Jaka kuchenka turystyczna? Gazowa czy elektryczna?

Jeżeli lubisz biwakować i wybierać się na pełne emocjonujących przygód wyprawy na łonie natury, musisz zadbać o odpowiedni sprzęt. Wśród takich niezbędnych elementów wyposażeniowych znajdują się przenośne kuchenki turystyczne, które pozwolą na przygotowywanie ciepłych posiłków i napojów. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą rozmiarem, wagą, rodzajem paliwa, którym są zasilanie, a także wydajnością i ceną.

W ofercie producentów znajdziemy zatem zarówno proste kuchenki na gaz, jak i urządzenia zasilane paliwami płynnymi czy też modele wykorzystujące lekkie materiały. Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Podpowiadamy, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę.

Spis treści

 • Jaka kuchenka turystyczna gazowa?
 • Kuchenka turystyczna elektryczna – kiedy się sprawdzi?
 • Jaką kuchenkę turystyczną kupić?

Jaka kuchenka turystyczna gazowa?

Na wyprawach outdoorowych królują obecnie:

 • kuchenki turystyczne na gaz propan-butan,
 • kuchenki turystyczne zasilane z jednorazowych, lekkich pojemników nazywanych kartuszami.

Istnieje wiele korzyści przemawiających za tego rodzaju rozwiązaniem. Niezaprzeczalną zaletą jest z całą pewnością ich niska waga oraz łatwość obsługi – regulacji ognia dokonuje się dosłownie jednym ruchem ręki.

Urządzenia te są szybkie i wygodne, a ich obsługa bardzo intuicyjna. Wybór kuchenek turystycznych na gaz powinien być podyktowany miejscem, do którego mamy zamiar się wybrać. Pojemników z gazem nie zabierzemy bowiem do samolotu, a nie w każdym kraju będzie możliwość ich łatwego zakupu. Jeżeli zatem udajemy się w miejsce, w którym nie znajdziemy jednorazowych pojemników, lepszym rozwiązaniem okaże się kuchenka benzynowa.

Kuchenka gazowa w górach

Mimo iż wydajność urządzeń gazowych spada w bardzo niskich temperaturach, tego rodzaju kuchenki turystyczne są bardzo często zabierane w góry. Przemawia za tym przede wszystkim prostota użytkowania, a także niska waga. W związku z tym wielu zdobywców górskich decyduje się na zabranie ze sobą kartusza i jego ogrzanie niż na inwestowanie w innego rodzaju kuchenki.

Wyróżnić można trzy rodzaje kartuszy gazowych:

 • nakręcane – produkowane przez większość firm i zgodne z normą EN 417, sprzedawane w wielu krajach;
 • z połączeniem rozporowym – popularne zwłaszcza w Europie Zachodniej;
 • nabijane – najmniej popularne, ponieważ nie można ich zdjąć z kuchenki bez całkowitego opróżnienia.

Kuchenka turystyczna elektryczna – kiedy się sprawdzi?

Elektryczne kuchenki turystyczne sprawdzają się wyłącznie w miejscach, w których mamy dostęp do prądu. Wystarczy ustawić je na płaskiej, stabilnej powierzchni i podłączyć do prądu. Stanowią zatem niezwykle komfortowe rozwiązanie w przypadku wyjazdu na camping czy podczas wakacji w domkach letniskowych, a szczególnie, gdy wybieramy się na wakacje wybieramy się z dziećmi.

Argumentem przemawiającym za tego rodzaju kuchenką jest przede wszystkim fakt, że bardzo szybko się nagrzewa, co  często okazuje się bardzo pomocne. Elektryczna kuchenka turystyczna powinna być wyposażona w:

 • lampkę kontrolną informującą o stanie pracy urządzenia,
 • antypoślizgowe stopki, które uniemożliwią przypadkowe ześlizgnięcie się kuchenki z gorącym garnkiem.

Dzięki funkcji regulacji temperatury istnieje możliwość dostosowania stopnia nagrzania płyty do potrzeb przygotowywanej przez nas potrawy. Takie urządzenie bez problemu zapakujemy do samochodu i zabierzemy ze sobą na wakacje – pod warunkiem, że będziemy mieć tam dostęp do prądu.

Popularne kuchenki elektryczne w sklepie

Elektryczna kuchenka turystyczna jednopalnikowa

Kompaktowa kuchenka turystyczna jednopalnikowa sprawdzi się nie tylko podczas rodzinnych wojaży, ale przyda się również w trakcie awaryjnej sytuacji, kiedy stosowany przez nas sprzęt w domu zawiedzie lub też na działce. Elektryczna kuchenka turystyczna jednopalnikowa nadaje się przede wszystkim do przygotowywania tak zwanych jednogarnkowych potraw. Do niewątpliwych zalet tego rodzaju urządzeń zalicza się ich niewielki rozmiar oraz niską wagę. Bez trudu zapakujemy je do samochodu i zmieścimy nawet w bardzo małej kuchni w domku letniskowym.


Elektryczna kuchenka turystyczna dwupalnikowa

Na elektrycznej kuchence turystycznej wyposażonej w dwa palniki bez problemu ugotujemy obiad dla czteroosobowej rodziny. Zajmuje ona nieco więcej miejsca niż kuchenka jednopalnikowa, ale nadal sprawdzi się podczas rodzinnego wyjazdu czy też wypadu ze znajomymi. Urządzenie takie może być wyposażone w dwa takie same palniki lub różniące się między sobą średnicą i mocą. Możliwość ustawienia niewysokiej temperatury pozwala na szybkie podgrzanie potraw przywiezionych prosto z domu na przykład na ogródek działkowy.


Turystyczna kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną

Elektryczna kuchenka turystyczna wyposażona w płytę ceramiczną stanowi świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim przygotowywaniu lub podgrzaniu przyrządzonych wcześniej potraw. Płyta ceramiczna nagrzewa się bowiem bardzo szybko – dosłownie w kilka chwil po podłączeniu kuchenki do prądu. W równie szybkim tempie urządzenie to stygnie, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania w obecności dzieci, eliminując ryzyko przypadkowego poparzenia.


Kuchenki turystyczne benzynowe

Na rynku dostępne są również kuchenki turystyczne zasilane benzyną, ropą lub naftą. Dawniej urządzenia te charakteryzowała znaczna waga, która powodowała również dyskomfort w trakcie podróży. Oferowane dziś jednak modele nie są już tak dużym obciążeniem dla naszego plecaka. Ich ogromną zaletą jest bezawaryjna i wydajna praca zarówno na dużych wysokościach, jak i przy niskich temperaturach.

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że paliwo płynne jest powszechnie dostępne na całym świecie i tańsze od pojemników z gazem. Kuchenka turystyczna na paliwo płynne składa się zazwyczaj z palnika oraz butli z pompką i wężyka, który łączy te dwa elementy. Minusem jest jednak fakt, że urządzenia te wymagają wstępnego podgrzania. Nie każdy toleruje również zapach paliwa, jaki towarzyszy nam w tym przypadku podczas gotowania.

Jaką kuchenkę turystyczną kupić?

Wybór odpowiedniej kuchenki turystycznej powinien być jeszcze podyktowany kilkoma niezwykle ważnymi parametrami. Bardzo ważną kwestię stanowi oczywiście ergonomia urządzenia – zanim zatem zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić, czy zapewnia ono na przykład:

Precyzyjną regulację siły płomienia oraz ochronę płomienia przed wiatrem

Na rynku dostępne są modele, które posiadają specjalne zintegrowane osłony przeciwwietrzne – warto rozważyć ich zakup, jeśli wybieramy się w miejsce, w którym mogą panować takie warunki.

Parametry, które są osiągalne w plenerze

Pamiętajmy, że podane przez producenta parametry dotyczące mocy urządzenia, czasu gotowania 1 litra wody czy ilości paliwa potrzebnego do zagotowania 1 litra wody mogą być nieosiągalne w plenerze, tym bardziej w trudnych warunkach pogodowych.

Możliwości użytkowania kuchenki turystycznej (miejsce)

Zanim dokonamy zakupu konkretnego modelu kuchenki turystycznej powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, w jakich okolicznościach będziemy jej używać. Dzięki temu już na samym początku odrzucimy rozwiązania, które okażą się nieprzydatne do rodzaju podejmowanej przez nas aktywności.

Podsumowanie

Każda z wymienionych powyżej kuchenek turystycznych ma swoje zalety.

 • kuchenki na gaz – są lekkie i łatwe w obsłudze,
 • elektryczne kuchenki turystyczne – szybko się nagrzewają i stanowią doskonałe rozwiązanie na camping,
 • kuchenki benzynowe – dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach.

Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany warunkami, w jakich będziemy używać kuchenki, a także rodzajem paliwa, jakim będziemy dysponować. Przed zakupem sprawdźmy również, czy do wybranej przez nas kuchenki turystycznej pasują różne naczynia i garnki, a także w jaki sposób się ją czyści i konserwuje.