Jaka myjka ciśnieniowa? Jak wybrać? Poradnik

Myjki ciśnieniowe to niezwykle praktyczne urządzenia, które w ostatnich latach coraz szybciej zdobywają serca szczególnie właścicieli samochodów i domów jednorodzinnych. Pozwala one błyskawicznie umyć auto, ogrodzenie, bramy, elewacje domu oraz wiele innych obiektów o dużej powierzchni.

Pozwalają również zaoszczędzić sporo pieniędzy, które wydalibyśmy na myjnię. Zakup myjki ciśnieniowej można więc potraktować jak inwestycję, która szybko się zwróci. Sprawdźmy, jaka myjka ciśnieniowa będzie dla nas najlepsza.

Z tego poradnika dowiesz się:

 • Jak działa myjka ciśnieniowa?
 • Rodzaje myjek ciśnieniowych i ich zastosowanie
 • Jakie maksymalne ciśnienie?
 • Jaka maksymalna temperatura dopływu?
 • Jaka długość węża myjki ciśnieniowej?
 • Pojemnik na detergent
 • Jakie końcówki myjki ciśnieniowej?
 • Jaka waga myjki ciśnieniowej?

Polecane myjki ciśnieniowe

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Myjka ciśnieniowa ma za zadanie wygenerować natrysk wody pod wysokim ciśnieniem – najczęściej jest to od 100 do 150 bar. Taki natrysk z powodzeniem pozwala zmywać uporczywy brud nawet z tak trudnych powierzchni, jak kostka brukowa, czy chropowate elementy elewacji.

Oczywiście, żeby myjka ciśnieniowa mogła zostać użyta, konieczne jest podłączenie jej do ujęcia wody oraz do źródła zasilania. Część urządzeń może też pracować w oparciu o akumulatory bądź też silnik spalinowy.

Myjki ciśnieniowe z zasilaniem sieciowym

Wewnątrz urządzenia znajduje się wysokowydajna pompa, która generuje odpowiednio wysokie ciśnienie wody. Stamtąd woda doprowadzana jest za pomocą wysokociśnieniowych przewodów do pistoletu natryskowego. Pistolet ten może mieć różne końcówki w zależności od czynności, którą chcemy wykonać – mogą to być m.in. szczotki zwykłe, szczotki obrotowe, lanca natryskowa, czy też gąbki.

Źródłem wody może być sieć wodociągowa. Zazwyczaj mamy też alternatywę w postaci różnego rodzaju zbiorników, typu staw, basen, czy nawet beczka z wodą. Powinniśmy jednak uważać, żeby woda podawana do pompy była stosunkowo czysta.

Rodzaje myjek ciśnieniowych i ich zastosowanie

Zanim ruszymy do sklepu w celu zakupu myjki, zastanówmy się przez chwilę, do czego będziemy najczęściej jej używać. Pod tę czynność powinniśmy dobrać parametry i wyposażenie myjki.

Jaka myjka ciśnieniowa do samochodu?

Myjka ciśnieniowa do samochodu nie musi posiadać olbrzymiej mocy. W pewnych sytuacjach moc taka może się nawet okazać niebezpieczna, bo w przypadku starszych aut może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Tu z powodzeniem wystarczy nam ciśnienie w granicach 120-130 bar.

Szczególną uwagę powinniśmy jednak zwrócić na końcówki. Wśród nich powinna się znaleźć miękka szczotka, która nie porysuje nam lakieru. Niezbędna będzie też pianownica, gdyż trudno wyobrazić sobie dokładne umycie samochodu bez odpowiedniego detergentu.

jaka myjka ciśnieniowa

Zdjęcie: Bosch AQT 35-12 Carwash

Jaka myjka ciśnieniowa do kostki brukowej?

Tu zasada jest prosta – im wyższe ciśnienie, tym lepiej. Strumień wody pod niskim ciśnieniem zaledwie ochlapie naszą kostkę. Żeby zedrzeć z niej zaschnięty brud i usunąć organiczne nacieki, potrzeba naprawdę dużej siły. W pewnych przypadkach sama lanca może się okazać niewystarczająca. Byłoby więc doskonale, gdyby na wyposażeniu znalazła się specjalna, twarda szczotka do płaskich powierzchni.

Myjki ciśnieniowe o ciśnieniu powyżej 130 bar

Jaka myjka ciśnieniowa do mycia elewacji?

Jeśli kupujemy myjkę ciśnieniową głównie z myślą o myciu elewacji, to powinniśmy rozglądnąć się za modelem, który oferuje możliwość wygodnej regulacji ciśnienia wody podczas mycia. Elewacja jest bowiem zróżnicowana – do mycia ścian możemy używać maksymalnego ciśnienia, jednak gdy strumień wody zaczyna zbliżać się do okien lub innych wrażliwych elementów, należy zmniejszyć jego ciśnienie, by ich nie zniszczyć. Kupując tego typu urządzenie, warto też upewnić się, że będzie można użyć odpowiednio silnego detergentu.

Jaka myjka ciśnieniowa? Jak wybrać?

Decydując, jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się najlepiej, warto zwrócić uwagę na takie cechy jak:

 • maksymalne ciśnienie
 • maksymalna temperatura dopływu
 • długość węża myjki ciśnieniowej
 • pojemnik na detergent
 • końcówki myjki
 • waga

Jakie maksymalne ciśnienie?

Pierwszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest maksymalne ciśnienie, jakie generuje myjka. Warto przy tym pamiętać, że maksymalnego ciśnienia nie będziemy wykorzystywać przez cały czas, a jedynie, gdy będzie taka konieczność.

 • myjkę o maksymalnym ciśnieniu w granicach 130 bar – do codziennych zastosowań lub mycia samochodu,
 • myjka dysponująca ciśnieniem powyżej 130 bar –  do czyszczenia wytrzymałych powierzchni.

Pamiętajmy też, żeby sprawdzić, czy nasza myjka posiada możliwość regulacji ciśnienia.

Jaka maksymalna temperatura dopływu?

Innym, bardzo istotnym parametrem jest maksymalna temperatura dopływu. Brzmi to może w sposób skomplikowany, ale jest to po prostu temperatura wody, która wylatywać będzie z naszej myjki. W przypadku większości urządzeń myjka ciśnieniowa z podgrzewaniem wody będzie podgrzewać ją w zakresie od 40 do 60°C.

Różnica ta może się wydawać niewielka, ale w praktyce mocno przekłada się na efektywność mycia. Temperaturę 40°C odczuwać będziemy jako lekko ciepłą, a woda o temperaturze 60°C może nawet poparzyć wrażliwą skórę. Myjka ciśnieniowa na gorącą wodę nadaje się idealnie do mycia na przykład samochodu.

jaka myjka ciśnieniowa

Zdjęcie: Bosch AQT 35-12

Jaka długość węża myjki ciśnieniowej?

Koniecznie sprawdźmy też, jaką długość węża posiada myjka, którą jesteśmy zainteresowani. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać mało istotne, ale w praktyce decyduje to o zasięgu myjki i o komforcie naszej pracy. Tanie myjki mają wąż, który często nie przekracza 5 metrów. Droższe modele są już wyposażone w węże o długości kilkunastu metrów. W przypadku długich węży upewnijmy się, czy są one nawinięte na bęben. Jeśli nie, to korzystanie z nich będzie bardzo uciążliwe.

Pojemnik na detergent

Upewnij się też, że myjka ciśnieniowa posiada na wyposażeniu pojemnik na detergent. Bez tego elementu mycie mocno zabrudzonych powierzchni nie będzie możliwe. Sama woda, nawet pod bardzo wysokim ciśnieniem nie będzie w stanie usunąć tłustego lub zaschniętego brudu.

Jakie końcówki myjki ciśnieniowej?

Doskonale byłoby też, gdyby myjka ciśnieniowa posiadała możliwie duży wybór końcówek do różnych zastosowań. Oczywiście podstawową końcówką jest lanca ciśnieniowa. W myjkach ciśnieniowych możemy spotkać się z końcówkami:

 • lanca ciśnieniowa – podstawowa końcówka,
 • dysza rotacyjna -umożliwia skierowanie strumienia na powierzchnię pod ostrym kątem, co pozwala łatwiej pozbywać się zabrudzeń,
 • szczotki i pianownice – służą do mechanicznego i chemicznego likwidowania zabrudzeń.

Jaka waga myjki ciśnieniowej?

Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na wagę naszej myjki ciśnieniowej. Zdecydowana większość modeli jest co prawda wyposażona w kółka, ale mimo wszystko jest spora różnica pomiędzy pchaniem myjki o wadze 35 kg a urządzeniem ważącym 6 kg. Szczególnie że nie zawsze będziemy się przemieszczać z nią po płaskim i równym terenie.

Myjki ciśnieniowe Dmuchawy ogrodowe Odkurzacze ogrodowe
jaka myjka ciśnieniowa jaka myjka ciśnieniowa jaka myjka ciśnieniowa