Jaka nawigacja samochodowa? Najważniejsze cechy

Wielu kierowców jako urządzenie do nawigacji wykorzystuje obecnie smartfony. Są jednak sytuacje i profesje, w których nawigacja samochodowa, jako osobne urządzenie, sprawdzi się o wiele lepiej niż aplikacja uruchomiona na smartfonie. Dobrym przykładem jest częste podróżowanie po krajach Europy.

Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej kupowanym rodzajem nawigacji GPS jest właśnie samochodowa, ale dostępne są także specjalne jej wyspecjalizowane odmiany: piesza, rowerowa, motocyklowa.

Więcej o pozostałych rodzajach nawigacji GPS dowiesz się z poradnika: Jaka nawigacja GPS. Jak wybrać? Tutaj skupimy się na nawigacji do auta.

Spis treści

 • Czym cechuje się dobra nawigacja samochodowa?
 • Jaki powinna mieć ekran – optymalna wielkość i typ wyświetlacza
 • System operacyjny w nawigacji – czy jest istotny?
 • Dodatkowe funkcjonalności mapy: np. baza fotoradarów, planowanie trasy etc.
 • Kompatybilność ze smartfonem
 • Funkcja wideorejestratora i kamera tylna
 • Niezawodne i sprawne działanie (pamięć RAM i procesor)
 • Solidny uchwyt

Popularne nawigacje samochodowe w Komputronik.pl

Czym cechuje się dobra nawigacja samochodowa?

Dostępne na rynku urządzenia oczywiście różnią się specyfikacją techniczną i detalami tj. typ i rozdzielczość ekranu, płynność działania, czy pojemność baterii. To oczywiście są istotne elementy, ale równie ważne są dodatkowe funkcjonalności ułatwiające nawigację.

Nowoczesne nawigacje i mapy nie służą już wyłącznie do wyznaczania optymalnej trasy do celu, ale pełnią też funkcję w dużej mierze informacyjną. Z pomocy dobrej nawigacji może korzystać nawet kierowca doskonale znający już trasę.

Czytelny ekran – jasny i antyodblaskowy

Chociaż nawigacja kieruje nas komendami głosowymi, podgląd trasy powinien być dla użytkownika jak najbardziej czytelny. Wpływ na to mają nie tylko intuicyjny interfejs, ale także parametry wyświetlacza:

 • antyodblaskowy ekran – zapobiega powstawaniu refleksów i odbijaniu się otoczenia na powierzchni wyświetlacza, co może ograniczać czytelność
 • wysoka jasność ekranu – im jaśniejszy ekran, tym lepiej i zapewni czytelność nawet w bardzo słoneczny dzień

Dodatkowym sposobem na poprawienie czytelności i zmniejszenia refleksów światła na wyświetlaczu jest też folia anty-refleksyjna. Producent może od razu nakleić ją na ekran lub dołączyć w zestawie do samodzielnego montażu.

W takim wypadku istotna będzie jakość tej folii oraz jej wpływ na responsywność ekranu dotykowego.

Jaka wielkość ekranu w nawigacji będzie optymalna?

Wielkość ekranu jest kwestią indywidualną i może zależeć od wielkości samochodu, miejsca zamontowania nawigacji, percepcji kierowcy oraz dodatkowych funkcji map. Biorąc to wszystko pod uwagę, zalecana minimalna wielkość nawigacji samochodowej to 5 cali.

Nawigacje samochodowe z ekranem 5 cali

Nawigacje z ekranem 6 lub 7 cali – najbardziej czytelne i wygodne

Optymalna rozdzielczość ekranu w nowoczesnej nawigacji to 800×480 pikseli. Taki wyświetlacz zapewnia wystarczającą szczegółowość obrazu, do wyświetlania map, tras, punktów i dodatkowych informacji.

System operacyjny w nawigacji – czy jest istotny?

Dostępne w ofercie nawigacje różnią się zestawem map oraz typem systemu operacyjnego. Obecnie stosowane jest jedno z trzech rozwiązań:

 • Windows CE
 • Android
 • autorski system producenta

Z punktu widzenia użytkowego, rodzaj systemu może nie mieć dla nas żadnego znaczenia, o ile urządzenie będzie spełniać swoje zadania.

Warto jednak wspomnieć, że zaletą nawigacji z systemem Windows CE jest kompatybilność z mapami wielu producentów, co daje swobodę wyboru i ewentualnej ich zmiany w przyszłości.

Z kolei nawigacje z systemem Android mogą również pełnić funkcje tabletu lub smartfona, co zwiększa ich wszechstronność i możliwości.

Autorskie systemy stosowane są m.in. w nawigacjach TomTom i Garmin. Tworzone przez samego producenta oprogramowanie gwarantuje, że urządzenie będzie działać optymalnie i zachowa wsparcie wraz z kolejnymi aktualizacjami.

Nawigacje TomTom i Garmin z autorskim oprogramowaniem

Funkcjonalność mapy

Najważniejszym elementem dobrej nawigacji samochodowej są jednak mapy oraz ich funkcjonalność. Tu jednak również wiele zależy od użytkownika.

Dla jednego dobra nawigacja powinna mieć proste i łatwe w obsłudze menu, np.: „Podłącz i jedź”, a dla innego, np.: kierowcy zawodowego, lepsze będzie urządzenie, w którym sam panuje nad trasą i wiele funkcji może skonfigurować ręcznie.

Te informacje możemy sprawdzić i porównać w opisach produktów, podczas wyboru konkretnych urządzeń, a zależnie od potrzeb i preferencji, wybrać te, które uznamy za przydatne.

Szczególną uwagę proponujemy zwrócić na:

 • Dożywotnie mapy oraz bezpłatne otrzymywanie codziennych zmian map
 • Planowanie trasy – czyli możliwość wybrania punktów na trasie przez które chcemy przejechać
 • Baza fotoradarów – powiadomi o miejscach, gdzie należy zachować dodatkową ostrożność na drodze
 • Ostrzeżenia dla kierowcy – informujące o ostrych zakrętach, strefach wokół szkół, obszarów z ograniczeniem prędkości
 • Asystent pasa ruchu – daje większą przejrzystość podczas nawigacji na skomplikowanych skrzyżowaniach i nieintuicyjnych zjazdach z autostrad. Lepiej wskazuje pas ruchu, który należy zająć przy dojeździe aby nie ominąć skrętu
 • Bogata baza użytecznych miejsc – stacje benzynowe, hotele, miejsce na postój, posiłki, sklepy, apteki, kawiarnie, czy nawet warsztaty samochodowe w razie usterki
 • Moje miejsca – wyświetlanie ulubionych miejsc na mapie i łatwy dostęp do wcześniej wybranych często powtarzających się miejsc docelowych
 • Parking Assist – łatwy dojazd do najbliższego parkingu dzięki funkcji Parking Assist
 • Wiarygodne czasy dotarcia
 • Łatwe i szybkie wyszukiwanie – najlepiej w formie poleceń głosowych
 • Ostrzeżenia o zmęczeniu podczas długiej jazdy –  podpowiada kiedy należy zrobić przerwę, sugeruje potencjalne miejsca obsługi podróżnych

jaka nawigacja samochodowa

Połączenie ze smartfonem

Dobra nawigacja samochodowa z Bluetooth pozwoli sparować ją ze smartfonem i korzystać w roli zestawu głośnomówiącego.

Ciekawsze zastosowanie oferowane przez niektóre urządzenia to możliwość  otrzymywania informacji w czasie rzeczywistym, np. o utrudnieniach w ruchu i pogodzie na drodze, bezpośrednio na ekranie nawigacji.

Funkcja  wideorejestratora i kamera tylna

W niektórych modelach znajdziemy także kamerę. Nawigacja samochodowa z kamerą oferuje funkcję wideorejestratora, bez konieczności montowania dodatkowego urządzenia. Moduł GPS rejestruje dokładne informacje o miejscu i czasie zdarzenia. Kolejną cechą nowoczesnych nawigacji jest możliwość podłączenia kamery cofania.

Jeśli szukasz osobnego wideorejestratora do samochodu sprawdź poradnik Jaki wideorejestrator wybrać?

Nawigacje samochodowe z funkcją wideorejestratora

Niezawodne i sprawne działanie

Za płynność i szybkość działania map, a więc w pewnej mierze komfort ich użytkowania, odpowiada kilka parametrów sprzętowych. Są to przede wszystkim:

 • zainstalowana pamięć RAM – im więcej tym lepiej, minimum to 128 MB
 • częstotliwość taktowania procesora: im więcej tym lepiej, zaleca się ok. 800 MHz

Pamięć wewnętrzna Flash ROM (od 4 do 16 GB) to miejsce na którym są przechowywane mapy i w pewnej mierze jej wielkość zależy od typu i wielkości mapy sprzedawanej z nawigacją. Aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnej niespodzianki związanej z brakiem miejsca na nowe dane lub aktualizacje, dobrze wybrać model z większą ilością pamięci, optymalnie 4 GB dla mapy Polski i 8 GB dla map Europy.

Nawigacja samochodowa z dobrym procesorem i sporym zapasem pamięci będzie działać płynnie i nie będzie się zacinać. Szybko przetworzy dostępne informacje i przedstawi optymalną trasę do celu.

Na wydajnym urządzeniu nie doświadczymy irytujących sytuacji, w których nawigacja przestaje reagować na polecenia, samoczynnie się restartuje, czy po prostu zawiesza. Takie zachowanie sprzętu może być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne.

Często wybierając się w podróż do zupełnie nowego i obcego miejsca zdajemy się bezwarunkowo na pomoc nawigacji. Gdy urządzenie przestaje działać, tracimy orientację i czujemy się zagubieni. Próbujemy ją naprawić i nierzadko robimy to podczas jazdy – takie zachowanie może prowadzić do tragedii, bo przestajemy skupiać się na drodze.

Solidny uchwyt

Montowana na desce rozdzielczej bądź przedniej szybie nowoczesna nawigacja samochodowa bezproblemowo musi znieść trudy nawet najdłuższej podróży. Z tego względu dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na ogólną jakość wykonania i to nie tylko samej nawigacji, ale również oferowanych razem z nią uchwytów.

Warte uwagi są aktywne uchwyty do nawigacji: z własnym złączem zasilania lub uchwyty magnetyczne. Montaż nawigacji do takiego uchwytu jest wygodniejszy i trwa kilka sekund.

Uchwyty do nawigacji