Jaka konsola przenośna? Najlepsze konsole mobilne

Mobilne gry towarzyszą ludziom już od kilkudziesięciu lat. ​Przenośne konsole pomagały uporać się z nudą podczas wielogodzinnej podróży samochodem, zapewniały frajdę, czekając w kolejce do lekarza, a także nieskrępowaną rozrywkę w każdej innej sytuacji.

Wraz z rozwojem ​smartfonów ​stanowiących dziś urządzenia mobilne, z których większość osób korzysta najchętniej, ich popularność nieco zmalała. W istocie jednak istnieje kilka urządzeń wciąż cieszących się dużym zainteresowaniem. Jakie ​konsole przenośne​ są najlepsze i warte zakupu?

Najlepsza konsola przenośna – Nintendo Switch

Jednym z dwóch najpopularniejszych producentów ​konsoli przenośnych, ​poza Sony, jest firma Nintendo. Japońska firma wypuściła na rynek wiele urządzeń docenianych przez graczy z całego świata, w tym serię Game Boy, a także popularne NES czy Wii. Jednym z produktów przedsiębiorstwa jest Nintendo Switch, które spójnie łączy w sobie cechy ​konsoli przenośnej oraz stacjonarnej, gwarantując zupełnie inny niż dotychczas poziom rozrywki.

Rozgrywka rozpoczęta w domowym zaciszu może być kontynuowana w dowolnym momencie za pomocą niewielkiego urządzenia, również w trybie multiplayer. Jej cena oscyluje w granicach 1350 złotych.

Zobacz wszystkie gry na Nintendo Switch >

Do zestawu dołączono również dwa ​kontrolery ​Joy-Con. W zależności od swoich potrzeb można z nich korzystać w kilku konfiguracjach. Gdy ​konsola Nintendo Switch jest umieszczona w stacji dokującej, przybierają formę jednego ​pada​ , podczas rozgrywki mobilnej znajdują się po obu stronach wyświetlacza o przekątnej 6,2 cala, natomiast, chcąc zmierzyć się ze swoim znajomym, mogą działać jako dwa osobne ​kontrolery​.

Ich specyfika pozwala czerpać z gry jeszcze więcej, ponieważ wzbogacono je o systemy komunikujące się z użytkownikiem za pomocą wibracji oraz ruchów, a także opcję rozpoznawania obiektów dzięki NFC i sensorowi podczerwieni.

Czas pracy baterii Nintendo Switch wynosi często nawet sześć godzin, ale jest zależny od sposobu użytkowania czy konkretnego tytułu. ​Konsola przenośna umożliwia również śledzenie aktualności i najnowszych gier od japońskiego producenta poprzez system powiadomień. Pamięć wewnętrzna urządzenia wynosi 32 GB, ale istnieje opcja poszerzenia jej dzięki kartom microSDHC lub microSDXC.

Jeśli sprzęt ma stanowić centrum rozrywki dla dziecka, warto również zainteresować się rozbudowanym systemem kontroli rodzicielskiej.

jaka konsola przenośna

Koniecznie sprawdź artykuł Najlepsze gry na Nintendo Switch. Ranking TOP 10

Popularna konsola mobilna – Nintendo 2DS/3DS

Urządzenia z serii Nintendo 2DS/3DS to następcy klasycznej konsoli przenośnej Nintendo DS. Obecnie najpopularniejsze modele stanowią New Nintendo 3DS XL/LL sprzedawany za około 900 złotych oraz nieco bardziej ekonomiczna wersja New Nintendo 2DS XL/LL o kilkaset złotych tańsza. Warto odnotować, że pomimo ogromnej popularności na świecie, w Polsce nie korzystają z nich ogromne rzesze graczy.

Elementem wyróżniającym ​przenośne konsole z rodziny 3DS jest możliwość oglądania trójwymiarowego obrazu bez pomocy specjalnych okularów. Taki efekt można uzyskać dzięki metodzie autostereoskopii. Konstrukcja urządzenia składa się z dwóch paneli. Na górnym znajduje się wyświetlacz o przekątnej 4,88 cala, a na dolnej drugi, nieco mniejszy ekran, a także wszystkie przyciski wymagane do komfortowego grania.

jaka konsola przenośna

Konsole Nintendo z serii 2DS/3DS to propozycja skrojona pod potrzeby młodszych użytkowników. Głównie poprzez tytuły oferowane przez japońskiego producenta. Klasyki takie jak Mario Bros, The Legend of Zelda czy Donkey Kong mogą okazać się niewystarczające dla starszych graczy, a ceny poszczególnych gier nie należą do najniższych. Trzeba zapłacić za nie nawet do 150 złotych.

Gry na Nintendo 3DS

Zobacz wszystkie gry na Nintendo 3DS >

PlayStation Portable

PlayStation Portable to produkcja firmy Sony, która zadebiutowała na rynku w 2004 roku. Podczas wieloletniego stażu wielokrotnie ją aktualizowano, tworzono nowe wersje, a także oprogramowania. Do dziś jej największą zaletą pozostaje szeroki wybór tanich gier (głównie klasycznych), a także niska cena samego urządzenia. Jeśli nie zależy nam na najnowszych tytułach, stanowi interesującą, budżetową propozycję dla osób w każdym wieku.

Przenośne konsole z tej serii od zawsze charakteryzowały się sporych rozmiarów wyświetlaczem, bogatą biblioteką gier, a także możliwością sparowania z flagowymi urządzeniami stacjonarnymi Sony, a więc ​PS3 ​oraz ​PS4​ .

Szerokie możliwości multimedialne w postaci odtwarzania muzyki, filmów oraz zdjęć, a także możliwość podłączenia konsoli do ​telewizora ​powodowały, że PlayStation Portable nie było wyłącznie przenośną konsolą, a swoistym centrum rozrywki. W latach swojej świetności była prawdopodobnie jednym z najchętniej kupowanych urządzeń mobilnych do grania na terenie Europy.

jaka konsola przenośna

Konsola przenośna Sony PlayStation Vita

PlayStation Vita w momencie debiutu w roku 2011 miało być główną konkurencją dla ​Nintendo DS3​ . Początkowo tytuły gier dystrybuowano za pomocą specjalnych kart pamięci (PSV Game Card), ale z biegiem lat głównym kanałem sprzedaży stał się cyfrowy sklep Sony.

Gracze mają możliwość skorzystania z ekranu pojemnościowego OLED o przekątnej sięgającej 5 cali, a także dwóch analogowych gałek, pozostałych przycisków oraz dotykowego wyświetlacza z tyłu ​konsoli​. Dzięki wbudowanym czujnikom ruchu urządzenie umożliwia potrząsanie i obracanie nim, co wzbogaciło świat rozgrywek o zupełnie nowe metody grania.

Obecnie jedną z największych zalet ​PlayStation Vita jest opcja stania się integralną częścią ​konsoli stacjonarnej​. Można sparować ją z PS4​. Wykorzystując urządzenie mobilne, można kontynuować rozrywkę rozpoczętą na ​telewizorze ​ w dowolnym miejscu w zasięgu sieci Wi-Fi. Jego cena waha się około 700 złotych.

jaka konsola przenośna

Która konsola przenośna jest najlepsza?

Zakup ​przenośnej konsoli wymaga wcześniejszej analizy potrzeb gracza, ale także wszystkich ich parametrów. W zależności od tego, co stanowi priorytet dla użytkownika, w jakim jest wieku, jak dużą uwagę przykłada do bogactwa biblioteki tytułów oraz jakim dysponuje budżetem, może wyselekcjonować produkt, który spełni jego oczekiwania.

Sprzęt od Nintendo i Sony bezpośrednio ze sobą konkuruje. Poza preferencjami względem firmy warto zwrócić uwagę na mobilność sprzętu, jego rozmiar i wagę, sposoby sterowania oraz udogodnienia w postaci innowacyjnych technologii.