Jaka opaska sportowa? Ranking smartbandów 2024

O zdrowie warto dbać nie tylko z okazji noworocznych postanowień czy chwilowych zrywów. W dbaniu o formę może pomóc Ci opaska sportowa – gadżet, który monitoruje aktywność i pozwala śledzić postępy. To dobry wybór szczególnie na początek – opaska sportowa jest cenowo dużo przystępniejsza, niż zegarek sportowy bądź smartwatch. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które pomoże Ci w aktywności sportowej, to smartband, zwany opaską fitness, jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Z tego poradnika dowiesz się jaka opaska sportowa będzie dla ciebie najlepsza i jak wybrać opaskę fitness, by dopasować ją do swoich preferencji i nie przepłacać za funkcje, których nie potrzebujesz. Wyjaśniamy czego można się po nich spodziewać i czego należy oczekiwać od takiego urządzenia. Podpowiemy też na co zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie. Dopełnieniem całości jest nasz ranking smartbandów, w którym wybieramy najlepsze opaski sportowe. Sprawdź też,


Najczęściej wybierane opaski sportowe


Ranking smartbandów 2024
Opaska fitness do 250 zł – Huawei Band 8

Opaska sportowa, która charakteryzuje się bogatą funkcjonalnością oraz świetnym stylem – jest wiele opcji kolorystycznych do wyboru. Producent zapewnia tu ekran FullView AMOLED o przekątnej 1,48 cala. Sprzęt monitoruje podstawowe parametry, czyli natlenienie krwi, sen, stres, cykl menstruacyjny czy też tętno. Huawei opracował nawet autorską technologię TruSleep. Monitoruje ona precyzyjnie sen. System TruSport natomiast służy do badania aktywności fizycznej. To opaska sportowa do 250 zł z naprawdę bogatą funkcjonalnością fitness. Dyscyplin do wyboru jest tutaj dziesiątki. wersja 8 zyskała dodatkowe funkcje, takie jak identyfikacja dzwoniącego, ćwiczenia oddechowe, a także pokazywanie powiadomień z telefonu.


Najlepsza opaska sportowa do płatności zbliżeniowych – Fitbit By Google Charge 5

To obecnie jeden z najlepszych wyborów na rynku, jeśli chodzi o inteligentne opaski sportowe. Sprzęt pochodzi bezpośrednio od Google. Fitbit jest kompaktową, bogato wyposażoną opaską z pulsometrem. Oferuje ona 1,04-calowy ekran, NFC do płatności zbliżeniowych Fitbit Pay, najważniejsze czujniki do sprawdzania tętna, jakości snu, kroków, stresu czy kalorii. Opcji sportowych także jest sporo – uwzględniono również pulsoksymetr. Jeśli chodzi o design, to opaskę można kupić w wielu wariantach. Jej maksymalny czas pracy wynosi około 7 dni. Warto zwrócić uwagę na wygodną oraz rozbudowaną aplikację mobilną.


Opaska sportowa dla dziecka: Garmin Vivofit 2 Junior

Ogólnie rzecz biorąc to gadżety sprawiają, że dzieci w dzisiejszych czasach ruszają się mniej. Opaska sportowa jest jednak takim gadżetem, który może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Tę kategorię reprezentuje Garmin Vivofit 2 Junior. To lekkie i przyjemne w dotyku urządzenie, które liczy kroki wykonane każdego dnia oraz czas i jakość snu. Przypomina też dzieciom o tym, by ruszyć się z miejsca, odrobić zadania domowe czy umyć zęby, motywując je równocześnie do tego. Dodatkowy plus jest taki, że bateria starcza na rok, więc nie trzeba pamiętać o ładowaniu.


Zaawansowana opaska sportowa: Garmin Vivosmart 5

Opaska sportowa Garmin Vívosmart 5 ma jasny wyświetlacz (o 66% większy niż w poprzednim modelu z tej serii), który umożliwia wyświetlanie większego tekstu, a także ekran dotykowy i interfejs z przyciskami. Na uwagę zasługują także elastyczne, miękkie w dotyku paski, dostępne w różnych kolorach. Sama opaska jest niezwykle smukła i elegancka, a także oferuje szereg przydatnych funkcji, dzięki którym utrzymanie aktywności sportowej będzie niezwykle proste. Są to m.in. liczenie kroków, monitorowanie poziomu energii ciała, mierzenie tętna, pulsoksymetr, zaawansowane monitorowanie i ocena jakości snu, pomiar stresu oraz monitorowanie nawodnienia, oddechu i cyklu menstruacyjnego. Ta opaska sportowa to gamechanger wśród smartbandów!


jaka opaska sportowa

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest opaska sportowa?

Opaska sportowa to gadżet, którego zadaniem jest monitorowanie aktywności posiadacza. Do jego podstawowych funkcji należy zliczanie kroków, pokonanych kilometrów i spalonych kalorii. Bardziej zaawansowana opaska fitness dodatkowo mierzy puls i ciśnienie, monitoruje czas i jakość snu, motywuje do działania poprzez umieszczanie informacji na wyświetlaczu (np. informacji o konieczności poruszania się) i daje wskazówki dotyczące treningów. Niektóre smartbandy pozwalają także śledzić pokonaną trasę dzięki modułowi GPS. Modele z wyższej półki cenowej zapewniają także dostęp do znacznie bardziej konkretnych informacji dotyczących treningu biegowego lub na basenie.

Podstawowe informacje wyświetlane są na ekranie opaski. Warto jednak sparować gadżet ze smartfonem, aby później, korzystając z aplikacji mobilnej, dokładnie przeanalizować swoje wyniki i w przemyślany sposób zaplanować kolejne aktywności. Część aplikacji jest naprawdę bardzo zaawansowana i pozwala na bieżąco monitorować również swoją wagę, a także sen i liczbę oraz rodzaje treningów oraz porównywać się z innymi użytkownikami aplikacji czy znajomymi.

Opaska sportowa – dla kogo?

Inteligentne opaski wykorzystuje się przede wszystkim do monitorowania aktywności oraz treningów, ale raczej amatorskich: biegania, jeżdżenia na rowerze czy pływania. Oprócz tego pełnią także inne funkcje: wskazują aktualną godzinę, wyświetlają powiadomienia ze smartfona oraz pozwalają ustawić alarm. Szczególnie ta ostatnia funkcja jest przydatna, ponieważ delikatne wibracje wybudzają tylko posiadacza, a nie wszystkich domowników.

Opaska fitness różni się od zegarka sportowego wyglądem i funkcjonalnością. Ta pierwsza przeważnie zapewnia dłuższy czas działania na baterii i ma bardziej subtelną konstrukcję. Dzięki temu można nosić ją także razem z klasycznym zegarkiem – a nie tylko zamiast niego. Jest lekka i wygodna, co pozwala bez przeszkód korzystać z niej przez całą dobę. Zegarek sportowy z kolei posiada więcej funkcji, związanych z dokładnym monitorowaniem często zaawansowanego treningu, jest większy, cięży, wytrzymalszy, a przez to także znacznie droższy. Dodatkowo bateria trzyma krócej od opaski sportowej, co również należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się czy warto wybrać opaskę sportową.

Jak wybrać opaskę sportową – najważniejsze cechy

Oczywiście nie każdy smartband oferuje to samo. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie? Najważniejsze cechy to:

  • funkcjonalność – dostosowana do uprawianego sportu i aktywności,
  • wodoszczelność – co najmniej 5 ATM, jeśli chce się korzystać z opaski na basenie,
  • pulsometr – pomiar tętna to funkcja, z której nie warto rezygnować,
  • kompatybilność – należy się upewnić, że opaska współpracuje z naszym smartfonem,
  • wyświetlacz – rozmiar to kwestia indywidualna, przede wszystkim jednak musi być czytelny,
  • NFC – jeśli chcemy korzystać z płatności zbliżeniowych,
  • waga – im mniejsza, tym lepiej – nie powinna przekraczać 50 gramów,
  • czas pracy – 7 dni to dobry wynik, ale dłuższy czas jest oczywiście mile widziany.

O tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę i jaki powinien być smartband do konkretnego typu treningu, przeczytacie w naszym poradniku Jak wybrać smartband? Poradnik zakupowy.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (11 głosów)

Czytaj więcej