Jaka niania elektroniczna? Jak wybrać?

21.02.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Opieka nad dziećmi, szczególnie tymi najmniejszymi, wymaga stale naszej uwagi. Na szczęście z pomocą przychodzą nam najnowsze technologie, które trochę ułatwią nam codzienną opiekę nad dziećmi. Mowa oczywiście o nowoczesnym sprzęcie, jakim są nianie elektroniczne. Urządzenie to w pewnym sensie pozwala nam słyszeć i widzieć na odległość. Sprawdźmy, jaka niania elektroniczna powinna wzbudzić nasze zaufanie.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jak działa niania elektroniczna?
 • Rodzaje niań elektronicznych – jaki rodzaj sygnału?
 • Zasięg niani elektronicznej
 • Jakość obrazu w nocy
 • Jaka niania elektroniczna – z kamerą czy bez?
 • Jak działa niania elektroniczna z monitorem oddechu?
 • Kiedy warto kupić nianię elektroniczną?
 • Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?
 • Funkcje dodatkowe

Jak działa niania elektroniczna?

Elektroniczna niania to system mikrofonów i kamer, który w sposób ciągły monitoruje najbliższe otoczenie dziecka. Elementy systemu są zintegrowane z urządzeniem, które gromadzi obraz i dźwięk i przesyła je bezpośrednio do urządzenia odbiorczego.

Obraz i dźwięk mogą być też przekazywany bezpośrednio na nasze urządzenia mobilne, takie jak smartfon, czy tablet. Specjalną odmianą elektronicznych niań są monitory oddechu. Te urządzenia zajmują się przede wszystkim czuwaniem nad oddechem śpiącego dziecka i wzbudzaniem alarmu, gdyby przestało ono oddychać.

Najczęściej kupowane nianie elektroniczne w Komputronik.pl

Rodzaje niań elektronicznych – jaki rodzaj sygnału?

Decydując, jaka niania elektroniczna najlepiej odpowie na Twoje wymagania, warto poznać ich rodzaje. Niania elektroniczna do pokoju dziecka może posługiwać się dwoma systemami bezprzewodowej transmisji danych. W niektórych modelach mogą być one przekazywane cyfrowo, a w innych analogowo.

Niania elektroniczna analogowa – nadaje sygnał w sposób ciągły. Gwarantuje ona dobry zasięg, ale niestety też wiąże się to z możliwością występowania zakłóceń, szczególnie jeśli mieszkamy w mieście.

Niania elektroniczna cyfrowa – nadaje sygnał cyfrowy. Jest to rodzaj transmisji danych identyczny z tym, którym posługują się nasze domowe routery, czy komunikujące się ze sobą telefony komórkowe. Zasięg jest gorszy, niż w przypadku sygnału analogowego, ale za to jakość transmisji jest znacznie lepsza.

jaka niania elektroniczna

Zdjęcie: Babymoov

Zasięg niani elektronicznej

Bardzo ważny parametr, jednak obarczony sporym ryzykiem przeszacowania go przez producenta. Zasięg liczony jest w metrach i określa nam odległość, która zapewni nam bezproblemową transmisję danych pomiędzy stacją nadawczą z pokoju dziecka i odbiornikiem, który mamy przy sobie. To ważna informacja, gdyż jeśli znajdziemy się poza zasięgiem, to nie zobaczymy i nie usłyszymy nic. Wtedy monitorowanie dziecka przestaje być możliwe.

Wybierajmy więc nianie z możliwie największym zasięgiem, ale dla bezpieczeństwa dzielmy go przez pół. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę występowanie w naszym domu grubych ścian i innych elementów, które będą osłabiać siłę sygnału.

Jakość obrazu w nocy

Niania elektroniczna z kamerą świetnie sprawdza się w dzień. Ale w ciemności mogą sobie poradzić już tylko modele wyposażone w funkcję nocnego widoku wykorzystującą podczerwień. Wtedy ciemność nie będzie dla nas przeszkodą. Światło podczerwone nie będzie też przeszkadzać dziecku, gdyż nie jest ono rejestrowane przez ludzkie oko.

Jednak sama możliwość widzenia w nocy to dopiero połowa sukcesu. Ważna jest też maksymalna rozdzielczość, która jest dostępna w kamerze. Jeśli chcemy, aby nocny obraz był dobrej jakości, to kamera powinna obsługiwać rozdzielczość co najmniej 1280×720.

Jaka niania elektroniczna – z kamerą czy bez?

Pierwsze elektroniczne nianie w ogóle nie oferowały funkcji video. Dla rodziców najważniejsze było to, aby słyszeć, co dzieje się w pokoju dziecka. Urządzenia z takimi funkcjami nadal obecne się na rynku, ale technologia poszła już znacznie naprzód. W bardzo rozsądnych cenach możemy już kupić modele niań wyposażone w jedną, a nawet kilka kamer.

Modele wyposażone w kamerę są odpowiedzią na pytanie, jaka niania elektroniczna zapewni większy poziom bezpieczeństwa. Podgląd video daje możliwość sprawdzenia, czy przypadkiem dziecko nie położyło sobie na buzi poduszki, czy nie leży twarzą do dołu, lub też, czy nie zaplątało się w pościel. Jeśli nie odczuwamy takich obaw, to niania elektroniczna bez kamery będzie również dobrym wyborem.

jaka niania elektroniczna

Jak działa niania elektroniczna z monitorem oddechu?

Niania elektroniczna z monitorem oddechu to zupełnie inny rodzaj urządzenia niż klasyczna elektroniczna niania. Monitor oddechu składa się z czujników, które umieszczamy najczęściej pod materacem, na którym śpi dziecko, oraz z urządzenia odbiorczego.

Czujniki pod materacem analizują przede wszystkim delikatne ruchy związane z oddechem dziecka. W przypadku, gdy przez dłuższy czas czujniki nie wykryją ruchu związanego z oddechem, uruchamia się alarm, dzięki czemu możemy szybko zareagować.

Więcej o elektronicznej niani z monitorem oddechu dowiesz się z poradnika: Jak działa elektroniczna z monitorem oddechu?

Kiedy warto kupić nianię elektroniczną?

Oczywiście nie każdy rodzic potrzebuje elektronicznej niani. Czasem mieszkamy w niewielkim mieszkaniu i taki zakup nie ma sensu, gdyż i tak słyszymy i widzimy, co dzieje się w sąsiednim pokoju. Ale mimo wszystko jest sporo przypadków, kiedy taka niania nam się przyda.

 • duży dom – gdy masz duży, kilkupiętrowy dom, trudno co chwilę chodzić po schodach, by zaglądnąć do pokoju dziecka. Znacznie wygodniej mieć przy sobie odbiornik i co chwila podglądać, co robi nasz maluszek.
 • kilkoro małych dzieci – starsze rodzeństwo może zaopiekować się młodszymi. Ale co zrobić, jak masz w domu troje lub więcej kilkulatków? W takich sytuacjach elektroniczny monitoring bardzo się przydaje.
 • praca homeoffice w domu – każdy z nas musi pracować, jeśli jednak masz biuro w domu, to raz na jakiś czas musisz mieć chwilę skupienia. W takich momentach nieoceniona jest elektroniczna niania. Możesz pracować i spoglądać co chwilę na ekran z obrazem pokoju dziecka.
 • kontrola pracy niani – zatrudniłaś nianię, ale chcesz sprawdzić, jak sobie radzi? Jej elektroniczna odpowiedniczka pomoże Ci w tym zadaniu. Przez kilka dni możesz obserwować jej pracę, by mieć pewność, że możesz jej zaufać.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Podejmując decyzję, jaka niania elektroniczna sprawdzi się najlepiej, sprawdźmy, czy posiada ona możliwość zapisywania nagranego obrazu. Pamiętajmy, że w czasie, gdy nie ma nas z dzieckiem, może wydarzyć się wiele interesujących sytuacji. Dobrym przykładem są pierwsze samodzielne kroki dziecka. Kto nie chciałby mieć takiego nagrania?

Zorientujmy się też, czy możemy sterować ruchem kamery, w którą wyposażona jest niania. Czasem dziecko wyjdzie poza kadr i wtedy możliwość zdalnego sterowania kamerą, jest bardzo praktyczna.

Funkcje dodatkowe

Na jakie funkcje zwrócić jeszcze uwagę, kupując elektroniczną nianię? Prezentujemy najciekawsze z nich, które pozwolą Tobie zdecydować, jaka niania elektroniczna będzie najlepszym wyborem.

 • aktywacja ruchem – niania elektroniczna z monitorem ruchu włączy przekaz wideo tylko wtedy, gdy wykryje ruch. W przypadku, gdy dziecko śpi, transmisja wideo nie jest potrzebna
 • kontrola wilgotności powietrza – niania elektroniczna dla noworodka może monitorować wilgotność powietrza. Suche powietrze utrudnia sen maluszka i sprawia mu dyskomfort. Mając podgląd on-line na wilgotność powietrza w jego pokoju, będziemy mogli szybko zareagować na takie zmiany.
 • dodatkowa stacja odbiorcza – gdy mamy dwie stacje odbiorcze, drugi z rodziców może w innym pomieszczeniu również monitorować pokój dziecka. Zwiększa to jego bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku utraty zasięgu jednej ze stacji, czy też ewentualnej awarii.

Pozostałe akcesoria do pokoju dziecka

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł