Jaka obudowa do komputera? Rodzaje obudów komputerowych

Obudowa komputerowa oprócz funkcji estetycznej, spełnia także wiele zadań ważnych dla prawidłowego działania sprzętu. Wybór obudowy do komputera tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być łatwym zadaniem. W rzeczywistości do tego zakupu powinniśmy podejść z uwagą i wyposażeni w odpowiednią wiedzę. Oczywiście świetnie, jeśli obudowa nam się podoba. W pewnym sensie komputer można traktować, jako stały element wyposażenia naszego pokoju. Ale dobra obudowa powinna być też funkcjonalna. Dodatkowo wybierając ją, musimy pomyśleć też o ewentualnej rozbudowie komputera w przyszłości. Dowiedzmy się więc, jaka obudowa komputerowa w największym stopniu spełni nasze oczekiwania. Jeśli już teraz rozważasz rozbudowę swojego zestawu, dowiedz się także Z czego składa się komputer i co warto wiedzieć przed samodzielną rozbudową.

W tym poradniku znajdziesz:


Zobacz obudowy do komputera


Jaka wielkość obudowy do komputera będzie najlepsza?

Zastanówmy się nad sprawą najważniejszą, a więc wielkością oraz układem obudowy. Pamiętajmy bowiem, że w jej wnętrzu musi zmieścić się komplet podzespołów, takich jak dedykowana karta graficzna, wydajny układ chłodzenia CPU, zasilacz, dyski. Jeśli chodzi o układ obudowy, to spotkamy się z obudowami typu Tower, Desktop, oraz innymi, specjalnymi kształtami.

Kiedy wybrać obudowę typu desktop?

Obudowy typu Desktop są przeznaczone do biurowych komputerów i oferują mniejszą pojemność. Obudowa taka leży płasko na biurku. Czasem bywa nawet używana jako podstawka pod monitor. Świetnie sprawdza się w biurach.

Obudowy specjalne, czyli wersje slim i mini

Jeśli chodzi o obudowy specjalne, to warto tu wspomnieć choćby o Slim Tower (obudowa o wąskim profilu), czy miniaturowych obudowach typu ITX. Obudowa komputerowa typu itx nie zajmuje wiele miejsca i można ją postawić na biurku obok monitora, lub telewizora. Przeznaczone są do montażu komputera o każdej wydajności, nawet takiego do gier. W obudowie tego typu możliwy jest montaż wyłącznie płyt głównych w formacie mini-ITX.

Najpopularniejsze rodzaje obudów komputerowych

Skupmy się jednak na najpopularniejszych obudowach typu Tower. W zależności od wielkości dzielą się one na kilka typów:

Najpopularniejsza obudowa Midi Tower

Obudowa komputerowa Midi Tower to najpopularniejsza i najczęściej stosowana obudowa do montażu komputera PC. W tej grupie mamy ponad 400 różnych modeli. Najtańsze i proste można już kupić poniżej 100 zł. Bardziej zaawansowane i wyższej jakości warto szukać w przedziale cenowym od 100 do 300 zł. Droższe obudowy oferują atrakcyjny wygląd, wysokiej jakości materiały oraz wiele ciekawych funkcji i usprawnień.


Wszystkie obudowy Midi Tower 


Duża i pojemna obudowa Big Tower

Obudowa komputerowa Big Tower to duża i bardzo pojemna obudowa, dla entuzjastów i profesjonalistów. Czasami nawet stosowana dla serwerów. Można w niej zamontować nawet ponad 10 dysków twardych, wiele dodatkowych urządzeń w formacie modułów 5,25-calowych oraz wydajne chłodzenie powietrzne lub rozbudowany system chłodzenia cieczą. Obudowa do komputera typu Big Tower zalecana jest także do montowania dwóch lub trzech kart graficznych.


Obudowy Big Tower 


Obudowa Micro Tower

Obudowa komputerowa Micro Tower to obudowa o małych wymiarach. Zajmuje mniej miejsca, polecana dla tych, którzy lubią kompaktowe, zgrabne rozwiązania, zamiast wielkich komputerów. Ten typ obudowy wymaga stosowania odpowiednio małej płyty głównej w standardzie micro-ATX. Niektóre modele umożliwiają jednak zamontowanie bardzo wydajnej karty graficznej.


Obudowy Micro Tower 


Stylowa obudowa Media Center

Obudowa komputerowa Media Center często przypomina zestaw kina domowego. Niektóre modele mają w zestawie pilot. Posiadają też wyświetlacz LCD. Komputer w takiej obudowie można postawić na półce w pobliżu telewizora lub sprzętu audio HiFi. Będzie wyglądać stylowo i nie przypominać klasycznego komputera. Ten typ obudowy wymaga stosowania odpowiednio małej płyty głównej w standardzie mini-ITX lub micro-ATX.


Obudowy Media Center 


Miniaturowa obudowa ITX

Obudowy typu małe ITX to miniaturowe obudowy, które nie zajmują wiele miejsca, można ją postawić na biurku obok monitora, lub telewizora. Przeznaczone do montażu komputera o podstawowej wydajności. W obudowie tego typu możliwy jest montaż wyłącznie płyt głównych w formacie mini-ITX.


Obudowy ITX 


Jak wybrać obudowę do komputera– co jest ważne?

Przede wszystkim pamiętajmy, że do obudowy musi pasować format płyty głównej, którą chcemy kupić. Najpopularniejszy i najczęściej stosowany to format ATX. Zwróćmy też uwagę na wielkość karty graficznej oraz układu chłodzenia.

  • W obudowach Big Tower i Middle Tower można umieścić płytę główną formatu ATX lub microATX
  • W obudowach Micro Tower i Media Center z reguły montuje się tylko płyty główne microATX

jaka obudowa komputerowa

Wnętrze obudowy

Zajrzyjmy teraz do wnętrza obudowy. Tu liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Najbardziej istotne cechy to:

  • liczba kieszeni dysków twardych – . Ciekawym rozwiązaniem są obudowy posiadające możliwość wysuwania dysków z boku
  • ilość miejsca na podzespoły – zbyt mała obudowa może nie pomieścić wydajnej karty graficznej, mocnego zasilacza czy odpowiedniego układu chłodzenia
  • aranżacja wnętrza – szereg rozwiązań ułatwiających instalowanie podzespołów, ich wymianę, zarządzenie okablowaniem, system montażu poszczególnych podzespołów
  • umiejscowienie zasilacza – najczęściej znajduje się on w górnej części tyłu obudowy. Jednak coraz częściej zasilacze spotyka się u podstawy obudowy. Korzyść jest oczywista – ciężki zasilacz ma tu odpowiednie oparcie
  • filtry przeciwkurzowe – zapobiegają dostawaniu się kurzu do wnętrza obudowy, co obniża kulturę pracy komputera i ma wpływ na wydajność PC.
  • maty wyciszające – najczęściej instalowane na bokach obudowy, ale mogą być umieszczone również na spodzie i górze. Obniżają poziom hałasu, ale mogą podwyższyć temperatury wewnątrz obudowy

Złącza i porty na obudowie

Dla naszej wygody duże znaczenie mają też złącza i porty, które umiejscowione są najczęściej na przednim panelu. Wiele obudów ma co najmniej dwa złącza USB – idealnie, jeśli są w wersji 3.0 oraz w standardzie USB-C. Do naszej dyspozycji powinno być też wyjście słuchawkowe. Niektóre z modeli posiadają też interfejs E-SATA (obsługa dysków zewnętrznych), czy FireWire.

jaka obudowa do komputera

Wykonanie obudowy

Wybierając obudowę, zwróćmy też uwagę na sztywność konstrukcji, grubość elementów stalowych, a także sposób i estetykę ich zmontowania. Ważny jest też typ zastosowanego tworzywa stanowiącego elementy dodatkowe jak przedni panel obudowy, przyciski itp. Sztywność konstrukcji ma wpływ nie tylko na wygląd obudowy. Obudowy o słabej sztywności i niskim standardzie wykończenia mogą wpadać w drgania podczas pracy komputera. W efekcie wytwarzają nieprzyjemne i irytujące dźwięki.

Chłodzenie obudowy

Istotny jest też układ chłodzenia. Część obudów nie ma wentylatorów wliczonych w cenę. Generalnie do optymalnego chłodzenia w większości przypadków wystarczy jeden duży wentylator z przodu, który będzie tłoczył chłodne powietrze do środka komputera oraz jeden z tyłu lub na górze obudowy, wyciągający ciepłe powietrze z komputera.

Wyciszenie obudowy

Jeśli mamy zamiar stworzyć mocną i wydajną jednostkę, to warto zadbać o jej wyciszenie. Tu zastosowanie znajdują przede wszystkim wyciszające maty i specjalne podkładki. Dzięki takim elementom możemy wyciszyć nasz komputer nawet o kilka decybeli. O tym, jak zmniejszyć poziom generowanego hałasu przez PC dowiesz się z poradnika: Jak wyciszyć komputer stacjonarny?

Obudowa komputerowa z oknem czy bez?

To, co nazywane jest popularnie oknem w obudowie, w rzeczywistości jest przezroczystą plexi. W wielu przypadkach obudowa komputerowa z oknem wygląda naprawdę imponująco, szczególnie jeśli zastosujemy podświetlenie wnętrza naszego PC-ta. Samo okienko nie ma żadnego wpływu na wydajność, czy funkcjonalność komputera.

Obudowa komputerowa z zasilaczem w cenie

Standardowo obudowa do komputera stacjonarnego sprzedawana jest bez zasilacza w cenie. To znacznie lepsze rozwiązanie w przypadku wydajnych komputerów i zaawansowanych konfiguracji, gdyż umożliwia dobór zasilacza odpowiedniego do całej konfiguracji. O tym, jak wybrać zasilacz komputerowy dowiesz się z poradnika Jaki zasilacz komputerowy wybrać?

Jednak w przypadku tańszych komputerów o podstawowej konfiguracji, optymalnym rozwiązaniem może być wybór obudowy z zasilaczem w cenie. W takiej sytuacji pamiętajmy jedynie, aby wziąć pod uwagę parametry zasilacza przy doborze pozostałych podzespołów naszego komputera.

jaka obudowa do komputera

Jaka obudowa dla gracza będzie najlepsza?

Komputery dla graczy muszą cechować się wysoką wydajnością. Może to mieć odzwierciedlenie również przy doborze obudowy. Ciekawym rozwiązaniem jest w takim przypadku wybór obudowy z wbudowanym wyświetlaczem LCD. Kontrolować możemy na nim aktualne parametry komputera, m.in. prędkość obrotów wentylatorów, czy temperaturę kluczowych podzespołów.

Obudowa komputerowa dla gracza powinna też umożliwiać zainstalowanie zaawansowanych układów chłodzenia. Pamiętajmy, że wiatraki montowane w zasilaczu, czy przy procesorze nie zawsze są wystarczające. W takim wypadku należy pomyśleć o dodatkowych wentylatorach montowanych w obudowie. Na rynku znajdziemy obudowy, które umożliwiają zamontowanie nawet kilku dodatkowych wentylatorów. Spotkamy się też z obudowami, które przystosowane są do zamontowania układu chłodzenia cieczą.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.5/5 (19 głosów)

Czytaj więcej