Jaka mysz komputerowa? Jak wybrać?

08.11.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Decydując, jaka mysz komputerowa sprawdzi się najlepiej, najważniejsze jest określenie jej przeznaczenia. Rodzajów myszek jest kilka, dodatkowych funkcji dość sporo. To sprawia, że mysz do użytku domowego lub do biura zdecydowanie będzie różnić się od myszki do gier, czy dla profesjonalistów. W poradniku, przedstawiamy najważniejsze cechy, które posiadają myszki komputerowe. Wszystko, po to, aby wybrać model, najlepiej dopasowany do własnych preferencji.

Najważniejsze kwestie przed wyborem myszy komputerowej:

 • Mysz optyczna czy laserowa?
 • Kiedy wybrać mysz bezprzewodową?
 • Kiedy lepiej sprawdzi się myszka przewodowa?
 • Jak wybrać mysz komputerową? Najważniejsze cechy
 • Jaka mysz dla gracza?
 • Jaka mysz komputerowa dla grafika?
 • Manipulatory 3D dla inżynierów
 • Jaka podkładka pod mysz?

Mysz optyczna czy laserowa?

Co do zasady działania, mysz optyczna i laserowa funkcjonują podobnie, a mianowicie w oparciu o system optyczny, analizujący emitowane światło . Różnice tkwią jednak w szczegółach, dlatego decydując, jaka mysz komputerowa będzie dla Ciebie najlepsza, w pierwszej kolejności warto poznać rodzaje myszek i ich sposoby działania. W naszym poradniku podzieliliśmy dostępne gryzonie na: myszki optyczne oraz myszki laserowe, a także myszki BlueTrack.

Jak działa mysz optyczna?

W myszce optycznej światło emitowane jest przez diodę LED. Wiązka wysyłana jest w stronę podłoża, odbija się od niego i wraca do odpowiedniego sensora, który odczytuje w ten sposób położenie myszy. Taka technologia ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy korzystać z myszki na różnych powierzchniach – zarówno gładkich, jak i chropowatych. Myszka praktycznie nie posiada też elementów mechanicznych. Jest więc odporna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie jest jednak tak precyzyjna, jak myszka laserowa, ale za to znacznie przystępniejsza cenowo.

Najpopularniejsze myszy optyczne w sklepie

Jak działa mysz laserowa?

W myszce laserowej także wykorzystywane jest światło, jednak emitowane jest ono przez diodę lasera. Taka wiązka światła trafia dokładnie w jeden punkt, co oznacza, że jest ona znacznie bardziej precyzyjna. Z tego powodu myszki laserowe cenione są szczególnie przez osoby zajmujące się grafiką, inżynierów, a także miłośników gier akcji, strzelanek. Wadą myszek laserowych jest konieczność dobrania odpowiedniego podłoża. Powinno być ono możliwie jak najbardziej równe, twarde, o jednolitej barwie. Najlepiej zaopatrzyć w odpowiednią podkładkę. Myszki laserowe są również droższe od klasycznych myszek optycznych.

Najczęściej kupowane myszki laserowe

Myszki BlueTrack

Warto wspomnieć jeszcze o myszkach wykorzystujących technologię blue track. Działa ona w oparciu o niebieskie światło diod LED i zaawansowane układy optyczne z szerokokątną soczewką. W efekcie jest bardzo precyzyjna i na dodatek może być wykorzystywana na praktycznie każdym rodzaju powierzchni.

Myszki BlueTrack w sklepie>

Optyczna czy laserowa – plusy i minusy myszek

Krótko podsumowując:

Mysz optyczna – zalety i wady Mysz laserowa – zalety i wady
 • możliwość korzystania na różnych powierzchniach,
 • odporna na zabrudzenia i uszkodzenia (przez brak elementów mechanicznych),
 • przystępna cena,
 • mniejsza precyzyjność,
 • polecana: do domu, do biura.
 • droższe od myszy optycznych,
 • gwarancja precyzyjności,
 • wymaga równego, twardego podłoża (lub podkładki),
 • polecana: do gier, dla grafików, inżynierów.

jaka mysz komputerowa

Kiedy wybrać mysz bezprzewodową?

Zaleta myszek bezprzewodowych jest dość oczywista. Na biurku nie plączą się nam kable. Z tego też powodu modele bezprzewodowe wybierane są do firm oraz do podstawowych zastosowań domowych. Są one też kupowane do obsługi urządzeń mobilnych, takich jak choćby tablety, czy laptopy. Jeśli mamy telewizor smart, to mysz bezprzewodowa też będzie oczywistym wyborem.

Standardowa myszka bezprzewodowa wykorzystuje najczęściej łączność radiową. Jest to dość skuteczne rozwiązanie pod warunkiem, że dookoła nie znajdują się inne urządzenia mogące zakłócać ten rodzaj łączności. Jeśli tak się dzieje, to lepszym pomysłem będzie zakup myszki wykorzystującej moduł Bluetooth.

Wadą myszek bezprzewodowych jest konieczność wymiany baterii lub naładowanie ich akumulatora. Myszki bezprzewodowe są też z reguły nieco cięższe od przewodowych.

Kiedy lepiej sprawdzi się mysz przewodowa?

Myszy przewodowe wybierane są przede wszystkim przez użytkowników, dla których kluczową sprawą jest precyzja działania oraz minimalizacja opóźnienia myszki. Jest to szczególnie ważne dla graczy, gdzie czasem ułamki sekund decydują o zwycięstwie. Myszka gamingowa musi błyskawiczne reagować na ruch dłoni gracza.

Myszka przewodowa czy bezprzewodowa – co wybrać?

Krotko podsumowując, przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na zalety i wady rodzajów myszek ze względu na sposób łączenia.

Mysz bezprzewodowa – zalety i wady Mysz przewodowa – zalety i wady
 • możliwość zakłóceń połączenia,
 • brak kabla,
 • konieczność wymiany baterii lub ładowania akumulatora
 • cięższe od przewodowych
 • polecane: do użytku domowego, do telewizora, do biura
 • brak zakłóceń (precyzja),
 • kabel,
 • lżejsza (przez brak akumulatorów),
 • polecane: do gier, dla grafików lub inżynierów

Mysz do komputera może oferować nam również możliwość użytkowania zarówno w trybie bezprzewodowym, jak i przewodowym. To najlepsza opcja, która pozwala dostosować tryb funkcjonowania naszego gryzonia do konkretnej sytuacji.

Jaka mysz komputerowa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kiedy już ostatecznie zdecydujesz, jaka mysz komputerowa ze względu na rodzaj trafia najbardziej w Twoje potrzeby, zwróć jeszcze uwagę na kilka istotnych kwestii:

Sposób łączności

Jaka mysz komputerowa sprawdzi się lepiej? Mysz z przewodem czy bez? To, czy lepiej sprawdzi się mysz przewodowa czy bezprzewodowa zależy głównie od jej zastosowania. Jeśli wybieramy mysz do codziennych zastosowań lub do pracy w biurze, to zdecydowanie warto postawić na model bezprzewodowy. Da nam to większą wygodę. Warto kupić model wyposażony w technologię oszczędzającą akumulatorki (lub baterie). To zmniejszy częstotliwość wymiany baterii. Niektóre z myszek mają funkcję uśpienia, która pomaga oszczędzać energię. Tryb ten uruchamia się automatycznie, gdy mysz nie jest używana.

Wygoda użytkowania

Kolejna sprawa to ergonomia. Każdy z nas ma inną dłoń, a myszka do komputera będzie przez nas używana przez wiele godzin dziennie. Jeśli mamy taką możliwość, warto sprawdzić w sklepie jak dany model leży nam w dłoni.

Kółka przewijania oraz klik przycisków

Do ergonomii myszki zaliczamy również sposób działania kółka przewijania oraz klik przycisków. Te cechy można jednak sprawdzić i dopasować tylko mając fizycznie myszkę w dłoni. Kółka przewijania mają różną fakturę, różny skok, mogą mieć też przycisk (tak zwany środkowy przycisk myszki). Z kolei główne przyciski myszki mogą być twarde, miękkie, głośne lub ciche.

Dodatkowe przyciski funkcyjne

Myszka może także posiadać dodatkowe przyciski funkcyjne, które możemy skonfigurować wedle potrzeb w dołączonym do niej oprogramowaniu.

jaka mysz komputerowa

Myszki mobilne – wyginane lub składane

Jeśli myszki będziemy używać głównie do laptopa i na dodatek często jesteśmy w podróży, to ciekawym rozwiązaniem są myszki wyginane lub składane. Są one płaskie, lekkie i cienkie. Na czas transportu rozkładamy je na płasko – zajmują wtedy mniej miejsca. Gdy przystępujemy do pracy, wyginamy je w łuk i kładziemy na nim dłoń. Tego typu myszki mają często panel dotykowy. Przydatną cechą myszek mobilnych jest też specjalny schowek na transmiter USB.

Jaka mysz dla gracza?

Gracze to szczególna grupa użytkowników myszek. W wielu grach precyzja i szybkość działania myszy może mieć istotny wpływ na wynik. Jaka mysz komputerowa dla gracza sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

 • dobrej jakości sensor – najlepiej, jeśli będzie to mysz laserowa. Jeśli jednak przekracza to nasze możliwości budżetowe, to wybierzmy model z sensorem optycznym, ale sprawdzonego producenta.
 • łączność przewodowa lub hybryda – łączność przewodowa to absolutna pewność szybkiej i poprawnej reakcji. Dobrym rozwiązaniem są też modele hybrydowe, a więc z możliwością wyboru trybu przewodowego lub bezprzewodowego.
 • wysoka rozdzielczość – w przypadku myszek parametr rozdzielczości określa jej czułość i precyzję. Określany jest w DPI, czyli punktach na cal. Za absolutne minimum można uznać 1500DPI, ale im więcej, tym lepiej.
 • odświeżanie połączenia – określa, jak często aktualizowane jest połączenie pomiędzy myszą a komputerem. Dla graczy im szybciej tym lepiej. Może to być nawet co 1 ms.
 • dobre ślizgacze – umieszczone na spodzie myszki małe stopki mające kontakt z podkładką, odpowiadają w dużej mierze za komfort i szybkość ruchów myszką. Najlepiej, jeśli będą to ślizgacze teflonowe.
 • dodatkowe, programowalne przyciski – każda gra ma inną specyfikę, więc mysz dla graczy powinna mieć programowalne przyciski. Powinno być ich kilka. Jednak z drugiej strony nie przesadzajmy z ilością, bo w efekcie otrzymać możemy wiele przycisków, ale o niewielkich rozmiarach.
 • pamięć na ustawienia – zaawansowane myszki mogą być wyposażone we wbudowaną pamięć, w której możemy zapisać i przechowywać nasze ustawienia myszki do różnych gier.

Więcej o myszkach gamingowych dowiesz się z poradnika: Solidna i niedroga mysz do gier – co powinna mieć?

Polecane myszki dla graczy

Jaka mysz komputerowa dla grafika?

W przypadku sprzętu dla grafików również liczą się dodatkowe klawisze i możliwość ich zaprogramowania. To umożliwia spersonalizowanie myszki, a nawet dostosowanie jej do specyfiki konkretnego programu, na którym najczęściej pracujemy. Oczywiście mysz dla grafika musi być maksymalnie ergonomiczna. Będzie przecież w użyciu nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Powinniśmy postawić na myszkę laserową, najlepiej przewodową, gdyż w pracy grafika precyzja kursora ma duże znaczenie.

Manipulatory 3D dla inżynierów

Nawet najbardziej zaawansowana myszka nie sprosta wymaganiom konstruktorów pracujących na modelach trójwymiarowych. Dlatego z myślą o nich stworzono zupełnie inną kategorię urządzeń – manipulatory 3D. Umożliwiają one manipulację obiektami z wykorzystaniem sześciu stopni swobody ruchu. Dłoń użytkownika spoczywa na specjalnym, dużym przycisku, który jest czuły zarówno na nacisk, jak i na wychylenia. W ten sposób możemy przesuwać i obracać modele 3D w programach CAD.

Manipulator 3D powinien mieć przede wszystkim wygodnie rozmieszczone przyciski odpowiadające za dostęp do standardowych rzutów modelu. Ważne jest też odpowiednie podparcie nadgarstka. W przypadku tego sprzętu dłoń spoczywa znacznie wyżej niż w przypadku obsługi myszki. Manipulator może być też wyposażony w wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są opcje i informacje ułatwiające pracę.

jaka mysz komputerowa

Jaka podkładka pod mysz?

Skoro już wiesz, jak wybrać mysz komputerową, warto również pomyśleć o podkładce. Szczególnie zalecane są pod myszki laserowe. Podstawowe modele myszek optycznych do prostych prac biurowych, nie wymagają podkładek. Mimo to ich użytkownicy również po nie sięgają. Nawet niedroga podkładka zwiększa wygodę ruchów, daje przyjemne oparcie dla dłoni, nie niszczy powierzchni biurka lub ślizgaczy myszki.

Zależnie od potrzeb możemy dopasować wielkość i fakturę podkładki. Standardowe podkładki wykonane są z materiału po których wygodniej przesuwa się myszkę. Od spodu wykończone są materiałem antypoślizgowym, który zapobiega jej przesuwaniu się. Mogą być bardzo gładkie, lekko chropowate, sztywne, elastyczne, mieć różną grubość, a najwygodniejsze są te najcieńsze. Gdy wymagana jest duża precyzja lub gdy z myszki korzystamy głównie do gier, dobra podkładka jest bardzo pomocna.

Podkładka pod mysz z ładowarką, USB czy podświetleniem?

Podkładki pod mysz z wyższej półki mogą też spełniać rolę ładowarki akumulatorów myszki. I to zarówno w trakcie korzystania z niej, jak i po. W tym celu wykorzystuje się rezonans elektromagnetyczny, który sprawia, że wytwarzane jest pole energetyczne ponad podkładką. W ten sposób akumulatory są ładowane. Podkładka pod myszkę może mieć też wbudowany port USB i efektowne podświetlenie.

Podkładki pod myszkę w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 67,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 48,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł