Jaka ładowarka indukcyjna? Jak wybrać?

29.03.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Technologie bezprzewodowe towarzyszą nam od lat i bez wątpienia ułatwiają życie. Telefony komórkowe, bezprzewodowy Internet – życie bez kabli jest o wiele wygodniejsze. Od kilku lat na popularności zyskują też ładowarki indukcyjne. Można nimi ładować nie tylko nasze smartfony, ale również smartwatche, czy słuchawki bezprzewodowe.

Oczywiście nie każdy model urządzenia mobilnego można ładować bezprzewodowo. Informacji na ten temat należy szukać w instrukcji lub na stronie producenta. Jak działa ładowarka indukcyjna, na co zwracać uwagę przy jej zakupie, jaka ładowarka indukcyjna sprawdzi się najlepiej? Doradzamy

Przejdź do:

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Sam proces ładowania bezprzewodowego wbrew pozorom nie jest szczególnie skomplikowany. Oto sposób, w jaki przebiega ładowanie, korzystając z tego typu ładowarki do telefonu:

  • Ładowarka indukcyjna musi zostać podłączona do źródła zasilania – na przykład gniazdka, portu USB bądź do zapalniczki samochodowej. Urządzenie jest wyposażone w cewkę, która tworzy odpowiednie pole elektromagnetyczne.
  • W naszym smartfonie znajduje się inna cewka, która wykorzystując zjawisko indukcji, pozyskuje energię z wytworzonego pola magnetycznego.
  • Energia ta jest zamieniana na prąd, dzięki któremu ładowany jest akumulator.

Brak wzmianki o możliwości ładowania bezprzewodowego w instrukcji naszego smartfona nie oznacza, że jesteśmy na straconej pozycji. Do wielu modeli możemy dokupić specjalne, dedykowane wkładki, które należy doczepić do „pleców” naszego telefonu. W ten sposób uzyskamy możliwość ładowania bezprzewodowego.

Więcej: Ładowanie indukcyjne smartfona – wszystko o bezprzewodowym ładowaniu

Telefony z ładowaniem indukcyjnym

Co to jest standard Qi?

Zarówno nasze urządzenie mobilne, jak i sama ładowarka muszą spełniać odpowiednie standardy, aby ładowanie bezprzewodowe przebiegało szybko i bez przeszkód.

Tego typu powszechnie uznanym standardem jest standard Qi. Jego początki sięgają 2009 roku, kiedy to międzynarodowe konsorcjum technologiczne (WPC), zrzeszające liderów na rynku urządzeń mobilnych, opracowało jego specyfikację. Jednym z pierwszych telefonów, które posiadało możliwość bezprzewodowego ładowania, była Nokia Lumia 920.

Najnowszy standard Qi oznaczony został symbolem Qi 1.2. Przewiduje on zwiększenie górnej granicy mocy do 15W. Tego typu ładowarki powinny być w stanie naładować ponad połowę akumulatora standardowego smartfona już w około pół godziny.

jaka ładowarka indukcyjna

Najważniejsze cechy ładowarki bezprzewodowej

Zanim zdecydujesz, jaka ładowarka indukcyjna będzie dla najlepsza do bezprzewodowego ładowania Twojego smartfona lub gadżetów elektronicznych, zwróć koniecznie uwagę na poniższe cechy:

  • kompatybilność
  • natężenie
  • sygnalizacja
  • ergonomia i wygląd

Kompatybilność – ładowarka uniwersalna czy dedykowana?

Przede wszystkim sprawdźmy, czy dany model ładowarki pasuje do naszego modelu telefonu. Na rynku dostępne są bowiem modele, które dedykowane są dla konkretnych modeli telefonów – na przykład ładowarki dla Samsungów, bądź też iPhone. Są też oczywiście ładowarki uniwersalne.

Natężenie prądu ładowania

Kolejna kwestia to natężenie prądu ładowania. Od tego zależy m.in. szybkość ładowania. Dobre ładowarki indukcyjne mają natężenie 9V / 1,8A. Część urządzeń wyposażona jest też w funkcję szybkiego ładowania, dzięki której nasze urządzenia mobilne ładowane są wyjątkowo szybko.

Sygnalizowanie stanu ładowania

Niektóre z ładowarek mają diody sygnalizujące aktualny stan ładowania. Inny kolor może mieć dioda w trakcie ładowania, a inny może symbolizować zakończenie ładowania. Na rynku dostępne są ładowarki wyposażone w niewielkie wentylatory chłodzące. Odprowadzają one nadmiar ciepła, chroniąc urządzenie przed przegrzaniem.

Ergonomia i wygląd

W przypadku ładowarek używanych w domu przydatna jest możliwość regulacji ustawienia naszego smartfona. Możemy ustawić go w pozycji stojącej tak, aby cały czas mieć jego ekran na widoku.

Zwróćmy uwagę na ergonomię, a więc na wielkość ładowarki i na rodzaj jej powierzchni. Ładowarka nie powinna być zbyt rozległa, bo zajmować nam będzie dużo miejsca. Z drugiej strony w ostatnich latach rozmiary ładowarek zaczęły się zmniejszać. W efekcie część z nich jest mniejsza od samych telefonów, co powoduje, że smartfon po prostu łatwo z nich się zsuwa. Z tego też powodu powierzchnia ładowarki nie powinna być śliska.

Dla wielu osób liczy się też wygląd ładowarki. Często znajduje się ona na biurku lub innym eksponowanym miejscu. Powinna wyglądać nowocześnie i stylowo. Niektóre modele wyposażone są też w podświetlenie, które uatrakcyjnia wygląd urządzenia.

Ładowarka indukcyjna do samochodu

Gdzie będziemy najczęściej używać naszej ładowarki? Nie musi to być dom czy biuro. Dostępna jest również ładowarka indukcyjna do samochodu, która może mieć  formę uchwytu na szybę. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy co chwilę odpinać i przypinać kabla ładowarki, co w trakcje jazdy jest niewygodne i niebezpieczne. Po prostu odkładamy telefon do uchwytu i ładowanie indukcyjne jest kontynuowane.

Jaka ładowarka indukcyjna będzie najlepsza? Polecane modele

Jaka ładowarka indukcyjna okaże się więc najlepszym wyborem? Oto modele są polecane przez naszych ekspertów.

Popularne ładowarki indukcyjne


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (7 głosów)

Czytaj więcej