Jaka pasta termoprzewodząca? Ranking 2024

Przy wyborze podzespołów warto zwrócić uwagę nie tylko na wydajność i funkcjonalność, ale również zastosowane chłodzenie. To właśnie od niego zależy generowany hałas, awaryjność, a nawet szybkość pracy komputera – więcej na ten temat pisaliśmy np. w poradniku Jakie chłodzenie procesora wybrać?

Nie każdy jednak wie, że duże znaczenie ma tutaj również sama pasta termoprzewodząca – ważny element, który często jest pomijany przez mniej doświadczonych użytkowników. Co daje pasta termoprzewodząca?

Spis treści:


Polecane pasty termoprzewodzące


Najlepsza pasta termoprzewodząca – ranking 2024

Co to jest pasta termoprzewodząca?

Pasta termoprzewodząca to plastyczna masa o wysokiej przewodności cieplnej. Substancję aplikujemy np. między układem scalonym a radiatorem, a po wypełnieniu pustej przestrzeni wspomaga przekazywanie ciepła i poprawia wydajność chłodzenia. Najczęściej jest stosowana w chłodzeniach dla mocno nagrzewających się podzespołów – np. pasta termoprzewodząca do procesora lub pasta termoprzewodząca do karty graficznej. Można jej użyć również na innych układach, które generują dużo ciepła.

Rodzaje past termoprzewodzących

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów past termoprzewodzących, które różnią się właściwościami. Wśród nich są pasty termoprzewodzące:

  • silikonowe – to najpopularniejszy typ, są niedrogie, łatwe w aplikacji i mają dość dobre właściwości przewodzenia ciepła, ich wadą jest krótszy okres trwałości;
  • metalowe – zawierają cząsteczki metali (srebro, miedź, aluminium), oferują lepszą przewodność cieplną niż pasty silikonowe, ale zazwyczaj są nieco droższe i trudniejsze do nałożenia;
  • hybrydowe – łączą w sobie cechy past silikonowych i metalowych, to propozycja dla osób, które szukają równowagi między dobrymi właściwościami, łatwością aplikacji i przystępną ceną;
  • ceramiczne – mają dobrą przewodność cieplną, choć nie tak wysoka jak pasty metalowe, są za to tańsze, bardziej trwałe (wymiana co 3-5 lat) i łatwiej je nanieść na podzespół;
  • diamentowe – najdroższe i najbardziej efektywne spośród past termoprzewodzących, mają najwyższą przewodność cieplną i wytrzymują wiele lat bez utraty wydajności. To najlepsza pasta termoprzewodząca dla osób potrzebujących produktu z wyższej półki (np. graczy i użytkowników podkręconych komputerów).

Ciekawą alternatywą są termopady, czyli łatwe w montażu arkusze materiału termoprzewodzącego, które zastępują pastę, nie wysychają i nie starzeją się jak pasta, ale mogą mieć gorszą przewodność cieplną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty termoprzewodzącej?

Podstawowym kryterium wyboru pasty termoprzewodzącej jest jej wydajność. Testy branżowych mediów pokazują, że różnica między poszczególnymi związkami może sięgać nawet kilku stopni Celsjusza. Warto również zwrócić uwagę na łatwość aplikacji, przewodzenie prądu i pojemność opakowania. Szczególnie jeżeli planujemy częściej zmieniać podzespoły lub składamy więcej komputerów.

Entuzjaści i overclockerzy głównie sięgają po tzw. ciekły metal, który cechuje się najlepszymi parametrami (obok drogich past diamentowych). Tego typu rozwiązania polecamy jednak tylko doświadczonym użytkownikom. Jej aplikacja wymaga ostrożności i umiejętności – pasta termoprzewodząca do CPU na bazie metalu przewodzi prąd i nie może być nakładana na aluminiowe elementy (może powodować ich korozję).

Jak nakładać pastę termoprzewodzącą

Część chłodzeń dla procesorów już ma nałożoną pastę termoprzewodzącą, ale w większości przypadków trzeba ją aplikować samodzielnie. Z myślą o mniej doświadczonych użytkownikach przygotowaliśmy poradnik pasta termoprzewodząca – jak nakładać.

Cała operacja sprowadza się do kilku prostych kroków:

  1. Odłącz komputer od zasilania i ustaw go w miejscu z dobrym oświetleniem.
  2. Przy zmianie pasty zdemontuj chłodzenie i usuń starą powłokę (w odpowiedzi na pytania „pasta termoprzewodząca jak zmyć” od razu wyjaśniamy, że najlepiej wspomóc się preparatami na bazie alkoholu izopropylowego).
  3. Upewnij się, że na powierzchni układów nie ma żadnych zanieczyszczeń.
  4. Wyciśnij z opakowania porcję pasty termoprzewodzącej wielkości ziarnka grochu lub niewielkiego znaku X (jeśli powierzchnia jest duża, można zrobić kilka małych punktów). Nie rozprowadzaj pasty palcem, zostanie ona równomiernie „rozgnieciona” pod wpływem nacisku radiatora.
  5. Zamontuj nowe chłodzenie – delikatnie dociskając do procesora (wcześniej upewnij się, czy z powierzchni radiatora-coolera zostały zdjęte wszystkie osłony i taśmy).

Co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą?

Pasta termoprzewodząca z biegiem czasu traci swoje właściwości, co może niekorzystnie wpływać na temperaturę i/lub kulturę pracy podzespołów. W skrajnych przypadkach może dojść do przegrzania komputera, spadków wydajności, a nawet jego awarii. Warto więc co około rok lub dwa lata wymienić pastę. Dłużej popracują pasty metalowe i ceramiczne (3-5 lat) oraz pasta termoprzewodząca diamentowa (5-7 lat). Warto pamiętać, że przy intensywnym używaniu komputera (np. do grania) pastę dobrze wymienić najpóźniej po 2 latach.

Co ważne, pasta termoprzewodząca do komputera nie ma terminu ważności. Można więc zaopatrzyć się w większe opakowanie, pozwalające na kilka aplikacji.

Pasta termoprzewodząca do laptopa

W przypadku niektórych laptopów fabryczna pasta też traci swoje właściwości, więc jej wymiana jest równie ważna co w komputerach stacjonarnych (np.: po trzech, czterech latach). Warto jednak zauważyć, że dostęp do podzespołów często jest utrudniony (zwłaszcza w przypadku kompaktowych modeli), więc cała operacja może być bardziej skomplikowana. Jeżeli nie czujecie się na siłach, czynność wymiany pasty w laptopie powinniście powierzyć doświadczonemu ekspertowi lub wykwalifikowanemu serwisowi.


 

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej