Jaka nawigacja samochodowa? Doradzamy przed zakupem

Wielu kierowców jako urządzenie do nawigacji wykorzystuje obecnie smartfony. Są jednak sytuacje i profesje, w których nawigacja samochodowa jako osobne urządzenie, sprawdzi się o wiele lepiej niż aplikacja uruchomiona na smartfonie. Na przykład gdy często podróżujemy po krajach Europy.

Producenci zdają sobie sprawę z dodatkowych walorów dedykowanej nawigacji, w związku z czym na brak wyboru przy zakupie narzekać nie możemy. Nawigacje GPS występują w takich odsłonach jak: samochodowa, piesza, rowerowa, motocyklowa.

Więcej o rodzajach nawigacji GPS dowiesz się w poradniku: Jaka nawigacja GPS. Jak wybrać?

Popularne nawigacje samochodowe w Komputronik.pl

Czym cechuje się dobra nawigacja samochodowa?

Dostępne na rynku urządzenia różnią się typem i rozdzielczością ekranu, płynnością działania, pojemnością baterii, oraz wieloma dodatkowymi funkcjonalnościami ułatwiającymi nawigację. Nowoczesne nawigacje i mapy nie pełnią już wyłącznie funkcji nawigacyjnej, ale w większej mierze informacyjną. Z pomocy dobrej nawigacji może korzystać nawet kierowca doskonale znający już trasę.

Cechy dobrej nawigacji:

 • czytelny ekran
 • system nawigacji z Android lub Windows
 • funkcjonalne mapy
 • kompatybilność ze smartfonem
 • tylna kamera i funkcja wideorejestratora
 • dużo pamięci RAM
 • solidny uchwyt

Czytelny ekran – jasny i antyodblaskowy

Chociaż nawigacja kieruje nas komendami głosowymi, podgląd trasy powinien być dla użytkownika jak najbardziej czytelny. W tym zasługa nie tylko interfejsu, ale także parametrów ekranu.

Pierwszą ważną cechą jest antyodblaskowy ekran oraz względnie wysoka jasność ekranu. Zapewni to czytelność nawet w bardzo słoneczny dzień.

Dodatkowym sposobem na poprawienie czytelności i zmniejszenia refleksów światła na wyświetlaczu jest też folia anty-refleksyjna. Producent może od razu nakleić ją na ekran lub dołączyć w zestawienie do samodzielnego montażu.

W takim wypadku istotna będzie jakość tej folii oraz jej wpływ na responsywność ekranu dotykowego.

Wielkość ekranu jest kwestią indywidualną i może zależeć od wielkości samochodu, miejsca zamontowania nawigacji, percepcji kierowcy, oraz dodatkowych funkcji map. Zalecana minimalna wielkość nawigacji samochodowej to 5 cali.  Najbardziej czytelne i wygodne modele to nawigacje z ekranem 6 lub 7 cali.

Optymalna rozdzielczość ekranu w nowoczesnej nawigacji to 800×480 pikseli. Taki wyświetlacz zapewnia wystarczającą szczegółowość obrazu, do wyświetlania map, tras, punktów i dodatkowych informacji.

System w nawigacji – jak działa?

Dostępne w ofercie nawigacje różnią się typem systemu operacyjnego oraz zestawem map. Z punktu widzenia użytkowego, rodzaj systemu może nie mieć dla nas żadnego znaczenia, o ile urządzenie będzie wystarczająco wydajne. Do wyboru mamy:

Funkcjonalność mapy

Najważniejszym elementem dobrej nawigacji samochodowej są jednak mapy, oraz ich funkcjonalność. Tu jednak również wiele zależy od użytkownika. Dla jednego dobra nawigacja powinna mieć proste i łatwe w obsłudze menu, np.: „Podłącz i jedź”, a dla innego, np.: kierowcy zawodowego, lepsze będzie urządzenie, w którym sam panuje nad trasą i wiele funkcji może skonfigurować ręcznie.

Te informacje możemy sprawdzić i porównać w opisach produktów, podczas wyboru konkretnych urządzeń, a zależnie od potrzeb i preferencji, wybrać te, które uznamy za przydatne. Szczególną uwagę proponujemy zwrócić na:

 • Dożywotnie mapy oraz bezpłatne otrzymywanie codziennych zmian map
 • Asystent pasa ruchu – daje większą przejrzystość podczas nawigacji na skomplikowanych skrzyżowaniach i nieintuicyjnych zjazdach z autostrad. Lepiej wskazuje pas ruchu, który należy zająć przy dojeździe aby nie ominąć skrętu
 • Ostrzeżenia dla kierowcy – informujące o ostrych zakrętach, strefach wokół szkół, obszarów z ograniczeniem prędkości
 • Preinstalowana baza fotoradarów – powiadomi o miejscach, gdzie należy zachować dodatkową ostrożność na drodze
 • Moje miejsca – wyświetlanie ulubionych miejsc na mapie i łatwy dostęp do wcześniej wybranych często powtarzających się miejsc docelowych
 • Parking Assist – łatwy dojazd do najbliższego parkingu dzięki funkcji Parking Assist
 • Wiarygodne czasy dotarcia
 • Bogata baza użytecznych miejsc – stacje benzynowe, hotele, miejsce na postój, posiłki, sklepy, apteki, kawiarnie, czy nawet warsztaty samochodowe w razie usterki
 • Łatwe i szybkie wyszukiwanie – najlepiej w formie poleceń głosowych
 • Zaawansowane planowanie trasy – czyli możliwość wybrania punktów na trasie przez które chcemy przejechać
 • Ostrzeżenia o zmęczeniu podczas długiej jazdy –  podpowiada kiedy należy zrobić przerwę, sugeruje potencjalne miejsca obsługi podróżnych

jaka nawigacja samochodowa

Połączenie ze smartfonem

Dobra nawigacja samochodowa z Bluetooth pozwoli sparować ją ze smartfonem i korzystać w roli zestawu głośnomówiącego. Ciekawsze zastosowanie oferowane przez niektóre urządzenia to możliwość  otrzymywania informacji w czasie rzeczywistym, np. o utrudnieniach w ruchu i pogodzie na drodze, bezpośrednio na ekranie nawigacji.

Nawigacje samochodowe z połączeniem ze smartfonem >

Funkcja  wideorejestratora i kamera tylna

W niektórych modelach znajdziemy także kamerę. Nawigacja samochodowa z kamerą oferuje funkcję wideorejestratora, bez konieczności montowania dodatkowego urządzenia. Moduł GPS rejestruje dokładne informacje o miejscu i czasie zdarzenia. Kolejną cechą nowoczesnych nawigacji jest możliwość podłączenia kamery cofania.

Jeśli szukasz osobnego wideorejestratora do samochodu sprawdź poradnik Jaki wideorejestrator wybrać?

Niezawodne działanie

Za płynność i szybkość działania map, a więc w pewnej mierze komfort ich użytkowania, odpowiada kilka parametrów sprzętowych. Są to przede wszystkim:

Pamięć FlashROM (od 4 do 16GB) to miejsce na którym są przechowywane mapy i w pewnej mierze jej wielkość zależy od typu i wielkości mapy sprzedawanej z nawigacją. Aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnej niespodzianki związanej z brakiem miejsca na nowe dane lub aktualizacje, dobrze wybrać model z większą ilością pamięci, optymalnie 4GB dla mapy Polski i 8GB dla map Europy.

Nawigacja samochodowa z dobrym procesorem i sporym zapasem pamięci będzie działać płynnie i nie będzie się zacinać. Szybko przetworzy dostępne informacje i przedstawi optymalną trasę do celu. Na wydajnym urządzeniu nie doświadczymy irytujących sytuacji, w których nawigacja przestaje reagować na polecenia, samoczynnie się restartuje, czy po prostu zawiesza. Takie zachowanie sprzętu może być nie tylko uciążliwe, ale i – jeśli nadmiernie ufamy urządzeniu – niebezpieczne.

Często wybierając się w podróż do zupełnie nowego i obcego miejsca zdajemy się bezwarunkowo na pomoc nawigacji. Gdy urządzenie przestaje działać, tracimy orientację i czujemy się zagubieni. Próbujemy ją naprawić i nierzadko robimy to podczas jazdy – takie zachowanie może prowadzić do tragedii, bo przestajemy skupiać się na drodze.

Solidny uchwyt

Montowana na desce rozdzielczej bądź przedniej szybie nowoczesna nawigacja samochodowa bezproblemowo musi znieść trudy nawet najdłuższej podróży. Z tego względu dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na ogólną jakość wykonania i to nie tylko samej nawigacji, ale również oferowanych razem z nią uchwytów.

Warte uwagi są aktywne uchwyty do nawigacji: z własnym złączem zasilania lub uchwyty magnetyczne. Montaż nawigacji do takiego uchwytu jest wygodniejszy i trwa kilka sekund.

Nawigacja GPS, którą polecamy w naszym sklepie:

Nawigacja samochodowa Nawigacja motocyklowa Nawigacja rowerowa Nawigacja piesza
jaka nawigacja samochodowa jaka nawigacja samochodowa jaka nawigacja samochodowa jaka nawigacja samochodowa

Jaka nawigacja samochodowa?
5 (100%) 2 głosów