Jaka pamięć RAM? Jak wybrać pamięć do komputera?

18.11.2019 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Chcesz, żeby Twój komputer był bardziej wydajny, nie zacinał, obsługiwał gry oraz programy szybko i sprawnie? Jeśli tak, to oprócz procesora oraz karty graficznej, zadbaj również o odpowiednią ilość RAM i parametry pamięci. Pamięć RAM pozwala na przechowywane aktualnie wykorzystywanych danych. Pamięć ta używana jest przede wszystkim do zapisu przebiegu i wyniku pracy programów. Jaka pamięć RAM będzie dla Ciebie najlepsza?

Jeśli chcesz samodzielnie złożyć komputer, zmodyfikować go, bądź też chcesz po prostu być świadomy, jaka jest jakość podzespołów zestawu, warto dowiedzieć się, jak wybrać pamięć RAM.

Więcej o budowie komputera dowiesz się z poradnika: Z czego składa się komputer?

W tym artykule przeczytasz o:

 • Co to jest pamięć RAM i za co odpowiada?
 • Jak sprawdzić pamięć RAM?
 • Jaka pamięć RAM, czyli rodzaje pamięci
 • Jak wybrać pamięć RAM – na co zwrócić uwagę?
 • Jaka wielkość pamięci?
 • Częstotliwość (taktowanie) pamięci
 • Opóźnienia (timingi) pamięci
 • Napięcie pamięci RAM
 • Jaka pamięć RAM z dodatkowym chłodzeniem?
 • Zestawy wielokanałowe RAM
 • Pamięć RAM do serwerów
 • Dla kogo pamięć RAM z korekcją błędów ECC?
 • Pamięci RAM dedykowane
 • Dodatkowe cechy pamięci RAM

Polecane pamięci RAM

Zobacz wszystkie pamięci RAM w sklepie >

Co to jest pamięć RAM i za co odpowiada?

Pamięć RAM (Random Access Memory) można nazwać pamięcią tymczasową. A to dlatego, że gdy tylko wyłączymy zasilanie, wszystko co było na niej zapisane znika. Pamięć ta jest więc używana tylko wtedy, gdy komputer działa, w przeciwieństwie do dysku twardego, który przechowuje dane cały czas.

Po co więc nam taka ulotna pamięć? Ma ona jedną, olbrzymią zaletę. W porównaniu do dysków twardych, czy kart pamięci, działa ona z olbrzymią prędkością.

Gdy tylko włączamy nasz komputer i uruchamia się w nim system operacyjny, główne jego elementy zostają załadowane z dysku twardego właśnie do pamięci RAM. Podobnie dzieje się z innym oprogramowaniem, które uruchomimy w trakcie pracy. Dzięki temu nasz system operacyjny i oprogramowanie może działać błyskawicznie. Oczywiście im więcej pamięci i im lepszej jest ona klasy, tym szybciej i wydajniej działa nasz komputer. Na rynku wyróżnić można następujące rodzaje pamięci RAM:

Jak sprawdzić pamięć RAM?

Jeśli posiadasz już peceta i chcesz zwiększyć jego wydajność, możesz zdecydować się na dokupienie dodatkowej pamięci RAM. Na początek musisz sprawdzić, czy płyta główna w twoim komputerze posiada jeszcze wolne gniazda na pamięć RAM. Najprościej zrobić to otwierając obudowę i zaglądając do środka. Jeśli jednak niedawno kupiłeś swój komputer, sprawdź koniecznie warunki jego gwarancji. W wielu przypadkach zerwanie plomb na obudowie może skutkować utratą gwarancji.

Jeśli masz dostęp do wnętrza, to sprawdź, czy są jeszcze wolne gniazda. Jeśli tak, to sprawdź też informacje na zainstalowanych już kościach RAM. Powinny mieć one na sobie naklejkę lub oznaczenia, które pomogą ją zidentyfikować.

jaka pamięć RAM

Jeśli nie masz dostępu do wnętrza komputera lub odczytanie informacji na istniejącej już pamięci nie jest możliwe, możesz posłużyć się oprogramowaniem, które dostarczy nam niezbędnych informacji. Bez trudu znajdziesz tego typu programy w sieci. Z ich pomocą odczytasz najważniejsze informacje, a więc rodzaj używanej pamięci, jej pojemność, czy taktowanie (częstotliwość).

Jaka pamięć RAM, czyli rodzaje pamięci

Pamięć RAM, podobnie jak procesory, czy karty graficznie, ma swoje kolejne generacje. Z każdą kolejną staje się ona coraz bardziej wydajna, szybsza i niezawodna. Jest to oczywiście ich duży plus. Jednak przy wyborze, jaka pamięć RAM sprawdzi się najlepiej w naszym komputerze, należy pamiętać, że kolejne generacje pamięci RAM nie są ze sobą kompatybilne.

Tak więc do płyty głównej współpracującej z wersją DDR3 nie zainstalujesz wersji DDR4. Przy modernizacji swojego komputera trzeba najpierw ustalić, jakiego typu pamięci potrzebujesz. Podobnie pamięć RAM do laptopa – tutaj też należy ustalić obsługiwany typ pamięci.

Jeśli chcesz znaleźć pamięć RAM dla laptopa, musisz szukać pamięci SO-DIMM. Jeśli zaś chcesz znaleźć pamięć RAM dla komputera typu PC, to interesować cię będą pamięci DIMM (DDR DIMM).

Rodzaje pamięci RAM do komputera – pamięci DIMM:

 • pamięć DDR DIMM
 • pamięć DDR2 DIMM
 • pamięć DDR3 DIMM
 • pamięć DDR3L DIMM
 • pamięć DDR4 DIMM
 • pamięć DDR5 DIMM

Jaka pamięć RAM do komputera sprawdzi się najlepiej? Jeśli chodzi o pamięci DIMM, to obecnie najczęściej na rynku spotkamy się z pamięciami DDR4, które wyparły standard DDR3. Moduły sprawdzą się w najnowszych płytach głównych z gniazdem procesora Intel LGA 1151 lub AMD AM4. Pamięć RAM DDR3 można jednak jeszcze spotkać w starszych komputerach i laptopach.

jaka pamięć RAM

Czym różnią się od siebie DDR3 i DDR4? Oprócz innego złącza, pamięć DDR4 oferuje większą wydajność i pojemność, a przy tym jest bardziej energooszczędna.

Jeśli posiadasz starszy komputer, to zapewne potrzebować będziesz kości DDR2. Mają one mniejszą pojemność i są wolniejsze od DDR3. Starszy standard pobiera też więcej energii elektrycznej.

Pamięci RAM DDR4

Zobacz wszystkie pamięci RAM DDR4 >

Pamięć RAM DDR5

Producenci już zapowiedzieli nowszy standard pamięci – DDR5, który z biegiem czasu ma zastąpić obecny DDR4. Moduły będą oferować jeszcze większą pojemność i wyższą przepustowość – szybkość osiągnie nawet 6400MHz, a przy tym mają cechować się niższym zapotrzebowaniem na energię.

DDR5 to przyszłościowe rozwiązanie. Premiera pierwszych komputerów z takimi pamięciami została zaplanowana na 2020 rok, ale na upowszechnienie standardu zapewne będziemy musieli poczekać kilka lat dłużej.

Jak wybrać pamięć RAM – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy jaka pamięć RAM najlepiej odpowie na nasze potrzeby, warto zastanowić się nad rzeczą najbardziej podstawową. Ile właściwie potrzebujemy pamięci RAM i ile jesteśmy w stanie umieścić jej w naszym komputerze stacjonarnym.

Na początek sprawdźmy, ile RAM jest w stanie przyjąć i obsłużyć nasza płyta główna. Informacje te dostępne są w specyfikacji na stronie producenta, a model płyty głównej znajdziemy w BIOS, lub bezpośrednio na samej płycie.
W następnej kolejności nasz system operacyjny. To ważne, gdyż 32-bitowy Windows (obecny na bardzo starych zestawach) obsłuży maksymalnie 4GB pamięci RAM. Jeśli chcemy mieć więcej RAM, to musimy zainstalować 64-bitowy system operacyjny – taki zwykle znajduje się na nowszych komputerach i laptopach.

jaka pamięć RAM

Jaka wielkość pamięci?

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na RAM, to jest to już kwestia naszych indywidualnych preferencji oraz oprogramowania, które używamy. Jednak można przyjąć, że minimalnym progiem jest obecnie 4 GB. Pamięć RAM 8 GB to już dużo do prostych zastosowań. Z taką ilością bez kłopotu będziemy mogli używać komputera do prac biurowych, przeglądania Internetu, czy oglądania filmów.

Pamięć RAM dla gracza, w zależności od wymagań naszych gier, powinna liczyć od 8 GB do 16 GB. Większe ilości RAM przydadzą się osobom profesjonalnie zajmującym się obróbką wideo, tworzeniem animacji, czy renderowaniem.

Zobacz pamięć RAM dla gracza >

Częstotliwość (taktowanie) pamięci

Jest to istotny parametr pamięci wpływający na jej wydajność. W dzisiejszych pecetach zainstalowane są najczęściej moduły RAM DDR3 taktowane 1600 MHz lub DDR4 na przykład 2666 MHz. Warto jednak wiedzieć, że co prawda pamięć RAM o wysokiej częstotliwości niesie ze sobą pewien wzrost wydajności, lecz nie przełoży się to bardzo znacząco na osiągi całego komputera. Ważna jest przecież także ilość pamięci, wydajność karty graficznej, czy procesora.

Wysoka częstotliwość pamięci istotna jest często dla graczy, czy osób zajmujących się obróbką materiałów wideo. Dla takiego grona użytkowników często kilka procent wzrostu wydajności znaczy bardzo wiele.

Warto też pamiętać, że zysk z podwyższonej częstotliwości odczujemy w szczególności, gdy korzystać będziemy z układu graficznego zintegrowanego z procesorem.

Opóźnienia (timingi) pamięci

Przeglądając parametry techniczne pamięci RAM, zapewne natkniemy się na ciąg czterech cyfr, na przykład 7-7-7-20. W ten sposób oznaczane są opóźnienia. Generalnie im są one niższe, tym lepiej. Nasz komputer będzie nieco szybciej radził sobie z obliczeniami, ale różnica w wydajności będzie mieć mniejsze znaczenie, niż w przypadku częstotliwości, czyli głównego parametru pamięci.

Dla dociekliwych umieszczamy wyjaśnienia, poszczególnych pozycji:

 • CAS latency (CL) – to najważniejszy parametr, który ma duży wpływ na wydajność. Oznacza czas, jaki upływa od wysłania żądania, do odczytu danych z określonej kolumny pamięci,
 • RAS to CAS Delay (RCD) – także ma wpływ na wydajność kości, ale w mniejszym stopniu niż CL.
 • RP (RAS Precharge) – wpływa na wydajność podobnie jak RCD,
 • CR (Command Rate) – ten parametr ma niewielki wpływ na wydajność pamięci RAM.

Co warto podkreślić, wyższe taktowanie zwykle wymaga też wyższych opóźnień. Przykładowo na rynku są dostępne moduły DDR4 2666MHz z opóźnieniami 15-15-15-35, ale w przypadku szybszych zestawów DDR4 3600MHz często jest to już np. 18-22-22-42.

Napięcie pamięci RAM

Napięcie pamięci RAM zasadniczo nie ma żadnego wpływu na jej wydajność, ale musisz je sprawdzić, żeby uniknąć problemów ze stabilnością działania komputera. Zacznij więc od sprawdzenia listy modułów, które obsługiwane są przez twoją płytę główną. Ogólnie można przyjąć, że napięcie pamięci RAM typu DDR3 to 1,5V, zaś pamięci DDR4 to 1,2V.

Są też wydajniejsze kości przeznaczone dla entuzjastów, z mocno podniesionym taktowaniem, ale równocześnie konieczne jest zwiększenie napięcia zasilającego. Zwykle jest ono automatycznie ustawiane przez płytę główną.

jaka pamięć RAM

Profil XMP

W wydajniejszych modułach zapisano profil XMP (Extreme Memory Profiles), który zawiera wszystkie najważniejsze informacje o parametrach pracy pamięci. Odpowiedni profil zwykle można w prosty sposób wczytać w UEFI płyty głównej, co pozwala zaoszczędzić problemów przy ręcznym konfigurowaniu ustawień.

Jaka pamięć RAM z dodatkowym chłodzeniem?

Wydajne pamięci o bardzo wysokiej częstotliwości wytwarzają więcej ciepła. Aby pamięci RAM były odpowiednio chronione przed przegrzaniem wybierz modele wyposażone w radiatory – odpromienniki ciepła. Zwróć przy tym uwagę, że niektóre rozbudowane radiatory na pamięciach RAM mogą nie zmieścić się obok lub pod chłodzeniem procesora.

Pamięci RAM wyposażone w radiatory warto także zastosować do komputerów zamkniętych w małych, kompaktowych obudowach, np: ITX, micro ATX, mini-ITX, desktop, HTPC, SteamMachines, gdzie przepływ chłodnego powietrza jest mniejszy niż w dużej obudowie typu Midi Tower.

Zestawy wielokanałowe RAM

Przed zakupem pamięci RAM powinieneś też sprawdzić w specyfikacji twojej płyty głównej, jaka jest jej zalecana konfiguracja. Kości mogą być zainstalowane w dwóch gniazdach, trzech lub czterech z identycznymi modułami pamięci. Możesz się więc spotkać na przykład z konfiguracją podwójną (na przykład 2 x 4 GB), konfiguracją potrójną (na przykład 3 x 4 GB) lub konfiguracją poczwórną (na przykład 4 x 4 GB).

Pamięć RAM do serwerów

Pamięć RAM dla serwera cechuje się niezawodnością i energooszczędnością. Modele przeznaczone do serwerów bardzo często posiadają mechanizmy kontroli błędów – na przykład ECC, czy ECC-R. Dodatkowo możemy w nich spotkać odpowiednie zabezpieczenia w postaci choćby czujników temperatury.

Dla kogo pamięć RAM z korekcją błędów ECC?

Podstawowym przeznaczeniem pamięci RAM z korekcją błędów ECC są zastosowania serwerowe. Technologia ta pozwala na stabilne działanie komputera pracującego nieprzerwanie 24h/dobę. Płyty główne do domowych PC raczej nie posiadają obsługi pamięci RAM ECC, dlatego podczas zakupów nie powinieneś zwracać uwagi na tą cechę.

Pamięci RAM dedykowane

Przed wyborem, jaka pamięć RAM odpowiada na potrzeby Twojego komputera, warto sprawdzić, czy do twojego modelu komputera, czy notebooka nie ma w ofercie pamięci RAM dedykowanej. Jest to kość pamięci przeznaczona do konkretnego modelu komputera. Przeważnie została ona na nim dokładnie przetestowana i sprawdzona. Często zdarza się, że producenci płyt głównych zamieszczają w ich specyfikacji listę pamięci przeznaczonych do danego modelu. Warto kierować się tymi wskazaniami.

Pamięć RAM dla graczy

Na rynku można spotkać pamięci RAM reklamowane jako pamięć RAM dla gracza. Zwykle są to moduły o wyższym taktowaniu, które wyróżniają się efektowną stylistyką radiatora – nierzadko są to pamięci RAM z RGB. Takie pamięci powinny zainteresować osoby oczekujące wyższej wydajności lub ceniące efektowne przyozdobienie komputera podświetleniem LED. Nie są jednak niezbędne do uruchomienia gry.

HyperX Fury RGB 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP 1.35V DIMM]
Cena od 459,00zł
HyperX Fury RGB 32GB [2x16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
Cena od 829,00zł
Kingston Fury Beast RGB 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
Cena od 349,00zł
G.SKILL Trident Z RGB 16GB [2x8GB 3000MHz DDR4 CL16 XMP2 DIMM]
Cena od 419,00zł
G.SKILL Trident Z RGB 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 1.35V XMP 2.0 DIMM]
Cena od 439,00zł
Corsair Vengeance RGB Pro SL Black 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 CL18 DIMM]
Cena od 449,00zł
HyperX Predator RGB 8GB [1x8GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP DIMM]
Cena od 259,00zł
G.SKILL Trident Z RGB 16GB [2x8GB 4000MHz DDR4 CL18 DIMM]
Cena od 559,00zł
Corsair Vengeance RGB Pro 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 1.35V DIMM]
Cena od 429,00zł
ADATA XPG SPECTRIX D14 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
Cena od 349,00zł
ADATA XPG SPECTRIX D41 RGB 32GB [2x16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
Cena od 659,00zł
ADATA XPG SPECTRIX D41 RGB 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 CL18 DIMM]
Cena od 379,00zł
Corsair Vengeance RGB Pro 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 C18 DIMM]
Cena od 479,00zł
HyperX Fury RGB 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 1.2V DIMM]
Cena od 449,00zł
Corsair Vengeance RGB Pro Black 16GB [2x8GB 3000MHz DDR4 CL15 1.35V DIMM]
Cena od 439,00zł
G.SKILL Trident Z Neo 32GB [2x16GB 3600MHz DDR4 CL16 1.35V XMP 2.0 DIMM]
Cena od 929,00zł
Corsair Vengeance RGB Pro SL Black 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
Cena od 429,00zł
Crucial Ballistix Black RGB 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
Cena od 429,00zł
G.SKILL Trident Z RGB 32GB [2x16GB 3600MHz DDR4 CL16-16-16 XMP2 DIMM]
Cena od 1 199,00zł
Corsair Vengeance RGB Pro SL Black 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 CL18 DIMM] Ryzen
Cena od 549,00zł

Dodatkowe cechy pamięci RAM

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł