Jaka opaska sportowa? Ranking smartbandów

Chcesz zacząć dbać o swoją formę? A może już o nią dbasz i potrzebujesz gadżetu, który pozwoli monitorować aktywność i śledzić postępy? Z tego poradnika dowiesz się, jaka opaska sportowa będzie dla ciebie najlepsza. Wyjaśniamy, czego można się spodziewać i czego należy oczekiwać od takiego urządzenia oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie. Dopełnieniem całości jest nasz ranking, a w nim polecane opaski sportowe.

W tym artykule znajdziesz:

 • Co to jest opaska sportowa?
 • Opaska sportowa – dla kogo?
 • Jak wybrać opaskę sportową – najważniejsze cechy
 • Ranking smartbandów TOP 5

Co to jest opaska sportowa?

Opaska sportowa to gadżet, którego zadaniem jest monitorowanie aktywności posiadacza. Do jego podstawowych funkcji należy zliczanie postawionych kroków, pokonanych metrów i spalonych kalorii.

Bardziej zaawansowana opaska fitness dodatkowo mierzy puls i ciśnienie, monitoruje czas i jakość snu, motywuje do działania i daje wskazówki dotyczące treningów oraz pozwala śledzić pokonaną trasę (dzięki modułowi GPS).

Modele z wyższej półki zapewniają także dostęp do znacznie bardziej konkretnych informacji dotyczących treningu biegowego lub na basenie.

Podstawowe informacje wyświetlane są na ekranie opaski. Warto jednak sparować gadżet ze smartfonem, aby później, korzystając z aplikacji mobilnej, dokładnie przeanalizować swoje wyniki i w przemyślany sposób zaplanować kolejne aktywności.

Najczęściej wybierane opaski sportowe w Komputronik.pl

Opaska sportowa – dla kogo?

Inteligentne opaski wykorzystuje się przede wszystkim podczas treningów: biegania, jeżdżenia na rowerze czy pływania. Oprócz tego pełnią także inne funkcje: wskazują aktualną godzinę, wyświetlają powiadomienia ze smartfona, pozwalają ustawić alarm itp.

Opaska fitness tylko nieznacznie różni się od zegarka sportowego. Ta pierwsza przeważnie zapewnia dłuższy czas pracy między ładowaniami i – przede wszystkim – ma bardziej subtelną konstrukcję. Dzięki temu można nosić ją także razem z klasycznym zegarkiem (a nie tylko zamiast), a do tego jest lekka i wygodna, co pozwala bez przeszkód korzystać z niej przez całą dobę.

opaska sportowa

Jak wybrać opaskę sportową – najważniejsze cechy

Oczywiście nie każda opaska oferuje to samo. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie? Najważniejsze cechy to:

 • funkcjonalność – dostosowana do uprawianego sportu i aktywności,
 • wodoszczelność – co najmniej 5 ATM, jeśli chce się korzystać z opaski na basenie,
 • pulsometr – pomiar tętna to funkcja, z której nie warto rezygnować,
 • kompatybilność – należy się upewnić, że opaska współpracuje z naszym smartfonem,
 • wyświetlacz – rozmiar to kwestia indywidualna, przede wszystkim jednak musi być czytelny,
 • waga – im mniejsza, tym lepiej – nie powinna przekraczać 50 gramów,
 • czas pracy – 7 dni to dobry wynik, ale dłuższy czas jest oczywiście mile widziany.

O tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę i jaki powinien być smartband do konkretnego typu treningu, przeczytacie w naszym poradniku: Jak wybrać smartband? Poradnik zakupowy.

Ranking smartbandów – TOP 5

Jaką opaskę sportową wybrać? Oto polecane modele:

 • Opaska sportowa do 100 zł: CA Active Passion Color CA-2105C
 • Opaska sportowa do 150 zł: Xiaomi Mi Band 4
 • Smartband do 150 zł: Garett Fit 7
 • Opaska sportowa do 200 zł: Samsung Galaxy Fit e
 • Smartband do 300 zł: Huawei Band 4 Pro
 • Opaska sportowa dla dzieci: Garmin Vivofit 2 Junior

Opaska sportowa do 100 zł: CA Active Passion Color CA-2105C

Zestawienie otwiera CA Active Passion Color CA-2105C– niedroga opaska do monitorowania aktywności w dzień oraz jakości snu w nocy. Ten lekki gadżet liczy postawione kroki, pokonany dystans i spalone kalorie, mierzy tętno, a także przypomina o tym, że czas się trochę poruszać. To model o funkcjonalności, która doskonale sprawdzi się dla biegaczy. Dzięki normie wodoszczelności IP67 można z niego korzystać podczas pływania. Jest to również świetna opaska sportowa na co dzień – wyświetla aktualną godzinę oraz pomaga w pozostawaniu na bieżąco, informując o wiadomościach, połączeniach. Umożliwia także sterowanie aparatem, muzyką oraz posiada bardzo przydatną opcję „znajdź mój telefon”.


Opaska sportowa do 150 zł: Xiaomi Mi Band 4

opaska sportowaNajnowsza wersja bardzo popularnej inteligentnej opaski Xiaomi. Czwarta generacja Xiaomi Mi Band wyposażona jest w kolorowy ekran AMOLED o jeszcze wyższej rozdzielczości. Jej wygląd można personalizować, co zwiększa jej atrakcyjność i funkcjonalność. Smartband umożliwia monitorowanie wszelkich aktywności, jest wodoszczelny oraz wyposażony w czujnik tętna oraz monitoring snu.

Oprócz standardowych funkcji sportowych Xiaomi Mi Band 4 pozwala także na wygodne sterowanie aplikacją muzyczną bezpośrednio z opaski. Smartband wyświetla także powiadomienia o połączeniach oraz wiadomościach tekstowych, a także powiadomienia z aplikacji. Istotnym atutem opaski jest wytrzymała bateria wystarczająca nawet na 20 dni ciągłej pracy.


Smartband do 150 zł: Garett Fit 7

Gdy chce się mieć dostęp do jeszcze większej ilości danych, które pozwolą trenować efektywniej i bezpieczniej, warto rozważyć zakup modelu Garett Fit 7. Jest to opaska sportowa z pulsometrem, pulsoksymetrem i ciśnieniomierzem, a więc pozwalająca przez całą dobę monitorować tętno, natlenienie krwi oraz ciśnienie. Oprócz tego gadżet zlicza kroki, metry i kalorie, informuje o czasie i jakości snu oraz wyświetla powiadomienia ze smartfona. Na uwagę zasługuje także lekka i wytrzymała obudowa spełniająca wymogi normy IP67.


Opaska sportowa do 200 zł: Samsung Galaxy Fit e

Samsung Galaxy Fit e to ciekawa propozycja dla osób, których marzeniem jest lekka, wygodna i wytrzymała opaska sportowa do pływania, biegania i innych form treningu. W jej wodoszczelnej konstrukcji znalazło się miejsce dla podzespołów, dzięki którym gadżet automatycznie wykrywa start ćwiczeń i monitoruje aktywność. Użytkownicy mogą też liczyć na ciągły pomiar pulsu oraz monitorowanie snu, a także powiadomienia ze smartfona. Wszystkie informacje wyświetlane są na 0,74-calowym ekranie PMOLED. Kolejnym atutem jest długi, bo 7-dniowy czas pracy między ładowaniami.


Smartband do 300 zł: Huawei Band 4 Pro

Ma lekką i wodoszczelną konstrukcję oraz monitoruje sen, puls i podstawowe parametry aktywności związane z bieganiem, pływaniem czy jeżdżeniem na rowerze. Konkretne informacje wyświetla zaś na kolorowym ekranie dotykowym typu AMOLED o przekątnej 0,95 cala. To właśnie Huawei Band 4 Pro – propozycja dla tych bardziej wymagających użytkowników. Co warte podkreślenia, jest to opaska sportowa z GPS – dzięki temu modułowi zawsze wiemy, gdzie dokładnie się znajdujemy i jaki dystans już pokonaliśmy.


Opaska sportowa dla dzieci: Garmin Vivofit 2 Junior

Ogólnie rzecz biorąc gadżety sprawiają, że dzieci w dzisiejszych czasach ruszają się mniej. Opaska sportowa jest jednak takim gadżetem, który może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Tę kategorię reprezentuje Garmin Vivofit 2 Junior. To lekkie i przyjemne w dotyku urządzonko, które liczy kroki wykonane każdego dnia oraz czas i jakość snu. Przypomina też dzieciom o tym, by ruszyć się z miejsca, odrobić zadania domowe czy umyć zęby, motywując je równocześnie do tego. Dodatkowy plus jest taki, że bateria starcza na rok, więc nie trzeba pamiętać o ładowaniu.


Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.