Jaka maszynka do strzyżenia włosów w domu?

Wizyta w salonie fryzjerskim czy u barbera to niejedyny sposób na uzyskanie świetnej fryzury. Można też samodzielnie lub z pomocą partnera, przyjaciela czy rodzica skorzystać z własnej maszynki do strzyżenia i zrobić to w domu. Przedstawiamy ranking strzyżarek, odpowiadając przy okazji na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego, jaki model wybrać, by zrobić to dobrze. Omawiamy rodzaje takich urządzeń i popularne technologie w maszynkach do strzyżenia.

Spis treści:


Najpopularniejsze maszynki do strzyżenia


Ranking maszynek do strzyżenia

Na ranking składa się 10 modeli w cenach od niespełna 100 do ponad 1000 złotych. Większość z nich to maszynki do użytku domowego, ale są też dwie strzyżarki dla profesjonalistów.












Rodzaje maszynek do strzyżenia

Jaką maszynkę do strzyżenia wybrać? Zacząć wypada od tego, że maszynki do strzyżenia włosów dzielą się na dwie kategorie: do użytku profesjonalnego oraz do użytku domowego. Już z samej nazwy wynika, że mają inne zastosowanie. Czym jednak tak konkretnie się różnią?

Maszynki do użytku profesjonalnego

Maszynki przeznaczone dla fryzjerów są często mniej wypakowane bajerami – zamiast tego ich producenci kładą nacisk przede wszystkim na solidność, wydajność i niezawodność, a także wysoki poziom ergonomii. Chodzi o to, by korzystało się z nich maksymalnie wygodnie. Profesjonalne maszynki do włosów są wyposażane w silniki o wysokiej wytrzymałości, co jest kluczowe w sytuacji, gdy urządzenie działa przez kilkanaście albo i kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Mają też ostrza, które praktycznie się nie tępią, a także obudowy, którym niestraszne są trudniejsze warunki.

Jaka maszynka do strzyżenia?

Maszynki do użytku domowego

Odrębną kategorię stanowią maszynki do użytku domowego. Takie urządzenia często oferują szerszy zakres regulacji i dodatkowe funkcje, ułatwiające uzyskanie satysfakcjonującego efektu bez konieczności posiadania większych umiejętności ani doświadczenia. Domowe maszynki do włosów są wyposażane w mniej wytrzymałe silniki i ostrza, ale gdy korzysta się z urządzenia w pojedynkę lub w kilka osób, elementy te są w zupełności wystarczające. Równocześnie można oczekiwać wyraźnie niższej ceny.

Ważne parametry techniczne maszynek

Podejmując decyzję o tym, jaką maszynkę wybrać, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech i parametrów. To, czy urządzenie spełni Twoje oczekiwania, w dużej mierze zależy od typu zastosowanych ostrzy, oferowanego zakresu regulacji długości cięcia oraz rodzaju zasilania.

Ostrza: stal, tytan czy stal japońska?

Najczęściej ostrza maszynek do strzyżenia są wykonane:

  • ze stali nierdzewnej
  • ze stali japońskiej
  • z ceramiki
  • lub z tytanu

Ostrza stalowe to stosunkowo niedrogie rozwiązanie i właśnie cena jest największym atutem takich urządzeń. Niestety przy intensywnym użytkowaniu materiał ten może dość szybko tracić swoje właściwości i najzwyczajniej w świecie się tępić – to zatem może być dobra opcja, ale dla osób korzystających z maszynek sporadycznie. Jeśli decydujesz się na stal, to dobrze, gdy są to samoostrzące się ostrza.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku stali japońskiej, która charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością. Takie ostrza stanowią już dobrą alternatywę dla najlepszych na rynku ostrzy ceramicznych i tytanowych, które pozostają niezwykle ostre przez bardzo długi czas. W profesjonalnych urządzeniach często są one dodatkowo pokryte warstwą zabezpieczającą, na przykład karbonową.

Regulacja długości cięcia

Istotna jest także regulacja długości cięcia. Należy zwrócić na nią uwagę pod kątem dwóch aspektów: zakresu oraz techniki.

Jeśli chodzi o zakres, to zwykle rozpoczyna się on od 0,5 mm lub 1 mm i sięga najczęściej ok. 20-25 mm lub nawet 40-50 mm. Regulacji przeważnie można dokonywać w skokach co 1 mm, ale zdarzają się też urządzenia, w których różnice pomiędzy kolejnymi długościami są mniejsze lub większe. Zwróć na to uwagę, aby maszynka na pewno oferowała satysfakcjonującą Cię długość.

Równie ważna jest technika regulacji. W tańszych modelach zwykle otrzymujemy po prostu zestaw kilku nasadek o różnych długościach. To może być dobre rozwiązanie, o ile strzyżemy się prosto – bez wielopoziomowego cieniowania, które wymagałoby żonglowania tymi końcówkami. Coraz częściej na rynku można jednak znaleźć urządzenia, w których długość można regulować za pomocą pierścienia lub przycisków na obudowie maszynki. W wielu przypadkach jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja.

Rodzaje zasilania: akumulatorowe, sieciowe, hybrydowe

Ostatnią spośród kluczowych cech, jest sposób dostarczania energii. Ze względu na zasilanie maszynek do strzyżenia możemy wyróżnić trzy kategorie:

  • bezprzewodowe (akumulatorowe)
  • przewodowe (sieciowe)
  • hybrydowe (akumulatorowo-sieciowe)

Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Maszynki bezprzewodowe pozwalają strzyc się w dowolnym miejscu i żaden przewód nie ogranicza ruchów. Zwykle jednak są nieco cięższe (ze względu na akumulator), a do tego wymagają ładowania i teoretycznie mogą rozładować się w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli decydujesz się na taki sprzęt, koniecznie zwróć uwagę zarówno na czas pracy, jak i czas ładowania.


Wszystkie maszynki do strzyżenia


Z drugiej strony mamy maszynki przewodowe. Wymagają one stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego, co może być niewygodne, ale z drugiej strony są lżejsze niż maszynki akumulatorowe i na pewno nie zabraknie im energii w niewłaściwym momencie (no chyba, że dojdzie do awarii).

Optymalnym rozwiązaniem wydają się więc maszynki hybrydowe, z których można korzystać zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym. Taka elastyczność to niezaprzeczalny atut, ale że nie ma róży bez kolców – urządzenia akumulatorowo-sieciowe są zwykle trochę cięższe, a do tego droższe.

Porady dla kupujących maszynki do strzyżenia

Podsumujmy. Przy wyborze maszynki do strzyżenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • rodzaj ostrzy
  • zakres regulacji długości cięcia
  • sposób regulacji
  • rodzaj zasilania
  • (a w przypadku modeli bezprzewodowych i hybrydowych także) czas działania i ładowania

To solidna baza, a reszta zależy od tego, jakiego rodzaju urządzenia poszukujemy.

Jak wybrać maszynkę do strzyżenia dla profesjonalisty?

Dla profesjonalistów niezwykle istotna jest niezawodność i solidność. Na co dzień dla fryzjera ważniejsze jest to, by mógł polegać na maszynce, a nie to, by miała jak najwięcej funkcji dodatkowych. Bardzo ważna jest również ergonomia – wszak mowa o narzędziu służącym do pracy. Profesjonalna maszynka powinna być także prosta w utrzymaniu czystości i higieny. Będzie wszak służyć do ścinania włosów wielu różnych osób i musi być regularnie czyszczona oraz dezynfekowana.

Jaką maszynkę do strzyżenia wybrać dla użytkownika domowego?

Z kolei maszynka dla użytkownika domowego powinna być jak najprostsza w obsłudze i pomagać w uzyskiwaniu satysfakcjonujących efektów strzyżenia. Przy wyborze urządzenia do domu warto też zwrócić uwagę na rozmaite funkcje dodatkowe maszynek do strzyżenia, takie jak:

  • samoostrzące się ostrza, które nie wymagają typowych zabiegów konserwacyjnych
  • automatyczne zwiększanie mocy przy grubszych i gęstszych włosach
  • zapamiętywanie ostatnio używanej długości strzyżenia
  • wskaźnik naładowania akumulatora (w postaci wyświetlacza lub diody)

Świetnie też, gdy w zestawie poza samą maszynką i nasadkami grzebieniowymi znajdują się jeszcze dodatkowe akcesoria: szczoteczka do czyszczenia, etui podróżne czy stacja ładująca, będąca znacznie wygodniejsza niż zwykła ładowarka, ponieważ nie wymaga za każdym razem podłączania przewodu.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej