Jaka kosiarka do trawy? Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?

18.03.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Odpowiednio przystrzyżony i wypielęgnowany trawnik jest wizytówką każdego domu. Jest też miejscem, gdzie możemy pozwolić sobie na chwilę relaksu, grillowania czy zabawy z dziećmi. Dbanie o trawnik wymaga jednak sporo wysiłku. Tu z pomocą przychodzą nam elektronarzędzia ogrodowe, a w szczególności kosiarki do trawy.

Wybór kosiarki do trawy nie jest prosty. Musimy zdecydować się na określony rodzaj napędu, mechanizmu koszącego oraz na dodatkowe funkcje, które nasza kosiarka ma posiadać.

Sprawdźmy więc, jak wybrać kosiarkę i jaka kosiarka najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?
 • Jaka kosiarka spalinowa?
 • Jak wybrać kosiarkę sieciową?
 • Jaka kosiarka akumulatorowa?

Koniecznie sprawdź też pozostałe poradniki o sprzęcie ogrodowym i pielęgnacji ogrodu.

Popularne kosiarki w Komputronik.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

 • napęd kosiarki,
 • rodzaj mechanizmu tnącego,
 • moc silnika kosiarki,
 • kosiarka z regulacją wysokości cięcia,
 • kosiarka z napędem lub bez.

Jaki napęd, czyli rodzaje kosiarek

Kosiarka do trawy może mieć napęd spalinowy lub elektryczny. Te ostatnie mogą być zasilane z sieci bądź wyposażone w akumulatory. Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety, które ostatecznie mogą zadecydować o tym, jaka kosiarka będzie dla Ciebie najlepsza.

Kosiarka spalinowa

Kosiarki z silnikami spalinowymi są wydajniejsze i mocniejsze od innych rodzajów kosiarek. Świetnie nadają się do koszenia wysokiej trawy. Lepiej radzą sobie z takimi przeszkodami jak grube kłącza, pozostałości krzewów, czy gałęzie ukryte w trawie. Jednak pamiętajmy przy tej okazji o kosztach eksploatacji kosiarki. Koszt paliwa do kosiarki spalinowej może być wyższy niż koszt energii elektrycznej zasilającej kosiarkę elektryczną. Kosiarka spalinowa jest też nieco większa i cięższa od kosiarki elektrycznej. Dzieje się tak z uwagi na gabaryty silnika.

Z drugiej, strony kosiarka spalinowa daje nam nieograniczoną mobilność. Możemy ją zabrać do domku letniskowego, czy na działkę. Nie potrzebujemy źródła prądu, nie ogranicza nas pojemność akumulatora. Pojemność silnika w kosiarkach spalinowych to zazwyczaj 140 do 160 cm³. Oczywiście w tym przypadku im jest ona większa, tym dla nas lepiej.

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna zasilana sieciowo to przede wszystkim lekkość i zwinność. Jej pchanie nie wymaga większego wysiłku. Przeszkadzać może jedynie kabel ciągnący się za nami. Tego typu kosiarki przeznaczone są do małych, przydomowych trawników – wszędzie tam, gdzie dosięgnie nasz przedłużacz. Jest cicha i nie emituje żadnych spalin.

Kosiarka akumulatorowa

Kosiarka akumulatorowa waży już znacznie więcej. Jednak czas pracy na pełnym naładowaniu może nieco rozczarowywać. Najczęściej jest to poniżej jednej godziny.

jaka kosiarka

Jaki rodzaj mechanizmu tnącego?

Zdecydowana większość kosiarek do koszenia trawników posiada mechanizm bębnowy lub rotacyjny. Przed podjęciem decyzji, jaka kosiarka sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie, warto wiedzieć na jakich powierzchniach najlepiej sprawdzają się dane mechanizmy.

 • Kosiarka bębnowa – ostrza osadzone są w specjalnym bębnie. Wirują z dużą prędkością, błyskawicznie tnąc wszystko co napotkają. Ich zaletą jest fakt, że dobrze sprawdzają się w koszeniu tuż nad powierzchnią ziemi – może to być nawet 2 cm nad gruntem. Kosiarka bębnowa jest doskonała do koszenia równych i zadbanych trawników. W przypadku nierównego terenu ostrza co chwila mogą zaczepiać o grunt lub kamienie. Może to spowodować ich szybkie stępienie.
 • Kosiarka rotacyjna – w przypadku zróżnicowanego terenu lepiej sprawdzi się kosiarka rotacyjna. W tym przypadku ostrza znajdują się na pionowej osi. Wiruje ona, wprawiając ostrza w ruch. Świetnie nadaje się do wyrośniętej trawy, która koszona jest rzadko.

Producenci oferują nam również kosiarki o listwowym mechanizmie tnącym. Tu trawa ścinana jest przez noże osadzone obok siebie na poruszającej się w poziomie listwie. Ten sprzęt doskonale sprawdza się w przypadku bardzo zarośniętych nieużytków.

Jaka moc silnika kosiarki?

Jaka kosiarka poradzi sobie najlepiej z koszeniem? W przypadku tego urządzenia zasada jest prosta, im większa moc tym lepiej i szybciej kosi trawnik. Będzie mogła też dłużej pracować. Parametr ten podawany jest w watach (W) lub koniach mechanicznych (KM). Jakich wartości możemy się spodziewać?

Kosiarka do ogrodu w ekonomicznych cenach dysponuje najczęściej mocą około 1000-1200W i 1,35-1,65KM. Dobrze sprawdzi się do pielęgnacji zadbanych trawników.

Kosiarki z wyższej półki cenowej to już moc nawet 2200W i 3KM. Możemy ich używać do koszenia w trudnym terenie.

Kosiarka z regulacją wysokości cięcia – jak działa?

Każdy z nas ma inne gusta i wyobrażenia o idealnym trawniku. Jedni wolą króciutką i gęstą trawę, a inni nieco wyższą. Dlatego też producenci kosiarek zaopatrują je często w mechanizm regulacji wysokości cięcia trawy. Lepsze modele mają większą możliwość regulacji, a tańsze mniejszą.

Najczęściej kosiarka z regulacją wysokości cięcia umożliwia uzyskanie trawy o wysokości od 2 cm do nawet 8 cm. Stopni regulacji może być nawet dziewięć. Regulacja ta odbywa się często poprzez odpowiednie ustawienie kółek naszej kosiarki. Zwróćmy w takich przypadkach uwagę, czy możemy to zrobić z pomocą jednej dźwigni, czy też musimy ustawiać każde z kółek z osobna.

jaka kosiarka

Kosiarka z napędem czy bez?

Pchanie kosiarki przez pierwszych kilka minut pracy wydaje się przyjemne. Jeśli jednak pchamy ją już kilkanaście minut, a na dodatek panuje letni upał, to szybko może ogarnąć nas zmęczenie. Dlatego też producenci kosiarek wyposażyli droższe modele we własny napęd, który posuwa urządzenie do przodu. Oczywiście nadal musimy ją trzymać, by nadawać jej odpowiedni kierunek, ale nasza rola ogranicza się jedynie do spacerowania za taką kosiarką.

Jest w tym wszystkim jednak jeden haczyk. Mianowicie kosiarki z własnym napędem są nieco cięższe od klasycznych. Co za tym idzie zużywają też więcej paliwa. Trzeba się też nauczyć zawracania nimi przy dojściu do krawędzi trawnika. Ponieważ urządzenie cały czas jedzie do przodu, pierwsze próby jego zawrócenia mogą zakończyć się na żywopłocie. Mimo wszystko warto jednak wydać kilkaset złotych więcej i zainwestować w taki sprzęt.

Polecane kosiarki z napędem

Jaka kosiarka spalinowa? Jak wybrać?

Wybierając kosiarkę z silnikiem spalinowym, zwracajmy uwagę na pojemności i moc silnika. Oczywiście do pielęgnacji równego i niewielkiego trawnika nie potrzebujemy najmocniejszych modeli. Jednak mimo wszystko mocny silnik zapewnia większy komfort użytkowania.

Sprawdźmy, w jaki rodzaj silnika spalinowego wyposażony jest model, który chcemy kupić. W sklepach dominują kosiarki z silnikami dwusuwowymi i czterosuwowymi.

 • kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym – lżejsza i bardziej poręczna, ale niestety dość hałaśliwa. Ponadto zasilana jest najczęściej mieszanką benzyny i oleju. Podczas pracy generuje też dużą ilość spalin, co może być nieprzyjemne,
 • kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym – cięższa, ale pracuje ciszej. Generuje też mniejsze wibracje, co powoduje, że praca z nim jest mniej męcząca.

Zwróćmy też uwagę na deklarowaną szerokość cięcia kosiarki. Jest to najczęściej od 30 do nawet 50 cm. To ważny parametr, gdyż im szerszy obszar nasza kosiarka skosi za jednym przejazdem, tym mniej będzie można zrobić przejazdów podczas całej pracy.

jaka kosiarka

Jak wybrać kosiarkę sieciową?

Jaka kosiarka sieciowa pozwoli na wygodne koszenie trawy? Wybierając kosiarkę sieciową zwróćmy uwagę na długość jej kabla. Oczywiście, że w większości przypadków i tak korzystać będziemy jeszcze z przedłużacza, ale mimo wszystko im kabel jest dłuższy, tym lepiej.

Spójrzmy też na moc silnika. Tu sytuacja jest o tyle dobra, że nie ogranicza nas ani cena silnika spalinowego, ani akumulator. Kosiarkę zasilaną sieciowo z mocnym silnikiem 1600W możemy więc kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Jaka kosiarka akumulatorowa?

Kupując kosiarkę akumulatorową, oczywiście na początku warto wziąć pod uwagę czas, jaki taka kosiarka może działać na pełnym akumulatorze. W tym przypadku czas około 60 minut jest już wynikiem bardzo dobrym.

Inna ważna kwestia to czas ładowania akumulatora. Tu spotkamy się z wartościami od 30 do 90 minut. Ponieważ akumulator waży dość sporo, sprawdźmy też wagę całego urządzenia. Im będzie lżejsze, tym łatwiej nam będzie nim operować. Kosiarki akumulatorowe ważą najczęściej od 15kg do nawet 20kg.

Inne narzędzia do prac ogrodowych

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 57,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 74,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 29,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 39,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 5,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 5,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 30,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 9,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 39,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 51,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 259,00zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 19,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 88,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 29,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 64,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł