Jaka myszka gamingowa? Co powinna mieć myszka do gier?

12.11.2019 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

To nieprawda, że solidne myszki da graczy muszą być drogie. Dziś na rynku bez problemu znajdziemy mysz dla gracza, która pomimo niewygórowanej ceny oferuje możliwości zupełnie wystarczające dla miłośników elektronicznej rozrywki.

Pewnie, tania myszka dla gracza często oznacza pójście na kompromisy, ale wystarczy odpowiednio podejść do tematu i zrezygnowanie z „bajerów”, by cieszyć się doskonałym komfortem rozgrywki przy ograniczonym budżecie.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Czym wyróżnia się myszka do gier?
 • Dobra i tania mysz do gier – co musi mieć, z czego można zrezygnować?
 • Mysz gamingowa przewodowa czy bezprzewodowa?
 • Myszka gamingowa laserowa czy optyczna?
 • Jaka myszka do gier dla profesjonalisty?
 • Jak dobrać mysz do gier do swoich potrzeb?
 • Tania mysz do gier – polecane modele
 • Podkładka pod mysz gamingowa– kiedy warto?

Czym wyróżnia się myszka do gier?

Mysz do gier wyróżnia się wysoką czułością, zapewnianą przez nowoczesny sensor laserowy lub optyczny. Pozwala na regulację rozdzielczości (DPI) do konkretnego gatunku gry. Na jej boku znajdują się przeważnie dodatkowe przyciski, które można zaprogramować w taki sposób, by poprawić komfort rozgrywki.

Gamingowa mysz jest wykonana z trwałych i antypoślizgowych materiałów, aby wiernie służyć graczowi nawet podczas najdłuższych i najbardziej emocjonujących sesji.

Więcej o myszkach komputerowych dowiesz się z poradnika: Jaka mysz komputerowa? Jak wybrać?

Najczęściej kupowane myszki do gier

Mysz do gier – z czego można zrezygnować?

Tania mysz gamingowa może zapewnić równie wysoki komfort rozgrywki, co kilka razy droższe urządzenie. Nie zaoferuje jednak dodatkowych funkcji gamingowych. Gdy ogranicza nas budżet nie powinniśmy przywiązywać szczególnej wagi do podświetlenia – choć jest ono efektowne, nie ma najmniejszego znaczenia dla jakości myszki do gier. Można poświęcić również dodatkowe przyciski. 2 dodatkowe przyciski z boku i jeden pod scrollem (do zmiany czułości) w zupełności wystarczą, jeśli nie jesteśmy e-sportowcami.

Mysz do gier – co musi mieć?

Tym, na czym oszczędzać nie można, zdecydowanie jest jakość wykonania, na którą składają się: kształt myszki, spasowanie elementów obudowy oraz materiały użyte do produkcji. W newralgicznych miejscach (a przede wszystkim pod kciukiem) powinna być warstwa gumy lub podobnego materiału, który ogranicza potliwość.

Waga powinna zaś mieścić się w zakresie 80-130 gramów. To ważne, ponieważ myszka jest urządzeniem, które trzymamy w dłoni przez kilka godzin każdego dnia. Niektóre gryzonie pozwalają na regulację wagi.

jaka myszka gamingowa

Wnętrze gryzonia, czyli co powinna mieć mysz gamingowa?

Najważniejsze jest to, co znajduje się we wnętrzu gryzonia:

Sensor optyczny lub laserowy – podstawą jest oczywiście profesjonalny sensor optyczny lub jeszcze lepiej laserowy. Ten drugi zwiększa nieco cenę urządzenia, ale warto wydać nieco więcej, bo w zamian otrzymujemy większą precyzję.

Czułość myszki gamingowej – kluczowym parametrem sensora jest czułość wyrażana w DPI (czyli w punktach na cal). Gracze wyznają (słuszną zresztą) zasadę im większa, tym lepsza. Większość użytkowników w zupełności potrafi zadowolić się czułością na poziomie 1200-1600 DPI, ale w najbardziej dynamicznych grach potrafią oni zrobić użytek nawet z 6000, 8000 czy kilkunastu tysięcy DPI.

Dobra i tania mysz do gier – jak wybrać?

Podsumowując powyższą analizę z czego można zrezygnować, wybierając mysz dla graczy, a co absolutnie jest niezbędne przygotowaliśmy zestawienie.

Najważniejsze cechy myszy dla gracza
Z czego można zrezygnować?
 • wysokiej jakości sensor o dużej i regulowanej czułości (rozdzielczości),
 • czas reakcji na poziomie 1 ms,
 • programowalne dodatkowe przyciski,
 • jakość wykonania (kształt, materiał).
 • podświetlenie,
 • duża ilość dodatkowych przycisków.

Mysz do gier przewodowa czy bezprzewodowa?

Pierwszy dylemat, przed jakim stoi gracz, brzmi: myszka bezprzewodowa czy przewodowa? W przypadku tańszych urządzeń odpowiedź może być tylko jedna: z kabelkiem. O ile bowiem droższe myszki gamingowe potrafią bez opóźnień przesyłać sygnał do komputera bezprzewodowo, tańsze mają z tym problem. Przewód to gwarancja niczym niezakłóconej łączności. Warto tutaj postawić na długi kabelek – dwumetrowy będzie idealny.

Myszka do gier laserowa czy optyczna?

Wybór pomiędzy sensorem laserowym a optycznym jest już bardziej skomplikowany. Ten drugi jest przeważnie tańszy (co jest niewątpliwą zaletą), ale też mniej precyzyjny (czego nie można postrzegać inaczej niż jako wadę). Dlatego też lepiej postawić na laser. Decydując się na sensor optyczny musisz pamiętać, żeby był wysokiej jakości i o wysokiej czułości od sprawdzonego producenta.

jaka myszka do gier

Najlepsza myszka gamingowa – co posiada?

Za ideał uznawana jest przewodowa myszka dla graczy z sensorem laserowym.

Niezwykle istotna jest czułość (zwana też rozdzielczością) oferowana przez dany sensor – jest ona wyrażana w DPI, czyli punktach na cal. Dla gracza absolutnym minimum jest 1500 DPI, a im większy wskaźnik, tym lepiej gryzoń sprawdzi się w bardziej dynamicznych grach, takich jak strzelanki czy MMORPG.

Tania myszka do gier z powodzeniem może zapewniać rozdzielczość pracy na poziomie 6000 DPI, co powinno zadowolić każdego gracza. Ważne też, by czułość była możliwa do regulacji.

Profesjonalna mysz do gier – jak wybrać?

Profesjonalna mysz do gier to taka, która powstała z myślą przede wszystkim o e-sportowcach, ale miłośnicy oddawania się rozgrywce w domowym zaciszu również nie będą mieli problemu z tym, by wykorzystać oferowane przez nią możliwości. Jak wybrać profesjonalną mysz do gier? Przedstawiamy cechy profesjonalnych myszy do gier, które pozwalają graczom mieć pełną kontrolę nad wydarzeniami na ekranie.

 • sensor (najlepiej laserowy)
 • rozdzielczość/czułość (powyżej 1500 DPI, im więcej tym lepiej)
 • dodatkowe programowalne przyciski (ilość zależna od potrzeb)
 • technologię łączności (najlepiej przewodowa)
 • wytrzymałość mikroprzełączników (im większa tym lepiej)
 • ergonomiczny kształt i wysoką jakość wykonania

Fakty są jednak takie, że nie zawsze potrzebny jest aż tak zaawansowany gryzoń. Nawet najbardziej zapalony gracz jest w stanie znaleźć model dla siebie za kilkadziesiąt lub maksymalnie 200 złotych. I mówimy tutaj o solidnych, ergonomicznych i wyposażonych w wysokiej jakości podzespoły urządzeniach.

jaka podkładka pod mysz do gier

Jak dobrać mysz gamingowa do swoich potrzeb?

Profesjonalna mysz do gier – nie każda jest taka sama. Użytkownik może wybrać profesjonalny model dla siebie, w zależności od tego, w co lubi grać.

Myszka do gier MMO – jeśli jesteś, na przykład, miłośnikiem gier MMO i potrzebujesz szybkiego dostępu do różnych sekwencji i skrótów, możesz zdecydować się na zakup gryzonia, który pod kciukiem daje dostęp do większej liczby przycisków. W przypadku Corsair Gaming Scimitar Pro RGB jest ich aż 12.

Myszka gamingowa do strzelanki i RPG akcji – dla żywiołowych graczy lubujących się w dynamicznych produkcjach – strzelankach czy RPG akcji, to bez wątpienia wymagasz nie tylko wysokiej czułości i maksymalnej ergonomii, ale też ponadprzeciętnej wytrzymałości.

Tania myszka do gier, czyli najciekawsze myszki do 200 zł

Topowe myszki dla graczy potrafią kosztować 400, 600, a nawet 800 złotych. Solidna mysz do gier za 200 zł – czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Jaka mysz do gier zamknie się w takim budżecie i pozwoli przez długie lata zapewni maksymalny komfort podczas rozgrywki?

Sam wygląd jest czymś, przy czym nie trzeba kierować się niczym innym niż własnym gustem. Wybierz taką mysz, która spełnia wymagania dobrego gryzonia, a jednocześnie doskonale się prezentuje, a satysfakcja będzie gwarantowana.

Tanie myszki gamingowe

Podkładka pod mysz dla gracza

Chcąc zwiększyć komfort grania, warto wykorzystywać podkładkę pod mysz. Szczególnie zalecana jest w przypadku myszy laserowych, które potrzebują odpowiedniej powierzchni, aby osiągnąć pełną precyzję. Dla graczy są specjalnie dedykowane modele dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Można wybierać wśród rozmiarów S-XXL oraz różnego rodzaju materiałów takich jak materiał, guma czy tworzywo sztuczne.

Popularne podkładki dla graczy w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium 5.0m szary UTP cat. 5e
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Sprawdź cenę!
Papier HP Home & Office
Sprawdź cenę!