Jaka konsola przenośna? Najlepsze konsole mobilne

18.02.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Mobilne gry towarzyszą ludziom już od kilkudziesięciu lat. ​Przenośne konsole pomagały uporać się z nudą podczas wielogodzinnej podróży samochodem, zapewniały frajdę, czekając w kolejce do lekarza, a także nieskrępowaną rozrywkę w każdej innej sytuacji.

Wraz z rozwojem ​smartfonów ​stanowiących dziś urządzenia mobilne, z których większość osób korzysta najchętniej, ich popularność nieco zmalała. W istocie jednak istnieje kilka urządzeń wciąż cieszących się dużym zainteresowaniem. Jakie ​konsole przenośne​ są najlepsze i warte zakupu?

Najlepsza konsola przenośna – Nintendo Switch

Jednym z dwóch najpopularniejszych producentów ​konsoli przenośnych, ​poza Sony, jest firma Nintendo. Japońska firma wypuściła na rynek wiele urządzeń docenianych przez graczy z całego świata, w tym serię Game Boy, a także popularne NES czy Wii. Jednym z produktów przedsiębiorstwa jest Nintendo Switch, które spójnie łączy w sobie cechy ​konsoli przenośnej oraz stacjonarnej, gwarantując zupełnie inny niż dotychczas poziom rozrywki.

Rozgrywka rozpoczęta w domowym zaciszu może być kontynuowana w dowolnym momencie za pomocą niewielkiego urządzenia, również w trybie multiplayer. Jej cena oscyluje w granicach 1350 złotych.

Do zestawu dołączono również dwa ​kontrolery ​Joy-Con. W zależności od swoich potrzeb można z nich korzystać w kilku konfiguracjach. Gdy ​konsola Nintendo Switch jest umieszczona w stacji dokującej, przybierają formę jednego ​pada​ , podczas rozgrywki mobilnej znajdują się po obu stronach wyświetlacza o przekątnej 6,2 cala, natomiast, chcąc zmierzyć się ze swoim znajomym, mogą działać jako dwa osobne ​kontrolery​.

Ich specyfika pozwala czerpać z gry jeszcze więcej, ponieważ wzbogacono je o systemy komunikujące się z użytkownikiem za pomocą wibracji oraz ruchów, a także opcję rozpoznawania obiektów dzięki NFC i sensorowi podczerwieni.

Czas pracy baterii Nintendo Switch wynosi często nawet sześć godzin, ale jest zależny od sposobu użytkowania czy konkretnego tytułu. ​Konsola przenośna umożliwia również śledzenie aktualności i najnowszych gier od japońskiego producenta poprzez system powiadomień. Pamięć wewnętrzna urządzenia wynosi 32 GB, ale istnieje opcja poszerzenia jej dzięki kartom microSDHC lub microSDXC.

Jeśli sprzęt ma stanowić centrum rozrywki dla dziecka, warto również zainteresować się rozbudowanym systemem kontroli rodzicielskiej.

jaka konsola przenośna

Koniecznie sprawdź artykuł Najlepsze gry na Nintendo Switch. Ranking TOP 10

Popularna konsola mobilna – Nintendo 2DS/3DS

Urządzenia z serii Nintendo 2DS/3DS to następcy klasycznej konsoli przenośnej Nintendo DS. Obecnie najpopularniejsze modele stanowią New Nintendo 3DS XL/LL sprzedawany za około 900 złotych oraz nieco bardziej ekonomiczna wersja New Nintendo 2DS XL/LL o kilkaset złotych tańsza. Warto odnotować, że pomimo ogromnej popularności na świecie, w Polsce nie korzystają z nich ogromne rzesze graczy.

Elementem wyróżniającym ​przenośne konsole z rodziny 3DS jest możliwość oglądania trójwymiarowego obrazu bez pomocy specjalnych okularów. Taki efekt można uzyskać dzięki metodzie autostereoskopii. Konstrukcja urządzenia składa się z dwóch paneli. Na górnym znajduje się wyświetlacz o przekątnej 4,88 cala, a na dolnej drugi, nieco mniejszy ekran, a także wszystkie przyciski wymagane do komfortowego grania.

jaka konsola przenośna

Konsole Nintendo z serii 2DS/3DS to propozycja skrojona pod potrzeby młodszych użytkowników. Głównie poprzez tytuły oferowane przez japońskiego producenta. Klasyki takie jak Mario Bros, The Legend of Zelda czy Donkey Kong mogą okazać się niewystarczające dla starszych graczy, a ceny poszczególnych gier nie należą do najniższych. Trzeba zapłacić za nie nawet do 150 złotych.

PlayStation Portable

PlayStation Portable to produkcja firmy Sony, która zadebiutowała na rynku w 2004 roku. Podczas wieloletniego stażu wielokrotnie ją aktualizowano, tworzono nowe wersje, a także oprogramowania. Do dziś jej największą zaletą pozostaje szeroki wybór tanich gier (głównie klasycznych), a także niska cena samego urządzenia. Jeśli nie zależy nam na najnowszych tytułach, stanowi interesującą, budżetową propozycję dla osób w każdym wieku.

Przenośne konsole z tej serii od zawsze charakteryzowały się sporych rozmiarów wyświetlaczem, bogatą biblioteką gier, a także możliwością sparowania z flagowymi urządzeniami stacjonarnymi Sony, a więc ​PS3 ​oraz ​PS4​ .

Szerokie możliwości multimedialne w postaci odtwarzania muzyki, filmów oraz zdjęć, a także możliwość podłączenia konsoli do ​telewizora ​powodowały, że PlayStation Portable nie było wyłącznie przenośną konsolą, a swoistym centrum rozrywki. W latach swojej świetności była prawdopodobnie jednym z najchętniej kupowanych urządzeń mobilnych do grania na terenie Europy.

jaka konsola przenośna

Konsola przenośna Sony PlayStation Vita

PlayStation Vita w momencie debiutu w roku 2011 miało być główną konkurencją dla ​Nintendo DS3​ . Początkowo tytuły gier dystrybuowano za pomocą specjalnych kart pamięci (PSV Game Card), ale z biegiem lat głównym kanałem sprzedaży stał się cyfrowy sklep Sony.

Gracze mają możliwość skorzystania z ekranu pojemnościowego OLED o przekątnej sięgającej 5 cali, a także dwóch analogowych gałek, pozostałych przycisków oraz dotykowego wyświetlacza z tyłu ​konsoli​. Dzięki wbudowanym czujnikom ruchu urządzenie umożliwia potrząsanie i obracanie nim, co wzbogaciło świat rozgrywek o zupełnie nowe metody grania.

Obecnie jedną z największych zalet ​PlayStation Vita jest opcja stania się integralną częścią ​konsoli stacjonarnej​. Można sparować ją z PS4​. Wykorzystując urządzenie mobilne, można kontynuować rozrywkę rozpoczętą na ​telewizorze ​ w dowolnym miejscu w zasięgu sieci Wi-Fi. Jego cena waha się około 700 złotych.

jaka konsola przenośna

Która konsola przenośna jest najlepsza?

Zakup ​przenośnej konsoli wymaga wcześniejszej analizy potrzeb gracza, ale także wszystkich ich parametrów. W zależności od tego, co stanowi priorytet dla użytkownika, w jakim jest wieku, jak dużą uwagę przykłada do bogactwa biblioteki tytułów oraz jakim dysponuje budżetem, może wyselekcjonować produkt, który spełni jego oczekiwania.

Sprzęt od Nintendo i Sony bezpośrednio ze sobą konkuruje. Poza preferencjami względem firmy warto zwrócić uwagę na mobilność sprzętu, jego rozmiar i wagę, sposoby sterowania oraz udogodnienia w postaci innowacyjnych technologii.

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!