Jaka nawigacja GPS? Jak wybrać?

Współczesna technologia często tak bardzo ułatwia nam życie, że czasem zastanawiamy się, jak nasi rodzice radzili sobie bez takiego wsparcia. Tak właśnie jest w przypadku nawigacji GPS. Co to takiego? Jest to niewielkie urządzenie, które potrafi doprowadzić nas w niemal dowolne miejsce w Europie i na świecie.

Zanim jednak kupimy taki sprzęt, musimy zastanowić się, jaka nawigacja samochodowa GPS będzie najlepsza dla naszych potrzeb.


Polecane nawigacje GPS


Rodzaje nawigacji GPS

Najczęściej nawigacja GPS do samochodu to jedyne, z czym kojarzy nam się tego typu urządzenie. Jednak nie jest to jedyny wariant, który możemy wybrać. Nawigacja do auta to nie wszystko, co znajdziemy na półkach sklepowych. Dostępne są także:

 • nawigacja rowerowa – urządzenia do nawigacji dla rowerzystów oferują mapy i trasy dostosowane do jazdy na jednośladzie, uwzględniając typy dróg, nachylenia itd. Oferują też często takie funkcje jak pomiar prędkości, dystansu i spalonych kalorii.
 • Nawigacja motocyklowa – umożliwia precyzyjne planowanie podczas wypraw. Zazwyczaj jest zaprojektowana z myślą o obsłudze w rękawicach, jak i odporna na wodę, pyły, wstrząsy oraz upadki, podobnie jak rowerowa.
 • Nawigacja piesza – jest stosunkowo lekka, gdyż przeznaczona dla turystów poruszających się na nogach. Prowadzi po terenach, po których auta lub motory nie mają wstępu. Nawigacja tego typu również powinna być odporna na wodę, jak i wytrzymała.

Jak wybrać nawigację? Na co zwrócić uwagę?

 • dostępne mapy i ich aktualizacja,
 • komfort obsługi,
 • opcje wyznaczania trasy,
 • dokładność w prowadzeniu do celu,
 • informacja o zdarzeniach drogowych,
 • lektor,
 • jakość uchwytu i mocowania.

Dostępne mapy i ich aktualizacja

Szukając sprzętu, jakim jest nawigacja do samochodu, warto zwrócić uwagę na mapy. To od nich zależy efektywność działania nawigacji. Na szczęście można uznać, że zdecydowana większość urządzeń dostępnych w popularnych sklepach, ma dobrej jakości mapy. Sprawdźmy jednak, jaki teren pokrywa dana mapa – czy jest to wyłącznie Polska, dodatkowe kraje, wybrane obszary Europy czy cała Europa. Ważna jest również kwestia aktualizacji map. Sieć dróg jest cały czas rozbudowywana, dlatego ciekawą ofertą są nawigacje samochodowe z dożywotnią aktualizacją map.

Komfort obsługi

Kolejna sprawa, to interfejs urządzenia i płynność jego działania. Te cechy będą decydować o komforcie użytkowania naszej nawigacji. Im lepszy procesor i więcej pamięci RAM, tym płynniejsze działanie urządzenia. Natomiast dobrej jakości ekran dotykowy, podobnie jak w smartfonie, zapewni wygodniejszą obsługę.

Opcje wyznaczania trasy

Nawigacja samochodowa powinna być precyzyjna, gdyż od tego zależy, czy dotrzemy do celu bez problemów. Informacje z nawigacji satelitarnej powinny namierzać nas w terenach miejskich z dokładnością do 1 metra, a poza nimi – do 5-10. Istotna będzie tutaj też precyzyjna numeracja budynków czy czytelny sposób wyznaczania pasa jezdni, by bez problemu zająć ten prawidłowy lub wiedzieć, którym należy zjechać z trasy.

Informacja o zdarzeniach drogowych

Nowoczesny system GPS samochodowy potrafi powiadamiać nas o korkach, wypadkach i innych zdarzeniach drogowych. Taka informacja pozwoli nam w porę zmienić trasę.

Lektor

Rzecz, na którą prawdopodobnie mało osób zwraca uwagę przy zakupie. Warto jednak posłuchać naszej przyszłej nawigacji lub sprawdzić, czy ma dostępne różne warianty głosów. Niektóre z nich mogą mieć głos, który nie przypadnie nam do gustu i zamiast pomóc, będzie nas tylko irytować przez całą trasę.

Jakość uchwytu i mocowania

To kwestia, która czasami jest nieświadomie pomijana przy zakupie. Warto jednak zwrócić uwagę na takie elementy jak typ mocowania do szyby, jakość i solidność przegubu, oraz sposób mocowania nawigacji w uchwycie – jeśli jest wypinana. Jeśli uchwyt-przegub będą za delikatne, nawigacja może za mocno drgać podczas jazdy, a jeśli przyssawka będzie za mała i za słaba, może nawet odczepić w trakcie jazdy.

Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie zamontowana, najlepsza nawigacja samochodowa powinna być łatwo dostępna dla kierowcy. Nie może wymagać nadmiernego odwracania uwagi od drogi, by przeczytać informacje z nawigacji satelitarnej. Niektóre nawigacje oferują możliwość montażu na desce rozdzielczej, co może być alternatywą dla mocowania do szyby. Ważnym aspektem będzie system łatwego montowania i demontowania, by np. zabezpieczyć nawigację przed kradzieżą.

Zobacz uchwyty do mocowania nawigacji >

jaka nawigacja GPS

Jaki ekran w nawigacji?

Do auta bez problemu wystarczą nam urządzenia z ekranem 5-cali. Do aut dostawczych lub ciężarowych dobrym wyborem będzie duża nawigacja samochodowa. Bardzo ważna jest też maksymalna jasność ekranu – choć tej cechy niestety z reguły nie sprawdzimy podczas zakupu internetowego, niewielu producentów podaje takie dane w specyfikacji.

Warto wybierać nawigacje samochodowe, które mają matowy ekran pokryty powłoką antyrefleksyjną, dzięki temu ekran będzie dobrze widoczny w jasne dni. Istotny będzie też tryb nocny, dzięki czemu sprzęt nie będzie męczący dla oczu.

Wysoka rozdzielczość może zapewnić lepszy komfort i czytelność np. podczas ustawiania trasy i innych dodatkowych funkcji. Umożliwi wyświetlanie bardziej szczegółowych oznaczeń, detali lub tekstów (np. nazwy ulic), jednak rozdzielczość 480×272 (dla 5-calowych urządzeń) powinna być wystarczająca do tego, co powinniśmy widzieć na ekranie podczas prowadzenia pojazdu. W przypadku nawigacji 6-calowych lepsza będzie wyższa rozdzielczość – 800×480 pikseli, a 7-calowych: 1280×720 pikseli.

Mapa do nawigacji GPS – co powinna mieć?

Obecnie konkurencja na rynku nawigacji jest tak duża, że bez problemu trafimy na nawigację obejmującą cały obszar Europy. Mapy powinny też obejmować różnego rodzaju dodatkowe punkty, takie jak stacje benzynowe, bankomaty, przejścia graniczne, hotele, restauracje itp. To znacznie ułatwi nam planowanie podróży. Dla wielu osób istotny będzie też język – w tym wypadku będzie najlepsza mapa samochodowa po polsku.

Ciekawą opcją jest też zamiana widoku 2D na 3D. Jest to przydatne szczególnie w miastach i pozwala lepiej orientować się w przestrzeni. Bardzo ważne jest też bieżące informowanie o korkach, robotach drogowych i innych zdarzeniach mających wpływ na naszą podróż. Do tego też przydatna będzie informacja o ograniczeniach prędkości na danych odcinkach, ostrzeżenia o punktach kontrolnych i personalizacja, czyli zapisywanie ulubionych miejsc.

Mapy którego producenta są najlepsze?

Każdy dostawca map posiada swoje autorskie rozwiązania, które z reguły się ze sobą pokrywają. To czego należy pilnować, wybierając nawigację GPS, to bieżące aktualizacje – nasze mapy do nawigacji powinny być stale w najnowszych wersjach. Na rynku dostępne są urządzenia oferujące dożywotnie aktualizacje oraz takie, które gwarantują pełne wsparcie, ale tylko przez określony czas.

Które rozwiązanie jest lepsze? Pytanie, czy zależy nam na częstych aktualizacjach, ale przez określony czas – jak w przypadku AutoMapy, czy na dożywotnich aktualizacjach, ale o niższej częstotliwości – jak ma to miejsce w mapach Tele Atlas. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od częstotliwości naszych podróży. Dokładne i często aktualizowane mapy dostarczają też tacy producenci jak Garmin, TomTom czy HERE.

Czy przydatny będzie transmiter FM?

Transmiter FM służy do sparowania naszej nawigacji ze zwykłym odbiornikiem radiowym. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, gdyż dzięki temu możemy rzadziej spoglądać na ekran nawigacji GPS, a skupić się na komendach głosowych.

Ponadto sparowanie nawigacji umożliwi odtwarzanie muzyki przechowywanej w pamięci urządzenia (np. plików MP3) za pomocą samochodowego radia. Gdy w trakcie jazdy wydawana będzie komenda przez nawigację, radio zostanie na chwilę ściszone. Następnie wróci do pierwotnej głośności.

Jaka nawigacja? Na jakie podzespoły jeszcze zwrócić uwagę?

 • Gniazdo na kartę pamięci microSD – mapy i ich nowe aktualizacje mogą zajmować dużą ilość pamięci. Nawet jeśli wewnętrzna pamięć naszego urządzenia wydaje nam się wystarczająca, to trudno przewidzieć, ile miejsca będzie potrzebne za kilka lat. Możliwość użycia zewnętrznej karty pamięci microSD da nam pewność, że nic nas w tym temacie nie zaskoczy.
 • Moduł Bluetooth – usprawnia komunikację naszej nawigacji z innymi urządzeniami mobilnymi. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy użyć jej jako zestawu głośnomówiącego.
 • Akumulator – nie lubisz kabli ciągnących się po wnętrzu samochodu? Pojemny akumulator sprawi, że zdecydowanie rzadziej będziesz musiał podłączać ładowarkę. Warto zwrócić w tym wypadku uwagę na czas pracy na baterii nawigacji do auta – im dłuższy, tym lepiej, szczególnie przy wielogodzinnych podróżach.
 • Gniazdo audio – dźwięk z nawigacji może płynąć wprost do Twoich uszu. Nawigacja musi jednak posiadać odpowiednie gniazdo audio.

jaka nawigacja GPS

Dla kogo nawigacja GPS z kamerą?

Nawigacja GPS z kamerą daje nam naprawdę duże możliwości. Przede wszystkim tego typu urządzenie jest często połączone z wideorejestratorem jazdy. O przydatności tych urządzeń wie każdy, kto choć raz miał problemy z nieuczciwym kierowcą, który spowodował stłuczkę z naszym autem. Udowodnienie takiej osobie winy i uzyskanie odszkodowania może kosztować nas mnóstwo czasu i nerwów. Nawigacja GPS z rejestratorem jazdy jest w takich spornych sytuacjach nieoceniona.

Jednak nawigacja z wideorejestratorem to nie jedyne pole, na którym możemy wykorzystać kamerę. Możemy ją też wykorzystać jako element zestawu dla kamery cofania. Takie urządzenie bardzo ułatwia manewrowanie samochodem, szczególnie na ciasnych parkingach w dużych miastach.

Więcej o wideorejestratorach dowiesz się z poradnika: Jaki wideorejestrator wybrać?

Dodatkowe funkcje w nawigacjach

Poszczególni producenci oferują mnóstwo ciekawych, autorskich rozwiązań. Niektóre nawigacje samochodowe posiadają na przykład predefiniowane tryby dla kierowców pojazdów ciężarowych lub podobne, rozbudowane funkcjonalności. Zaliczyć do nich można:

 • asystenci pasa ruchu,
 • aktualne bazy danych dotyczące rozmieszczenia fotoradarów,
 • możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych bez konieczności używania rąk do trzymania telefonu, co oferuje nawigacja z zestawem głośnomówiącym,
 • obsługa poleceń głosowych, dzięki której nie trzeba odrywać rąk od kierownicy,
 • kompatybilność z kamerami cofania,
 • informacje o cenach paliwa na stacji,
 • możliwość wybrania eko trasy,
 • tryb nocny,
 • systemy wspomagające parkowanie w miastach lub uczące się trybu jazdy kierowcy,

Nawigacja może nam też dostarczać rozrywki. Niektóre modele posiadają wbudowane odtwarzacze mp3. Ulubiona muzyka umili nam długą podróż. Na innych możemy oglądać nawet filmy – oczywiście w trakcie postoju. Zdarza się też funkcja przeglądania zdjęć.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 (7 głosów)

Czytaj więcej