
Kuchenka mikrofalowa to niezwykle praktyczne urządzenie, które cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom ma ona już długą historię, gdyż mikrofalówka została wynaleziona i opatentowana w połowie ubiegłego wieku.
Obecnie kuchenki mikrofalowe w niczym nie przypominają już urządzeń, które służyły tylko i wyłącznie do podgrzewania posiłków. Warto dowiedzieć się o nich więcej przed podjęciem decyzji, jaka kuchenka mikrofalowa w stu procentach spełni Twoje oczekiwania.
Spis treści
- Rodzaje kuchenek mikrofalowych
- Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca
- Kuchenka mikrofalowa do zabudowy
- Jaka kuchenka mikrofalowa? Jak wybrać?
- Dla kogo kuchenka mikrofalowa z piekarnikiem?
- Jaka kuchenka mikrofalowa jest łatwa w czyszczeniu?
- Sterowanie kuchenki mikrofalowej
- Dodatkowe funkcje mikrofalówki
- Jakie są zalety i wady kuchenki mikrofalowej?
- Polecane kuchenki mikrofalowe
Rodzaje kuchenek mikrofalowych
Zanim jednak skupimy się na parametrach naszej wymarzonej mikrofalówki, zastanówmy się nad jej rodzajem. Przede wszystkim nad tym jaki rodzaj sprzętu sprawdzi się lepiej w naszej kuchni.
Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca
Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca to dobre rozwiązanie, gdy nasza kuchnia jest już wyposażona. Po prostu stawiamy ją na blacie, podłączamy do gniazdka i gotowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na model wolnostojący, to warto też zastanowić się nad jej obudową. Na rynku dominują obudowy plastikowe i metalowe. Te pierwsze są sporo tańsze. Pomyślmy jednak, czy nie dopłacić kilkuset złotych. Obudowa metalowa jest elegancka, mniej się rysuje i nie przebarwia się w trakcie użytkowania. Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca jest również tańsza od kuchenki mikrofalowej do zabudowy.
Kuchenka mikrofalowa do zabudowy
Z kolei kuchenka mikrofalowa do zabudowy zdecydowanie lepiej wkomponuje się w umeblowanie naszej kuchni. Jeśli będziemy chcieli, to może być nawet niewidoczna – schowana za frontem meblowym. Pamiętajmy jednak, by w przypadku mikrofalówki do zabudowy zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca na wentylację. Kuchenka mikrofalowa do zabudowy jest też zdecydowanie bardziej stabilna. Przy otwieraniu drzwiczek nie będzie się nam ona przesuwać po blacie.
Jaka kuchenka mikrofalowa? Jak wybrać?
Współczesne mikrofale potrafią między innymi grillować, piec, a nawet gotować na parze posiłki włożone do ich komór. Wzrósł przez to poziom skomplikowania ich obsługi. Dlatego też zakup wysokiej jakości mikrofalówki nie jest łatwy. Zanim zdecydujesz, jaka kuchenka mikrofalowa sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, warto poznać najważniejsze cechy tego urządzenia.
Jeśli szukasz konkretnych propozycji, to sprawdź Ranking kuchenek mikrofalowych.
Pojemność i rozmiar kuchenki mikrofalowej
Teraz zastanów się nad wielkością kuchenki mikrofalowej, którą zamierzasz kupić. Wbrew pozorom większa mikrofalówka nie zawsze jest lepszym wyborem. Jeśli mieszkasz sam, to duża pojemności nie będzie Ci potrzebna, a zaoszczędzone miejsce w kuchni można wykorzystać na inne cele.
Na sklepowych półkach najczęściej spotkamy się z kuchenkami mikrofalowymi o pojemności od 20 do nawet 30 litrów. Te najmniejsze przydadzą nam się tylko, gdy przygotowujemy posiłki dla jednej osoby. W przypadku, gdy chcesz piec duże porcje mięsa dla kilku osób lub lubisz gotować na parze, wybierz pojemność około 30 litrów. Bardziej pojemna kuchenka mikrofalowa z reguły stosowana jest już w barach lub restauracjach.
Dla małych kuchenek musisz zarezerwować około 45 cm kuchennego blatu. Tyle też mają one szerokości. Dla większych pojemności musisz przeznaczyć nieco ponad 50 cm szerokości blatu.
Moc mikrofali
Moc mikrofalówki to najważniejszy parametr mówiący o efektywności jej działania. Urządzenie o wysokiej mocy nagrzeje komorę o kilkanaście sekund szybciej niż słabszy model. Im droższa mikrofalówka, tym mocniejsza. Za niewielkie pieniądze kupimy mikrofalę o mocy 700W. Jeśli chcemy mieć porządne urządzenie o mocy 1000 W lub wyższej, musimy się przygotować na wydatek ponad 300 zł.
Wnętrze kuchenki mikrofalowej
Jeśli kupujemy mikrofalówkę w sklepie, to przed jej zakupem zajrzyjmy koniecznie do wnętrza. W pierwszej kolejności sprawdźmy konstrukcję grilla. Najczęściej spotkamy się z grillami opartymi na spirali grzejnej lub grillami kwarcowymi.
- Grill spirala grzejna – spirala grzejna umiejscowiona jest w górnej części komory kuchenki mikrofalowej. Rozwiązanie to występuje w tańszych modelach mikrofalówek i ma kilka wad. Po pierwsze komora jest dość trudna do utrzymania w czystości. Kształt i położenie spirali sprawiają, że trudno ją umyć z przypalonego tłuszczu. Dodatkowo, po zakończeniu pracy kuchenki mikrofalowej nie studzi się ona błyskawicznie. Wyjmując potrawę z wnętrza, łatwo się oparzyć. Pamiętajmy o tym szczególnie, jeśli kuchenkę mikrofalową mają obsługiwać również dzieci,
- Grill kwarcowy – z kolei grill kwarcowy to nic innego jak umieszczone w obudowie kuchenki mikrofalowej mocne lampy kwarcowe. Ten rodzaj grilla jest szybszy niż jego klasyczny odpowiednik. Kuchenka mikrofalowa z grillem kwarcowym zużywa też mniej energii. Dodatkowo znacznie łatwiej jest utrzymać ją w czystości.
Naczynie do gotowania na parze
Zwróćmy też uwagę na wyposażenie. Niektóre z mikrofalówek są na przykład wyposażone w naczynie do gotowania na parze. Jest to specjalny pojemnik na wodę, który umieszczamy wewnątrz komory kuchenki mikrofalowej. Nad tym pojemnikiem kładziemy naszą potrawę. Gdy temperatura przekroczy sto stopni Celsjusza, woda w pojemniku zamienia się w parę wodną, która ogrzewa nasze danie. Taka kuchenka mikrofalowa z funkcją gotowania na parze umożliwi nam przygotowywanie zdrowych posiłków.
Dla kogo kuchenka mikrofalowa z piekarnikiem?
W twojej kuchni brakuje miejsca na klasyczny piekarnik? Jaka kuchenka mikrofalowa może go zastąpić? Kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika jest najlepszym rozwiązaniem. W takich urządzeniach funkcję grzałki spełnia najczęściej grill. W zależności od modelu i producenta może to być jedynie grzałka umieszczona na górze komory, bądź też system grzałek umieszczonych zarówno na górze, jak i na tylnej ścianie.
Funkcja termoobiegu
Aby mówić o prawdziwym pieczeniu, nasza kuchenka mikrofalowa z piekarnikiem powinna być też wyposażona w funkcję termoobiegu. Jest to system wymuszonego obiegu powietrza, który składa się z wentylatora i kilku dodatkowych otworów w komorze. Taki system sprawia, że w komorze gorące powietrze zaczyna krążyć dookoła potrawy. Kuchenka mikrofalowa z termoobiegiem zapewnia równomierne opiekanie potraw.
Kuchenka mikrofalowa z grillem
Niektórzy producenci dodają też dodatkowe wyposażenie lub funkcje znane z piekarników. Możemy więc spotkać się ze specjalnymi, ceramicznymi podstawkami, które będą nagrzewać się i podpiekać potrawy również od dołu. W przypadku niektórych dań są one całkiem skuteczne. Dzięki nim nasza mikrofala do pieczenia będzie bardziej wszechstronna.
Jaka kuchenka mikrofalowa jest łatwa w czyszczeniu?
Aby maksymalnie ułatwić czyszczenie kuchenki mikrofalowej, przy zakupie sprawdźmy dokładnie jej komorę. Im jej kształt jest prostszy, opływowy i pozbawiony zakamarków, tym prościej będzie nam go utrzymać w czystości. Zwróćmy szczególną uwagę na drzwiczki i ich okolice. Tam najczęściej znajdziemy dużo szczelin i nierówności.
Jaka kuchenka mikrofalowa nie wymaga ręcznego czyszczenia? Warto wiedzieć, że niektóre modele kuchenek są wyposażone w funkcję samooczyszczania. Gorąca para, która jest wtłaczana do wnętrza komory, rozpuszcza tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Potem wystarczy je tylko zebrać wilgotną ściereczką.
Sterowanie kuchenki mikrofalowej
Już pierwszy rzut oka na sklepowe półki wystarczy, żeby zorientować się, że mikrofalówki różnią się od siebie sposobem sterowania.
Podstawowy podział kuchenek mikrofalowych:
- mikrofale sterowane mechanicznie (głównie za pomocą pokręteł),
- sterowane elektronicznie (za pomocą przycisków lub panelu dotykowego).
Sterowanie mechaniczne
Jeśli chodzi o sterowanie mechaniczne, to najczęściej jedno z pokręteł służy do ustawienia mocy mikrofal, a drugie do czasu podgrzewania. Ten rodzaj panelu sterującego używany jest w najprostszych i najtańszych modelach. Jest idealny dla osób, które wykorzystują na co dzień jedynie podstawowe funkcje kuchenki mikrofalowej, takie jak podgrzewanie i rozmrażanie.
Sterowanie elektroniczne
W przypadku sterowania elektronicznego, za pomocą przycisków wybieramy rodzaj potrawy, jej orientacyjną wagę oraz sposób przygotowania (podgrzanie, pieczenie, grillowanie, rozmrażanie, gotowanie na parze itp.). Na podstawie wybranych ustawień, kuchenka mikrofalowa sama dobiera temperaturę i czas trwania programu.
W nowoczesnych mikrofalówkach czynności te mogą być ograniczone do minimum. Wystarczy, że wybierzemy rodzaj potrawy oraz sposób przygotowania. Resztę parametrów urządzenie dobierze samodzielnie.
Jakie są dodatkowe funkcje mikrofali?
Najnowsze mikrofalówki potrafią znacznie więcej niż tylko podgrzewanie i grillowanie potraw. Wyposażone są między innymi w tak nowoczesne funkcje, jak:
- Oczyszczanie powietrza w komorze – zauważyłeś, że po jakimś czasie komora twojej mikrofalówki zaczyna mieć specyficzny zapach? Możesz tego uniknąć. Funkcja oczyszczania powietrza usuwa zapachy potraw z wnętrza mikrofali. Pozwoli Ci ona cieszyć się świeżością i pełnią smaków jedzenia za każdym razem,
- Podtrzymywanie temperatury – nie masz czasu zjeść gotowego dania? Grzałka grillowa utrzyma jego temperaturę na odpowiednim poziomie, nie przegrzewając go,
- Gotowanie na parze – mowa tu o parze wtłaczanej do środka komory, a nie o wypełnionym wodą pojemniku znajdującym się wewnątrz. Gotowanie na parze pozwala na przyrządzenie smacznych i zdrowych posiłków,
- Blokada przed dziećmi – blokadę tę włącza się w różny sposób, w zależności od modelu, najczęściej wciskając podaną w instrukcji obsługi kombinację przycisków, podobnie jak PIN w telefonie. Ciekawskie dzieci nie będą w stanie jej włączyć.
Jakie są zalety i wady kuchenki mikrofalowej?
Decydując, jaka kuchenka mikrofalowa sprawdzi się najlepiej w naszym domu, należy znać nie tylko jej zalety, ale również wady.
Zalety kuchenki mikrofalowej
Bez wątpienia główna zaleta kuchenki mikrofalowej, to szybkość, z jaką podgrzewa ona posiłki. Jest to ważne szczególnie dla osób, które żyją w szybkim tempie. Wiele osób korzysta też z mikrofalówki w celu rozmrażania potraw. Na tym polu kuchenka mikrofalowa nie ma sobie równych. W mikrofali szybko też zagrzejemy napoje – kakao, mleko dla dziecka, czy nawet piwo na grzańca. Mikrofalówka jest dużo tańsza od piekarnika, a ma podobne do niego funkcje.
Wady kuchenki mikrofalowej
Wadą mikrofali jest ograniczona pojemność komory. Trudno mówić o robieniu bardzo dużych porcji mając do dyspozycji 30 litrów pojemności. Do wad możemy też zaliczyć brak zróżnicowanych źródeł ciepła w przypadku grillowania. Zdecydowana większość modeli posiada grill umiejscowiony wyłącznie na górnej części komory.
Polecane kuchenki mikrofalowe
Najnowsze


Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?


Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa


Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły


Jaki grill elektryczny wybrać? Do domu, do ogrodu i na taras


Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug


Jaki zegarek sportowy wybrać? Ranking zegarków sportowych 2023

