Jaka klawiatura komputerowa? Rodzaje i typy klawiatur do komputera

Komputer nie obędzie się bez kilku dodatkowych urządzeń lub akcesoriów. Jednymi z najważniejszych i niezbędnych są klawiatury. Bez tego sprzętu nie da się pracować na komputerze stacjonarnym, a dla wielu osób także – wygodnie na laptopie. Z tego powodu wybór odpowiedniej klawiatury jest tak istotny. Pamiętajmy, że klawiatura bardzo ułatwić pracę lub wręcz przeciwnie – męczyć dłonie, utrudniać bezwzrokowe pisanie czy rozpraszać zbyt głośnym klikaniem klawiszy. Dlatego też do wybory klawiatury należy podejść, znając kilka jej podstawowych cech.

Jaka klawiatura komputerowa będzie zatem najlepiej dobrana do naszych potrzeb? W tym artykule odpowiemy na to i inne pytania. Jeśli natomiast szukasz konkretnych modeli klawiatur, to polecamy nasze specjalnie przygotowane zestawienia: tanie klawiatury do 100 zł, nieco droższe modele klawiatur do komputera do 200 zł, najlepsze klawiatury bezprzewodowe, klawiatury do telewizora Smart oraz klawiatury przeznaczone dla graczy.

Spis treści


Polecane klawiatury


Rodzaje klawiatur

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jaka klawiatura do komputera będzie najlepsza w Twoim wypadku, musisz mieć świadomość, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego urządzenia. Jakich? Oto najpopularniejsze typy klawiatur.

Klawiatura tradycyjna

Najbardziej powszechna i popularna. Przeznaczona dla osób szukających klasycznych rozwiązań. Cechuje się klasycznym układem klawiszy i budową. Klawisze są dość wysokie, co przekłada się dobrze wyczuwalnym skokiem. Najczęściej pozbawiona jest rozbudowanych funkcji dodatkowych. Najprostsze modele można kupić za kilkadziesiąt złotych. Sprawdzą się też jako klawiatury biurowe.

Klawiatura płaska (niskoprofilowa)

Jest to klawiatura płaska jak w laptopie, idealna dla osób, które dużo piszą. Oczywiście tego typu model można też kupić do komputera PC. Z uwagi na niski profil klawisze błyskawicznie reagują na nacisk, co ułatwia bardzo szybkie pisanie.

Klawiatura multimedialna

Klawiatury multimedialne są coraz popularniejsze, gdyż oprócz zwykłych klawiszy posiadają również klawisze specjalne, dedykowane do konkretnych funkcji związanych najczęściej z muzyką lub video. Mogą być to na przykład przyciski Play, Stop, przewijania do przodu, czy Pauzy. Ale mogą to być też klawisze uruchamiające dedykowane aplikacje.

Klawiatura gamingowa

Wymieniając rodzaje klawiatur komputerowych, nie sposób nie wspomnieć o tych przeznaczonych dla graczy. Zazwyczaj mają one wysoki skok i charakterystyczny wygląd – ciekawy design, kolorowe podświetlenie RGB czy grafiki. Do tego klawiatury gamingowe oferują też dodatkowe funkcje do gier. Wśród nich mogą być programowalne klawisze, technologie zapobiegające blokowaniu klawiszy przy jednoczesnym ich wciskaniu. Są to przede wszystkim klawiatury mechaniczne, z niekiedy wyróżnionymi klawiszami WSAD. Najbardziej popularnymi markami gamingowymi są klawiatury Steelseries, klawiatury Razer i klawiatury Hyperx.

Klawiatury numeryczne

Są to z reguły osobne bloki numeryczne podłączane przy pomocy USB do PC. Taka klawiatura komputerowa pozwala szybko i wygodnie wprowadzać długie ciągi cyfrowe. Co ciekawe, można znaleźć je w wydaniu gamingowym, wyposażonym w mechaniczne przyciski z opcją ich zaprogramowania, a do tego z podpórką dla nadgarstka i keypadem. Klawiatury numeryczne pozwalają wówczas tworzyć skróty i makra.

Klawiatury elastyczne

To sprzęt, który można dowolnie składać, zginać czy zwijać. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w podróży, zajmując niewiele miejsca. Wśród klawiatur mobilnych często znajdziesz właśnie elastyczne.

Klawiatury ergonomiczne

Kolejnym rodzajem klawiatury, o którym warto wspomnieć, jest ergonomiczna. Pozwala właściwie ułożyć dłonie i nadgarstki, dzięki czemu można zniwelować ich zmęczenie nawet podczas wielu godzin przed komputerem. To dobra klawiatura dla osób, które dużo piszą. Jej wygląd oraz  ułożenie klawiszy znacznie różni się od standardowych modeli, co sprawia, że trzeba się najpierw do niej nieco przyzwyczaić.

Klawiatury TKL (Tenkeyless)

Taka klawiatura do komputera jest pozbawiona panelu numerycznego, który w tradycyjnych modelach znajduje się po prawej stronie. Dzięki temu jest mniejsza. Sprawdzi się przede wszystkim dla graczy, którzy potrzebują przestrzeni na biurku w trakcie wirtualnej rozgrywki.

Jaką klawiaturę wybrać?

Jakie rodzaje przełączników w klawiaturze?

Klawiatury membranowe

Najbardziej powszechny jest mechanizm membranowy. W tym przypadku pod klawiszami umieszczona jest płaska membrana. Po jej wciśnięciu w konkretnym miejscu, przez obwód elektryczny przebiega sygnał wysyłany do komputera. Klawiatury membranowe są tanie i ciche w użyciu. Są jednak mniej trwałe od mechanicznych. Wolniej też wracają do pozycji wyjściowej.

Klawiatury mechaniczne

Klawiatury mechaniczne cechują się bardzo wysoką trwałością. W ich przypadku każdy z klawiszy wyposażony jest w dedykowany przełącznik. To sprawia, że przyciski są bardzo sprężyste i nie trzeba ich dociskać do samego dna. Główne typy przełączników w klawiaturach mechanicznych to:

  • Czerwone, które oferują błyskawiczną reakcję oraz działanie liniowe, dzięki czemu ich praca jest cicha
  • Brązowe, wymagające minimalnej siły, by je aktywować; moment aktywacji jest wyczuwalny, jednak cichy
  • Niebieskie, dedykowane osobom, które lubią potwierdzenie wykonanej akcji dźwiękiem oraz dotykiem; klawisz aktywuje się, gdy jest wciśnięty do połowy; są dość głośne
  • Czarne, które wymagają sporego nacisku, by je aktywować; sprawdzą się w przypadku precyzyjnych gier

Ten typ może świetnie sprawdzić się jako klawiatura gamingowa. Niestety klawiatura mechaniczna bywa dość głośna. Jeśli jesteś sam w pokoju, to żaden problem, ale innym osobom przebywającym w pomieszczeniu, ten dźwięk może przeszkadzać.

Klawiatury membranowo-mechaniczne

Kompromisem klawiatur membranowej i mechanicznej, jest klawiatura hybrydowa. W jej przypadku stosuje się zarówno element gumowy, jak i przełącznik. To powoduje, że klawisze szybko wracają do swojego pierwotnego położenia, a jednocześnie efekt stukania przełączników jest bardzo wyciszony.


Klawiatura optomechaniczna


Jest to nowoczesne urządzenie, które zostało zaprojektowane z myślą o profesjonalistach. Będzie to dobra klawiatura dla grafika. Oferuje błyskawiczny czas reakcji i niewielki punkt aktywacji, wynoszący 1,5 mm. W takiej klawiaturze można znaleźć specjalne mechanizmy, które łączą metalowe zatrzaski i wiązki światła podczerwonego.

To, jaką klawiaturę kupić, będzie zależało od Twoich potrzeb – jeśli zależy Ci na cichej pracy, postaw na membranową. Dla graczy lepszym wyborem może mechaniczna. Więcej o mechanizmach w klawiaturach dowiesz się z poradnika: Jaka klawiatura komputerowa do gier? Mechaniczna, membranowa czy hybrydowa?

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?

Czy lepsze będą bezprzewodowe klawiatury do komputera lub laptopa, czy przewodowe? Czym charakteryzują się oba rodzaje oraz jakie mają zalety i wady? Oto kilka najważniejszych informacji.


Klawiatury bezprzewodowe


Klawiatury bezprzewodowe do laptopa i PC dają dużą swobodę i brak kabli na biurku – to dla wielu użytkowników największe zalety. Klawiaturę możemy położyć przed komputerem, ale też możemy pisać, trzymając ją na kolanach. Daje to spory komfort – taki model ustawisz w najwygodniejszym dla siebie miejscu. Klawiatura bezprzewodowa do łączności z komputerem wykorzystuje najczęściej moduł Bluetooth. Może on być w formie odbiornika wpinanego do portu USB lub wbudowany w samą klawiaturę.

Kolejną zaletą klawiatur bezprzewodowych jest ich przenośność. Można je łatwo zabrać ze sobą na spotkania i w podróż. Plusem jest też ich wszechstronność. Wiele modeli klawiatur bezprzewodowych można połączyć z różnymi urządzeniami, nie tylko komputerem czy laptopem, ale także tabletem, telewizorem Smart czy smartfonem.

Jeśli chodzi o wady, to główną kwestią może być konieczność regularnej wymiany baterii lub ładowania. W niektórych przypadkach może również wystąpić minimalne opóźnienie w reakcji klawiatur. Jednak dla większości codziennych użytkowników, korzyści płynące z wygody i braku kabli przeważają nad tymi drobnymi niedogodnościami.


Klawiatury przewodowe


Klawiaturę przewodową wybiorą z kolei osoby, którym zależy na całkowitej pewności działania lub bezpieczeństwie. Do celów prezentacji biznesowych sprawdzi się doskonale. Zagwarantuje, że żadne problemy z łącznością nam nie przeszkodzą.

Klawiatura przewodowa zostanie też pewnie wybrana przez większość graczy. Tu nawet niewielkie opóźnienia lub problemy z łącznością, mogą wpływać na przyjemność i strategię gry. Klawiatura przewodowa najczęściej podłączana jest złączem USB, więc jej konfiguracja jest bardzo prosta. Ponadto pobiera energię z komputera, więc nie musisz myśleć o wymianie czy ładowaniu baterii. Do plusów można też zaliczyć niższą cenę za taki model w porównaniu do bezprzewodowego.

Często klawiatury przewodowe są też bardziej wytrzymałe od swoich odpowiedników. Ich minusem jest na pewno ograniczona mobilność spowodowana obecnością kabla. Może to nie być wygodne dla osób, które cenią elastyczność.

Cechy i funkcje klawiatur do komputera

Aby zdecydować, jaka klawiatura komputerowa sprawdzi się najlepiej dla Ciebie, warto znać nie tylko ich rodzaje, ale również kilka ważnych cech, które mogą okazać się istotne w jej użytkowaniu:

  • Ergonomia – kupując klawiaturę zwróćmy przede wszystkim uwagę na ergonomię. Jeśli dużo piszemy, to zdecydowanie lepiej wybierać klawiaturę o niskim profilu. Klawiatury ergonomiczne mają nietypowy wygląd i mogą być na przykład wygięte w łuk. Na początku do takiego układu trzeba się przyzwyczaić, ale z czasem pisanie będzie coraz wygodniejsze i przede wszystkim zdrowsze dla naszych nadgarstków
  • Klawisze numeryczne – jeśli dużo pracujemy w programach finansowych, arkuszach kalkulacyjnych, itp., najlepiej, aby klawiatura posiadała dobrze zaprojektowany blok klawiszy numerycznych
  • Stopka – komfort korzystania z klawiatury w dużej mierze zależy również od tak niepozornej rzeczy, jak stopki. Duże gumowe stopki będą zapobiegać przesuwaniu się klawiatury po biurku,
  • Podświetlenie klawiszy – z kolei, jeśli pracujemy wieczorami, może przyda nam się klawiatura z podświetleniem klawiszy
  • Programowalne klawisze – niektóre klawiatury posiadają możliwość przyporządkowania konkretnej komendy do danego przycisku – na przykład kopiowania pliku, uruchomienia programu, czy określonej kombinacji przycisków
  • Port USB – klawiatura może posiadać własny port USB. To praktyczne rozwiązanie i pozwala nam wygodnie podłączyć pendrive do komputera, który może znajdować się na przykład pod biurkiem
  • Podpórka pod nadgarstki – pozwala oprzeć nadgarstki, dzięki czemu mamy bardziej ergonomiczną pozycję podczas pisania
  • Rolka przewijania – efekt jej użycia jest identyczny, jak w przypadku tej opcji w myszce komputerowej
  • Anti-Ghosting i N-Key Rollover (NKRO) – te technologie są szczególnie ważne dla graczy i osób, które szybko piszą. Anti-Ghosting zapobiega sytuacji, w której naciśnięcie kilku klawiszy naraz powoduje aktywację innych, niechcianych. NKRO umożliwia jednoczesne rozpoznawanie i przetwarzanie wielu naciśnięć przycisków bez pominięcia żadnego z nich.
  • Obsługa wielu urządzeń – są modele, które pozwalają połączyć się z kilkoma sprzętami jednocześnie, z łatwym przełączaniem się między nimi

Klawiatura a jej zastosowanie

Oprócz dodatkowych funkcji i wygody warto też zwrócić uwagę na zastosowanie klawiatury. To, jaką wybierzesz, zależy między innymi właśnie od tego, do czego będziesz ją najczęściej wykorzystywać.

Jaka klawiatura komputerowa do gier?

Gracze powinni zwrócić uwagę na klawiatury wyposażone w technologię anti-ghosting i NKRO, które zapewniają dokładność i niezawodność w trakcie gry. Mechaniczne modele z szybkimi przełącznikami zagwarantują natychmiastową reakcję na naciśnięcie klawisza. Dodatkowo programowalne klawisze oraz makra pozwolą dostosować ustawienia do preferencji gracza, a podświetlenie RGB dodatkowo uatrakcyjni stanowisko. Jeśli chodzi o połączenie, to najlepszym wyborem będą klawiatury przewodowe, zapewniające brak opóźnień.

Klawiatura gamingowa

Jaka klawiatura komputerowa dla grafika?

Grafikom również przydadzą się klawiatury z programowalnymi klawiszami, które umożliwiają szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji. Ważna jest również odpowiednia reakcja klawiatury na nacisk, aby praca była płynna i intuicyjna. Graficy często pracują w różnych warunkach świetlnych, więc sprawdzi się dla nich model z możliwością regulacji podświetlenia.

Jaka klawiatura komputerowa dla programisty?

Dla programistów najlepsze będą modele ergonomiczne, które zapewnią komfort podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem. Klawiatury z podpórkami pod nadgarstki, które można dostosować do własnych potrzeb, oraz te z możliwością regulacji kąta nachylenia, pomogą utrzymać zdrową postawę podczas pracy. Ważne będą dla nich także programowalne klawisze.

Klawiatury do trudnych warunków pracy

W środowiskach, gdzie klawiatura może być narażona na zabrudzenia, wilgoć czy ekstremalne temperatury, najlepiej sprawdzą się modele zaprojektowane z myślą o odporności i trwałości. Oferują solidną obudowę, będącą w stanie zabezpieczyć sprzęt przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowe funkcje, takie jak wodoodporność czy odporność na kurz zwiększają ich użyteczność. Są też łatwe do czyszczenia i dezynfekcji.

Jaka klawiatura do telewizora lub laptopa?

Warto postawić na klawiatury bezprzewodowe do telewizora. Zapewnią większą swobodę i elastyczność niż modele przewodowe. Wybrana klawiatura powinna mieć dobry zasięg – minimum 5 metrów, oraz długi czas działania na bateriach. Najlepiej, jeśli jest to model wyposażony w touchpad, który będzie pełnić funkcję myszki. W telewizorach smart z możliwością poruszania kursorem jest to bardzo przydatne. Dobrze też, jeśli klawiatura do telewizora będzie odporna za zachlapania lub nawet zalania, a także odporna na upadki z niewielkiej wysokości.

Klawiatura do telewizora

Sprawdź też czas pracy na baterii wybranej klawiatury. Nowoczesne modele funkcjonują nawet przez kilka tygodni na jednym ładowaniu, dzięki czemu nie trzeba co chwilę o nim pamiętać. Zaletą będą też dodatkowe funkcje, na przykład przyciski do zatrzymywania czy przewijania filmów oraz regulacja głośności. Warto też postawić na model, który jest kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, by móc wykorzystać go także do komputera, telefonu czy tableta.

Jeśli zamierzamy dokupić zewnętrzną klawiaturę do laptopa, to prawdopodobnie najbardziej zależy nam na większej wygodzie pisania lub dodatkowej części numerycznej (ultramobilne laptopy takiej numerycznej części nie mają). W tej sytuacji wybór będzie również zależał od zastosowania, gdyż może to być klawiatura dla programisty, grafika lub gracza.

Pamiętaj, aby sprawdzić kompatybilność klawiatury. Jeśli masz starsze oprogramowanie, najnowsze modele mogą działać nieprawidłowo. Jeśli zależy Ci na elastyczności i wygodzie w dowolnym miejscu, wybierz klawiaturę bezprzewodową, a jeśli na stabilności połączenia – przewodową. Dobrym wyborem, jeśli ma służyć przede wszystkim do pracy, będzie ta o ergonomicznym kształcie.


Zobacz klawiatury w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 (9 głosów)

Czytaj więcej