Wizyta w salonie fryzjerskim czy u barbera to niejedyny sposób na uzyskanie świetnej fryzury. Można też samodzielnie lub z pomocą partnera, przyjaciela czy rodzica skorzystać z własnej maszynki do strzyżenia i zrobić to w domu. Przedstawiamy ranking strzyżarek, odpowiadając przy okazji na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego, jaki model wybrać, by zrobić to dobrze. Omawiamy rodzaje takich urządzeń i popularne technologie w maszynkach do strzyżenia.
Spis treści:
- Ranking maszynek do strzyżenia
- Rodzaje maszynek do strzyżenia
- Ważne parametry techniczne maszynek
- Porady dla kupujących maszynki do strzyżenia
Najpopularniejsze maszynki do strzyżenia
Ranking maszynek do strzyżenia
Na ranking składa się 10 modeli w cenach od niespełna 100 do ponad 1000 złotych. Większość z nich to maszynki do użytku domowego, ale są też dwie strzyżarki dla profesjonalistów.
- Tania maszynka do strzyżenia: BaByliss E756E
- Uniwersalna maszynka do strzyżenia: Philips Multigroom 3000 7w1 MG3720/15
- Dobra maszynka do włosów: Xiaomi Hair Clipper
- Wszechstronna maszynka do włosów: Remington H5035 Colorcut
- Kompletny zestaw do strzyżenia włosów: Philips HC5632/15
- Wytrzymała maszynka do strzyżenia: Remington HC5880 Virtually Indestructible
- Domowa strzyżarka do włosów o jakości profesjonalnej: Babyliss E986E
- Dobra i stosunkowo tania maszynka dla fryzjera: Panasonic Professional ER1411s
- Najlepsza strzyżarka dla profesjonalistów: Panasonic ER-HGP86K803
- Najlepsza maszynka do strzyżenia do domu: Philips HC9420/15
Tania maszynka do strzyżenia: BaByliss E756E
Jest wiele osób, które nie potrzebują zaawansowanych, wypełnionych dodatkowymi funkcjami urządzeń. Jeśli Ciebie też interesuje dobra, a zarazem tania maszynka do strzyżenia włosów, to zwróć uwagę na BaByliss E756E. Choć kosztuje niewiele, ma w zestawie aż 8 nasadek, umożliwiających ustalenie długości włosów w zakresie od 3 do 25 mm. Można też nie zakładać żadnej z nich i ciąć włosy na długość 0,5 mm. Ostrza ze stali nierdzewnej zapewniają ostre i precyzyjne strzyżenie, a zasilanie sieciowe eliminuje ryzyko, że akumulator rozładuje się w najmniej odpowiednim momencie. Dopełnieniem całości jest poręczna, ergonomiczna konstrukcja.
Uniwersalna maszynka do strzyżenia: Philips Multigroom 3000 7w1 MG3720/15
Philips Multigroom 3000 7w1 MG3720/15 to wielofunkcyjne urządzenie – jedna maszynka, którą można strzyc i włosy na głowie, i zarost, a do tego jeszcze usuwać włoski z nosa i uszu oraz z większych partii ciała. To możliwe, dzięki sporej liczbie nasadek w zestawie. Umożliwiają one regulację długości cięcia w zakresie od 1 do 9 mm. Wysoką precyzję i niezawodność zapewniają samoostrzące się ostrza z hartowanej stali nierdzewnej. Urządzenie ma również wbudowany akumulator, pozwalający na strzyżenie z dala od gniazdka elektrycznego i bez obaw o plączący się przewód. Czas pracy sięgający 60 minut na jednym ładowaniu powinien zaś w większości przypadków okazać się w zupełności wystarczający.
Dobra maszynka do włosów: Xiaomi Hair Clipper
Xiaomi Hair Clipper to dobra maszynka do strzyżenia z tytanowo-ceramicznymi ostrzami, charakteryzującymi się wysoką trwałością. Oferuje regulację długości w trybie modelowania (od 0,5 do 1,7 mm) pozwalając precyzyjnie zwieńczyć dzieło, jak również standardowe nasadki o szerokim zakresie regulacji. Urządzenie sprawdzi się także u osób, które wolą nieco dłuższe włosy, ponieważ oprócz grzebienia 3-21 mm ma jeszcze grzebień 23-41 mm. Olbrzymim atutem tej maszynki jest również bardzo długi czas działania, sięgający aż 3 godzin między jednym ładowaniem a drugim. Przysłowiową wisienką na torcie jest zaś wodoodporna konstrukcja (w klasie IPX7), ułatwiająca dbanie o czystość i higienę.
Wszechstronna maszynka do włosów: Remington H5035 Colorcut
Remington H3035 Colorcut to niedroga, a przy tym wszechstronna maszynka do strzyżenia. W zestawie z nią otrzymujesz 2 nasadki do cieniowania oraz aż 9 głównych nasadek grzebieniowych – w różnych kolorach, co ułatwia szybkie odnajdywanie tej właściwej. Urządzenie umożliwia uzyskanie długości włosów od 0,5 do 25 mm, a samoostrzące się ostrza ze stali nierdzewnej pozwalają oczekiwać wysokiej wytrzymałości, precyzji i niezawodności. Maszynka wykorzystuje zasilanie sieciowe, co oznacza, że podczas pracy musi być na stałe podłączona do gniazdka elektrycznego – plus jest taki, że nie trzeba pamiętać o jej ładowaniu.
Kompletny zestaw do strzyżenia włosów: Philips HC5632/15
Marzy Ci się kompletny zestaw do strzyżenia włosów? W takim razie Philips HC5632/15 może być czymś dla Ciebie. Podstawowym elementem jest tutaj maszynka z podwójnym ostrzem stalowym oraz trzema nasadkami, pozwalającymi uzyskać długość cięcia od 1 do 28 mm – do regulacji służy pierścień w centralnej części urządzenia. W pudełku znajduje się również szczoteczka do czyszczenia, są też nożyczki i grzebień, a dopełnieniem całości jest pokrowiec ułatwiający przechowywanie i transport. Co ciekawe, w zależności od sytuacji i preferencji, możesz ze strzyżarki korzystać bezprzewodowo (czas pracy sięga wówczas 90 minut), albo przewodowo. Niezależnie od wyboru urządzenie cechuje precyzja i wysoka szybkość. A jeśli potrzebujesz jeszcze większej wydajności, w dowolnej chwili możesz wcisnąć przycisk Turbo.
Wytrzymała maszynka do strzyżenia: Remington HC5880 Virtually Indestructible
Remington HC5880 Virtually Indestructible to maszynka do strzyżenia, która poza wydajnością i precyzją cechuje się jeszcze nieprzeciętną wytrzymałością. Została wykonana z solidnych materiałów – takich samych, z jakich produkuje się kaski motocyklowe czy elektronarzędzia. Jest odporna na upadki i uderzenia, a także wodoszczelna. Równie wysoką trwałością charakteryzują się ostrza z japońskiej stali nierdzewnej, zapewniające też szybkie i precyzyjne cięcie włosów. Długość można regulować w zakresie od 1,5 do 25 mm. Hybrydowe zasilanie oznacza zaś, że możesz podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego, albo też używać go bezprzewodowo – nawet przez 2 godziny między ładowaniami.
Domowa strzyżarka do włosów o jakości profesjonalnej: Babyliss E986E
Maszynka Babyliss E986E to urządzenie domowe, ale oferujące jakość, jakiej nie powstydziłaby się strzyżarka dla profesjonalistów. Została wyposażona w wysokiej klasy, karbonowo-tytanowe ostrza, a w zestawie ma 8 nasadek grzebieniowych, które w połączeniu z kółkiem regulacji pozwalają ustawić długość na 45 różnych poziomach z zakresu od 0,6 do 28 mm. Możesz więc uzyskać dokładnie taki efekt, jakiego oczekujesz. Plusem urządzenia jest też to, że po naładowaniu akumulatora do pełna działa nawet 160 minut. W przypadku zaś, gdyby energii zabrakło w nieodpowiednim momencie, to wystarczy podłączyć ją na pół godzinki, by uzyskać 15-minutowe działanie. Nie bez znaczenia jest też wyjątkowo wygodna i poręczna konstrukcja.
Dobra i stosunkowo tania maszynka dla fryzjera: Panasonic Professional ER1411s
Zgodnie ze swoją nazwą Panasonic Professional ER1411s jest maszynką przeznaczoną dla profesjonalistów. To zaawansowane urządzenie, które sprawdzi się w wielu salonach fryzjerskich specjalizujących się w krótkich fryzurach. Umożliwia regulację długości cięcia od 3 do 18 mm i ma precyzyjne ostrza o zaokrąglonych końcach, przez co są one delikatne dla skóry. Dodatkowym atutem jest szybkie ładowanie – wystarczy podłączyć tę strzyżarkę na godzinę, aby działała przez 80 minut. Całość jest też poręczna i lekka, co ma niemałe znaczenie, gdy trzeba operować nią wiele godzin tygodniowo.
Najlepsza strzyżarka dla profesjonalistów: Panasonic ER-HGP86K803
Panasonic ER-HGP86K803 to profesjonalna maszynka do strzyżenia dla fryzjerów o wysokich wymaganiach. Ostrza z japońskiej stali, tytanu i powłoki diamentopodobnej zapewniają długotrwałą ostrość, a ich ustawienie pod kątem 45 stopni – precyzyjne i gładkie cięcie. Silnik o wydajności 10 tysięcy ruchów na minutę gwarantuje zaś szybkie strzyżenie, nawet w przypadku bardzo gęstych włosów. W zestawie z urządzeniem znajdują się 4 nasadki grzebieniowe do cięcia włosów na długość od 3 do 15 mm, a dodatkowa nasadka do cieniowania (1,5-2,7 mm) umożliwia efektowne i efektywne wykańczanie fryzury. Wygodną regulację zapewnia pokrętło w centralnej części maszynki, a komfort na co dzień – ergonomiczny uchwyt. Teoretycznie za minus można by uznać maksymalny czas pracy wynoszący tylko 50 minut, ale po pierwsze: do zestawu dołączana jest wygodna stacja ładująca, więc wystarczy odłożyć maszynkę, a ta automatycznie rozpoczyna ładowanie. Po drugie zaś – istnieje też możliwość pracy przewodowej.
Najlepsza maszynka do strzyżenia do domu: Philips HC9420/15
A jeśli szukasz maszynki do domu, to najlepszą, jaką możesz obecnie kupić, jest Philips HC9420/15. To wyjątkowo wszechstronne urządzenie, oferujące aż 60 ustawień długości cięcia – od 0,5 do 42 mm. Do tego samodzielnie zapamiętuje ostatnie ustawienie długości. Solidność i niezawodność gwarantują samoostrzące się ostrza ze stali nierdzewnej, a tryb Auto Turbo automatycznie zwiększa moc w przypadku grubszych i gęstszych włosów. Użytkowanie do granic możliwości ułatwia panel sterowania z dużymi przyciskami i wyświetlaczem, a zwieńczeniem całości jest 2-godzinne działanie po 60-minutowym ładowaniu. Dodatkowo w zestawie otrzymujesz jeszcze praktyczne etui podróżne.
Rodzaje maszynek do strzyżenia
Jaką maszynkę do strzyżenia wybrać? Zacząć wypada od tego, że maszynki do strzyżenia włosów dzielą się na dwie kategorie: do użytku profesjonalnego oraz do użytku domowego. Już z samej nazwy wynika, że mają inne zastosowanie. Czym jednak tak konkretnie się różnią?
Maszynki do użytku profesjonalnego
Maszynki przeznaczone dla fryzjerów są często mniej wypakowane bajerami – zamiast tego ich producenci kładą nacisk przede wszystkim na solidność, wydajność i niezawodność, a także wysoki poziom ergonomii. Chodzi o to, by korzystało się z nich maksymalnie wygodnie. Profesjonalne maszynki do włosów są wyposażane w silniki o wysokiej wytrzymałości, co jest kluczowe w sytuacji, gdy urządzenie działa przez kilkanaście albo i kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Mają też ostrza, które praktycznie się nie tępią, a także obudowy, którym niestraszne są trudniejsze warunki.
Maszynki do użytku domowego
Odrębną kategorię stanowią maszynki do użytku domowego. Takie urządzenia często oferują szerszy zakres regulacji i dodatkowe funkcje, ułatwiające uzyskanie satysfakcjonującego efektu bez konieczności posiadania większych umiejętności ani doświadczenia. Domowe maszynki do włosów są wyposażane w mniej wytrzymałe silniki i ostrza, ale gdy korzysta się z urządzenia w pojedynkę lub w kilka osób, elementy te są w zupełności wystarczające. Równocześnie można oczekiwać wyraźnie niższej ceny.
Ważne parametry techniczne maszynek
Podejmując decyzję o tym, jaką maszynkę wybrać, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech i parametrów. To, czy urządzenie spełni Twoje oczekiwania, w dużej mierze zależy od typu zastosowanych ostrzy, oferowanego zakresu regulacji długości cięcia oraz rodzaju zasilania.
Ostrza: stal, tytan czy stal japońska?
Najczęściej ostrza maszynek do strzyżenia są wykonane:
- ze stali nierdzewnej
- ze stali japońskiej
- z ceramiki
- lub z tytanu
Ostrza stalowe to stosunkowo niedrogie rozwiązanie i właśnie cena jest największym atutem takich urządzeń. Niestety przy intensywnym użytkowaniu materiał ten może dość szybko tracić swoje właściwości i najzwyczajniej w świecie się tępić – to zatem może być dobra opcja, ale dla osób korzystających z maszynek sporadycznie. Jeśli decydujesz się na stal, to dobrze, gdy są to samoostrzące się ostrza.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku stali japońskiej, która charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością. Takie ostrza stanowią już dobrą alternatywę dla najlepszych na rynku ostrzy ceramicznych i tytanowych, które pozostają niezwykle ostre przez bardzo długi czas. W profesjonalnych urządzeniach często są one dodatkowo pokryte warstwą zabezpieczającą, na przykład karbonową.
Regulacja długości cięcia
Istotna jest także regulacja długości cięcia. Należy zwrócić na nią uwagę pod kątem dwóch aspektów: zakresu oraz techniki.
Jeśli chodzi o zakres, to zwykle rozpoczyna się on od 0,5 mm lub 1 mm i sięga najczęściej ok. 20-25 mm lub nawet 40-50 mm. Regulacji przeważnie można dokonywać w skokach co 1 mm, ale zdarzają się też urządzenia, w których różnice pomiędzy kolejnymi długościami są mniejsze lub większe. Zwróć na to uwagę, aby maszynka na pewno oferowała satysfakcjonującą Cię długość.
Równie ważna jest technika regulacji. W tańszych modelach zwykle otrzymujemy po prostu zestaw kilku nasadek o różnych długościach. To może być dobre rozwiązanie, o ile strzyżemy się prosto – bez wielopoziomowego cieniowania, które wymagałoby żonglowania tymi końcówkami. Coraz częściej na rynku można jednak znaleźć urządzenia, w których długość można regulować za pomocą pierścienia lub przycisków na obudowie maszynki. W wielu przypadkach jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja.
Rodzaje zasilania: akumulatorowe, sieciowe, hybrydowe
Ostatnią spośród kluczowych cech, jest sposób dostarczania energii. Ze względu na zasilanie maszynek do strzyżenia możemy wyróżnić trzy kategorie:
- bezprzewodowe (akumulatorowe)
- przewodowe (sieciowe)
- hybrydowe (akumulatorowo-sieciowe)
Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Maszynki bezprzewodowe pozwalają strzyc się w dowolnym miejscu i żaden przewód nie ogranicza ruchów. Zwykle jednak są nieco cięższe (ze względu na akumulator), a do tego wymagają ładowania i teoretycznie mogą rozładować się w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli decydujesz się na taki sprzęt, koniecznie zwróć uwagę zarówno na czas pracy, jak i czas ładowania.
Wszystkie maszynki do strzyżenia
Z drugiej strony mamy maszynki przewodowe. Wymagają one stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego, co może być niewygodne, ale z drugiej strony są lżejsze niż maszynki akumulatorowe i na pewno nie zabraknie im energii w niewłaściwym momencie (no chyba, że dojdzie do awarii).
Optymalnym rozwiązaniem wydają się więc maszynki hybrydowe, z których można korzystać zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym. Taka elastyczność to niezaprzeczalny atut, ale że nie ma róży bez kolców – urządzenia akumulatorowo-sieciowe są zwykle trochę cięższe, a do tego droższe.
Porady dla kupujących maszynki do strzyżenia
Podsumujmy. Przy wyborze maszynki do strzyżenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- rodzaj ostrzy
- zakres regulacji długości cięcia
- sposób regulacji
- rodzaj zasilania
- (a w przypadku modeli bezprzewodowych i hybrydowych także) czas działania i ładowania
To solidna baza, a reszta zależy od tego, jakiego rodzaju urządzenia poszukujemy.
Jak wybrać maszynkę do strzyżenia dla profesjonalisty?
Dla profesjonalistów niezwykle istotna jest niezawodność i solidność. Na co dzień dla fryzjera ważniejsze jest to, by mógł polegać na maszynce, a nie to, by miała jak najwięcej funkcji dodatkowych. Bardzo ważna jest również ergonomia – wszak mowa o narzędziu służącym do pracy. Profesjonalna maszynka powinna być także prosta w utrzymaniu czystości i higieny. Będzie wszak służyć do ścinania włosów wielu różnych osób i musi być regularnie czyszczona oraz dezynfekowana.
Jaką maszynkę do strzyżenia wybrać dla użytkownika domowego?
Z kolei maszynka dla użytkownika domowego powinna być jak najprostsza w obsłudze i pomagać w uzyskiwaniu satysfakcjonujących efektów strzyżenia. Przy wyborze urządzenia do domu warto też zwrócić uwagę na rozmaite funkcje dodatkowe maszynek do strzyżenia, takie jak:
- samoostrzące się ostrza, które nie wymagają typowych zabiegów konserwacyjnych
- automatyczne zwiększanie mocy przy grubszych i gęstszych włosach
- zapamiętywanie ostatnio używanej długości strzyżenia
- wskaźnik naładowania akumulatora (w postaci wyświetlacza lub diody)
Świetnie też, gdy w zestawie poza samą maszynką i nasadkami grzebieniowymi znajdują się jeszcze dodatkowe akcesoria: szczoteczka do czyszczenia, etui podróżne czy stacja ładująca, będąca znacznie wygodniejsza niż zwykła ładowarka, ponieważ nie wymaga za każdym razem podłączania przewodu.
Mogą Cię zainteresować: