Jaka klawiatura komputerowa? Jak wybrać?

24.04.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Klawiatury są łącznikiem pomiędzy nami a komputerami, umożliwiając ich obsługę oraz pozwalając na wygodną pracę. Z tego powodu wybór odpowiedniej klawiatury jest tak istotny. Może nam bardzo ułatwić pracę lub wręcz przeciwnie – męczyć dłonie, utrudniać bezwzrokowe pisanie czy rozpraszać zbyt głośnym klikaniem klawiszy.

Jaka klawiatura komputerowa będzie zatem najlepiej dobrana do naszych potrzeb? W tym artykule odpowiemy na to i inne pytania.

Spis treści

 • Rodzaje klawiatur
 • Jaka technologia wciskania klawiszy w klawiaturze?
 • Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?
 • Jaka klawiatura? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
 • Dodatkowe funkcje w klawiaturach
 • Klawiatura a jej zastosowanie
 • Jaka klawiatura do telewizora lub laptopa?

Polecane klawiatury w Komputronik.pl

Rodzaje klawiatur

W ofercie dostępnych jest kilka rodzajów klawiatur. Zanim zdecydujesz, jaka klawiatura komputerowa będzie najlepsza, warto poznać najważniejsze z nich:

Klawiatura tradycyjna

Najbardziej powszechna i popularna. Przeznaczona dla osób szukających klasycznych rozwiązań. Cechuje się tradycyjnym układem klawiszy i budową. Najczęściej pozbawiona jest rozbudowanych funkcji dodatkowych. Najprostsze modele można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Klawiatura multimedialna

Klawiatury multimedialne są coraz popularniejsze, gdyż oprócz zwykłych klawiszy posiadają również klawisze specjalne, dedykowane do konkretnych funkcji związanych najczęściej z muzyką lub video. Mogą być to na przykład przyciski Play, Stop, przewijania do przodu, czy Pauzy. Ale mogą to być też klawisze uruchamiające dedykowane aplikacje.

Klawiatura numeryczna

Typowa klawiatura komputerowa dla biznesowych zastosowań. Jest to miniaturowy moduł, zawierający głównie cyfry. Bardzo ułatwia wprowadzanie ciągów liczb. Najczęściej podłączana jest do laptopa lub komputera kablem USB.

Klawiatura płaska

Idealna klawiatura do komputera przeznaczona dla osób, które dużo piszą. Ten typ klawiatury niskoprofilowej stosowany jest powszechnie w laptopach i notebookach. Oczywiście tego typu klawiaturę można też kupić do komputera PC. Z uwagi na niski profil klawisze błyskawicznie reagują na nacisk, co ułatwia bardzo szybkie pisanie.

Jaka technologia wciskania klawiszy w klawiaturze?

Klawiatury membranowe

Najbardziej powszechny jest mechanizm membranowy. W tym przypadku pod klawiszami umieszczona jest płaska membrana. Po jej wciśnięciu w konkretnym miejscu, przez obwód elektryczny przebiega sygnał wysyłany do komputera. Klawiatury membranowe są tanie i ciche w użyciu. Są jednak mniej trwałe od mechanicznych. Wolniej też wracają do pozycji wyjściowej.

Klawiatury mechaniczne

Klawiatury mechaniczne cechują się bardzo wysoką trwałością. W ich przypadku każdy z klawiszy wyposażony jest w dedykowany przełącznik. To sprawia, że przyciski są bardzo sprężyste i nie trzeba ich dociskać do samego dna. Ten typ może świetnie sprawdzić się jako klawiatura gamingowa. Niestety klawiatura mechaniczna bywa dość głośna. Jeśli jesteś sam w pokoju, to żaden problem, ale innym osobom przebywającym w pomieszczeniu, ten dźwięk może przeszkadzać.

Klawiatury membranowo-mechaniczne

Kompromisem klawiatur membranowej i mechanicznej, jest klawiatura hybrydowa. W jej przypadku stosuje się zarówno element gumowy, jak i przełącznik. To powoduje, że klawisze szybko wracają do swojego pierwotnego położenia, a jednocześnie efekt stukania przełączników jest bardzo wyciszony.

Więcej o mechanizmach w klawiaturach dowiesz się z poradnika: Jaka klawiatura komputerowa do gier? Mechaniczna, membranowa czy hybrydowa?

jaka klawiatura komputerowa

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?

Czy lepiej wybrać klawiaturę przewodową czy bezprzewodową?

Klawiatury bezprzewodowe

Wybór bezprzewodowej daje dużą swobodę i brak kabli na biurku – to dla wielu użytkowników największe zalety. Klawiaturę możemy położyć przed komputerem, ale też możemy pisać trzymając ją na kolanach. Tego typu klawiatura może nam też służyć dla kilku urządzeń – na przykład do obsługi telewizora smart. Klawiatura bezprzewodowa do łączności z komputerem wykorzystuje najczęściej moduł Bluetooth. Może on być w formie odbiornika wpinanego do portu USB lub wbudowany w samą klawiaturę.

Klawiatury przewodowe

Klawiaturę przewodową wybiorą z kolei osoby, którym zależy na całkowitej pewności działania lub bezpieczeństwie. Do celów prezentacji biznesowych sprawdzi się doskonale. Zagwarantuje, że żadne problemy z łącznością nam nie przeszkodzą.

Klawiatura przewodowa zostanie też pewnie wybrana przez większość graczy. Tu nawet niewielkie opóźnienia lub problemy z łącznością, mogą wpływać na przyjemność i strategię gry. Klawiatura przewodowa najczęściej podłączana jest złączem USB.

Jaka klawiatura komputerowa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby zdecydować, jaka klawiatura komputerowa sprawdzi się najlepiej dla Ciebie, warto znać nie tylko ich rodzaje, ale również kilka ważnych cech, które mogą okazać się istotne w jej użytkowaniu:

 • ergonomia – kupując klawiaturę zwróćmy przede wszystkim uwagę na ergonomię. Jeśli dużo piszemy, to zdecydowanie lepiej wybierać klawiaturę o niskim profilu. Klawiatury ergonomiczne mają nietypowy wygląd i mogą być na przykład wygięte w łuk. Na początku do takiego układu trzeba się przyzwyczaić, ale z czasem pisanie będzie coraz wygodniejsze i przede wszystkim zdrowsze dla naszych nadgarstków,
 • klawisze numeryczne – jeśli dużo pracujemy w programach finansowych, arkuszach kalkulacyjnych, itp., najlepiej, aby klawiatura posiadała dobrze zaprojektowany blok klawiszy numerycznych,
 • stopka – komfort korzystania z klawiatury w dużej mierze zależy również od tak niepozornej rzeczy, jak stopki. Duże gumowe stopki będą zapobiegać przesuwaniu się klawiatury po biurku,
 • podświetlenie klawiszy – z kolei, jeśli pracujemy wieczorami, może przyda nam się klawiatura z podświetleniem klawiszy.

Dodatkowe funkcje w klawiaturach

Najlepszą odpowiedzią na niepewność w podjęciu decyzji, jaka klawiatura komputerowa jest trafionym wyborem są dodatkowe funkcje, które mogą przesądzić o wyborze:

 • programowanie klawiszy – niektóre klawiatury posiadają możliwość przyporządkowania konkretnej komendy do danego przycisku – na przykład kopiowania pliku czy uruchomienia programu.
 • port USB – klawiatura może posiadać własny port USB. To praktyczne rozwiązanie i pozwala nam wygodnie podłączyć pendrive do komputera, który może znajdować się na przykład pod biurkiem.
 • podpórka pod nadgarstki – pozwala oprzeć nadgarstki, dzięki czemu mamy bardziej ergonomiczną pozycję podczas pisania.
 • rolka przewijania – efekt jej użycia jest identyczny, jak w przypadku tej opcji w myszce komputerowej.

Klawiatura a jej zastosowanie

Kupując klawiaturę trzeba wziąć pod uwagę cele, do których będzie ona najczęściej wykorzystywana.

Jaka klawiatura komputerowa do gier?

Jeśli dużo gramy na komputerze, to lepiej zakupić dedykowaną klawiaturę gamingową, która jest skonstruowana specjalnie dla graczy. Klawiatura dla gracza jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, odpornych na intensywne obciążenie. Jej klawisze są często oznaczane kolorami. Mogą być też podświetlane.

Mają też programowalne przyciski, do których można przyporządkować konkretne funkcje.

Zobacz klawiatury dla graczy >

Jaka klawiatura komputerowa dla grafika?

Klawiatura dla grafika może mieć możliwość programowania przycisków. Projektant lub grafik często posługuje się kombinacjami klawiszy i przyciskami funkcyjnymi. Przyda się też port usb i rolka przewijania.

Jaka klawiatura komputerowa dla programisty?

Klawiatura dla programisty powinna być przede wszystkim wygodna. Tworzenie tysięcy linijek kodu wymaga komfortu pisania. Najlepiej, jeśli będzie to klawiatura podświetlana. Jeśli zależy nam na komforcie i estetyce jaką daje klawiatura bezprzewodowa, ale potrzebujemy jednocześnie wysokiego bezpieczeństwa (np.: często logujemy się i wpisujemy hasła), wskazana jest klawiatura bezprzewodowa z szyfrowaniem.

Klawiatury do trudnych warunków pracy

Szczególną grupę stanowią klawiatury wytrzymałe, przystosowane do pracy w trudnych warunkach, odporne za zakurzenie, zapylenie, zachlapanie (np.: w serwisach samochodowych, magazynach, itp.) lub łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. (np.: szpitale, gabinety lekarskie itp.). Mogą w tym celu sprawdzić się klawiatury wodoodporne.

Jaka klawiatura do telewizora lub laptopa?

Klawiatura do telewizora powinna mieć dobry zasięg – minimum 5 metrów, oraz długi czas działania na bateriach. Najlepiej, jeśli jest to model wyposażony w touchpad, który będzie pełnić funkcję myszki. W telewizorach smart z możliwością poruszania kursorem jest to bardzo przydatne. Dobrze też, jeśli klawiatura do telewizora będzie odporna za zachlapania lub nawet zalania, a także odporna na upadki z niewielkiej wysokości. Przejdź do rankingu: Najlepsze klawiatury do telewizorów Smart TV

Jeśli zamierzamy dokupić zewnętrzną klawiaturę do laptopa, to prawdopodobnie najbardziej zależy nam na większej wygodzie pisania lub dodatkowej części numerycznej (ultramobilne laptopy takiej numerycznej części nie mają). W tej sytuacji wybór będzie również zależał od zastosowania, gdyż może to być klawiatura dla programisty, grafika lub gracza.


Klawiatury, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 1 099,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!