Jaka obudowa do komputera? Ranking 2025

Budujesz komputer do grania, pracy z wymagającymi programami i multimediami, a może peceta do codziennego użytku? Obudowa to fundament, który zapewni właściwą wentylację, przestrzeń na komponenty i możliwości przyszłej rozbudowy. Wzięliśmy pod lupę najlepsze modele i oto masz przed sobą ranking obudów komputerowych na 2025 rok. Dodatkowo zebraliśmy najważniejsze informacje, jak wybrać obudowę, aby spełniła Twoje oczekiwania. Sprawdź jakie obudowy komputerowe polecamy w tym roku!


Kup PC monitor za 1 zł

Ranking obudów komputerowych na 2025











Polecane obudowy komputerowe w sklepie


Jak wybrać obudowę do komputera?

Poznałeś już nasz ranking obudów komputerowych, teraz pora na garść praktycznych informacji, na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Jaka obudowa do komputera będzie idealna?

Pierwszy krok to wybór obudowy obsługującej format Twojej płyty. To może być obudowa do komputera ATX, E-ATX, micro-ATX lub płyty mini-ITX. Czy wewnątrz zmieszczą się komponenty, na których Ci zależy? Sprawdź maksymalną długość karty graficznej (często 330-410 mm dla topowych GPU), wysokość coolera procesora (zwykle do 180 mm) oraz długość zasilacza. Sprawdź, ile dysków HDD/SSD możesz zamontować (np. 2 × 3,5” i 4 × 2,5”).

Najbardziej popularne i uniwersalne są obudowy typu Midi Tower, bardziej wymagający użytkownicy sięgają po największe Full Tower (Big Tower), a w małych mieszkaniach i biurach sprawdzają się kompaktowe Mini Tower i najmniejsze SFF.

Właściwe chłodzenie jest ważne nie tylko dla graczy i profesjonalistów. Szukaj obudów z siatką mesh, która zapewniają lepszą wentylację niż pełne panele. Dobre obudowy mają preinstalowane co najmniej 2-3 wentylatory (najlepiej 140 mm). Sprawdź też, ile możesz dołożyć wentylatorów lub radiatorów (np. 240 mm, 360 mm).

Kolejny krok to sprawdzenie portów i łączności. Pamiętaj, że USB 3.2 Gen 2 Type-C staje się już standardem (warto mieć też klasyczne USB-A).

W dobrych obudowach ułożenie kabli ułatwią szerokie kanały, haczyki i uchwyty. Takie modele mają też zazwyczaj filtry przeciwkurzowe, które łatwo zdejmiesz i wyczyścisz. Przydaje się wydzielona sekcja na zasilacz – przepływ powietrza jest lepszy, a wnętrze obudowy wygląda estetyczniej.

Skoro mowa o wyglądzie, zwróć uwagę, jak prezentuje się podświetlenie ARGB i jak możesz nim sterować (poprzez wbudowanego kontrolera, z płyty głównej, z pilota lub przyciskiem na obudowie). Okno z hartowanego szkła sprawi, że wszystkie podzespoły będą wyeksponowane.

Obudowa powinna być solidna, aluminiowe modele są zazwyczaj droższe od tych ze stali. Wyciszające maty i specjalne podkładki redukują decybele emitowane przez podzespoły. Obudowy z beznarzędziowym montażem dysków i kart są łatwiejsze w budowie i obsłudze.

Dlaczego warto kupować obudowy PC w Komputronik?

Zakupy w Komputronik są wygodne, szybkie, a wybierasz spośród obudów najlepszych producentów. Możesz też liczyć na atrakcyjne promocje!

Spójrz na szczegóły. Kupując obudowę w aplikacji Komputronik, masz m.in. bezpłatną dostawę, odroczysz płatność i zyskasz dodatkowy czas na zwrot. To nie wszystko. Jako osoba prywatna podzielisz płatność na 3-60 rat lub 10 rat 0%. Nie będziesz musiał zbyt długo czekać na wymarzoną obudowę, bo modele z naszego rankingu wysyłamy najczęściej w 1-2 dni robocze (jeżeli leżą na półce w głównym magazynie – informacja jest na stronie produktu). Co więcej, dostawa będzie darmowa!

Jeżeli masz kłopot z wyborem obudowy, to na Komputronik.pl porównasz różne modele i wybierzesz zestaw, który odpowiada Twoim potrzebom. Problem z konfiguracją lub instalacją? Skorzystaj z pomocy zdalnego informatyka – szczegóły znajdziesz w opisie wybranego produktu.

Mamy też dobrą wiadomość dla lubiących zakupy w stacjonarnych sklepach. Na naszej witrynie sprawdzisz dostępność urządzenia w konkretnej lokalizacji.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Rafał Panas
Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
Brak głosów.

Czytaj więcej