Jaka niszczarka do dokumentów? Jak wybrać?

11.02.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wiele lat temu niszczarki dokumentów w biurach nie cieszyły się specjalnym zainteresowaniem. Sytuacja ta zdecydowanie się zmieniła wraz w wprowadzeniem Ustawy o Ochronie Danych Osobowych, która przewiduje bardzo dotkliwe sankcje za nawet nieumyślne udostępnienie danych osobowych nieuprawnionym do tego osobom.

Inny czynnik motywujący do zakupu niszczarek dokumentów to rosnąca konkurencja pomiędzy firmami na rynku. Informacje o planowanych działaniach czy innowacjach produktowych są dla naszych konkurentów bezcenne. Dlatego powinny być chronione najlepiej jak to możliwe. Sprawdźmy, jaka niszczarka do dokumentów spełni wszystkie nasze wymagania.

Spis treści

Jakie są rodzaje niszczarek?

Zanim jednak przejdziemy do cech i zalet niszczarek biurowych, zapoznajmy się bliżej z ich rodzajami. Zdecydowaną większość niszczarek podzielić możemy na dwie grupy.

 • niszczarki tnące w paski – pierwsza z nich to niszczarki tnące dokumenty na paski. Są to urządzenia tańsze, ale tego typu sposób cięcia używany jest przeważnie do niszczenia dokumentów o niewielkim stopniu tajności
 • niszczarki tnące na ścinki – jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że nikt nie odczyta treści dokumentów, powinniśmy zaopatrzyć się w drugi rodzaj niszczarek – tnących dokumenty na ścinki. Są to niewielkie kawałeczki papieru, z których praktycznie niemożliwe jest ułożenie jakiejkolwiek całości.

Rodzaje niszczarek ze względu na przeznaczenie

Drugi rodzaj podziału niszczarek można zdefiniować według ich wielkości i przeznaczenia, zgodnie z którym wyróżniamy niszczarki:

 • biurowe,
 • biznesowe,
 • osobiste,
 • przybiurkowe,
 • wysoko-wydajne.

Oczywiste jest, że do kilkuosobowej firmy nie będziemy kupować wysokowydajnego sprzętu wielkości biurka. Dla takich zastosowań spokojnie wystarczy nam osobista lub przybiurkowa niszczarka do dokumentów.
Jeśli jednak szukamy sprzętu dla dużej korporacji, tego typu urządzenie okaże się za mało wydajne. Tu kupić musimy już niszczarki z górnej półki – wysokowydajne, biznesowe modele.

Do czego służy niszczarka do papieru?

To jaka niszczarka sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, czy biurze zależy głównie od jej przeznaczenia? Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że niszczarka służy do niszczenia dokumentów. Jednak tego typu urządzenia potrafią znacznie więcej.

Zdecydowana większość potrafi zniszczyć dokumenty wraz z zszywkami i spinaczami. Nieco lepsze urządzenia potrafią niszczyć także dokumenty zalaminowane lub będące w foliowych koszulkach. Poradzą sobie także z folią do rzutników.

Droższe modele bez problemu poradzą sobie również z płytami CD/DVD. Warto mieć takie urządzenie, gdyż przecież większość danych przechowywanych jest w formie elektronicznej. Modele z najwyższej półki zniszczą twarde, plastikowe karty – debetowe, kredytowe, karty dostępu do drzwi itp.

Dodatkowo niszczarki mogą być przeznaczone do:

 • folii do rzutników,
 • kart kredytowych,
 • laminowanych dokumentów,
 • płyt CD / DVD,
 • spinaczy,
 • zszywek.

Jaka pojemność kosza niszczarki?

Jaka niszczarka sprawdzi się najlepiej do biura? Niszczarka do biura powinna być urządzeniem niemal bezobsługowym. W firmie jest o wiele więcej ważniejszych zadań niż opróżnianie co kilka dni pojemnika niszczarki. Dlatego też zadbaj wcześniej o to, by posiadała ona odpowiednio duży pojemnik na ścinki. Na rynku spotkasz się z bardzo szerokim zakresem urządzeń.

Jeśli zastanawiasz się, jaka niszczarka będzie najlepsza do domu, planujesz korzystać samodzielnie i raczej rzadko, możesz kupić niewielkie urządzenie o pojemności około 10 litrów. Jeśli korzystać z niej będzie kilka osób, przydałoby się zakupić niszczarkę o pojemności około 20 litrów.

Dla średniej firmy warto już kupić większe urządzenie, najlepiej o pojemności od 30 do 50 litrów. Wtedy pracownicy nie będą tracić czasu na częste opróżnianie jej pojemnika. Dla dużych korporacji kup bardzo dużą niszczarkę, od 70 litrów w górę.

Klasa niszczenia dokumentów, czyli stopień tajności niszczarki

Zanim zdecydujesz, jaka niszczarka dokumentów sprawdzi się najlepiej, warto dowiedzieć się nieco więcej o stopniu tajności jaki są w stanie zapewnić nam poszczególne modele. Generalnie im mniejsze są ścinki papieru po zniszczeniu, tym lepiej zabezpieczona tajność dokumentów. Od 2012 roku, zgodnie z normą DIN 66399 niszczarki dzieli się na siedem kategorii ochrony niszczenia dokumentów papierowych.

Klasa niszczenia dokumentów Szerokość ścinka Powierzchnia ścinka Zastosowanie
P-1 (dawniej DIN-1) ≤ 12 mm ≤ 2000 mm² Mało ważne dokumenty
P-2 (dawniej DIN-2) ≤ 6 mm ≤ 800 mm² Korespondencja wewnętrzna
P-3 (dawniej DIN-3) ≤ 2 mm ≤ 320 mm² Dokumenty poufne
P-4 6 mm ≤ 160 mm² Dokumenty szczególnie poufne
P-5 (dawniej DIN-4) 2 mm ≤ 30 mm² Dokumenty z tajnymi informacjami
P-6 (dawniej DIN-5) ≤ 1 mm ≤ 10 mm² Dokumenty ze szczególnie tajnymi informacjami
P-7 ≤ 1 mm ≤ 5 mm² Dokumenty ze ściśle tajnymi informacjami

Więcej o poziomie bezpieczeństwa w niszczarkach przeczytasz w poradniku: Co to jest norma DIN?

Niszczarki do dokumentów biurowych

Pierwsze dwie klasy tajności dokumentów używane są dla ogólnej korespondencji biurowej. Zarówno wewnętrznej, jak i z osobami z zewnątrz. Aby zachować stopień tajności odpowiedni dla tego typu dokumentacji, niszczarka powinna ciąć papier na paski o maksymalnej szerokości 6mm lub 12mm. Długość pasków może być dowolna.

Niszczarki do dokumentów poufnych

W przypadku dokumentów, które firma określi jako poufne, paski muszą być już bardzo wąskie – maksymalnie do 2mm. Ich długość to nie więcej niż 8cm. Mogą być też ścinki papieru o wymiarach 60 na 4mm.

Zaawansowane niszczarki do dokumentów tajnych i ściśle tajnych

Materiały kluczowe dla interesów firmy określane są jako tajne i ściśle tajne. Tu nie ma już mowy o paskach papieru. Muszą być to niewielkie ścinki. Ich powierzchnia nie powinna przekraczać 100mm2, a w niektórych przypadkach nawet 30mm2.

Jaka wydajność niszczarki?

Wydajność niszczarki to kolejny bardzo ważny parametr różnicujący urządzenia dla małych firm, od tych przeznaczonych do dużych korporacji. W tych ostatnich nikt nie ma czasu stać w kolejce do maszyny. Dokumenty muszą być niszczone szybko, sprawnie i w dużych ilościach.

Na rynku możesz znaleźć prawdziwe kombajny, które w mig niszczą całe tomy dokumentów. Jednak do zastosowań biurowych w dużych firmach kupić możesz niszczarkę, która w kilkanaście minut zniszczy od 300 do nawet 500 stron A4. W dolnym segmencie cenowym przyzwoitym wynikiem będzie wydajność na poziomie około 10 kartek niszczonych za jednym razem. Niszczarka do domu także powinna taką wydajność posiadać.

Poziom hałasu niszczarki

Nikt nie ma ochoty pracować przy akompaniamencie warczącej niszczarki. Praca w hałasie skutkuje obniżoną efektywnością, więc warto kupić możliwie cichą niszczarkę. Za dobry wynik możemy uznać ok. 50 – 60dB. Powyżej tych wartości niszczarka może już być uciążliwa.

Jakie są najważniejsze funkcje?

Sama wydajność i pojemność niszczarki to nie wszystko, co pozwoli zdecydować, jaka niszczarka sprawdzi się najlepiej. Istotne są też dodatkowe funkcje, które poprawiają funkcjonalność urządzenia i sprawiają, że jej użycie jest bardziej komfortowe. Przyglądnijmy się więc najciekawszym funkcjom nowoczesnych niszczarek.

 • Automatyczny start/stop – doskonałe rozwiązanie poprawiające wygodę korzystania ze sprzętu. Niszczarka z automatycznym startem rozpoczyna pracę, gdy włożymy do środka dokument i automatycznie wyłącza się po jego zniszczeniu.
 • Funkcja rewers – czasem zdarza się, że włożymy do niszczarki za dużo dokumentów naraz. Może to spowodować jej zacięcie. Niszczarka z rewersem odda nam włożone wcześniej dokumenty. W ten sposób usuniemy źródło usterki.
 • Automatyczne wyłączenie po zdjęciu głowicy – niszczarka nie jest niebezpiecznym urządzeniem, ale mimo wszystko przy jej obsłudze warto zachować ostrożność i zadbać o podstawowe zabezpieczenia. Dlatego powstały niszczarki z automatycznym wyłączeniem po zdjęciu głowicy.
 • Automatyczne oliwienie – niszczarki do dokumentów są trwałymi urządzeniami, ale przy intensywnym użytkowaniu ich części również się zużywają. Możemy spowolnić ten proces, kupując model z funkcją automatycznego oliwienia kluczowych części. Dzięki temu urządzenie samo dba o siebie.
 • Czujnik wypełnienia pojemnika – w firmie rzadko jest czas, żeby zaglądać do pojemnika niszczarki i sprawdzać stopień jego wypełnienia. Warto więc nabyć urządzenie, które samo będzie sygnalizować, gdy pojemnik będzie już pełny.
 • Czujnik dotyku – kolejny rodzaj zabezpieczenia. Oczywiście prawdopodobieństwo, że ktoś włoży dłoń do niszczarki, jest niewielkie. Ale konsekwencje takiego wypadku mogłyby być tragiczne. Dlatego producenci niektórych niszczarek wyposażyli je w czujniki dotyku, które zatrzymują ich prace, gdy ktoś dotknie wnętrza szczeliny na papier.
 • Kółka w podstawie – ten element wyposażenia ułatwi nam przesuwanie niszczarki. Jest szczególnie przydatny w przypadku dużych i ciężkich sprzętów.

Popularne niszczarki w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!