Jaka maszyna do szycia? Jak wybrać?

11.12.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeżeli masz zamiar rozpocząć swoją przygodę z domowym szyciem, musisz stanąć przed wyborem odpowiedniej maszyny do szycia. Ten słynny signerowski wynalazek może posłużyć Ci nie tylko do prostych przeróbek krawieckich, ale także do projektowania i tworzenia własnych niepowtarzalnych kolekcji ubrań.

Wszystko w zależności od stopnia zaawansowania i chęci doskonalenia Twoich umiejętności, a także od wybranego przez Ciebie modelu maszyny do szycia.

Oferowane na rynku urządzenia różnią się między sobą liczbą dostępnych funkcji – wybór tego właściwego powinien być podyktowany przede wszystkim jego przeznaczeniem. Jaka maszyna do szycia okaże się najlepsza? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz model dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jaka maszyna do szycia – mechaniczna, elektroniczna czy komputerowa?
 • Mechaniczna maszyna do szycia
 • Elektroniczna maszyna do szycia
 • Komputerowa maszyna do szycia
 • Jaki rodzaj chwytacza – wahadłowy czy rotacyjny?
 • Dostępność i sposób wyboru ściegów
 • Jaką maszynę do szycia warto kupić? Dodatkowe funkcje

Najczęściej wybierane maszyny do szycia w Komputronik.pl

Jaka maszyna do szycia – mechaniczna, elektroniczna czy komputerowa?

Pierwszym kryterium wyboru odpowiedniej maszyny do szycia powinien być przede wszystkim sposób jej pracy. W ofercie producentów znajdziemy zatem trzy rodzaje urządzeń:

 • mechaniczne,
 • elektroniczne
 • komputerowe

W sklepach znajdziesz również dodatkowy rodzaj maszyn do szycia, które posiadają sterowanie elektromechaniczne.

Jeżeli masz zamiar często szyć i korzystać tym samym z wielu bardziej zaawansowanych funkcji, dobrym wyborem okaże się maszyna elektroniczna lub komputerowa. Jeżeli jednak chcesz korzystać z maszyny do szycia tylko sporadycznie, możesz postawić na model mechaniczny – jego cena będzie znacznie niższa, a do prostych przeróbek krawieckich zdecydowanie wystarczy.

Mechaniczna maszyna do szycia

Mechaniczne maszyny do szycia nawiązują do najbardziej klasycznych modeli – dawniej jednak do rozpędu urządzenia potrzebny był specjalny mechanizm ukryty w pedale, a o tempie pracy decydowała siła naszych nóg. Dzisiaj takie maszyny posiadają silnik elektryczny, choć ich uruchomienie i regulowanie prędkości nadal odbywa się za pomocą pedału.

W mechanicznych maszynach do szycia odpowiednie parametry wybranego ściegu ustawia się ręcznie.

Warto postawić na modele charakteryzujące się płynną regulacją szerokości oraz gęstości szycia. Mechaniczne wersje maszyn do szycia są tańsze od modeli elektronicznych i komputerowych, ale z uwagi na brak niektórych funkcji i konieczność manualnego ustawiania pewnych parametrów, dla zaawansowanych użytkowników mogą okazać się niewystarczające.

jaka maszyna do szycia

Zdjęcie: Maszyna do szycia mechaniczna Elna

Najczęściej kupowane mechaniczne maszyny do szycia

Elektroniczna maszyna do szycia

Elektroniczna maszyna do szycia zapewnia nam większy komfort użytkowania.

Elektroniczna maszyna do szycia pozwala wybrać ścieg, wszelkie ustawienia możemy dowolnie modyfikować za pomocą specjalnych przycisków w obudowie urządzenia, a parametry szerokości i gęstości szycia ustawione są fabrycznie.

Modele elektroniczne wyposażone są najczęściej w ekran LCD, dzięki któremu obsługa urządzenia jest jeszcze bardziej wygodna – na ekranie tym wyświetlane są bowiem wszelkie informacje na temat bieżących ustawień. Elektroniczne maszyny do szycia posiadają również większą ilość ściegów ozdobnych i dodatkowych funkcji. To, co odróżnia je od wersji mechanicznych, to także możliwość automatycznego ryglowania, obszywania dziurki w jednym cyklu oraz pozycjonowania igły.

jaka maszyna do szycia

Zdjęcie: Maszyna do szycia elektroniczna Janome

Najpopularniejsze maszyny do szycia elektroniczne

Komputerowa maszyna do szycia

Do wyboru mamy także komputerowe maszyny do szycia, które pozwalają nam na zapisywanie własnych ustawień – w przypadku elektronicznych modeli wszelkie wprowadzone wcześniej regulacje kasują się po każdym wyłączeniu urządzenia.

Taka funkcja pozwala nam na zachowanie w pamięci maszyny nie tylko wybranych parametrów ściegu, ale także wszelkich zmian, jakich dokonaliśmy w obrębie ustawień fabrycznych.

Komputerowe maszyny do szycia posiadają ponadto zaprogramowane wzory liter, które pozwalają między innymi na wyszywanie alfabetu. Warto przy tym pamiętać, że ładniejszy efekt “pisania” po tkaninie zapewnią nam maszyny do szycia z szerokością ściegów wynoszącą 7 lub 9 mm.

Zwróćmy też uwagę, aby w czcionkach znajdowały się polskie znaki.

jaka maszyna do szycia

Jaki rodzaj chwytacza – wahadłowy czy rotacyjny?

 • Chwytacz rotacyjny jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Maszyny z tym chwytaczem pracują znacznie ciszej, a wymiana szpulki dolnej okazuje się w tym przypadku znacznie łatwiejsza. Urządzenia z chwytaczem wahadłowym wyposażone są w bębenek, który wkładany jest na dole, a to oznacza, że czas zmiany szpulki jest zdecydowanie dłuższy i co za tym idzie – mniej komfortowy.
 • Chwytacz wahadłowy jest także znacznie głośniejszy od rotacyjnego – jest to odczuwalne zwłaszcza przy większych obrotach maszyny do szycia.

Dostępność i sposób wyboru ściegów

Jednym z najważniejszych parametrów każdej maszyny do szycia jest oczywiście liczba dostępnych wzorów ściegów. W zależności od wybranego przez nas modelu urządzenia, może ona wynosić od 10 do nawet 250. Najmniejszą liczbę wzorów posiadają najtańsze modele maszyn mechanicznych, największą natomiast znajdziemy w zaawansowanych urządzeniach komputerowych.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaka maszyna do szycia będzie odpowiednia dla początkujących, postaw na klasyczne ściegi proste i zygzakowe – jest to absolutne minimum. Dla osób poszukujących dodatkowych ściegów użytkowych przydatne okażą się:

 • ściegi ozdobne – do wykonywania różnego rodzaju elementów ozdobnych na ubraniach i nie tylko;
 • ściegi elastyczne – oznaczone zazwyczaj symbolem “SS”, pozwalają na szycie elastycznych tkanin, a także obszywanie dołu rękawów w koszulkach;
 • ściegi overlockowe – pozwalają na zszywanie i obrębianie tkanin. Wyróżnia się między innymi zamknięte i ukośne ściegi overlockowe. Elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia wyposażone są często w ścieg superoverlockowy;

W mechanicznych maszynach do szycia ściegi ustawiane są ręcznie za pomocą pokrętła. Modele komputerowe posiadają do tego specjalne przyciski, a na wspomnianym wcześniej ekranie LCD wyświetlane są wszelkie informacje związane z wybranym przez nas programem ściegowym czy wskazówki odnośnie tego, jaką stopkę dopasować do danego ściegu.

jaka maszyna do szycia

Jaką maszynę do szycia warto kupić? Dodatkowe funkcje

Przy wyborze odpowiedniej maszyny do szycia warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów.

 • automatyczny nawlekacz igły – mimo iż w element ten wyposażone są prawie wszystkie dostępne dziś na rynku mechaniczne i komputerowe maszyny do szycia, w najbardziej podstawowych urządzeniach może go niestety zabraknąć.
 • regulowany docisk stopki – funkcja ta okaże się niezwykle pomocna w trakcie szycia bardzo delikatnych materiałów, kiedy istnieje konieczność zmniejszenia tego docisku.
 • automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika – w mechanicznych maszynach do szycia wyższej klasy znajdziemy już tę funkcję, proste modele jednak mają opcję tylko półautomatycznego obszycia dziurki.
 • automatyczne ryglowanie – zakańczanie ściegów. W modelach mechanicznych, aby zabezpieczyć ścieg przed pruciem, musimy skorzystać z opcji szycia wstecz. Komputerowe maszyny do szycia wyposażone są zazwyczaj w funkcję automatycznego ryglowania – w celu zabezpieczenia ściegu wystarczy po prostu nacisnąć odpowiedni przycisk. Maszyna sama zakończy szycie zawiązując górną i dolną nić.
 • zewnętrzny obcinacz do nici – w przypadku urządzeń mechanicznych musimy obcinać nić ręcznie za pomocą wbudowanego nożyka. Najnowsze maszyny komputerowe wyposażone są dodatkowo w specjalny automat do obcinania nici po zakończeniu szwu. Jest to oczywiście znacznie bardziej wygodne rozwiązanie.

Maszyny do szycia z automatycznym nawlekaniem igły

Kolejnym ważnym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej maszyny do szycia, jest budowa transportera. Mechaniczne maszyny do szycia posiadają z reguły 4-5 ząbków, które transportują materiał. W modelach komputerowych tych ząbków jest zazwyczaj 7, co ma oczywiście wpływ na lepszą płynność podawania materiałów, a także na większą precyzję szycia.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia to wbrew pozorom trudne zadanie. Nasz zakup powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi potrzebami – zanim zatem zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, pod uwagę powinniśmy wziąć wszystkie przedstawione powyżej parametry.

Zastanówmy się, jak często mamy zamiar korzystać z maszyny do szycia i do jakich celów chcemy jej używać. Najlepiej postawić na sprawdzone i rekomendowane na rynku modele znanych firm – warte polecenia są maszyny do szycia:

Łucznik, Singer, Brother, Janome, Minerva, Juki, Elna, Pfaff czy Husqvarna.

Ich cena będzie zależeć od ilości oraz rodzaju dostępnych funkcji.


Polecane mechaniczne maszyny do szycia


Polecane maszyny do szycia elektroniczne


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!