Jaka myjka ciśnieniowa? Jak wybrać? Poradnik

Brudny samochód, nalot na elewacji domu, zanieczyszczenia ogródkowego chodnika lub podjazdu… Jest wiele sytuacji, w których myjki ciśnieniowe umożliwiają zaoszczędzenie czasu i energii, a równocześnie zapewniają doskonałe efekty. Pozwalają efektywnie oczyszczać nawet te najtrudniejsze powierzchnie. Trzeba tylko wybrać dobrze – to znaczy takie urządzenie, które będzie odpowiadać na konkretne potrzeby i preferencje. W tym poradniku podpowiadamy, czym należy się kierować, przedstawiając porady dotyczące wyboru myjki ciśnieniowej.

Spis treści:

Najlepsze myjki ciśnieniowe


Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli myjek ciśnieniowych. Z jednej strony ułatwia to odnalezienie takiej, która idealnie wpasuje się w nasze wymagania, z drugiej jednak może przytłoczyć. Dlatego spieszymy z odpowiedzią na pytanie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Najważniejsze cechy myjek ciśnieniowych, na które należy zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu, to:

  • ciśnienie wody i możliwość jego regulacji
  • maksymalna wydajność
  • moc silnika
  • waga (wpływająca na wygodę przemieszczania)
  • długość węża (z którą ściśle powiązany jest oferowany zasięg działania)

Warto też zwrócić uwagę na dołączane do zestawu akcesoria do myjek ciśnieniowych (przede wszystkim końcówki przeznaczone do konkretnych zastosowań: szczotki, lance, dysze i pianownice) oraz obecność funkcji dodatkowych. Najważniejsze funkcje dodatkowe myjek ciśnieniowych to  kolei: zarządzanie przez aplikację mobilną, zbiornik na detergent oraz funkcja podgrzewania wody (sprawdzająca się na przykład przy myciu samochodu).

Jakie ciśnienie wody do myjki ciśnieniowej?

Ciśnienie wody oferowane przez myjkę ciśnieniową należy dobrać do konkretnego zastosowania: do 100 barów przy podstawowym czyszczeniu okolic domu, 100-130 barów do usuwania średnich zanieczyszczeń ze ścieżek, fasad i pojazdów, 130-150 barów do usuwania bardziej uporczywych zabrudzeń i powyżej tej wartości – do radzenia sobie z najtrudniejszymi zanieczyszczeniami.

Najlepsze myjki ciśnieniowe na rynku

Aktualnie najlepsze myjki ciśnieniowe można znaleźć w ofertach marek Karcher, Nilfisk, Lavor, Stiga i Parkside. Czas, by zapoznać się z ich katalogami.

Karcher – przegląd modeli

Karcher to najpopularniejszy producent myjek ciśnieniowych klasy amatorskiej i półprofesjonalnej. Na jego ofertę składa się pięć serii:

  • K2 o ciśnieniu do 110 barów i wydajności do 20 m2/h – sprawdzają się przy czyszczeniu lekko zabrudzonych pojazdów (głównie rowerów) i tarasu
  • K3 o ciśnieniu do 120 barów i wydajności do 25 m2/h – dobre do usuwania lekkich i średnich zanieczyszczeń, także z kamiennych ścieżek i ogrodzeń,
  • K4 o ciśnieniu do 130 barów i wydajności do 30 m2/h oraz wyposażone w silniki z chłodzeniem wodnym – skutecznie usuwające średnie zanieczyszczenia, także ze skuterów i samochodów
  • K5 o ciśnieniu do 145 barów i wydajności do 40 m2/h oraz wyposażone w solidniejsze pompy i silniki z chłodzeniem wodnym – dobre do usuwania nawet tych uporczywych zabrudzeń, także z murów i schodów
  • K7 o ciśnieniu do 180 barów i wydajności do 60 m2/h oraz wyposażone w solidniejsze pompy i silniki z chłodzeniem wodnym – skuteczne w usuwaniu naprawdę uporczywych zanieczyszczeń, także z kamperów i samochodów terenowych

W skład poszczególnych serii wchodzą modele o różnej charakterystyce. Różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim zestawami akcesoriów. Modele przeznaczone do czyszczenia domu i jego okolic mają w nazwie „Home”, te nastawione na mycie pojazdów – „Car”.


Zobacz myjki Karcher


Nilfisk – przegląd modeli

Szeroką ofertę myjek ciśnieniowych ma również Nilfisk. Użytkownicy mają do wyboru:

  • kompaktowe myjki zimnowodne (MC 1-MC 3)
  • średnie myjki zimnowodne (MC 4-MC 5)
  • myjki zimnowodne klasy premium (MC 6-MC 8)
  • kompaktowe myjki gorącowodne (MH 3)
  • średnie myjki gorącowodne (MH 4-MH 5)
  • myjki gorącowodne klasy premium (MH6-MH8)

Maksymalne ciśnienie rozpoczyna się od około 150 barów w modelach MC 1-MC 3 i dochodzi do 220 barów w wybranych myjkach gorącowodnych. W każdej serii dostępne są urządzenia o zróżnicowanej charakterystyce – w jednych producent postawił na mobilność, w innych na wydajność, a w kolejnych na dodatkowe rozwiązania, takie jak dozownik detergentów. Wybór jest naprawdę szeroki.


Zobacz też inne myjki


Lavor i Stiga – przegląd modeli

Lavor i Stiga to kolejni popularni producenci myjek ciśnieniowych w naszym kraju. Ten pierwszy oferuje trzy rodzaje urządzeń: elektryczne zimnowodne klasy podstawowej, zimnowodne myjki spalinowe klasy półprofesjonalnej i – również półprofesjonalne – modele z podgrzewaniem wody. Stiga ma zaś dwie serie: Essential (tanie myjki o ciśnieniu do 110 barów przeznaczone do podstawowych zastosowań) oraz Experience (nieco bardziej zaawansowane myki amatorskie o ciśnieniu do 150 barów – dobre do prowadzenia porządków przydomowych oraz mycia pojazdów).

W Polsce popularne są również myjki ciśnieniowe Parkside – produkowane przez firmę Tacklife i sprzedawane w sklepach sieci Lidl. To dobry wybór do podstawowych zastosowań.

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Myjki ciśnieniowe można podzielić na trzy podstawowe kategorie – ze względu na to, dla kogo są przeznaczone. Najtańsze są oczywiście myjki amatorskie służące do użytku prywatnego, podczas gdy myjki profesjonalne mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w przedsiębiorstwach zajmujących się czyszczeniem. Złotym środkiem w wielu przypadkach mogą okazać się plasujące się pomiędzy nimi myjki półprofesjonalne.

Myjki amatorskie

Myjki amatorskie to urządzenia przeznaczone wyłącznie do użytku prywatnego. W zależności od konkretnego modelu oferowane przez nie ciśnienie zwykle sięga 100-130 barów. To urządzenia, które dobrze radzą sobie z małymi lub średnimi zabrudzeniami pojazdów, budynków i tarasów czy chodników z kostki brukowej.

Myjki półprofesjonalne

Myjki półprofesjonalne stanowią pomost pomiędzy amatorskimi a profesjonalnymi. Oferują wyższą wydajność niż te pierwsze, ale zachowują kompaktowe rozmiary i relatywnie przystępne ceny. Zwykle osiągają ciśnienie na poziomie 150-180 barów, co pozwala efektywnie oczyszczać także trudniejsze nawierzchnie i większe pojazdy (terenówki czy kampery).

Myjki profesjonalne

Myjki profesjonalne mogą kosztować nawet kilka-kilkanaście razy więcej niż te amatorskie. Są to zwykle urządzenia o bardzo dużych gabarytach, ale dzięki temu są też w stanie zaoferować wysoką wydajność i ciśnienie powyżej 200 barów. Taki sprzęt sprawdza się w warsztatach i w przedsiębiorstwach zajmujących się czyszczeniem, w zastosowaniach domowych zaś trudno byłoby wykorzystać ich potencjał.

Przeznaczenie myjek ciśnieniowych

Wybór myjki ciśnieniowej w dużej mierze zależy od tego, do czego konkretnie zamierzamy ją wykorzystywać. Szczególnie że urządzenia te mają bardzo szeroki zakres potencjalnych zastosowań. Pokrótce omówmy sobie teraz najważniejsze z nich.

Mycie samochodów i rowerów

Myjki ciśnieniowe często są kupowane do mycia samochodów i rowerów. W przypadku takiego zastosowania najlepiej wybrać urządzenie o ciśnieniu nieprzekraczającym 130 barów, co pozwoli uniknąć uszkodzenia wrażliwszego lakieru w przypadku części pojazdów.

Inaczej wygląda to w przypadku czyszczenia samochodów terenowych, ciężarowych i kamperów – wówczas lepsze efekty da myjka o ciśnieniu 150 czy nawet 180 barów. Warto też zdecydować się na zakup myjki wyposażonej dodatkowo w pianownicę i szczotkę – pozwoli to na dokładniejsze wymycie auta lub jednośladu bez konieczności stosowania detergentów.

Czyszczenie tarasów i elewacji

Odrębną kategorię stanowią myjki ciśnieniowe do czyszczenia tarasów i elewacji. W tym przypadku im wyższe ciśnienie robocze, tym lepiej – pozwoli bowiem pozbyć się uciążliwych i trudnych do eliminacji zabrudzeń głęboko wnikających w pory kostki brukowej czy tynku. Jeśli chodzi o tarasy, chodniki i podjazdy, pomocne mogą okazać się dodatkowe szczotki do czyszczenia powierzchni płaskich.

Utrzymanie czystości wokół domu i w ogrodzie

Jeśli zależy nam na urządzeniu, które pozwoli na utrzymanie czystości wokół domu i w ogrodzie, to najlepszym wyborem będzie myjka ciśnieniowa o dużym ciśnieniu, ale koniecznie z opcją regulacji. O ile do czyszczenia chodników potrzebne będzie wysokie ciśnienie, to w ogrodzie czasem trzeba zachować delikatność. Jeśli zaś chodzi o mycie okien i innych elementów szklanych powinno odbywać się z ciśnieniem maksymalnie 5 barów.

Ważne parametry myjek ciśnieniowych

Przejdźmy do omówienia najważniejszych elementów specyfikacji myjki ciśnieniowej. Są nimi: ciśnienie, moc i wydajność.

Ciśnienie robocze

Ciśnienie robocze to jeden z kluczowych parametrów myjki ciśnieniowej. Ważne, by dostosować je do konkretnych potrzeb. Zwykle myjki amatorskie i półprofesjonalne oferują ciśnienie w granicach 20-180 barów i jest to optymalna wartość do większości zastosowań, o ile można skorzystać z regulacji. Do czyszczenia bardziej delikatnych powierzchni, lepsze będzie niższe ciśnienie (poniżej 50 barów, a w przypadku szyb i okien – poniżej 5 barów). Mycie pojazdów przebiega optymalnie przy ciśnieniu w okolicach 100-130 barów, a gruntowne czyszczenie chodnika, tarasu czy elewacji wymaga jeszcze wyższego ciśnienia.

Moc silnika

Moc myjki jest ściśle powiązana z jej ciśnieniem – mocniejszy silnik umożliwia uzyskanie wyższego ciśnienia. Modele klasy podstawowej cechują się mocą na poziomie 1200-1600 watów, podczas gdy myjki wyższej klasy najczęściej pobierają 2500-3000 watów.

Wydajność tłoczenia

Wydajność także jest ściśle powiązana z mocą silnika i ciśnieniem roboczym. Za dobrą myjkę amatorską należy uznać taką, która oferuje wydajność na poziomie 20-30 m2/h. W przypadku modeli półprofesjonalnych mówimy już o wartościach rzędu 40-60 m2/h, a myjki profesjonalne są jeszcze wydajniejsze.

Porównanie producentów myjek ciśnieniowych

Na koniec porównajmy sobie oferty poszczególnych producentów. Zestawmy ze sobą katalogi marek Karcher, Nilfisk, Lavor i Stiga.

Karcher vs Nilfisk

Karcher oferuje bardziej uniwersalne urządzenia, które nieźle sprawdzają się w większości zastosowań. Nilfisk z kolei ma w swojej ofercie modele o bardziej specyficznej charakterystyce (np. oferujące możliwość mycia gorącą wodą, o temperaturze sięgającej 90 stopni Celsjusza).

Karcher vs Lavor

Myjki marki Lavor stanowią ciekawą alternatywę zarówno dla tych z oferty Karchera, jak i firmy Nilfisk. Podobnie jak one cechują się wszechstronnością i niezawodnością. Właściwie trudno jednoznacznie ocenić, który katalog prezentuje się bardziej atrakcyjnie.

Stiga vs Lavor

Jeśli chodzi o myjki amatorskie, to marki Stiga i Lavor prezentują bardzo zbliżony poziom. Tylko ta druga jednak ma w swojej ofercie także myjki półprofesjonalne, dzięki czemu może być lepszym wyborem dla osób o nieco większych potrzebach i wyższych wymaganiach.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (11 głosów)

Czytaj więcej