Jaka lodówka do kuchni? Do zabudowy czy wolnostojąca?

Do podstawowych urządzeń AGD, które obecne są właściwie w każdym domu należą: lodówki wolnostojące lub lodówki do zabudowy. Przechowujemy w niej żywność zarówno w krótszym okresie czasu, jak i na długie miesiące korzystając z zamrażalnika. Wydawać by się mogło, że w tej kategorii sprzętu nie należy spodziewać się specjalnego przełomu. Jest jednak inaczej.

Najnowsze lodówki dostępne obecnie w sklepach nasycone są nowymi technologiami i spełniają o wiele więcej funkcji niż tylko chłodzenie żywności. Sprawdźmy więc, jak wybrać lodówkę i czym urządzenia te mogą nas zaskoczyć.

Sprawdź również: Ranking lodówek. Wybieramy najlepsze lodówki

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jaka lodówka najlepsza – rodzaje lodówek
 • Wymiary lodówek
 • Lodówka jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa?
 • Jaka klasa efektywności energetycznej?
 • Poziom hałasu w lodówkach
 • Lodówka z kostkarką czy bez?
 • Co to jest lodówka no Frost?
 • Jakie są pozostałe funkcje lodówek?

Jaka lodówka, czyli rodzaje lodówek

Podejmując decyzję, jaka lodówka sprawdzi się najlepiej z naszej kuchni, mamy możliwość wyboru spośród dwóch rodzajów lodówek:

 • lodówki wolnostojące
 • lodówki do zabudowy

Lodówka jest jednym z najczęściej zabudowywanych urządzeń. Nic w tym dziwnego. Wiele osób chce utrzymać jednolitą zabudowę kuchenną, a lodówki do zabudowy mają identyczną funkcjonalność, co lodówki wolnostojące. Oczywiście decyzję o zakupie lodówki do zabudowy należy podjąć na etapie urządzania kuchni. Lodówka do zabudowy wymaga dużej precyzji przy planowaniu rozmieszczenia i montażu. Nieraz może się okazać, że kilka brakujących centymetrów miejsca może przesądzić o braku możliwości montażu.

Co przemawia więc za lodówką wolnostojącą? Dla wielu osób znaczenie ma cena sprzętu. Lodówki wolnostojące są zazwyczaj o kilkaset złotych tańsze od odpowiadających im modeli do zabudowy. Lodówka wolnostojąca jest też łatwiejsza w serwisie, jeśli ulegnie awarii.

Wymiary lodówek

Projektując swoją kuchnię, z pewnością musisz zwrócić uwagę na rozmiar lodówki, którą planujesz zakupić. Inna będzie lodówka do małego mieszkania, a inna do domu z dużą kuchnią. Oczywiście wybór jest tu olbrzymi, jednak w przypadku sprzętu do zabudowy musisz wykazać się bardzo dużą precyzją. Najniższe lodówki do zabudowy mają wysokość nawet poniżej 60 cm. Z drugiej strony możesz zaopatrzyć się nawet w ponad dwumetrowy model.

Jaka lodówka do wnęki?

Jeśli posiadasz wąską wnękę na lodówkę, to zapewne ucieszy Cię wiadomość, że na rynku znajdziesz modele o szerokości nawet poniżej 54 cm. Jeśli zaś masz dużą kuchnię, to możliwości znacznie się zwiększają. Lodówki side by side dochodzą nawet do 90 cm szerokości. Tam już możemy zmieścić jedzenie na naprawdę duże przyjęcie.

Jeśli chodzi o wysokość, to ciekawym rozwiązaniem są też lodówki podblatowe. Są to lodówki do zabudowy ze zdejmowanym blatem, idealnie mieszczące się pod blatem kuchennym. Mają one wysokość około 80 cm.

Lodówka jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa?

Jaka lodówka do małej kuchni? Jeśli miejsca w kuchni mamy niewiele, to w tym temacie nie mamy wyjścia. Musimy kupić lodówkę jednodrzwiową. Jeśli jednak możemy trochę poszaleć, to naszym wyborem może być lodówka dwudrzwiowa, zwana też Side by Side.

Co to jest lodówka Side by Side?

Lodówka Side by Side wyróżnia się przede wszystkim tym, że chłodziarka i zamrażarka są umieszczone obok siebie. Dzięki temu takie lodówki mają znacznie większą pojemność od lodówek klasycznych. Jest to wygodne rozwiązanie, pomaga segregować żywność i ułatwia przechowywanie jej większej ilości. Jest to doskonały wybór dla dużych rodzin.

Tego typu lodówki często wyposażone są też w różnego rodzaju udogodnienia. Na przykład kostkarki do lodu. Z kolei ich wadą są dość spore koszty eksploatacji. Większa pojemność komory równoznaczna jest z większą ilością energii potrzebnej do jej schłodzenia.

Jaka klasa efektywności energetycznej?

W przypadku lodówek, klasy efektywności energetycznej oznaczane są od litery D do A+++. Jest to wskaźnik ilości zużytej w ciągu roku energii przez urządzenie w porównaniu z urządzeniem standardowym, którego zużycie jest określone przepisami. Litera D oznacza najwyższe zużycie energii, a symbol A+++ zużycie minimalne. Tyle w teorii, bo w praktyce bardzo ciężko znaleźć lodówkę, która posiadałaby klasę gorszą od A.

Czy kupno droższej lodówki, która zużywa mniejszą ilość energii, się opłaca?

Na lodówce, która ma klasę A+++ możemy zaoszczędzić rocznie od 100 zł do 200 zł. Biorąc pod uwagę, że lodówka będzie pracować około 8 lat, daje nam to oszczędność od 800 zł do 1600 zł.

A warto również wziąć pod uwagę korzyści dla środowiska naturalnego.

Poziom hałasu w lodówkach

Lodówki są przeważnie bardzo cichymi urządzeniami. Ale musimy też brać pod uwagę, że pracują przez całą dobę. A to, czego nie słychać w dzień, może być wyraźnie słyszalne w nocy. Głośność lodówek mierzymy w decybelach (dB).

Lodówki dostępne na rynku mają najczęściej od 36 do 39 dB. Można jednak znaleźć lodówki o poziomie hałasu poniżej 35 dB. Takich już w nocy praktycznie nie usłyszymy.

Zwracajmy uwagę na lodówki generujące hałas powyżej 40 dB. Taki poziom może być w nocy uciążliwy dla niektórych osób.

Lodówka z kostkarką czy bez?

Lodówka z kostkarką do lodu dostarczy kostki w ciągu kilku sekund. Kostkarkę do lodu możemy mieć wewnątrz lodówki bądź też na zewnątrz. Oczywiście ta druga możliwość jest wygodniejsza, ale też i droższa.

Kostkarka bez doprowadzania wody

Kostkarka może mieć osobny pojemnik na wodę lub być podłączona na stałe do sieci wodociągowej. Lodówka z kostkarką bez doprowadzania wody jest zdecydowanie łatwiejsza w instalacji. Drugi z systemów jest za to wygodniejszy. Również w tym przypadku rozwiązanie wygodniejsze jest sporo droższe. Warto się jednak nad nim zastanowić, mając na uwadze konieczność pamiętania przez kolejne lata o wymianie wody w pojemniku.

Lodówka no Frost – co to znaczy?

Praktycznie we wszystkich starszych typach lodówek poważnym problemem był szron i lód osiadający na ściankach. Utrudniał on otwieranie drzwiczek, wysuwanie szuflad, oraz odnajdywanie żywności. Wtedy jedynym rozwiązaniem było rozmrożenie lodówki. Niektóre osoby decydowały się też na skuwanie lodu, choć w ten sposób łatwo było uszkodzić lodówkę. Producenci tych urządzeń szybko zorientowali się w problemie i kilka lat temu na rynku pojawiły się lodówki z systemem No Frost.

W efekcie jego działania na ściankach nie osiada ani lód, ani szron. Sercem tego systemu jest specjalny parownik znajdujący się w zamrażalniku. Pochłania on wilgoć z powietrza krążącego po komorze chłodziarki i komorze zamrażalnika. Wilgoć ta odprowadzana jest na zewnątrz urządzenia. Lodówka no frost to sama wygoda i komfort użytkowania.

Jakie są pozostałe funkcje lodówek?

Chcąc podjąć decyzję, jaka lodówka sprawdzi się najlepiej. warto sprawdzić jakie są dostępne na rynku nowoczesne funkcje lodówek.

 • Strefy dedykowane – lodówka ze strefami dedykowanymi posiada specjalne obszary przeznaczone do przechowywania określonego rodzaju żywności. Jak wiadomo, różne produkty spożywcze, potrzebują różnych warunków chłodzenia. W lodówce z taką funkcją mamy strefy dla mięs, warzyw, ryb, napojów itp.
 • Alarm otwartych drzwi – lodówki wyposażone w alarm otwartych drzwi w porę będą ostrzegać Cię przed pozostawieniem uchylonych lub otwartych drzwi.
 • Szuflada zero stopni – jest to idealne miejsce dla przechowywania żywności na dłuższy czas. Temperatura, która tam panuje, jest zbliżona do zera. Jednak nigdy nie spada poniżej tej wartości. To sprawia, że produkty tam przechowywane zachowują świeżość na znacznie dłuższy czas. Lodówka z szufladą 0 stopni jest doskonała dla osób, które rzadko robią zakupy.
 • Uszczelki antybakteryjne – uszczelki w drzwiach przeważnie dość trudno utrzymać w czystości. W ten sposób tworzy się doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. Dzięki dodatkowi substancji antybakteryjnych uszczelki są wolne od drobnoustrojów. Tworzą też antybakteryjną tarczę chroniącą wnętrze chłodziarki przed mikroorganizmami.

Polecane lodówki w Komputronik.pl

Lodówki wolnostojące


Lodówki do zabudowy


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 (6 głosów)

Czytaj więcej