Jaka kosiarka do trawy? Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?

Odpowiednio przystrzyżony i wypielęgnowany trawnik jest wizytówką każdego domu. Jest też miejscem, gdzie możemy pozwolić sobie na chwilę relaksu, grillowania czy zabawy z dziećmi. Dbanie o trawnik wymaga jednak sporo wysiłku. Tu z pomocą przychodzą nam elektronarzędzia ogrodowe, a w szczególności kosiarki do trawy.

Wybór kosiarki do trawy nie jest prosty. Musimy zdecydować się na określony rodzaj napędu, mechanizmu koszącego oraz na dodatkowe funkcje, które nasza kosiarka ma posiadać.

Sprawdźmy więc, jak wybrać kosiarkę i jaka kosiarka najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?
 • Jaka kosiarka spalinowa?
 • Jak wybrać kosiarkę sieciową?
 • Jaka kosiarka akumulatorowa?

Koniecznie sprawdź też pozostałe poradniki o sprzęcie ogrodowym i pielęgnacji ogrodu.

Popularne kosiarki w Komputronik.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

 • napęd kosiarki,
 • rodzaj mechanizmu tnącego,
 • moc silnika kosiarki,
 • kosiarka z regulacją wysokości cięcia,
 • kosiarka z napędem lub bez.

Jaki napęd, czyli rodzaje kosiarek

Kosiarka do trawy może mieć napęd spalinowy lub elektryczny. Te ostatnie mogą być zasilane z sieci bądź wyposażone w akumulatory. Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety, które ostatecznie mogą zadecydować o tym, jaka kosiarka będzie dla Ciebie najlepsza.

Kosiarki spalinowe Kosiarki elektryczne Kosiarki akumulatorowe
jaka kosiarka jaka kosiarka jaka kosiarka

Kosiarka spalinowa

Kosiarki z silnikami spalinowymi są wydajniejsze i mocniejsze od innych rodzajów kosiarek. Świetnie nadają się do koszenia wysokiej trawy. Lepiej radzą sobie z takimi przeszkodami jak grube kłącza, pozostałości krzewów, czy gałęzie ukryte w trawie. Jednak pamiętajmy przy tej okazji o kosztach eksploatacji kosiarki. Koszt paliwa do kosiarki spalinowej może być wyższy niż koszt energii elektrycznej zasilającej kosiarkę elektryczną. Kosiarka spalinowa jest też nieco większa i cięższa od kosiarki elektrycznej. Dzieje się tak z uwagi na gabaryty silnika.

Z drugiej, strony kosiarka spalinowa daje nam nieograniczoną mobilność. Możemy ją zabrać do domku letniskowego, czy na działkę. Nie potrzebujemy źródła prądu, nie ogranicza nas pojemność akumulatora. Pojemność silnika w kosiarkach spalinowych to zazwyczaj 140 do 160 cm³. Oczywiście w tym przypadku im jest ona większa, tym dla nas lepiej.

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna zasilana sieciowo to przede wszystkim lekkość i zwinność. Jej pchanie nie wymaga większego wysiłku. Przeszkadzać może jedynie kabel ciągnący się za nami. Tego typu kosiarki przeznaczone są do małych, przydomowych trawników – wszędzie tam, gdzie dosięgnie nasz przedłużacz. Jest cicha i nie emituje żadnych spalin.

Kosiarka akumulatorowa

Kosiarka akumulatorowa waży już znacznie więcej. Jednak czas pracy na pełnym naładowaniu może nieco rozczarowywać. Najczęściej jest to poniżej jednej godziny.

jaka kosiarka

Jaki rodzaj mechanizmu tnącego?

Zdecydowana większość kosiarek do koszenia trawników posiada mechanizm bębnowy lub rotacyjny. Przed podjęciem decyzji, jaka kosiarka sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie, warto wiedzieć na jakich powierzchniach najlepiej sprawdzają się dane mechanizmy.

 • Kosiarka bębnowa – ostrza osadzone są w specjalnym bębnie. Wirują z dużą prędkością, błyskawicznie tnąc wszystko co napotkają. Ich zaletą jest fakt, że dobrze sprawdzają się w koszeniu tuż nad powierzchnią ziemi – może to być nawet 2 cm nad gruntem. Kosiarka bębnowa jest doskonała do koszenia równych i zadbanych trawników. W przypadku nierównego terenu ostrza co chwila mogą zaczepiać o grunt lub kamienie. Może to spowodować ich szybkie stępienie.
 • Kosiarka rotacyjna – w przypadku zróżnicowanego terenu lepiej sprawdzi się kosiarka rotacyjna. W tym przypadku ostrza znajdują się na pionowej osi. Wiruje ona, wprawiając ostrza w ruch. Świetnie nadaje się do wyrośniętej trawy, która koszona jest rzadko.

Producenci oferują nam również kosiarki o listwowym mechanizmie tnącym. Tu trawa ścinana jest przez noże osadzone obok siebie na poruszającej się w poziomie listwie. Ten sprzęt doskonale sprawdza się w przypadku bardzo zarośniętych nieużytków.

Jaka moc silnika kosiarki?

Jaka kosiarka poradzi sobie najlepiej z koszeniem? W przypadku tego urządzenia zasada jest prosta, im większa moc tym lepiej i szybciej kosi trawnik. Będzie mogła też dłużej pracować. Parametr ten podawany jest w watach (W) lub koniach mechanicznych (KM). Jakich wartości możemy się spodziewać?

Kosiarka do ogrodu w ekonomicznych cenach dysponuje najczęściej mocą około 1000-1200W i 1,35-1,65KM. Dobrze sprawdzi się do pielęgnacji zadbanych trawników.

Kosiarki z wyższej półki cenowej to już moc nawet 2200W i 3KM. Możemy ich używać do koszenia w trudnym terenie.

Kosiarka z regulacją wysokości cięcia – jak działa?

Każdy z nas ma inne gusta i wyobrażenia o idealnym trawniku. Jedni wolą króciutką i gęstą trawę, a inni nieco wyższą. Dlatego też producenci kosiarek zaopatrują je często w mechanizm regulacji wysokości cięcia trawy. Lepsze modele mają większą możliwość regulacji, a tańsze mniejszą.

Najczęściej kosiarka z regulacją wysokości cięcia umożliwia uzyskanie trawy o wysokości od 2 cm do nawet 8 cm. Stopni regulacji może być nawet dziewięć. Regulacja ta odbywa się często poprzez odpowiednie ustawienie kółek naszej kosiarki. Zwróćmy w takich przypadkach uwagę, czy możemy to zrobić z pomocą jednej dźwigni, czy też musimy ustawiać każde z kółek z osobna.

jaka kosiarka

Kosiarka z napędem czy bez?

Pchanie kosiarki przez pierwszych kilka minut pracy wydaje się przyjemne. Jeśli jednak pchamy ją już kilkanaście minut, a na dodatek panuje letni upał, to szybko może ogarnąć nas zmęczenie. Dlatego też producenci kosiarek wyposażyli droższe modele we własny napęd, który posuwa urządzenie do przodu. Oczywiście nadal musimy ją trzymać, by nadawać jej odpowiedni kierunek, ale nasza rola ogranicza się jedynie do spacerowania za taką kosiarką.

Jest w tym wszystkim jednak jeden haczyk. Mianowicie kosiarki z własnym napędem są nieco cięższe od klasycznych. Co za tym idzie zużywają też więcej paliwa. Trzeba się też nauczyć zawracania nimi przy dojściu do krawędzi trawnika. Ponieważ urządzenie cały czas jedzie do przodu, pierwsze próby jego zawrócenia mogą zakończyć się na żywopłocie. Mimo wszystko warto jednak wydać kilkaset złotych więcej i zainwestować w taki sprzęt.

Polecane kosiarki z napędem

Jaka kosiarka spalinowa? Jak wybrać?

Wybierając kosiarkę z silnikiem spalinowym, zwracajmy uwagę na pojemności i moc silnika. Oczywiście do pielęgnacji równego i niewielkiego trawnika nie potrzebujemy najmocniejszych modeli. Jednak mimo wszystko mocny silnik zapewnia większy komfort użytkowania.

Sprawdźmy, w jaki rodzaj silnika spalinowego wyposażony jest model, który chcemy kupić. W sklepach dominują kosiarki z silnikami dwusuwowymi i czterosuwowymi.

 • kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym – lżejsza i bardziej poręczna, ale niestety dość hałaśliwa. Ponadto zasilana jest najczęściej mieszanką benzyny i oleju. Podczas pracy generuje też dużą ilość spalin, co może być nieprzyjemne,
 • kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym – cięższa, ale pracuje ciszej. Generuje też mniejsze wibracje, co powoduje, że praca z nim jest mniej męcząca.

Zwróćmy też uwagę na deklarowaną szerokość cięcia kosiarki. Jest to najczęściej od 30 do nawet 50 cm. To ważny parametr, gdyż im szerszy obszar nasza kosiarka skosi za jednym przejazdem, tym mniej będzie można zrobić przejazdów podczas całej pracy.

jaka kosiarka

Jak wybrać kosiarkę sieciową?

Jaka kosiarka sieciowa pozwoli na wygodne koszenie trawy? Wybierając kosiarkę sieciową zwróćmy uwagę na długość jej kabla. Oczywiście, że w większości przypadków i tak korzystać będziemy jeszcze z przedłużacza, ale mimo wszystko im kabel jest dłuższy, tym lepiej.

Spójrzmy też na moc silnika. Tu sytuacja jest o tyle dobra, że nie ogranicza nas ani cena silnika spalinowego, ani akumulator. Kosiarkę zasilaną sieciowo z mocnym silnikiem 1600W możemy więc kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Jaka kosiarka akumulatorowa?

Kupując kosiarkę akumulatorową, oczywiście na początku warto wziąć pod uwagę czas, jaki taka kosiarka może działać na pełnym akumulatorze. W tym przypadku czas około 60 minut jest już wynikiem bardzo dobrym.

Inna ważna kwestia to czas ładowania akumulatora. Tu spotkamy się z wartościami od 30 do 90 minut. Ponieważ akumulator waży dość sporo, sprawdźmy też wagę całego urządzenia. Im będzie lżejsze, tym łatwiej nam będzie nim operować. Kosiarki akumulatorowe ważą najczęściej od 15kg do nawet 20kg.

Inne narzędzia do prac ogrodowych

Kosiarki spalinowe Kosiarki elektryczne Kosiarki akumulatorowe
jaka kosiarka jaka kosiarka jaka kosiarka

Jaka kosiarka do trawy? Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?
3.5 (70%) 2 głosów