Jaka listwa antyprzepięciowa? Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?

15.03.2023 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Sprzęt komputerowy lub RTV może ulec zniszczeniu wskutek skoku napięcia. Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza w sezonie burzowym, który stanowi spore zagrożenie dla sprzętu elektronicznego. Uszkodzenia spowodowane w ten sposób mogą być na tyle poważne, że naprawa danego urządzenia będzie kosztowna, a w wielu przypadkach nawet nieopłacalna. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć.

Listwa antyprzepięciowa do komputera czy przedłużacz antyprzepięciowy do telewizora skutecznie ochronią nasz sprzęt. Jaka listwa zasilająca do komputera i innych urządzeń spełni nasze oczekiwania? Jak ochronić komputer przed burzą? Jaka listwa antyprzepięciowa będzie najlepsza?

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest listwa przeciwprzepięciowa i dlaczego warto w nią zainwestować?

Listwa antyprzepięciowa z wyglądu przypomina zwykłą listwę z gniazdkami. W odróżnieniu od niej wyposażona jest jednak w szereg zabezpieczeń, które są w stanie błyskawicznie odciąć zasilanie w przypadku wykrycia niebezpiecznego skoku napięcia.

Listwa zabezpieczająca posiada od trzech do nawet dziesięciu gniazd elektrycznych (230V), gdzie zazwyczaj wszystkie posiadają uziemienie. Od kilku lat miłym dodatkiem stały się również porty USB do ładowania chociażby smartfonów czy tabletów. Dobra listwa przeciwprzepięciowa kosztuje niewiele (w porównaniu do sprzętu, który jest do niej podłączany), a ochrona którą oferuje, jest zdecydowanie warta wydanych pieniędzy

Przed czym chroni listwa antyprzepięciowa?

Jej główne zadanie to ochrona przed przepięciami z sieci elektrycznej. Nasze komputery i sprzęt RTV przystosowany jest do pracy z prądem stałym, o napięciu 230V. Przepięcia to nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia, w trakcie których jego wartość może być nawet kilkadziesiąt razy wyższa niż zwykle. Mało który sprzęt wytrzyma takie obciążenie.

Skoki napięcia wywoływane są zjawiskami atmosferycznymi lub awariami sieci. W takich przypadkach zagrożony jest głównie nasz sprzęt, ale zdarzały się też przypadki, w których poszkodowani byli również ludzie.

jaka listwa antyprzepięciowa

Rodzaje listew zabezpieczających – listwa filtrująca a listwa antyprzepięciowa

Warto wiedzieć, że nie każda listwa zasilająca posiada zabezpieczenie antyprzepięciowe. Dlatego tak istotne jest dokładne sprawdzenie parametrów przed jej zakupem, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji w przypadku, gdy dojdzie do awarii.

 • Listwa filtrująca – zapewnia minimalny stopień ochrony i odcina zasilanie właściwie tylko w wypadku awarii urządzenia, które jest do niej podpięte. W zasadzie można ją określić jako przedłużacz z dodatkowymi bezpiecznikami.
 • Listwa zasilająca z bezpiecznikami topikowymi – zapewnia podstawowy stopień ochrony. Bezpieczniki topikowe w przypadku skoku napięcia i przeciążenia listwy ulegają stopieniu, co powoduje odcięcie zasilania.
 • Listwa antyprzepięciowa z warystorem – znacznie wyższy stopień ochrony. W sytuacji gdy napięcie jest zbyt wysokie, warystor pochłania energię i odłącza zasilanie. Listwa przeciwprzepięciowa z warystorem cechuje się znacznie szybszym czasem reakcji i możliwością zaabsorbowania większej ilości energii.
 • Listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi – równie dobre zabezpieczenie, gdyż diody transilowe cechują się bardzo szybkim czasem reakcji na skoki napięcia, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Najważniejsze parametry listwy zasilającej

 • Czas reakcji – parametr ten wskazuje, ile czasu potrzebuje listwa, aby odciąć zasilanie. Maksymalna wartość, na którą powinniśmy zwracać uwagę to 25 nanosekund.
 • Absorpcja energii – określa, ile energii są w stanie odebrać bezpieczniki listwy przepięciowej. Powinno to być minimum 400J [dżuli].
 • Maksymalne obciążenie – parametr podawany w watach. Im wyższy, tym mocniejsze urządzenia można podłączyć do listwy. Warto szukać wartości powyżej 3000 W.
 • Maksymalny prąd impulsu – wskazuje, jakie natężenie prądu może przepływać przez listwę. W tym przypadku także im więcej, tym lepiej. Parametr określany w kiloamperach. Za dobry wynik możemy uznać 30kA.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze listwy przeciwprzepięciowej?

Oprócz podstawowych parametrów listwy, warto też zwrócić uwagę na kilka innych, istotnych informacji.

 • Filtry RFI/EMI – każda dobra listwa do komputera powinna być w nie wyposażona. Są to zabezpieczenia przeciwzakłóceniowe. Ich zadanie to niwelowanie zakłóceń powstających w wyniku działania fal elektromagnetycznych i radiowych.
 • Ilość i typ gniazd – kluczowe z punktu widzenia użyteczności listwy. Zwykle jest to około 5, ale w razie potrzebny kupić możemy też modele wyposażone w dużo większą ilość.
 • Wyłącznik – pozwala na samodzielne odcięcie zasilania. Wyłączniki mogą być także przypisane do każdego gniazda oddzielnie, co pozwala na dodatkowe zabezpieczenie konkretnego urządzenia.
 • Długość przewodu – minimum to 1,5 metra, ale w ofercie znajdziemy także listwy z przewodem 5-metrowym i dłuższym.
 • Zabezpieczenie przed dziećmi – warto zwrócić uwagę, czy listwa uniemożliwia dziecku włożenie palca lub jakiegoś przedmiotu do gniazdka.

Jaka listwa antyprzepięciowa

Polecane listwy przeciwprzepięciowe

Listwy do 50 zł

Dobry przedłużacz przeciwprzepięciowy w tym przedziale cenowym to nie lada rarytas. Wiele listew do 50 zł posiada tylko bardzo podstawowe metody zabezpieczeń, dlatego trzeba szukać urządzeń, które są wyposażone w warystor. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, które wytrzyma taka listwa z bezpiecznikiem – powinna ona dać sobie radę z prądem o mocy w okolicy 2000 W i natężeniu minimum 10 A. Spora część listew antyprzepięciowych w tej cenie będzie już posiadała ochronę przed dostępem dla dzieci.

Listwy do 100 zł

Listwy przeciwprzepięciowe do 100 zł są już bardzo dobrą propozycją do ochrony naszego telewizora czy laptopa. Posiadają w standardzie warystory czy diody transilowe i są wspomagane przez specjalne bezpieczniki. Tego typu listwy są w stanie wytrzymywać prąd o napięciu nawet 250 V i natężeniu przekraczającym 15 A. Efektem finalnym jest możliwość przyjęcia na siebie prądu o mocy ponad 3000 W. Dobra listwa przeciwprzepięciowa w tej cenie może być już wyposażona w porty USB, pozwalające ładować drobną elektronikę (5V, min. 2A).

Listwy do 150 zł

Wchodząc w ten zakres cenowy, możemy otrzymać nie tylko wyższe parametry, ale również dodatkową funkcjonalność. Jedna listwa antyprzepięciowa pozwoli na manipulację swoim kształtem (m.in. funkcje modułowe), druga natomiast na specjalistyczny montaż (np. w szafie serwerowej RACK), a jeszcze inna, pomimo ograniczenia do jednego gniazdka eklektycznego, będzie dbać o podłączony sprzęt z wyjątkową starannością. Takie listwy świetnie sprawdzają się do ochrony najbardziej cennej elektroniki, gdyż posiadają dodatkowo wbudowane układy zabezpieczeń RFI/EMI, potrafią zaabsorbować energię przekraczającą 900 J i radzić sobie z obciążeniem sięgającym nawet 4000 W.

Listwy do 200 zł

Listwy przeciwprzepięciowe w tej cenie należą do segmentu premium. Oferują wcześniej opisaną, niezwykle wysoką ochronę naszej elektroniki, poszerzając ją na kilka jednocześnie podłączonych urządzeń. Z takim przedłużaczem antyprzepięciowym ograniczamy ryzyko uszkodzenia sprzętu do minimum.

Listwa antyprzepięciowa – czy warto?

Wysokiej jakości listwa antyprzepięciowa do sprzętu audio, komputerów i urządzeń RTV to inwestycja w bezpieczeństwo naszej cennej elektroniki. Ochrona przed przepięciami to absolutna podstawa, jeśli chcemy aby działały one długo i bezawaryjnie. Warto kupić tego typu urządzenie i spać spokojnie, nie obawiając się za każdym razem, gdy w pobliżu przechodzi burza lub słyszymy o awarii sieci energetycznej w okolicy.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (8 głosów)

Czytaj więcej