Jaka listwa antyprzepięciowa? Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?

Sprzęt komputerowy lub RTV może ulec zniszczeniu wskutek skoku napięcia. Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza w sezonie burzowym, który stanowi spore zagrożenie dla sprzętu elektronicznego. Uszkodzenia spowodowane w ten sposób mogą być na tyle poważne, że naprawa danego urządzenia będzie kosztowna, a w wielu przypadkach nawet nieopłacalna. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć.

Listwa antyprzepięciowa do komputera czy listwa antyprzepięciowa do telewizora skutecznie ochronią nasz sprzęt. Jaka listwa zasilająca do komputera i innych urządzeń spełni nasze oczekiwania? Jak ochronić komputer przed burzą?

Polecane listwy zasilające

W tym artykule znajdziesz:

 • Co to jest listwa antyprzepięciowa?
 • Przed czym chroni listwa antyprzepięciowa?
 • Rodzaje listw zasilających – listwa filtrująca a listwa antyprzepięciowa
 • Najważniejsze parametry listwy antyprzepięciowej
 • Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze listwy zasilającej?
 • Listwa przeciwprzepięciowa – czy warto?

Co to jest listwa przeciwprzepięciowa i dlaczego warto w nią zainwestować?

Listwa antyprzepięciowa z wyglądu przypomina zwykłą listwę z gniazdkami. W odróżnieniu od niej wyposażona jest jednak w szereg zabezpieczeń, które są w stanie błyskawicznie odciąć zasilanie w przypadku wykrycia niebezpiecznego skoku napięcia.

Listwa zabezpieczająca posiada zwykle pięć lub sześć gniazd, lecz znajdziemy też modele, które mają ich znacznie więcej. Dobra listwa przeciwprzepięciowa kosztuje niewiele (w porównaniu do sprzętu, który jest do niej podłączany), a ochrona którą oferuje, jest zdecydowanie warta wydanych pieniędzy.

Przed czym chroni listwa antyprzepięciowa?

Jej główne zadanie to ochrona przed przepięciami z sieci elektrycznej. Nasze komputery i sprzęt RTV przystosowany jest do napięcia 230V. Przepięcia to nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia. W ich trakcie wartość napięcia może być nawet kilkadziesiąt razy wyższa niż zwykle. Mało który sprzęt wytrzyma takie obciążenie.

Skoki napięcia wywoływane są zjawiskami atmosferycznymi lub awariami sieci. W takich przypadkach zagrożony jest głównie nasz sprzęt, ale zdarzały się też przypadki, w których poszkodowani byli również ludzie.

jaka listwa antyprzepięciowa

Rodzaje listw zabezpieczających – listwa filtrująca a listwa antyprzepięciowa

Warto wiedzieć, że nie każda listwa zasilająca posiada zabezpieczenie antyprzepięciowe. Dlatego tak istotne jest dokładne sprawdzenie parametrów przed jej zakupem, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji w przypadku, gdy dojdzie do awarii.

 • Listwa filtrująca – zapewnia minimalny stopień ochrony i odcina zasilanie właściwie tylko w wypadku awarii urządzenia, które jest do niej podpięte. W zasadzie można ją określić jako przedłużacz z dodatkowymi bezpiecznikami.
 • Listwa zasilająca z bezpiecznikami topikowymi – zapewnia podstawowy stopień ochrony. Bezpieczniki topikowe w przypadku skoku napięcia i przeciążenia listwy ulegają stopieniu, co powoduje odcięcie zasilania.
 • Listwa antyprzepięciowa z warystorem – znacznie wyższy stopień ochrony. W sytuacji gdy napięcie jest zbyt wysokie, warystor pochłania energię i odłącza zasilanie. Listwa przeciwprzepięciowa z warystorem cechuje się znacznie szybszym czasem reakcji i możliwością zaabsorbowania większej ilości energii.
 • Listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi – równie dobre zabezpieczenie, gdyż diody transilowe cechują się bardzo szybkim czasem reakcji na skoki napięcia, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Najważniejsze parametry listwy zasilającej

 • Czas reakcji – parametr ten wskazuje, ile czasu potrzebuje listwa, aby odciąć zasilanie. Maksymalna wartość, na którą powinniśmy zwracać uwagę to 25 nanosekund.
 • Absorpcja energii – w tym przypadku oczywiście im więcej, tym lepiej. Powinno to być jednak minimum 400J.
 • Maksymalne obciążenie – parametr podawany w watach. Im wyższy, tym mocniejsze urządzenia można podłączyć do listwy.
 • Maksymalny prąd impulsu – w tym przypadku także im więcej, tym lepiej. Parametr określany w  kiloamperach. Za dobry wynik możemy uznać 80kA.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze listwy przeciwprzepięciowej?

Oprócz podstawowych parametrów listwy, warto też zwrócić uwagę na kilka innych, istotnych informacji.

 • Filtry RFI/EMI – każda dobra listwa do komputera powinna być w nie wyposażona. Są to zabezpieczenia przeciwzakłóceniowe. Ich zadanie to niwelowanie zakłóceń powstających w wyniku działania fal elektromagnetycznych i radiowych.
 • Ilość i typ gniazd – kluczowe z punktu widzenia użyteczności listwy. Zwykle jest to około 5, ale w razie potrzebny kupić możemy też modele wyposażone w dużo większą ilość.
 • Wyłącznik – pozwala na samodzielne odcięcie zasilania. Wyłączniki mogą być także przypisane do każdego gniazda oddzielnie, co pozwala na dodatkowe zabezpieczenie konkretnego urządzenia.
 • Długość przewodu – minimum to 1,5 metra, ale w ofercie znajdziemy także listwy z przewodem 5-metrowym i dłuższym.
 • Zabezpieczenie przed dziećmi – warto zwrócić uwagę, czy listwa uniemożliwia dziecku włożenie palca lub jakiegoś przedmiotu do gniazdka.

Jaka listwa antyprzepięciowa

Listwa antyprzepięciowa – czy warto?

Wysokiej jakości listwa antyprzepięciowa do audio, komputerów i sprzętu RTV to inwestycja w bezpieczeństwo naszych cennych sprzętów. Ochrona przed przepięciami, to absolutna podstawa, jeśli chcemy, aby działały one długo i bezawaryjnie. Warto kupić tego typu urządzenie i spać spokojnie, nie obawiając się za każdym razem, gdy w pobliżu przechodzi burza, lub słyszymy o awarii energetycznej w okolicy.

Polecane listwy przeciwprzepięciowe


Listwy antyprzepięciowe do 50 zł


Listwy zasilające do 100 zł