Jaka niania elektroniczna? Jak wybrać?

Opieka nad noworodkami i niemowlętami wymaga szczególnej uwagi i środków ostrożności. Nieustanne czuwanie przy łóżeczku dziecka nie jest jednak rozwiązaniem, które sprawdzi się na dłuższą metę – zwłaszcza w przypadku rodziców pracujących. Z pomocą przychodzą w tej sytuacji elektroniczne nianie, dbające o bezpieczeństwo najmłodszych i odciążające w tym zakresie ich opiekunów. Jeśli rozważacie zakup tego typu sprzętu, koniecznie sprawdźcie poniższy ranking niań elektronicznych. Zachęcamy też do lektury naszego poradnika, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać.

Spis treści:


Wszystkie elektroniczne nianie


Nianie elektroniczne – ranking 2025







Jak działa niania elektroniczna?

Opis, jak działa niania elektroniczna, rozpoczniemy od krótkiego nakreślenia jej podstawowej funkcjonalności. A więc, jest to urządzenie służące do monitorowania dziecka pod fizyczną nieobecność rodzica. Monitoring ten sprowadza się do przesyłu zapisu audio lub audio i wideo w czasie rzeczywistym do informacji rodzica tak, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa lub zaalarmować o ewentualnej potrzebie interwencji.

Jak działa elektroniczna niania z monitorem oddechu?

Na kompletny system niani elektronicznej składają się elementy, takie jak nadajnik, umieszczony w pokoju dziecka oraz odbiornik, odbierający sygnał z nadajnika (może być to telefon lub tablet z dedykowaną aplikacją mobilną). Nadajnik nierzadko pełni również inne, dodatkowe funkcje, takie jak pomiar temperatury i wilgotności powietrza. Może posiadać też głośnik, umożliwiający odtwarzanie kołysanek lub komunikację z rodzicem (w przypadku dostępności funkcji dźwięku dwukierunkowego).

Specjalną odmianą omawianych urządzeń jest niania elektroniczna z monitorem oddechu, służąca w pierwszej kolejności kontroli prawidłowości oddechu dziecka i alarmowaniu rodzica o ewentualnych odstępstwach w tym zakresie.

Rodzaje niań elektronicznych – jaki rodzaj sygnału jest najlepszy?

Nianie elektroniczne różnią się między sobą rodzajem sygnału, za pośrednictwem którego nawiązywana jest łączność między nadajnikiem i odbiornikiem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, o których warto pamiętać przed zakupem. Wymienić można m.in. sygnał:

  • Analogowy – przesyłany za pomocą fal radiowych; niższa cena urządzenia uzyskiwana jest kosztem ryzyka wystąpienia zakłóceń i gorszej jakości dźwięku; charakteryzuje go bardzo dobry zasięg
  • Cyfrowy – przesyłany z użyciem technologii cyfrowej; wyższa cena urządzenia z korzyścią dla wysokiej jakości dźwięku, który przesyłany jest bez zakłóceń; częsta opcja zabezpieczenia danych kodowaniem

Cyfrowe nianie elektroniczne przesyłają informacje m.in. za pośrednictwem sygnału:

  • Wi-Fi – przesyłany przez internet; wyższa cena urządzenia i poleganie na jakości połączenia internetowego; możliwość monitorowania dziecka w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca oraz wielość dodatkowych, zaawansowanych funkcji
  • Bluetooth – przesyłany za pośrednictwem technologii Bluetooth; ograniczony zasięg oraz liczba możliwych do sparowania urządzeń; bezpieczeństwo połączenia i małe ryzyko zakłóceń

Niania elektroniczna – jaki zasięg?

Zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego modelu urządzenia, koniecznie sprawdźcie obsługiwany przez niego zasięg. W przypadku tego parametru sprawa jest dość jasna – im jest większy, tym lepiej. Zasięg to bowiem nic innego, jak odległość zapewniająca bezproblemową transmisję danych między nadajnikiem a odbiornikiem. Jeśli te oddalą się od siebie za bardzo, dźwięk (i obraz) dotrą zniekształcone lub nie dotrą wcale.

Zasięg niani elektronicznej różni się w zależności od zastosowanej w niej technologii przesyłu danych – nianie analogowe co do zasady charakteryzują się zasięgiem większym względem swoich cyfrowych odpowiedników. Zasięg może być nadto ograniczony w przypadku napotkania przeszkód, takich jak ściany czy drzwi. Dlatego też, chcąc podjąć świadomą decyzję zakupową, warto podzielić przez pół wskazywane przez producenta parametry w tym obszarze.

Jakość obrazu w nocy

Jeśli zależy Wam na całodobowym monitoringu dziecka, koniecznie sprawdźcie, czy interesujący Was model urządzenia posiada funkcję widzenia nocnego w podczerwieni. Pozwala ona na zapis obrazu wieczorem i w nocy, bez uszczerbku na jakości snu maluszka –  światło czerwone nie jest bowiem rejestrowane przez ludzkie oko.

Kolejnym, kluczowym parametrem jest jakość obrazu, a zatem jego wysoka rozdzielczość. Na rynku dostępne są urządzenia rejestrujące obraz w Full HD, a nawet 4K. Wysoka jakość obrazu ma szczególne znaczenie, jeśli interesujący Was model udostępnia możliwość wykonywania filmików oraz zdjęć, które można później włączyć do albumu rodzinnego lub przesłać rodzinie i znajomym.


Nianie elektroniczne z trybem nocnym


Jaka niania elektroniczna – z kamerą czy bez?

Niania elektroniczna bez kamery – czy warto? Odpowiedź na to pytanie, bez zaskoczeń, jest kwestią Waszych potrzeb i preferencji. Zdaje się jednak, że rozwiązania tego typu z czasem ustępują miejsca urządzeniom audio-wideo, które są obecnie dostępne w coraz przystępniejszych cenach.

  • Niania elektroniczna bez kamery ma swoje zalety w postaci niższej ceny, prostszej obsługi i dłuższego czasu pracy na baterii. Jeśli jednak zależy Wam na monitoringu w pełnym zakresie, zwłaszcza podczas snu dziecka, warto mieć na względzie, że sam dźwięk nigdy nie odda całościowego obrazu sytuacji (np. nieprawidłowości w ułożeniu dziecka, jego przebudzenia się).
  • Niania z kamerą – jako urządzenie bardziej zaawansowane – często posiada też wiele dodatkowych, cennych funkcjonalności, takich jak monitorowanie temperatury w pokoju, detektor ruchu czy dźwięk dwukierunkowy.

Jak działa niania elektroniczna z monitorem oddechu?

Niania elektroniczna z monitorem oddechu, jak sama nazwa wskazuje, czuwa nad prawidłowością oddechu dziecka. Czyni to za pomocą sensorów, umieszczonych w macie pod materacem albo przypiętych do pieluszki lub ubranka. Ich rolą jest wykrywanie ewentualnych nierówności w oddechu dziecka, a nade wszystko bezdechów, wymagających natychmiastowej interwencji. O konieczności jej podjęcia informuje alarm dźwiękowy lub wibracyjny w odbiorniku rodzica, a niekiedy również powiadomienie w jego urządzeniu mobilnym. Niania elektroniczna z monitorem oddechu to rozwiązanie szczególnie przydatne do ukończenia pierwszego roku życia dziecka, kiedy to ryzyko zatrzymania oddechu jest podwyższone.

Kiedy warto kupić nianię elektroniczną?

Dobra niania elektroniczna to zawsze słuszny zakup do domu noworodka lub niemowlaka. Urządzenie tego typu pozwala bowiem znaleźć się niejako w dwóch miejscach naraz – a musicie przyznać, że taką supermocą nie pogardziłby żaden młody rodzic. Dbacie w ten sposób o bezpieczeństwo swojego dziecka oraz o własny spokój ducha – bez kłębiących się myśli i niepokojów, które odwracają uwagę od obowiązków lub zasłużonego odpoczynku.

Są nadto sytuacje, w których zakup niani elektronicznej przydaje się szczególnie:

  • Do 1. roku życia dziecka, a zatem w okresie podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej
  • W dużych domach lub piętrowych mieszkaniach, w których dźwięki z pokoju dziecka mogą być gorzej słyszalne; droga do pokoju zaś czasochłonna
  • Gdy rodzice pracują poza domem, lecz chcą mieć podgląd na dziecko, pozostające pod cudzą opieką
  • Gdy rodzice pracują w domu i potrzebują skupienia
  • W rodzinach wielodzietnych, w których uwaga rodziców musi być podzielna

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?

O tym, jaka niania elektroniczna sprawdzi się u Was najlepiej, decydują również czynniki, takie jak prostota obsługi, w tym sposób montażu, wielkość i rozdzielczość ekranu, waga i poręczność urządzenia oraz możliwość sterowania nim zdalnie. Kluczowa jest dobra jakość dźwięku oraz obecność wspierających ją funkcji, takich jak redukcja szumów oraz automatyczna regulacja głośności.


Nianie elektroniczne z microSD


Jeśli interesuje Was niania elektroniczna z kamerą, (w szczególności) upewnijcie się, że urządzenie oferuje szyfrowanie połączenia, zapewniające bezpieczeństwo wrażliwych danych. Koniecznie sprawdźcie też zakres jej ruchu, aby zyskać pewność, że Wasze dziecko zawsze znajdzie się w kadrze. Ważny jest także rodzaj przewidzianego zasilania (preferowany wbudowany akumulator) oraz czas pracy na baterii. Z pewnością nie raz skorzystacie też z opcji zapisu zdjęcia lub wideo, dającej możliwość kolekcjonowania niepowtarzalnych chwil z życia Waszego dziecka.

Funkcje dodatkowe

Dobra niania elektroniczna to urządzenie, które usprawni opiekę nad dzieckiem na wielu poziomach. Wśród najciekawszych, dodatkowych funkcji tego typu sprzętu wymienić można:

  • Aktywację ruchem – niania włącza się automatycznie, gdy wykryje ruch
  • Kontrolę poziomu wilgotności powietrza – celem uniknięcia dyskomfortu, związanego ze zbyt suchym powietrzem
  • Kontrolę wysokości temperatury – celem zapewnienia tej optymalnej w ciągu dnia i w nocy
  • Dźwięk dwukierunkowy – umożliwiający komunikację z dzieckiem
  • Opcję odtwarzania kołysanek, usypiających maluszki
  • Obsługę dodatkowych odbiorników – dla obydwojga rodziców / na wypadek awarii jednego z nich
  • Obsługę dodatkowych kamer, ukazujących różne perspektywy / przydatnych na wypadek awarii

 

Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (6 głosów)

Czytaj więcej