel Core i5 w połączeniu z podstawową płytą główną dla graczy.

Przy wyborze odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość banków pamięci oraz złączy dla dysków i napędów. Szczególnie, jeżeli planujemy zainstalowanie wydajniejszego nośnika SSD M.2 – w takim przypadku konieczne jest złącze M.2 PCIe 3.0 x4. W większości przypadków bez problemu sprawdzi się propozycja ze średniej półki.

Jaka płyta główna do Intel Core i7?

Płyta główna do procesora Core i7 powinna reprezentować wyższą półkę. Dotyczy to nie tylko zestawu złączy, ale również dodatkowych funkcji adresowanych do graczy. Miłym dodatkiem będzie gamingowa karta sieciowa, oraz dobrej jakości układ dźwiękowy. Najbardziej wymagający gracze zwrócą również uwagę na możliwość połączenia kilku kart graficznych w trybie NVIDIA SLI lub AMD CrossFireX, aczkolwiek nie jest to koniecznością. Łączenie kart graficznych ma sens tylko w najpotężniejszych konfiguracjach.

Płyta główna do podkręcania

Przy wyborze płyty warto pamiętać o jeszcze jednym ważnym szczególe. Jeżeli decydujemy się na procesor z odblokowanym mnożnikiem – np. Core i5-7600K, Core i7-7820X lub Core i7-8700K – powinniśmy zwrócić uwagę na płytę z odpowiednim chipsetem – Z270, X299 lub Z370 – które oferują funkcję podkręcania. W przypadku mocniejszego przetaktowania sprawdzą się topowe modele z rozbudowaną i dobrze chłodzoną sekcją zasilania. Entuzjaści docenią też dodatkowe funkcje ułatwiające podkręcanie.

jaka płyta główna do gier

Jaka stylistyka płyty głównej?

Przy podejmowaniu decyzji, jaka płyta główna do gier będzie najlepsza nie bez znaczenia jest odpowiednie wzornictwo – szczególnie jeżeli zależy nam na budowie efektownego komputera, który będzie można należycie wyeksponować. Pod tym względem nowoczesne płyty chyba najbardziej różnią się od modeli sprzed pięciu czy 10 lat. Producenci coraz częściej stosują osłony zakrywające tylny panel, a także specjalne, zdobione wersje laminatu.

W ostatnich latach popularne stało się również podświetlenie LED lub RGB LED, które nada całości jeszcze ciekawszej stylistyki, a w niektórych przypadkach można je zsynchronizować z podświetleniem innych podzespołów czy peryferiów.

Płyty główne do gier – polecane modele

Jakie modele możemy uznać za najlepsze płyty główne do gier? To jaka płyta główna do gier będzie trafionym wyborem zależy od zastosowania komputera i ceny jaką chcemy przeznaczyć na zakup podzespołów.

Płyta główna do gier do 500 zł: MSI B250 GAMING M3

To płyta główna do komputera z niższego segmentu cenowego. Model MSI nie tylko dobrze wygląda, ale oferuje też dodatkowe funkcje dla graczy – na uwagę zasługuje dobrej jakości układ dźwiękowy oraz karta sieciowa Killer LAN. Płyta współpracuje ze starszymi procesorami Intel Core szóstej i siódmej generacji pod podstawkę LGA 1151, a przy tym jest dostępna w całkiem atrakcyjnej cenie.


Płyta główna do gier do 900 zł: Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5

Płyta główna dla graczy, która obsługuje najnowsze procesory Intel Core ósmej generacji pod LGA 1151. Szczególnie dobrze sprawdzi się w połączeniu z jednostkami do podkręcania np. Core i7-8700K. Producent przewidział bogaty i nowoczesny zestaw złączy, a z myślą o graczach udostępniono dobrej jakości układ dźwiękowy i kartę sieciową Intela. Płyta wyróżnia się również pod kątem wzornictwa.


Płyta główna do gier do 1500 zł: ASUS ROG STRIX X299-E GAMING

Ten model jest odpowiedzią na pytanie – jaka płyta główna do gier jest najlepsza i sprawdzi się przy najwydajniejszych konfiguracjach. Producent przewidział obsługę topowych procesorów Intel Core X (gniazdo LGA 2066), które świetnie sprawdzą się nie tylko podczas grania, ale też innych wymagających zadań. Na pokładzie znajdziemy wszystkie najnowsze złącza. Graczy i entuzjastów zainteresuje możliwość łączenia kart graficznych, a także karta sieciowa z funkcją GameFirst i układ dźwiękowy SupremeFX. No i to wzornictwo.