Jaka kuchenka gazowa? Doradzamy, jak wybrać

29.01.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że kuchenki gazowe znikają ze sklepów i zastępują je płyty elektryczne. Jest w tym trochę prawdy, ale wbrew pozorom nadal jest duża grupa klientów, którzy preferują właśnie „gazówki”. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ekonomię ich użytkowania.

Coraz więcej jest przesłanek, że energia elektryczna będzie droższa, a płyta indukcyjna czy ceramiczna mają spory apetyt na prąd. Tymczasem ceny gazu pozostają na względnie stabilnym poziomie.

Gdy zaczniemy więc przeliczać, ile rocznie możemy oszczędzić na używaniu płyty gazowej, to chęć jej zakupu przesłania drobne minusy.

Dowiedzmy się więc, jakie zalety ma kuchenka gazowa i na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

Spis treści:

 • Jak działa kuchenka gazowa?
 • Kuchenka gazowa – z jakim piekarnikiem?
 • Kuchenka gazowa czy elektryczna?
 • Dodatkowe funkcje w kuchenkach gazowych
 • Dlaczego nie warto samemu podłączać kuchenki gazowej?
 • Jak podłączyć kuchenkę gazową?
 • Zabezpieczenia w kuchenkach gazowych
 • Kuchenka gazowa bez płomieni

Jak działa kuchenka gazowa?

W skład kuchenki gazowej wchodzi piekarnik oraz płyta z palnikami. Najpopularniejsze są modele czteropalnikowe, ale dostępne są też takie warianty jak kuchenka gazowa dwupalnikowa, czy kuchenka gazowa jednopalnikowa. Palniki są najczęściej różnej wielkości, aby można było dostosować wielkość płomienia do rozmiaru garnka lub patelni. Kuchenka musi być podłączona do źródła gazu oraz do gniazdka elektrycznego.

Najczęściej gaz dostarczany jest z sieci, ale w pewnych przypadkach źródłem gazu może być też butla gazowa. Po podłączeniu do źródła, gaz doprowadzany jest do kuchenki przez główną rurę lub przewód. Następnie poprzez sieć rurek i zaworów jest on doprowadzany do poszczególnych palników.

Po odkręceniu zaworu danego palnika, zaczyna się z niego wydobywać gaz. Niemal we wszystkich modelach kuchenek otwarcie zaworu jest równoczesne z uruchomieniem iskrownika. Tworzona z niego iskra podpala gaz w palniku. Nad bezpieczeństwem czuwa zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu.

Kuchenki gazowe w sklepie

Kuchenka gazowa – z jakim piekarnikiem?

To, że zdecydowaliśmy się na płytę grzewczą zasilaną gazem, nie znaczy, że musimy się też decydować na gazowy piekarnik. Możemy kupić zarówno kombinację:

 • kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym,
 • kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym.

Która z tych opcji jest lepsza? To zależy od naszych przyzwyczajeń i potrzeb.

Na początek znowu warto powrócić do kwestii kosztów eksploatacji. Piekarnik z oczywistych powodów zużywa dużo więcej energii niż płyta. Dlatego w kategorii kosztów zdecydowanie wygrywa piekarnik gazowy.

Wypieki – piekarnik gazowy a elektryczny

Ważne są też nasze przyzwyczajenia. Nie ma tu co ukrywać – w piekarniku elektrycznym placki i ciasta pieką się nieco inaczej niż w gazowym. Piekarniki gazowe są wyposażone najczęściej w dolne grzałki – rozkład temperatur jest więc inny niż w modelu elektrycznym. Jaki jest tego efekt? Taki, że jeśli przez wiele lat nasze ciasto wychodziło idealnie w piekarniku gazowym, to po zmianie na elektryczny będzie zapewne mniej idealne. Nie dlatego, że piekarnik elektryczny jest gorszy, tylko dlatego, że będziemy musieli chwilę poeksperymentować i przyzwyczaić się do nowego sprzętu i nowego rozkładu temperatur.

Piekarnik elektryczny – zalety

Piekarniki elektryczne są z kolei o wiele bardziej precyzyjne niż gazowe. Jeśli temperaturę nastawimy na 180 stopni, to możemy być pewni, że w komorze panować będzie właśnie taka temperatura. W „gazówce” trudno o taką precyzję. Ponadto w piekarnikach elektrycznych potrawy podgrzewane są bardzo równomiernie. Oznacza to mniej przypalonych miejsc. Dodatkowo piekarniki elektryczne są wygodniejsze w czyszczeniu, a część modeli wyposażona jest nawet w funkcję samooczyszczania.

Kuchenka gazowa czy elektryczna?

Podsumujmy więc wady oraz zalety kuchenki gazowej i kuchenki elektrycznej.

Kuchenka gazowa – zalety i wady

O kosztach już wspominaliśmy, tu przewaga jest po stronie modelu gazowego. Jest on tańszy w zakupie i użytkowaniu. Model ten ma też przewagę w kwestii szybkiego zwiększania i zmniejszania temperatury gotowania. Maksymalne podkręcenie strumienia gazu błyskawicznie powoduje wzrost temperatury. Gaz sprawdzi się też lepiej w domach, które nie mają solidnej instalacji elektrycznej.

Idealną sytuacją jest posiadanie przyłącza trójfazowego. Są co prawda modele kuchenek elektrycznych, którym wystarczy zwykłe 220V, ale taka instalacja elektryczna musi być w naprawdę dobrym stanie, aby nie występowało zjawisko wyłączania korków podczas uruchomienia kilku domowych sprzętów jednocześnie.

Jednym z minusów kuchenki gazowej jest bez wątpienia konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Wymogiem bezpieczeństwa jest dedykowany otwór wentylacyjny podłączony do osobnego komina, który w razie usterki lub rozszczelnienia instalacji gazowej, pozwoli na ulotnienie się gazu (tzw. wentylacja grawitacyjna). Największą praktyczną wadą kuchenki gazowej jest trudność w utrzymaniu jej w czystości – w porównaniu do szklanej płyty elektrycznej.

Kuchenka elektryczna – zalety i wady

Dla wielu osób główną zaletą kuchenki elektrycznej jest jej nowoczesny wygląd. Nie da się zaprzeczyć, że idealnie płaska płyta wygląda świetnie w nowoczesnej kuchni. Oprócz tego jest niezwykle łatwa w utrzymaniu w czystości. Żadnych zakamarków, gdzie mógłby się gromadzić brud – wystarczy tylko przetrzeć szmatką i gotowe.

Płyty ceramiczne i indukcyjne są też bardzo wytrzymałe na zarysowania. Płyty elektryczne mają także wiele nowoczesnych funkcji. Można tu wymienić na przykład możliwość programowania czasu ich pracy, funkcję Boost zwiększającą moc pola grzewczego, czy też możliwość łączenia pól grzewczych pod duże naczynia.

Dodatkowe funkcje w kuchenkach gazowych

Zapoznajmy się z najciekawszymi funkcjami kuchenek gazowych:

 • Rożen – idealna funkcja dla wielbicieli pieczenia dużych kawałków mięs. Mięso należy nabić na znajdujący się wewnątrz piekarnika pręt. Po uruchomieniu urządzenia pręt zaczyna obracać się wokół własnej osi, dzięki czemu mięso jest równomiernie opieczone ze wszystkich stron.
 • Grill – przypieka on potrawę z jednej lub kilku stron. Dzięki temu jest ona zarumieniona. Tworzy się też delikatna, chrupiąca skórka.
 • Funkcja pizza – po uruchomieniu tej funkcji piekarnik tworzy idealne warunki do upieczenia pizzy. Jej spód będzie chrupiący, a znajdujące się na górze dodatki idealnie ze sobą połączone.
 • Termoobieg – w komorze piekarnika za pomocą specjalnych wentylatorów zapewniany jest obieg gorącego powietrza. Dzięki temu potrawa jest dokładnie i równomiernie opieczona.
 • Minutnik – dzięki niemu możemy zaprogramować czas, po upływie którego rozlegnie się alarm. Bardzo przydatna funkcja używana jako przypomnienie o czasie, po którym mamy wyłączyć piekarnik lub zgasić palnik pod garnkiem.
 • Timer – pełni podobną funkcję co minutnik, z tym, że samodzielnie wyłącza ogrzewanie piekarnika.
 • Termostat – zadaniem termostatu jest kontrolowanie temperatury wewnątrz komory piekarnika tak, aby była ona zgodna z wartością przez nas zaprogramowaną.
 • Pieczenie wielopoziomowe – dzięki tej funkcji możesz piec kilka potraw jednocześnie i oszczędzać czas oraz energię. Rozkładamy dania na kilku rusztach i uruchamiamy program. Piekarnik działa tak, żeby wszystkie dania opiekły się równomiernie.
 • Wyświetlacz elektroniczny – prezentuje wszystkie najważniejsze informacje na temat pracy piekarnika.

Dlaczego nie warto samemu podłączać kuchenki gazowej?

Jak podłączyć kuchenkę gazową? Przede wszystkim nie można tego robić samodzielnie. Montaż wydaje się prosty szczególnie, jeśli nie jest to kuchenka gazowa do zabudowy. Jednak w rzeczywistości wymaga to fachowej wiedzy. Kuchenkę może podłączyć wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Bo to, że po podłączeniu kuchenki nie czuć ulatniającego się gazu, nie znaczy, że instalacja jest bezpieczna.

Jest też inny, bardziej konkretny wymóg do zatrudnienia fachowca – aby dokument gwarancyjny kuchenki był respektowany przez producenta, musi być podpisany przez montera z odpowiednimi uprawnieniami.

Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Do kuchenki należy oczywiście doprowadzić rurę z gazem. Rura ta musi biec po wierzchu ściany – nigdy nie wolno umieszczać jej pod tynkiem. Można ją ewentualnie zasłonić lekką osłoną. Na końcu rury instalowany jest zawór odcinający. Zamiast rur stosowane są też szybkozłączki gazowe. Są to elastyczne przewody, które znacznie ułatwiają montaż. Większość kuchenek gazowych wymaga też połączenia do instalacji elektrycznej, choćby po to, by zapewnić działanie iskrowników.

Podłączając kuchenkę pamiętajmy też, żeby nie stawiać jej blisko okna. W razie większego przeciągu podmuch wiatru mógłby zgasić płomień na palniku.

Zabezpieczenia w kuchenkach gazowych

Wykwalifikowany monter zapewnia nam bezpieczną instalację kuchenki. Z kolei producenci tych urządzeń wyposażają je w szereg zabezpieczeń gwarantujących ich bezproblemowe użytkowanie na co dzień.

Czym jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu?

Podstawowym „bezpiecznikiem” jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jest to specjalny mechanizm, który powoduje odcięcie dopływu gazu do palnika w przypadku, gdy zgaśnie płomień. Może się tak stać, gdy palnik zostanie zalany przez wodę lub płomień zostanie zdmuchnięty przez przeciąg. W przypadku gdy płomień zgaśnie, zabezpieczenie odcina dopływ gazu. System taki stosowany jest zarówno w płytach gazowych, jak i piekarnikach.

Inne zabezpieczenia w kuchenkach gazowych

Innym powszechnie stosowanym zabezpieczeniem jest konieczność dociśnięcia kurka gazowego podczas jego przekręcania i zapalania palnika. Dzięki temu eliminowane jest przypadkowe przekręcenie kurka, które mogłoby mieć miejsce przy przenoszeniu garnka czy myciu powierzchni płyty.

Kuchenka gazowa bez płomieni

Na koniec warto wspomnieć o technologii, która pozwala połączyć wygodę użytkowania płyty elektrycznej z ekonomią palników gazowych. Mowa tu o innowacyjnych płytach określanych jako „gaz pod szkłem”, w których źródło ciepła ukryte jest pod płytą ceramiczną. Kuchenka gazowa bez płomieni wyposażona jest w palniki ukryte pod płytą, a więc palnik zasilany gazem nagrzewa pole grzewcze płyty ceramicznej.

Teoretycznie technologia ta miała obniżyć zużycie gazu nawet o 50%, ale oceny posiadaczy i użytkowników są różne . Oszczędności mają wynikać z faktu, że energia cieplna nie jest rozpraszana, jak w przypadku klasycznych płyt gazowych. Z tego też powodu kuchenka gazowa z płytą ceramiczną miała być uznana za bardziej przyjazną dla środowiska niż kuchnie gazowe.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!