Jaka matryca w laptopie – matowa czy błyszcząca?

26.10.2017 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Oglądając laptopy i decydując, którego kupić, najczęściej skupiamy się na jego parametrach związanych z wydajnością. To oczywiście bardzo ważne elementy, ale nie zapominajmy też, że wszystko, co będziemy na nim oglądać, wyświetlane będzie na jego ekranie, a konkretnie na matrycy.

To ona decydować będzie o tym, czy rozdzielczość ekranu, jego odwzorowanie rzeczywistości, czy nasycenie kolorów będą nas zachwycać, czy też będą jedynie przeciętej jakości. Zanim zdecydujemy jaki laptop wybrać, sprawdźmy, jaka matryca w laptopie posiada idealne dla nas parametry.

Rodzaje matryc w laptopach – jak wybrać matrycę?

Już na początku warto sobie powiedzieć, że nie ma matrycy idealnej. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaka matryca w laptopie będzie dla nas najlepsza, zastanówmy się, do jakich celów będziemy wykorzystywać nasz laptop. Na rynku spotkamy najczęściej trzy rodzaje matryc. Są to:

  • matryce IPS
  • matryce TN
  • matryce VA

Matryce typu IPS

Matryce IPS zdaniem wielu ekspertów najlepiej odwzorowują kolory. Można śmiało stwierdzić, że zachwycają jakością obrazu. Oferują bardzo szerokie kąty widzenia zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ich mankamentem jest jednak słabe wyświetlanie czerni – zdaniem wielu osób nie jest ona wystarczająco głęboka. Matryce IPS polecane są grafikom komputerowym, ale nie tylko. Bardzo dobrze nadają się też choćby do oglądania filmów.

Zastosowanie: grafika, oglądanie filmów

Matryce typu TN

Matryce TN są nadal często spotykane w laptopach, mimo że oferują nieco słabszą jakość kolorów, niż matryce IPS. Ich podstawową zaletą jest niska cena. Ale to nie wszystko. Matryce TN oferują bardzo przyzwoite parametry reakcji i odświeżania. Dlatego też dobrze sprawiają się w laptopach dla graczy. Są też dobrym wyborem dla osób korzystających z laptopa do celów domowych, takich jak przeglądanie Internetu, edycja tekstu, czy praca na arkuszach kalkulacyjnych.

Zastosowanie: gry, przeglądanie internetu, edycja tekstu, arkusze kalkulacyjne

Matryce MVA

Matryce MVA dość rzadko występują w laptopach. Mają one lepsze odwzorowanie kolorów od matryc TN, ale nie tak dobre jak w przypadku IPS. Charakteryzują się dobrym kontrastem i szczegółowością obrazu. Ponieważ ich czas reakcji i odświeżanie nie są zachwycające, nie poleca się ich dla graczy komputerowych. Mogą być jednak z powodzeniem stosowane do domowych zastosowań.

Zastosowanie: gry, domowe multimedia

Jaka matryca w laptopie?

Jaka matryca w laptopie – matowa, czy błyszcząca?

Gdy już zdecydujemy, jaki rodzaj matrycy będzie dla nas najlepszy, czas zdecydować, czy powinna być ona matowa, czy błyszcząca. Tu znowu powinniśmy sobie zdefiniować cele, do których nasz laptop ma służyć.

Matryca antyrefleksyjna

W przypadku matrycy antyrefleksyjnej, na jej powierzchnię nakładana jest dodatkowa powłoka – polaryzator, którego zadaniem jest rozproszenie światła zewnętrznego. Na sklepowej półce łatwo ją rozpoznać i odróżnić od matrycy glare lub całkowicie matowej. Może ona występować pod takimi nazwami jak matryca półmatowa, czy antyodblaskowa. Dobrze sprawdzi się w przypadku korzystania z niej na zewnątrz budynków. Tego typu matryce są też bardziej odporne od ich całkowicie matowych odpowiedniczek.

Matryca matowa

Laptop z matową matrycą bardzo dobrze się sprawdza, gdy korzystamy z niego w pomieszczeniu z kilkoma różnymi źródłami światła. Nic nas nie oślepia i nie drażni naszego wzroku. Bez kłopotu możemy też korzystać z naszego sprzętu na zewnątrz w słoneczne dni. Ceną za ten komfort są nieco  mniej nasycone kolory, w porównaniu do tych, które zobaczymy w laptopach z błyszczącą matrycą.

Matryca matowa świetnie się sprawdzi u osób, które często się przemieszczają i używają laptopa w różnych miejscach, przy różnych warunkach oświetleniowych. Dlatego też matowe matryce są bardzo często montowane w laptopach biznesowych.

Co ciekawe, mimo nieco gorszego odwzorowania kolorów, matryce matowe cenione są przez grafików komputerowych. Tego typu matryc nie spotkamy jednak w laptopach z ekranem dotykowym.

Matryce błyszczące, lub glare

Matryce z powłoką błyszczącą, czasami określane jako matryce Glare, doskonale oddają nasycenie i odwzorowanie kolorów. Cieszymy się doskonałym kontrastem i głęboką czernią. Doskonale ogląda się na nich filmy i zdjęcia.

Jednak, gdy w pomieszczeniu zaświecimy kilka punktowych lampek na naszym ekranie zobaczymy ich odblask. Zdziwić się możemy, gdy na przykład w trakcie oglądania filmu na ekranie zapadnie ciemność. Wtedy zamiast filmu na matrycy zobaczymy własne odbicie.

Problem będzie też, gdy wyniesiemy nasz laptop z błyszczącą matrycą na zewnątrz w słoneczny dzień. Wtedy musimy maksymalnie podkręcić jasność obrazu i liczyć, że ten zabieg okaże się wystarczający.

Mimo tych kilku niedogodności, matryca błyszcząca jest bardzo popularna wśród osób, które wykorzystują laptopy do codziennych zastosowań, takich jak oglądanie filmów, zdjęć, czy korzystanie z Internetu. Warto też pamiętać, że tego typu matryce są bardziej odporne na uszkodzenia od delikatnych matryc matowych.

Laptopy, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!