Jaka lokówka do włosów? Jak wybrać?

22.08.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chcąc uzyskać loki lub fale na włosach, najprostszym rozwiązaniem jest użycie lokówki do włosów. Producentów, modeli i funkcji tych urządzeń jest bardzo wiele. Część z nich wyposażona jest w technologie, które poziomem nie odbiegają od profesjonalnych lokówek.

Zanim zatem zdecydujesz, jaka lokówka do włosów będzie dla Ciebie najlepsza, sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy wyborze.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Rodzaje lokówek
 • Jaka moc lokówki?
 • Regulacja temperatury
 • Głowice lokówek – która najlepsza?
 • Dla kogo lokówka z wymiennymi końcówkami?
 • A może suszarko lokówka?
 • Nowoczesne funkcje lokówek
 • Dodatkowe wyposażenie lokówek

Rodzaje lokówek do włosów

Podejmując decyzję, jaka lokówka do włosów będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Najczęściej spotkamy się z następującymi rodzajami lokówek:

Lokówka klasyczna – jest to model najlepiej wszystkim znany. Wyposażona jest w walec o średnicy od 15 do 30 mm z klipsem u boku. Klips służy do przytrzymywania pasma włosów. Im większa średnica lokówki, tym luźniejsze uzyskamy loki.

Lokówka stożkowa – ten rodzaj lokówki wyposażony jest w walec w kształcie stożka. Dzięki temu możemy robić zarówno loki luźne, jak i mocno skręcone. Takie lokówki często nie posiadają klipsa, dlatego końcówkę włosów musimy przytrzymać dłonią.

Lokówka spiralna – taki rodzaj lokówki ma nietypową zwężającą się końcówkę, która daje możliwość stworzenia precyzyjnych, mocno skręconych loków.

Lokówka trójkątna – służy do tworzenia loków o geometrycznych lub nieregularnych kształtach, dających efekt pozornego nieładu.

Lokówka automatyczna – samodzielnie nawija włosy na walec. Jest bardzo wygodna w użyciu przy nakręcaniu cienkich pasm włosów.

Najpopularniejsze lokówki do włosów w Komputronik.pl

Jaka moc lokówki do włosów?

Aby nasza lokówka była gotowa do pracy, musi się najpierw nagrzać do odpowiednio wysokiej temperatury. Czas, jaki jest na to potrzebny, zależy od mocy lokówki. Tak więc możemy przyjąć zasadę, że im większa moc lokówki, tym dla nas lepiej. Rozstrzał jest tu dość spory.

Spotkamy lokówki do włosów o mocy zaledwie kilkunastu W, ale też lokówki o mocy 150W. Większą moc mają suszarko-lokówki z uwagi na konieczność tworzenia strumienia gorącego powietrza. Tu moc może wynosić 400W w przypadku tańszych modeli, a najlepsza lokówka może mieć moc nawet na poziomie ponad 1000W.

jaka lokówka do włosów

Regulacja temperatury

Decydując, jaka lokówka do włosów jest warta wyboru, już na początku możesz przyjąć, że warto zwrócić szczególną uwagę na lokówki z regulacją temperatury. Trzeba bowiem wiedzieć, że wysokość temperatury naszej lokówki powinniśmy dostosować do rodzaju naszych włosów.

Temperatura a rodzaj włosów

Włosy cienkie i słabe nie mogą być kręcone z użyciem bardzo wysokich temperatur, gdyż grozi to ich zniszczeniem. Z kolei włosy grube i mocne znacznie lepiej się układają, gdy użyjemy wysokiej temperatury. Do włosów cienkich możemy użyć temperatury 120-150ºC. Do włosów grubych lepiej będzie użyć temperatury 170-200ºC.

Na rynku spotkamy urządzenia ze stopniową regulacją temperatury. Wtedy najczęściej danej pozycji pokrętła odpowiada konkretna temperatura. W sklepach możesz też spotkać lokówki wyposażone w wyświetlacz LCD. Lokówka z wyświetlaczem LDC dokładnie pokazuje aktualną temperaturę walca lokówki.

Jaka lokówka do włosów

Głowice lokówek – która najlepsza?

Przy wyborze, jaka lokówka do włosów sprawdzi się najlepiej dla Twoich włosów, warto również zwrócić uwagę na rodzaj jej głowicy oraz jej średnicę – to od niej zależy wielkość i grubość loków, jakie możesz z jej pomocą stworzyć. Poniżej najpopularniejsze głowice lokówek.

 • Głowica metalowa – stosowana jest w ekonomicznych modelach lokówek. Minusem metalu jest tendencja do nagrzewania się punktowego. W jednym punkcie głowicy temperatura jest wyższa, a w innym będzie niższa, istnieje zatem ryzyko przegrzania włosów.
 • Głowica ceramiczna – ten rodzaj głowicy nagrzewa się równomiernie na całej swojej powierzchni.
 • Głowica z domieszką tytanu – jest ona bardzo odporna na zarysowania. To ważne, gdyż gładkość głowicy jest gwarantem bezpieczeństwa naszych włosów.

Dla kogo lokówka z wymiennymi końcówkami?

Chcesz mieć szeroką możliwość modyfikacji swojej fryzury? Zapewni Ci to lokówka z wymiennymi końcówkami. W sklepach bez trudu znajdziesz urządzenia, do których dołączono nawet siedem różnych końcówek. W jeden dzień możesz mieć więc luźne loki, a w drugi gęste i mocno skręcone loczki.

Do naszej dyspozycji są na przykład karbownice do karbowania lub falowania włosów, suszarko-lokówki, które nadają włosom objętość, czy też płaska końcówka do fal z fakturą.

Jaka lokówka do włosów

A może suszarko-lokówka?

Lokówka to urządzenie, które powinno się stosować tylko na suchych włosach. W innym przypadku istnieje ryzyko ich uszkodzenia. Jeśli chcesz suszyć i jednocześnie modelować swoje włosy, wybierz suszarko-lokówkę. Jej głowica jest wyposażona w końcówkę ze specjalnymi igłami. Pomagają one tworzyć na włosach szerokie loki i fale. Suszarko-lokówka świetnie też nadaje się do nadawania włosom objętości.

W przypadku suszarko-lokówki także spotkamy się z głowicami różnego rodzaju. Oprócz końcówki klasycznej najpopularniejsze z nich to szczotka z włosiem i szczotka z chowanymi igłami. Pierwsza z nich zamiast igieł ma delikatne włosie. Dobrze nadaje się do używania na słabych włosach. W drugiej igły mogą być chowane w trakcie pracy suszarko-lokówki. To świetne rozwiązanie, gdy nasze włosy się zaplączą.

Polecane suszarko-lokówki do włosów

Nowoczesne funkcje lokówek

Lokówki mogą być wyposażone w szereg ciekawych funkcji, które ostatecznie mogą wpłynąć na to, jaka lokówka do włosów znajdzie się w Twoim posiadaniu. Warto zwrócić uwagę między innymi na:

 • automatyczne wyłączanie – lokówka to urządzenie, które rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Może to być niebezpieczne, gdyby zdarzyło się nam o niej zapomnieć. Dlatego niektóre modele lokówek są wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania zasilania w przypadku dłuższej bezczynności.
 • funkcja jonizacji – niektóre modele lokówek wyposażone są w funkcję jonizacji. Lokówka z jonizacją pomaga domykać łuski włosów, co sprawia, że są one mocniejsze. Jonizacja zapobiega też elektryzowaniu się włosów.

Wyposażenie dodatkowe lokówek

 • długi kabel – lokówka z długim przewodem daje Ci większą swobodę podczas jej użytkowania. Kabel powinien być na tyle długi, żebyś mogła bez przeszkód przemieszczać się po łazience.
 • spinki – niektórzy producenci dodają w zestawie praktyczne spinki, które pomogą Ci lepiej ułożyć włosy.
 • etui podróżne – często wyjeżdżasz w podróż? Praktyczne etui podróżne pomoże Ci ochronić lokówkę podczas jej transportu.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!