Budujesz komputer do grania, pracy z wymagającymi programami i multimediami, a może peceta do codziennego użytku? Obudowa to fundament, który zapewni właściwą wentylację, przestrzeń na komponenty i możliwości przyszłej rozbudowy. Wzięliśmy pod lupę najlepsze modele i oto masz przed sobą ranking obudów komputerowych na 2025 rok. Dodatkowo zebraliśmy najważniejsze informacje, jak wybrać obudowę, aby spełniła Twoje oczekiwania. Sprawdź jakie obudowy komputerowe polecamy w tym roku!
Ranking obudów komputerowych na 2025
- ENDORFY Arx 700 ARGB – najlepsza obudowa komputerowa
- KRUX Vako – tania obudowa PC
- ENDORFY Signum 300 ARGB – obudowa do komputera RGB
- Fury Shobo SH4F RGB – obudowa do komputera do 300 zł
- be quiet! Pure Base 500DX – obudowa do komputera do 500 zł
- Genesis Diaxid 605 ARGB – obudowa do komputera do 400 zł
- NZXT H5 Flow – obudowa do komputera gamingowa
- ENDORFY Regnum 400 ARGB – przewiewna obudowa do 350 zł
- KRUX Leda – stylowa obudowa z podświetleniem RGB
- ENDORFY Arx 700 Air – dobra obudowa PC dla gracza
Najlepsza obudowa komputerowa: ENDORFY Arx 700 ARGB
Przestronna obudowa typu Midi Tower, cicha, z dobrze przemyślanym systemem chłodzenia i poprowadzeniem kabli. Model ma 4 preinstalowane wentylatory Stratus 140 PWM ARGB, a dodatkowo możesz zamontować do 8 wentylatorów oraz chłodzenie cieczowego (do 360 mm) – temperatury będą trzymane na odpowiednim poziomie nawet podczas intensywnej rozgrywki. W obudowie pomieścisz płyty główne ATX, Micro-ATX i Mini-ITX, karty graficzne nawet o długości 410 mm oraz chłodzenie CPU o wysokości do 179 mm. Nie potrzebujesz dodatkowych filtrów przeciwkurzowych, bo front i górny panel wykonane są z przewiewnej siatki mesh. Obudowa ma wygodne złącza na przednim panelu (USB 3.2 Gen 1 Typ-C, USB 3.0, audio). Przezroczysty panel boczny z hartowanego szkła pozwala wyeksponować wnętrze, a zintegrowane podświetlenie ARGB to prawdziwa radość dla miłośników personalizacji komputera.
Tania obudowa PC: KRUX Vako
Tania obudowa komputerowa RGB z 3 fabrycznie zainstalowanymi wentylatorami (dwa 140 mm z przodu i jeden 120 mm z tyłu). Efektowne podświetlenie to nie wszystko. Obudowa, choć niewielkich rozmiarów, obsługuje płyty główne ATX, micro-ATX oraz mini-ITX, karty graficzne o długości do 310 mm i chłodzenie procesora o wysokości do 159 mm. Jeżeli estetyka zestawu komputerowego jest dla Ciebie ważna, to zwróć uwagę na boczny panel z hartowanego szkła – możesz ładnie wyeksponować wnętrze komputera. Dodatkowo magnetyczny system domykania ułatwi Ci dostęp do komponentów. Panel I/O ma port USB 3.0, dwa porty USB 2.0 oraz złącza audio. Producent dobrze przemyślał konstrukcję obudowy: panele łatwo zdjąć, wewnątrz jest miejsce na dyski 2,5″ i 3,5″, zasilacz o długości do 160 mm oraz do sześciu dodatkowych wentylatorów 120 mm.
Obudowa do komputera RGB: ENDORFY Signum 300 ARGB
Popularna obudowa o solidnej i przestronne konstrukcji z przewiewnym frontem z siatki mesh, opcją montażu do sześciu wentylatorów i nowoczesnym designem. Zajrzyjmy do wnętrza. Ten model ma cztery preinstalowane wentylatory Stratus 120 PWM ARGB i miejsce na płyty główne ATX, micro-ATX i mini-ITX, karty graficzne do 325 mm oraz chłodzenie CPU do 161 mm (lub chłodzenie cieczą do 360 mm) – zamontujesz w niej najnowocześniejsze komponenty. Z pewnością nie tylko gracze będą zadowoleni z hartowanego szkła z boku obudowy eksponującego wnętrze zestawu (dzięki ARGB dopasujesz efekty świetlne do swojego nastroju). Zdejmowane filtry przeciwkurzowe z magnetycznymi paskami to praktyczne rozwiązanie, podobnie jak elastyczne uchwyty na dyski twarde (4 × 2,5” lub 2 × 2,5” + 2 × 3,5”).
Obudowa do komputera do 300 zł: Fury Shobo SH4F RGB
Czarna obudowa typu Midi Tower, która dzięki bocznym panelom z hartowanego szkła pięknie eksponuje podświetlane komponenty. Estetyka to nie wszystko. Ten model łączy przystępną cenę z niezłymi możliwościami. W zestawie otrzymujesz 4 wentylatory RGB o średnicy 120 mm, z możliwością rozbudowy do 8 sztuk. Panele mesh na górze i na froncie zapewniają dobrą wentylację, a filtry przeciwkurzowe są łatwe w czyszczeniu. To obudowa kompatybilna z płytami ATX, micro-ATX i mini-ITX, pomieści karty graficzne do 330 mm oraz do 3 dysków HDD/SSD. Należyty porządek wewnątrz utrzymasz dzięki osobnej komorze na zasilacz i przepusty na kable. Chcesz mieć chłodzenie cieczą? Zainstalujesz radiatory 360 mm z przodu, 240 mm na górze i 120 mm z tyłu. Panel I/O oferuje 2x USB 3.0, 1x USB 2.0 oraz złącze audio. Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego ABS, stali i hartowanego szkła.
Obudowa do komputera do 500 zł: be quiet! Pure Base 500DX
Kolejna pozycja w naszym rankingu to przestronna obudowa Midi Tower z oknem z hartowanego, przyciemnianego szkła, idealna dla płyt ATX, micro-ATX, mini-ITX. Pomieści 5 dysków SSD oraz 2 HDD, kartę graficzną do 190 mm i radiatory chłodzenia wodnego o długości do 360 mm. Fabrycznie zainstalowane 3 wentylatory Pure Wings 2 o średnicy 140 mm dbają o utrzymanie właściwej temperatury, a jednocześnie robią to cicho. Wygląd? Z pewnością obudowa przyciąga wzrok – jej atrakcyjność podnosi efektowne podświetlenie ARGB z przodu i wewnątrz obudowy (możesz je zsynchronizować z płytą główną). Na przednim panelu znajdziesz port USB 3.2 Gen 2 Type-C. Elegancki design, łatwe zarządzanie kablami (dzięki wydzielonej komorze na zasilacz), przedni i górny panel mesh ułatwiający obieg powietrza oraz zdejmowane filtry przeciwkurzowe – to dobra obudowa do komputera do 500 zł.
Obudowa do komputera do 400 zł: Genesis Diaxid 605 ARGB
Pojemna, dobrze rozplanowana z wieloma opcjami montażowymi i wydajnym chłodzeniem – obudowa Midi Tower spełni oczekiwania osób poszukujących modelu na płyty główne ATX, micro-ATX i mini-ITX, karty graficzne do 351 mm oraz chłodzenie CPU do 168 mm a AIO aż do 420 mm (to obudowa z naszego rankingu, w której zmieścisz największe radiatory). Wyposażona jest również w 4 preinstalowane wentylatory Genesis Oxal 120 ARGB, a podświetleniem możesz sterować przez płytę główną. To nie wszystko, bo w sumie obudowa może pomieścić aż 7 wentylatorów (120/140 mm). Producent zapewnił miejsce na 2 dyski SSD 2.5″, 1 HDD 3.5″ oraz 1 slot hybrydowy 2.5″/3.5″. Całości dopełnia kompletne, magnetyczne filtry przeciwkurzowe, wydzielona komora na zasilacz oraz przeszklony panel boczny z hartowanego szkła, przez który ładnie widać wnętrze komputera.
Obudowa do komputera gamingowa: NZXT H5 Flow
Biała, stylowa obudowa Midi Tower z perforowanym panelem przednim – to sposób na swobodny przepływ powietrza – i oknem z hartowanego szkła. W zestawie znajdziesz dwa wentylatory F120Q (120 mm), w tym jeden dedykowany do chłodzenia karty graficznej. Obudowa pozwala na zainstalowanie do 4 wentylatorów oraz radiatora o wymiarach do 280 mm. Model pracuje z płytami głównymi ATX, extended ATX, micro-ATX i mini-ITX. Pomieści też kartę graficzną o długości do 36,5 cm oraz chłodzenie procesora 16,5 cm. Wewnątrz są też 2 kieszenie na dyski 2.5″ i 1 kieszeń 3.5″ – masz wybór w konfiguracji swojego komputera. Złącza? To USB 3.1, USB 3.1 typu C oraz audio. Montaż podzespołów ułatwia beznarzędziowy dostęp do paneli przednich i bocznych oraz system zarządzania okablowaniem z szerokimi kanałami i haczykami.
Przewiewna obudowa do 350 zł: ENDORFY Regnum 400 ARGB
Kolejna propozycja oo polskiego producenta, tym razem przestronna (472 × 442 × 220 mm) z hartowanym szkłem w oknie, idealna dla płyt ATX, ITX, micro-ATX. Pomieści mocne komponenty: karty graficzne do 360 mm, chłodzenie CPU do 162 mm oraz 2 dyski 3,5” i 2 dyski 2,5” lub 4 dyski 2,5”. Chłodzenie fabryczne? Tak, masz do dyspozycji cztery podświetlane wentylatory Stratus 120 PWM ARGB (barwę i efekty świetlne dopasujesz dzięki wbudowanemu kontrolerowi). Jeżeli potrzebujesz naprawdę niskich temperatur, to ten model zapewnia miejsce na 8 wentylatorów oraz rozbudowane systemy chłodzenia cieczą (radiatory 240/280/360 mm). Co jeszcze? Obieg powietrza ułatwia siatka mesh na przednim panelu, zdejmowane magnetyczne filtry chronią wnętrze przed kurzem, a całości dopełniają złącza 2 x USB 3.0 oraz gniazdo audio. To cicha obudowa, wentylatory pracują na łożysku FDB.
Stylowa obudowa z podświetleniem RGB: KRUX Leda
Nowoczesna obudowa typu Midi Tower, która jednocześnie jest funkcjonalna i dobrze wygląda. Walor estetyczny to zasługa przede wszystkim dwóch paneli ze szkła hartowanego – na froncie i boku – przez które znakomicie widać podzespoły. Za efektowne podświetlenie odpowiadają cztery wentylatory RGB. Obudowa obsługuje płyty główne w formatach ATX, micro-ATX i mini-ITX oraz karty graficzne o długości do 375 mm. To obudowa niewielkich rozmiarów (453 × 211 × 455 mm) jednak wnętrze jest przestronne – zamontujesz w nim chłodzenie CPU do 165 mm, chłodnice AIO (do 240 mm) i do sześciu wentylatorów 120/140 mm. Na przednim panelu są złącza 1 x USB 3.1, 2 x USB 2.0 oraz gniazdo audio. Wewnątrz są zatoki na 2 dyski 3,5” i 3 dyski 2,5”. Łatwy system zarządzania kablami, zdejmowane panele i wydajne filtry przeciwkurzowe (w tym magnetyczny filtr górny) to kolejne zalety tego modelu.
Dobra obudowa PC dla gracza: ENDORFY Arx 700 Air
Nasz ranking zamykamy jeszcze jedną propozycją do ENDORFY, tym razem to przestronna obudowa Midi Tower (486 × 228 × 472 mm) z siatkowym panelem przednim i górnym. Odpowiednie chłodzenie zapewnia 5 cichych wentylatorów Stratus 140 PWM (w sumie możesz zainstalować ich 8). W przestronnym wnętrzu zmieścisz płyty główne w formatach ATX, micro-ATX i ITX, chłodzenie CPU 179 mm i duże karty graficzne do 410 mm (możesz zbudować bardzo mocny komputer gamingowy). Jest też opcja instalacji chłodnicy o długości do 360 mm. Obudowa ma także wydzieloną komorę na zasilacz oraz sporo miejsca na dyski (1 × 3.5″ i 6 × 2.5″). Przez boczny panel z hartowanego szkła można podziwiać podzespoły. Siatka mesh pełni również funkcję łatwego w czyszczeniu filtra przeciwkurzowego. Na przednim panelu znajdziesz złącza USB 3.2 Gen 1 Type-C i 2 x USB 3.0.
Polecane obudowy komputerowe w sklepie
Jak wybrać obudowę do komputera?
Poznałeś już nasz ranking obudów komputerowych, teraz pora na garść praktycznych informacji, na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Jaka obudowa do komputera będzie idealna?
Pierwszy krok to wybór obudowy obsługującej format Twojej płyty. To może być obudowa do komputera ATX, E-ATX, micro-ATX lub płyty mini-ITX. Czy wewnątrz zmieszczą się komponenty, na których Ci zależy? Sprawdź maksymalną długość karty graficznej (często 330-410 mm dla topowych GPU), wysokość coolera procesora (zwykle do 180 mm) oraz długość zasilacza. Sprawdź, ile dysków HDD/SSD możesz zamontować (np. 2 × 3,5” i 4 × 2,5”).
Najbardziej popularne i uniwersalne są obudowy typu Midi Tower, bardziej wymagający użytkownicy sięgają po największe Full Tower (Big Tower), a w małych mieszkaniach i biurach sprawdzają się kompaktowe Mini Tower i najmniejsze SFF.
Właściwe chłodzenie jest ważne nie tylko dla graczy i profesjonalistów. Szukaj obudów z siatką mesh, która zapewniają lepszą wentylację niż pełne panele. Dobre obudowy mają preinstalowane co najmniej 2-3 wentylatory (najlepiej 140 mm). Sprawdź też, ile możesz dołożyć wentylatorów lub radiatorów (np. 240 mm, 360 mm).
Kolejny krok to sprawdzenie portów i łączności. Pamiętaj, że USB 3.2 Gen 2 Type-C staje się już standardem (warto mieć też klasyczne USB-A).
W dobrych obudowach ułożenie kabli ułatwią szerokie kanały, haczyki i uchwyty. Takie modele mają też zazwyczaj filtry przeciwkurzowe, które łatwo zdejmiesz i wyczyścisz. Przydaje się wydzielona sekcja na zasilacz – przepływ powietrza jest lepszy, a wnętrze obudowy wygląda estetyczniej.
Skoro mowa o wyglądzie, zwróć uwagę, jak prezentuje się podświetlenie ARGB i jak możesz nim sterować (poprzez wbudowanego kontrolera, z płyty głównej, z pilota lub przyciskiem na obudowie). Okno z hartowanego szkła sprawi, że wszystkie podzespoły będą wyeksponowane.
Obudowa powinna być solidna, aluminiowe modele są zazwyczaj droższe od tych ze stali. Wyciszające maty i specjalne podkładki redukują decybele emitowane przez podzespoły. Obudowy z beznarzędziowym montażem dysków i kart są łatwiejsze w budowie i obsłudze.
Dlaczego warto kupować obudowy PC w Komputronik?
Zakupy w Komputronik są wygodne, szybkie, a wybierasz spośród obudów najlepszych producentów. Możesz też liczyć na atrakcyjne promocje!
Spójrz na szczegóły. Kupując obudowę w aplikacji Komputronik, masz m.in. bezpłatną dostawę, odroczysz płatność i zyskasz dodatkowy czas na zwrot. To nie wszystko. Jako osoba prywatna podzielisz płatność na 3-60 rat lub 10 rat 0%. Nie będziesz musiał zbyt długo czekać na wymarzoną obudowę, bo modele z naszego rankingu wysyłamy najczęściej w 1-2 dni robocze (jeżeli leżą na półce w głównym magazynie – informacja jest na stronie produktu). Co więcej, dostawa będzie darmowa!
Jeżeli masz kłopot z wyborem obudowy, to na Komputronik.pl porównasz różne modele i wybierzesz zestaw, który odpowiada Twoim potrzebom. Problem z konfiguracją lub instalacją? Skorzystaj z pomocy zdalnego informatyka – szczegóły znajdziesz w opisie wybranego produktu.
Mamy też dobrą wiadomość dla lubiących zakupy w stacjonarnych sklepach. Na naszej witrynie sprawdzisz dostępność urządzenia w konkretnej lokalizacji.
Mogą Cię zainteresować: