Jaka nawigacja samochodowa? Najważniejsze cechy

Wielu kierowców jako urządzenie do nawigacji wykorzystuje obecnie smartfony. Są jednak sytuacje i profesje, w których nawigacja samochodowa, jako osobne urządzenie, sprawdzi się o wiele lepiej niż aplikacja uruchomiona na smartfonie. Dobrym przykładem jest częste podróżowanie po krajach Europy.

Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej kupowanym rodzajem nawigacji GPS jest właśnie samochodowa. Dostępne są także specjalne jej wyspecjalizowane odmiany: piesza, rowerowa, motocyklowa. Więcej o pozostałych rodzajach nawigacji GPS dowiesz się z poradnika: Jak wybrać nawigację GPS?


Najlepsze nawigacje samochodowe w sklepie


Tutaj skupimy się na nawigacji do auta:

W czym nawigacje GPS są lepsze od smartfonów?

Większość posiadaczy smartfonów korzysta z nawigacji online. Faktem jest to, że nawigacje w telefonach sprawdzają się całkiem dobrze, jednak jest kilka istotnych kwestii, przez które nadal nie są one tak niezawodne, jak tradycyjne nawigacje GPS.

 • Stabilność połączenia – korzystając z nawigacji w telefonie, połączenie z satelitą może zostać zerwane w każdej chwili. Zdecydowanie w kwestii stabilności połączenia przewagę mają nawigację GPS.
 • Dodatkowe akcesoria – włączona nawigacja w telefonie wiąże się z szybszym zużyciem baterii, dlatego przy korzystaniu z niej na dłuższych trasach, potrzebna jest ładowarka samochodowa. Niezbędny będzie także dobry uchwyt do telefonu, który zapewnia bezpieczne mocowanie.
 • Wyświetlacz – nawigacje samochodowe posiadają duże wyświetlacze, które zapewniają czytelność nawet w warunkach mocnego nasłonecznienia.

Po co Ci dobra nawigacja samochodowa?

Dostępne na rynku urządzenia oczywiście różnią się specyfikacją techniczną i detalami tj. typ i rozdzielczość ekranu, płynność działania, czy pojemność baterii. To oczywiście są istotne elementy, ale równie ważne są dodatkowe funkcjonalności ułatwiające nawigację.

Nawigacje nie służą już wyłącznie do wyznaczania optymalnej trasy do celu. W dużej mierze pełnią też funkcję informacyjną np. ostrzeżenie o fotoradarze, informacja o najtańszej stacji benzynowej czy najbliższym bezpłatnym parkingu.

Z pomocy dobrej nawigacji może korzystać nawet kierowca doskonale znający już trasę.

Jaki ekran powinna mieć dobra nawigacja samochodowa?

Wielkość ekranu jest kwestią indywidualną i może zależeć od wielkości samochodu, miejsca zamontowania nawigacji, percepcji kierowcy oraz dodatkowych funkcji map. Biorąc to wszystko pod uwagę, zalecana minimalna wielkość nawigacji samochodowej to 5 cali. Z kolei najbardziej czytelne i wygodne w obsłudze są ekrany 6- lub 7-calowe.

Jaka nawigacja samochodowa

Zdjęcie: 6-calowa nawigacja samochodowa TomTom

Chociaż nawigacja kieruje nas komendami głosowymi, podgląd trasy powinien być dla użytkownika jak najbardziej czytelny. Wpływ na to mają nie tylko intuicyjny interfejs, ale także takie parametry wyświetlacza:

 • rozdzielczość ekranu – optymalna rozdzielczość nawigacji to 800×480 pikseli. Taki wyświetlacz zapewnia wystarczającą szczegółowość obrazu, do wyświetlania map, tras, punktów i dodatkowych informacji.
 • antyodblaskowy ekran – zapobiega powstawaniu refleksów i odbijaniu się otoczenia na powierzchni wyświetlacza, co może ograniczać czytelność
 • wysoka jasność ekranu – im jaśniejszy ekran, tym lepiej i zapewni czytelność nawet w bardzo słoneczny dzień

Dodatkowym sposobem na poprawienie czytelności i zmniejszenia refleksów światła na wyświetlaczu jest też folia anty-refleksyjna. Producent może od razu nakleić ją na ekran lub dołączyć w zestawie do samodzielnego montażu. W takim wypadku istotna będzie jakość tej folii oraz jej wpływ na szybkość reakcji ekranu dotykowego.

Czy system operacyjny w nawigacji jest istotny?

Dostępne w ofercie nawigacje różnią się zestawem map oraz typem systemu operacyjnego. Obecnie stosowane jest jedno z trzech rozwiązań:

 • Microsoft Windows CE – zaletą nawigacji z systemem Windows CE jest kompatybilność z mapami wielu producentów, co daje swobodę wyboru i ewentualnej ich zmiany w przyszłości.
 • Android – nawigacje z systemem Android mogą również pełnić funkcje tabletu lub smartfona, co zwiększa ich wszechstronność i możliwości.
 • Autorski system producenta np. TomTom, Garmin – tworzone przez samego producenta oprogramowanie gwarantuje, że urządzenie będzie działać optymalnie i zachowa wsparcie wraz z kolejnymi aktualizacjami.

Z punktu widzenia użytkowego, rodzaj systemu może nie mieć dla nas żadnego znaczenia, o ile urządzenie będzie spełniać swoje zadania.

Dobra nawigacja do samochodu

Funkcjonalność mapy – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym elementem dobrej nawigacji samochodowej są jednak mapy oraz ich funkcjonalność. Tu jednak również wiele zależy od użytkownika.

Dla jednego dobra nawigacja powinna mieć proste i łatwe w obsłudze menu, np.: „Podłącz i jedź”, a dla innego, np.: kierowcy zawodowego, lepsze będzie urządzenie, w którym sam panuje nad trasą i wiele funkcji może skonfigurować ręcznie.

Te informacje możemy sprawdzić i porównać w opisach produktów, podczas wyboru konkretnych urządzeń, a zależnie od potrzeb i preferencji, wybrać te, które uznamy za przydatne.

Jaka nawigacja do samochodu

Szczególną uwagę proponujemy zwrócić na:

 • Dożywotnie mapy oraz bezpłatne otrzymywanie codziennych aktualizacji map.
 • Planowanie trasy – czyli możliwość wybrania punktów na trasie przez które chcemy przejechać.
 • Baza fotoradarów – powiadomi o miejscach, gdzie należy zachować dodatkową ostrożność na drodze.
 • Ostrzeżenia dla kierowcy – informujące o ostrych zakrętach, strefach wokół szkół, obszarów z ograniczeniem prędkości.
 • Asystent pasa ruchu – daje większą przejrzystość podczas nawigacji na skomplikowanych skrzyżowaniach i nieintuicyjnych zjazdach z autostrad. Lepiej wskazuje pas ruchu, który należy zająć przy dojeździe aby nie ominąć skrętu.
 • Bogata baza użytecznych miejsc – stacje benzynowe, hotele, miejsce na postój, posiłki, sklepy, apteki, kawiarnie, czy nawet warsztaty samochodowe w razie usterki.
 • Moje miejsca – wyświetlanie ulubionych miejsc na mapie i łatwy dostęp do wcześniej wybranych często powtarzających się miejsc docelowych.
 • Parking Assist – łatwy dojazd do najbliższego parkingu dzięki funkcji Parking Assist.
 • Wiarygodne czasy dotarcia
 • Łatwe i szybkie wyszukiwanie – najlepiej w formie poleceń głosowych.
 • Ostrzeżenia o zmęczeniu podczas długiej jazdy – podpowiada kiedy należy zrobić przerwę, sugeruje potencjalne miejsca obsługi podróżnych.

Co wpływa na sprawne działanie nawigacji?

Za płynność i szybkość działania map, a więc w pewnej mierze komfort ich użytkowania, odpowiada kilka parametrów sprzętowych. Są to przede wszystkim:

 • Zainstalowana pamięć RAM – im więcej tym lepiej, minimum to 128 MB
 • Częstotliwość taktowania procesora: im więcej tym lepiej, zaleca się ok. 800 MHz

Pamięć wewnętrzna Flash ROM (od 4 do 16 GB) to miejsce na którym są przechowywane mapy i w pewnej mierze jej wielkość zależy od typu i wielkości mapy sprzedawanej z nawigacją. Aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnej niespodzianki związanej z brakiem miejsca na nowe dane lub aktualizacje, dobrze wybrać model z większą ilością pamięci, optymalnie 4 GB dla mapy Polski i 8 GB dla map Europy.

Nawigacja samochodowa z dobrym procesorem i sporym zapasem pamięci będzie działać płynnie i nie będzie się zacinać. Szybko przetworzy dostępne informacje i przedstawi optymalną trasę do celu.

Na wydajnym nawigacji nie doświadczymy irytujących sytuacji, w których nawigacja przestaje reagować na polecenia, samoczynnie się restartuje, czy po prostu zawiesza. Takie zachowanie sprzętu może być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne.

Często wybierając się w podróż do zupełnie nowego i obcego miejsca zdajemy się bezwarunkowo na pomoc nawigacji. Gdy urządzenie przestaje działać, tracimy orientację i czujemy się zagubieni. Próbujemy ją naprawić i nierzadko robimy to podczas jazdy – takie zachowanie może prowadzić do tragedii, bo przestajemy skupiać się na drodze.

Najlepsze nawigacje samochodowe

Dodatkowe funkcje w nawigacjach samochodowych

Wybierając dobrą nawigację samochodową warto zwrócić jeszcze uwagę na: możliwość sparowania jej ze smartfonem, sposób montowania oraz takie funkcje jak wbudowany wideorejestrator.

Połączenie ze smartfonem

Dobra nawigacja samochodowa z Bluetooth pozwoli sparować ją ze smartfonem i korzystać w roli zestawu głośnomówiącego.

Ciekawsze zastosowanie oferowane przez niektóre urządzenia to możliwość otrzymywania informacji w czasie rzeczywistym, np. o utrudnieniach w ruchu i pogodzie na drodze, bezpośrednio na ekranie nawigacji.

Solidny uchwyt

Montowana na desce rozdzielczej bądź przedniej szybie nowoczesna nawigacja samochodowa bezproblemowo musi znieść trudy nawet najdłuższej podróży. Z tego względu dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na ogólną jakość wykonania i to nie tylko samej nawigacji, ale również oferowanych razem z nią uchwytów.

Warte uwagi są aktywne uchwyty do nawigacji: z własnym złączem zasilania lub uchwyty magnetyczne. Montaż nawigacji do takiego uchwytu jest wygodniejszy i trwa kilka sekund.

Funkcja wideorejestratora i kamera tylna

W niektórych modelach znajdziemy także kamerę. Nawigacja samochodowa z kamerą oferuje funkcję wideorejestratora, bez konieczności montowania dodatkowego urządzenia. Moduł GPS rejestruje dokładne informacje o miejscu i czasie zdarzenia. Kolejną cechą nowoczesnych nawigacji jest możliwość podłączenia kamery cofania.

Jeśli szukasz osobnego wideorejestratora do samochodu sprawdź poradnik Jaki wideorejestrator wybrać?

Popularne nawigacje samochodowe

Najlepsze nawigacje samochodowe, które polecane są przez kierowców znajdziesz w artykule: Ranking nawigacji samochodowych


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej