Jaka nawigacja GPS? Jak wybrać?

13.04.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Współczesna technologia często tak bardzo ułatwia nam życie, że czasem zastanawiamy się, jak nasi rodzice radzili sobie bez takiego wsparcia. Tak właśnie jest w przypadku nawigacji GPS. Te niewielkie urządzenia potrafią doprowadzić nas w niemal dowolne miejsce w Europie i na świecie.

Zanim jednak kupimy taki sprzęt, musimy zastanowić się, jaka nawigacja GPS będzie najlepsza dla naszych potrzeb.

Rodzaje nawigacji GPS

Najczęściej nawigacja GPS do samochodu to jedyne z czym kojarzy nam się tego typu urządzenie. Jednak nawigacja samochodowa to nie jedyny wariant, który możemy wybrać.

Na sklepowych półkach dostępne są też takie odmiany, jak nawigacja rowerowa, nawigacja motocyklowa, a nawet nawigacja dla turystów poruszających się pieszo. Nawigacje dla motorów i rowerów odznaczają się wysoką odpornością na wstrząsy i kurz. Z kolei nawigacja dla turystów jest stosunkowo lekka i prowadzi także po terenach, do których auta, czy motory nie mają dostępu.

Jak wybrać nawigację? Na co zwrócić uwagę?

 • dostępne mapy i ich aktualizacja,
 • komfort obsługi,
 • opcje wyznaczania trasy,
 • informacja o zdarzeniach drogowych,
 • lektor,
 • jakość uchwytu i mocowania.

Dostępne mapy i ich aktualizacja

Przede wszystkim na mapy. To od nich zależy efektywność działania nawigacji. Na szczęście można uznać, że zdecydowana większość urządzeń dostępnych w popularnych sklepach, ma dobrej jakości mapy. Sprawdźmy jednak, jaki teren pokrywa dana mapa – czy jest to wyłącznie Polska, dodatkowe kraje, wybrane obszary Europy czy cała Europa. Ważna jest również kwestia aktualizacji map. Sieć dróg jest cały czas rozbudowywana, dlatego ciekawą ofertą są nawigacje samochodowe z dożywotnią aktualizacją map.

Komfort obsługi

Kolejna sprawa, to interfejs urządzenia i płynność jego działania. Te cechy będą decydować o komforcie użytkowania naszej nawigacji. Im lepszy procesor i więcej pamięci RAM, tym płynniejsze działanie urządzenia. Natomiast dobrej jakości ekran dotykowy, podobnie jak w smartfonie, zapewni wygodniejszą obsługę.

Opcje wyznaczania trasy

Dobra nawigacja powinna oferować tryby wyboru lub planowania trasy. Najczęściej są to takie opcje, jak trasa najszybsza, najkrótsza, z wyłączeniem odcinków płatnych i autostrad, lub wyboru punktów (miast), przez które chcemy przejechać.

Informacja o zdarzeniach drogowych

Nowoczesny system GPS samochodowy potrafi powiadamiać nas o korkach, wypadkach i innych zdarzeniach drogowych. Taka informacja pozwoli nam w porę zmienić trasę.

Lektor

Rzecz, na którą prawdopodobnie mało osób zwraca uwagę przy zakupie. Warto jednak po posłuchać naszej przyszłej nawigacji lub sprawdzić czy ma dostępne różne warianty głosów. Niektóre z nich mogą mieć głos, który nie przypadnie nam do gustu i zamiast pomóc, będzie nas tylko irytować przez całą trasę.

Jakość uchwytu i mocowania

To kwestia, która czasami jest nieświadomie pomijana przy zakupie. Warto jednak zwrócić uwagę na takie elementy jak typ mocowania do szyby, jakość i solidność przegubu, oraz sposób mocowania nawigacji w uchwycie – jeśli jest wypinana.
Jeśli uchwyt-przegub będą za delikatne, nawigacja może za mocno drgać podczas jazdy, a jeśli przyssawka będzie za mała i za słaba, może nawet odczepić w trakcie jazdy.

Zobacz uchwyty do mocowania nawigacji >

jaka nawigacja GPS

Jaki ekran w nawigacji?

Do auta bez problemu wystarczą nam urządzenia z ekranem 5-cali. Do aut dostawczych lub ciężarowych można wybrać większe modele. Bardzo ważna jest też maksymalna jasność ekranu – choć tej cechy niestety z reguły nie sprawdzimy podczas zakupu internetowego, niewielu producentów podaje takie dane w specyfikacji.

Wysoka jasność pozwoli na korzystanie z urządzenia przy pełnym słońcu. Wysoka rozdzielczość może zapewnić lepszy komfort i czytelność np.: podczas ustawiania trasy i innych dodatkowych funkcji. Umożliwi wyświetlanie bardziej szczegółowych oznaczeń, detali lub tekstów (np.: nazwy ulic), jednak rozdzielczość 480×272 powinna być wystarczająca do tego, co powinniśmy widzieć na ekranie podczas prowadzenia pojazdu.

Mapa do nawigacji GPS – co powinna mieć?

Obecnie konkurencja na rynku nawigacji jest tak duża, że bez problemu trafimy na nawigację obejmującą cały obszar Europy. Mapy powinny też obejmować różnego rodzaju dodatkowe punkty, takie jak stacje benzynowe, bankomaty, przejścia graniczne, hotele, restauracje itp. To znacznie ułatwi nam planowanie podróży.

Ciekawą opcją jest też zamiana widoku 2D na 3D. Jest to przydatne szczególnie w miastach i pozwala lepiej orientować się w przestrzeni. Bardzo ważne jest też bieżące informowanie o korkach, robotach drogowych i innych zdarzeniach mających wpływ na naszą podróż.

Mapy którego producenta są najlepsze?

Każdy dostawca map posiada swoje autorskie rozwiązania, które z reguły się ze sobą pokrywają. To czego należy pilnować wybierając nawigację GPS, to bieżące aktualizacje – nasze mapy do nawigacji powinny być stale w najnowszych wersjach. Na rynku dostępne są urządzenia oferujące dożywotnie aktualizacje oraz takie, które gwarantują pełne wsparcie, ale tylko przez określony czas.

Które rozwiązanie jest lepsze? Pytanie, czy zależy nam na częstych aktualizacjach, ale przez określony czas – jak w przypadku AutoMapy, czy na dożywotnich aktualizacjach, ale o niższej częstotliwości – jak ma to miejsce w mapach Tele Atlas. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od częstotliwości naszych podróży.

Czy przydatny będzie transmiter FM?

Transmiter FM służy do sparowania naszej nawigacji ze zwykłym odbiornikiem radiowym. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, gdyż dzięki temu możemy rzadziej spoglądać na ekran nawigacji GPS, a skupić się na komendach głosowych.

Ponadto, sparowanie nawigacji umożliwi odtwarzanie muzyki przechowywanej w pamięci urządzenia (np. plików MP3) za pomocą samochodowego radia. Gdy w trakcie jazdy wydawana będzie komenda przez nawigację, radio zostanie na chwilę ściszone. Następnie z powrotem wróci do pierwotnej głośności.

Jaka nawigacja? Na jakie podzespoły jeszcze zwrócić uwagę?

 • gniazdo na kartę pamięci microSD – mapy i ich nowe aktualizacje mogą zajmować dużą ilość pamięci. Nawet jeśli wewnętrzna pamięć naszego urządzenia wydaje nam się wystarczająca, to trudno przewidzieć, ile miejsca będzie potrzebne za kilka lat. Możliwość użycia zewnętrznej karty pamięci microSD da nam pewność, że nic nas w tym temacie nie zaskoczy.
 • moduł Bluetooth – usprawnia komunikację naszej nawigacji z innymi urządzeniami mobilnymi. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy użyć jej jako zestawu głośnomówiącego.
 • akumulator – nie lubisz kabli ciągnących się po wnętrzu samochodu? Pojemny akumulator sprawi, że zdecydowanie rzadziej będziesz musiał podłączać ładowarkę.
 • gniazdo audio – dźwięk z nawigacji może płynąć wprost do Twoich uszu. Nawigacja musi jednak posiadać odpowiednie gniazdo audio.

jaka nawigacja GPS

Dla kogo nawigacja GPS z kamerą?

Nawigacja GPS z kamerą daje nam naprawdę duże możliwości. Przede wszystkim tego typu urządzenie jest często połączone z wideorejestratorem jazdy. O przydatności tych urządzeń wie każdy, kto choć raz miał problemy z nieuczciwym kierowcą, który spowodował stłuczkę z naszym autem. Udowodnienie takiej osobie winy i uzyskanie odszkodowania może kosztować nas mnóstwo czasu i nerwów. Nawigacja GPS z rejestratorem jazdy jest w takich spornych sytuacjach nieoceniona.

Jednak nawigacja z wideorejestratorem to nie jedyne pole, na którym możemy wykorzystać kamerę. Możemy ją też wykorzystać jako element zestawu dla kamery cofania. Takie urządzenie bardzo ułatwia manewrowanie samochodem, szczególnie na ciasnych parkingach w dużych miastach.

Więcej o wideorejestratorach dowiesz się z poradnika: Jaki wideorejestrator wybrać?

Dodatkowe funkcje w nawigacjach

Poszczególni producenci oferują mnóstwo ciekawych, autorskich rozwiązań. Niektóre nawigacje samochodowe posiadają na przykład predefiniowane tryby dla kierowców pojazdów ciężarowych lub podobne, rozbudowane funkcjonalności. Zaliczyć do nich można:

 • asystenci pasa ruchu,
 • aktualne bazy danych dotyczące rozmieszczenia fotoradarów,
 • systemy wspomagające parkowanie w miastach lub uczące się trybu jazdy kierowcy.

Nawigacja może nam też dostarczać rozrywki. Niektóre modele posiadają wbudowane odtwarzacze mp3. Ulubiona muzyka umili nam długą podróż. Na innych możemy oglądać nawet filmy – oczywiście w trakcie postoju. Zdarza się też funkcja przeglądania zdjęć.

Polecane nawigacje samochodowe


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł