Mimo że mogłoby się wydawać, że płyty ceramiczne są wypierane przez płyty grzewcze indukcyjne, to technologia ta ma nadal wielu zwolenników. Po płyty ceramiczne warto sięgnąć, gdy w mieszkaniu lub domu nie ma możliwości podłączenia płyty indukcyjnej, np. ze względu na przestarzałą instalację elektryczną. Płyta elektryczna ceramiczna stanowi dobre rozwiązanie także wtedy, gdy mamy komplet sprawdzonych garnków dobrej jakości i nie chcemy inwestować w nowe naczynia o ferromagnetycznym dnie (tylko z nimi indukcja będzie działać). W podjęciu decyzji, który model jest najlepszy, pomoże ranking płyt ceramicznych.
Ranking płyt ceramicznych 2025
Jeśli chcemy się dowiedzieć, jaka płyta ceramiczna będzie najlepsza dla naszego domu lub mieszkania, warto poświęcić czas i sprawdzić rankingi polecanych modeli. W zestawieniu poniżej ujęliśmy zarówno tanie płyty ceramiczne, jak i droższe płyty elektryczne ceramiczne z wyższej półki. W rankingu znalazły się płyty ceramiczne dwupalnikowe do małych kuchni i czteropalnikowe płyty ceramiczne, wystarczające do potrzeb dużej rodziny.
- Beko HDMC32400TX – tania płyta ceramiczna dwupalnikowa
- Gorenje ECT643BCSC – tania płyta ceramiczna czteropalnikowa
- Bosch Serie 6 PKE611FP2E – czteropalnikowa płyta ceramiczna za mniej niż 1000 złotych
- Electrolux EHF46547XK – płyta elektryczna ceramiczna czteropalnikowa z EcoTimerem i funkcją Stop+Go
- Amica PC6411FTS – nowoczesna płyta elektryczna ceramiczna za mniej niż 1500 złotych
- Siemens iQ300 ET675FNP1E – czteropalnikowa płyta ceramiczna z innowacyjną technologią touchSlider i funkcją powerBoost
- Miele KM 6521 FR – najlepszy model w rankingu płyt ceramicznych
Tania płyta ceramiczna dwupalnikowa: Beko HDMC32400TX
Ranking najlepszych płyt ceramicznych otwiera Beko HDMC32400TX. To tania płyta ceramiczna dwupalnikowa do małej kuchni, idealna dla singla lub pary. Składa się z mniejszego pola grzejnego o średnicy 14 cm i mocy 1,2 kW oraz większego pola grzejnego o średnicy 18 cm i mocy 1,7 kW. Dotykowy panel sterowania znajduje się z przodu płyty, do wyboru jest 9 poziomów gotowania. Z ciekawych i przydatnych funkcji należy wymienić: timer, Booster, czyli funkcję szybkiego nagrzewania oraz wskaźnik ciepła resztkowego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie mogło zabraknąć blokady włączenia pól grzejnych przez dzieci, ochrony przed przegrzaniem i automatycznego wyłącznika. To naprawdę dużo udogodnień, jak na płytę elektryczną ceramiczną za mniej niż 600 złotych!
Tania płyta ceramiczna czteropalnikowa: Gorenje ECT643BCSC
Spośród tanich płyt ceramicznych na uwagę zasługuje model Gorenje ECT643BCSC. Tym razem mamy do czynienia z czteropalnikową płytą ceramiczną, która składa się z owalnego pola grzejnego do większych garnków oraz trzech mniejszych, okrągłych pól grzejnych. Dotykowy panel sterowania znajduje się z przodu płyty, z przydatnych funkcji należy wymienić minutnik, który można ustawić na maksymalnie 99 minut – płyta elektryczna ceramiczna wyłączy się automatycznie po upływie wskazanego czasu. Tania płyta ceramiczna oferuje także: sygnalizowanie dźwiękowe zakończenia gotowania, funkcję StayWarm, która utrzymuje żywność w stałej temperaturze 70˚C aż do podania potrawy oraz funkcję StopGo, która powoduje natychmiastowe zatrzymanie procesu gotowania z zachowaniem w pamięci wszystkich ustawień i kontynuuje pracę po ponownym aktywowaniu. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie mogło zabraknąć sygnalizacji ciepła resztkowego – pól grzejnych nie należy dotykać, dopóki świecą się lampki sygnalizacyjne.
Czteropalnikowa płyta ceramiczna za mniej niż 1000 złotych: Bosch Serie 6 PKE611FP2E
W rankingu płyt ceramicznych nie mogło zabraknąć modelu Bosch Serie 6 PKE611FP2E. Czteropalnikowa płyta ceramiczna o mocy przyłączeniowej 6,9 kW, dostępna za mniej niż 1000 złotych, została wyposażona w intuicyjny, dotykowy panel sterowania DirectSelect. Jeśli podczas gotowania wystąpią jakiekolwiek problemy (np. dojdzie do wykipienia wody), urządzenie wyłącza się automatycznie, z zapisaniem zastosowanych ustawień. Tania płyta ceramiczna oferuje minutnik i timer, natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zastosowano w niej system sygnalizacji ciepła resztkowego oraz zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci i przypadkową zmianą ustawień.
Płyta elektryczna ceramiczna czteropalnikowa z EcoTimerem i funkcją Stop+Go: Electrolux EHF46547XK
Przy nieco większym budżecie możemy zaprosić do swojej kuchni czteropalnikową płytę ceramiczną Electrolux EHF46547XK. Płyta elektryczna ceramiczna została wyposażona w bardzo wygodny interfejs dotykowy suwakowy. Oferuje ona funkcję Stop+Go (przerwanie procesu gotowania i wznowienie go w dowolnym momencie, z takimi samymi ustawieniami), a także EcoTimer (automatyczne oszczędzanie energii poprzez wyłączenie pola grzejnego i wykorzystanie w ostatnich minutach gotowania ciepła resztkowego). Jeśli zastanawiamy się, jaka płyta ceramiczna sprawdzi się do gotowania potraw z ryb, warto zwrócić uwagę na specjalne, owalne pole grzejne o nazwie FishZone. Nie dość, że pomieści ono duży garnek lub patelnię, to jeszcze zapewnia delikatne, równomierne ogrzewanie. Na koniec warto wspomnieć o automatycznym wyłączniku i zabezpieczeniu przed dziećmi.
Nowoczesna płyta elektryczna ceramiczna za mniej niż 1500 złotych: Amica PC6411FTS
W przedziale do 1500 złotych dobrym wyborem będzie Amica PC6411FTS. Czteropalnikowa płyta ceramiczna o mocy przyłączeniowej 6,9 kW została wyposażona w bardzo wygodny interfejs dotykowy typu Slider (suwakowy). Oferuje ona funkcję HeatControl, która informuje, czy pole grzejne jest jeszcze rozgrzane, a także timer i minutnik z alarmem dźwiękowym. Dzięki zastosowanej funkcji szybkiego nagrzewu nie musimy długo czekać, aż patelnia się rozgrzeje. Tymczasem zabezpieczenia Childlock chronią przed przypadkowym włączeniem lub wyłączeniem płyty elektrycznej ceramicznej przez dzieci.
Czteropalnikowa płyta ceramiczna z innowacyjną technologią touchSlider i funkcją powerBoost: Siemens iQ300 ET675FNP1E
Jeśli szukamy czegoś z wyższej półki, a jednocześnie w przystępnej cenie, warto sprawdzić Siemens iQ300 ET675FNP1E. Czteropalnikowa płyta ceramiczna została wyposażona w bardzo wygodny interfejs touchSlide (dotykowy suwakowy). Do wyboru jest 9 poziomów gotowania, przy czym przygotowywanie potraw przyspiesza funkcja powerBoost, która kieruje ciepło do jednej strefy gotowania, zapewniając do 20% większą moc. Warto także wspomnieć, że płyta elektryczna ceramiczna oferuje strefy gotowania o zmiennym zasięgu – możemy dobrać średnicę pola grzejnego do rozmiaru garnka i dzięki temu zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Z funkcji zwiększających bezpieczeństwo nie mogło zabraknąć blokady przed uruchomieniem, wskaźnika ciepła resztkowego i wyłącznika bezpieczeństwa.
Najlepszy model w rankingu płyt ceramicznych: Miele KM 6521 FR
Gdy nie ogranicza nas budżet, sprawdźmy najlepszy model z niniejszego rankingu płyt ceramicznych, czyli Miele KM 6521 FR. Płyta elektryczna ceramiczna oferuje 4 strefy gotowania, w tym jedno owalne pole grzejne, idealne na podłużne brytfanny. Użytkownik, który żyje w biegu, może skorzystać z funkcji Stop&Go (tymczasowe zredukowanie poziomu mocy wszystkich stref grzejnych, by urządzenie mogło pozostać na jakiś czas bez nadzoru, bez ryzyka przypalenia lub wykipienia). Czteropalnikowa płyta ceramiczna oferuje także automatyczne, przyspieszone zagotowywanie wody, timer oraz funkcję Recall (przywrócenie wcześniejszych ustawień po przypadkowym wyłączeniu płyty grzewczej). Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, każda strefa grzejna została wyposażona we wskaźnik ciepła resztkowego. Nie mogło zabraknąć również automatycznego wyłącznika bezpieczeństwa, blokady rodzicielskiej, blokady ustawień, chroniącej przed przypadkowym lub nieuprawnionym włączeniem oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem.
Jaką płytę ceramiczną wybrać?
Czym się kierować przy zakupie płyty elektrycznej ceramicznej? Ranking płyt ceramicznych pozwala na zapoznanie się z najbardziej polecanymi modelami, warto jednak dodatkowo doedukować się w kwestii tego, które parametry mają istotne znaczenie.
Jeśli zastanawiamy się, jaka płyta ceramiczna będzie dla nas idealna, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:
- liczbę pól grzewczych oraz moc;
- rodzaj sterowania;
- dodatkowe funkcje i udogodnienia.
Liczba pól grzewczych oraz moc
Standardowo w płytach elektrycznych ceramicznych stosuje się 4 pola grzejne. Jeśli jednak mamy kuchnię z niewielką liczbą blatów lub salon z aneksem kuchennym, mieszkamy w pojedynkę lub nie gotujemy zbyt często w domu, lepszym rozwiązaniem może się okazać płyta ceramiczna dwupalnikowa. Jeśli chodzi o moc płyty elektrycznej ceramicznej, standardem jest do 7,5 kW. Większa moc będzie się wiązała z szybszym nagrzewaniem pól grzejnych, ale musimy się także liczyć z większym zużyciem energii elektrycznej.
Rodzaj sterowania
Obecnie nawet w tanich płytach ceramicznych stosuje się już sterowanie dotykowe. Zwróćmy jednak uwagę, czy jest to sterowanie przyciskowe czy suwakowe. Drugi z wymienionych rodzajów jest o wiele bardziej wygodny w obsłudze, ponieważ by ustawić preferowane parametry gotowania, nie musimy wielokrotnie naciskać przycisków.
Dodatkowe funkcje i udogodnienia
Standardem w płytach elektrycznych ceramicznych jest timer i/lub minutnik, z pomocą którego ustawimy czas, po którego upływie pole grzejne się wyłączy. Jeśli jednak wybierzemy model z wyższej półki, możemy liczyć także na wiele innych udogodnień, istotnych dla wygody czy też bezpieczeństwa. Z tego powodu, gdy już zapoznamy się z rankingiem płyt ceramicznych, warto sprawdzić, czy model, który wpadł nam w oko, oferuje także:
- automatyczne oszczędzanie energii poprzez wyłączenie pola grzejnego i wykorzystanie w ostatnich minutach gotowania ciepła resztkowego;
- automatyczny wyłącznik w przypadku wykrycia bezczynności lub wykipienia;
- funkcję utrzymania potrawy w stałej temperaturze, do czasu jej podania;
- możliwość powiększenia pola grzejnego w sytuacji gdy korzystamy z większych garnków, patelni lub brytfanek;
- przyspieszone zagotowywanie wody;
- strefy gotowania o zmiennym zasięgu;
- sygnalizację ciepła resztkowego;
- zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem przez dzieci;
- zatrzymanie procesu gotowania z zachowaniem w pamięci wszystkich ustawień.
Dlaczego warto kupić płytę ceramiczną w Komputroniku?
W Komputroniku można znaleźć szeroki wybór płyt elektrycznych ceramicznych różnych marek, w tym także tych bestsellerowych, jak Amica, Electrolux czy Siemens. W naszym rankingu płyt ceramicznych znalazły się zarówno dobrej jakości tanie płyty ceramiczne, jak i modele z wyższej półki, które oferują wiele nowoczesnych funkcji, istotnych nie tylko dla wygody użytkownika, ale i bezpieczeństwa podczas gotowania. Oferujemy możliwość zakupu na raty, dzięki czemu w każdym domu może zagościć nowoczesna płyta ceramiczna, z której można korzystać od razu po zakupie. Po wybraniu usługi dostawy z wniesieniem pozostaje już tylko określić termin dostawy i oczekiwać na dzwonek do drzwi!
Mogą Cię też zainteresować: