Jaka kierownica do PC oraz PS4 jest najlepsza?

Oddając się wirtualnej rozrywce, większości graczy zależy na jak najlepszym odwzorowaniu rzeczywistości. Świadczy o tym między innymi szybki rozwój technologii VR. Akcesorium, które w ramach symulatorów rajdów pozwoli im poczuć się niczym kierowca bolidu Formuły 1 lub samochodu pędzącego po szutrowych drogach, jest kierownica do PC i PS4.

Wraz z pozostałym gamingowym wyposażeniem w postaci skrzyni biegów, hamulca ręcznego oraz pedałów zaoferuje zdecydowanie więcej, aniżeli klawiatura komputera czy nawet najlepszy kontroler w przypadku konsoli.

Jaką kierownicę wybrać w konkretnych przedziałach cenowych i na co zwrócić uwagę, aby wyścigi były maksymalnie realistyczne?

Spis treści:

  • Jak wybrać kierownice do PC oraz PS4?
  • Kierownica, która zwiększa realizm rozgrywki
  • Przydatne funkcje i parametry kierownicy do PC lub PS4
  • Co to jest Force Feedback?
  • Jaką kierownicę do PC lub PS4 kupić? Ranking

Jak wybrać kierownice do PC oraz PS4?

Na rynku znajduje się obecnie mnóstwo różnorodnych modeli kierownic do PC lub PS4. Bogactwo wyboru jest jednocześnie wadą i zaletą, ponieważ każdy znajdzie na pewno produkt dla siebie, ale selekcja nie będzie należała do najłatwiejszych. Na co warto zwrócić wówczas uwagę?

Sposób mocowania 

Kluczowym parametrem tego akcesorium gamingowego jest wykorzystany sposób mocowania. Nikomu nie zależy przecież na tym, aby kierownica była niestabilnie przytwierdzona i zmniejszała tym samym przyjemność z gry.

Grupę najtańszych modeli wyposażono w gumowe przyssawki umożliwiające przytwierdzenie do blatu oraz innej płaskiej powierzchni. Pozornie zapewniają komfort, ale w trakcie emocjonującej rozgrywki niejednokrotnie odklejają się i powodują przegranie wyścigu.

Każdy, kto faktycznie myśli o nieprzerwanym czerpaniu radości z gry za pomocą kierownicy do PC lub PS4, powinien zdecydować się na mocowanie za pomocą uchwytów. Wówczas mamy pewność, że w najważniejszym momencie rajdu nie zaskoczą nas problemy ze stabilnością sprzętu.

Natomiast najrzadziej spotykanym rozwiązaniem jest składany stojak z możliwością regulowania wysokości.   

Materiał wykonania

Sprzęt najwyższej jakości charakteryzuje nienaganna estetyka i dobre materiały, z których go wyprodukowano. Nawet jeśli design nie odgrywa szalenie istotnej roli, plastikowa kierownica do PC czy PS4 może skutecznie zniechęcić do grania.

Sam fakt trzymania w dłoniach czegoś tak nieprzyjemnego w dotyku zmniejsza przyjemność rozgrywki, nie mówiąc nawet o częstszych awariach. Na akcesoriach gamingowych nie należy przesadnie oszczędzać. Wykończenie gumą poprawiającą chwytność lub naturalną skórą sprawią, że nikt nie będzie chciał odejść zza kółka.

Jaka kierownica do PC lub PS4 najbardziej zwiększa realizm rozgrywki?

Kierownice do PC lub PS4 powinny zainteresować w szczególności graczy, których obiektem zainteresowań są tytuły wyścigowe czy inne, tym podobne symulatory. Z całą pewnością nie sprawdzą się w innych grach.

Warto je zakupić w przypadku, gdy strzałki na klawiaturze nie zapewniają już charakterystycznego dla rajdów zastrzyku adrenaliny. W praktyce zawsze priorytet stanowi możliwie jak najbliższa rzeczywistości kontrola pojazdem i pozostałe odczucia. Co jeszcze zwiększa realizm rozgrywki?

Z pewnością nie warto ograniczać się do samej kierownicy. Zestaw powinien być wzbogacony także o pozostałe urządzenia znajdujące się w samochodzie, takie jak pedały (gazu, sprzęgła, hamulca), skrzynia biegów, a nawet hamulec ręczny.

Co więcej, nie wystarczy sama ich obecność, aby gra była przyjemna. Również w tym przypadku są zarówno gorsze, jak i lepsze propozycje.

Pedały posiadają wspólną lub osobne osie. Wykorzystywane w tańszych modelach rozwiązanie powoduje, że poziom użytego gazu i hamulca równoważy się ze sobą, co nie do końca odwzorowuje rzeczywiste zachowanie pojazdu. Pożądany efekt otrzymamy po zakupie droższego zestawu z kierownicą, gdy każdy pedał posiada swoją indywidualną oś.

Natomiast zmiany biegów można dokonać za pomocą specjalnej gałki lub manetek. Wśród popularnych akcesoriów równie często spotyka się oba rozwiązania, a główna różnica polega na imitowaniu jazdy innym typem maszyny.

Przydatne funkcje i parametry kierownicy do PC lub PS4

Przed podjęciem decyzji o zakupie tego specyficznego sprzętu gamingowego warto zwrócić uwagę na kąt obrotu kierownicy. Bardzo przydatna jest możliwość jego regulacji, ponieważ wymaga tego specyfika jazdy po zróżnicowanych trasach. Pożądany nie powinien być mniejszy, aniżeli 270 stopni.

Co to jest Force Feedback?

Poza wszystkimi wspomnianymi wcześniej cechami i parametrami jest jeszcze jedna funkcja, która istnieje tylko i wyłącznie po to, aby rozgrywka była maksymalnie realistyczna. Force Feedback to mechanizm wbudowany do nowoczesnych kierownic, ale także innych kontrolerów. Ma zapewnić graczowi dodatkowe bodźce poprzez szereg drgań oraz wstrząsów imitujących poruszanie się po konkretnej nawierzchni. Jego substytutem spotykanym w tańszych modelach jest system wibracji.

Jaką kierownicę do PC lub PS4 kupić? Ranking

Kierownica powinna być starannie dopasowana do potrzeb gracza, a także do tytułów, z których najchętniej korzysta. Nie można również zapomnieć o korzystnym stosunku jakości do ceny, choć zdecydowanie nie warto na tym urządzeniu oszczędzać. Tylko solidny sprzęt pozwoli na zwiększenie przyjemności z gry. Oto najczęściej wybierane modele z konkretnych przedziałów cenowych.

  • Kierownica do 200 zł: Tracer Zonda
  • Kierownica do 400 zł: Qsmart SW6060 Suzuka Pro [4w1]
  • Kierowica do PC do 500 zł: Thrustmaster T80 PS4
  • Kierownica do PC d0 900 zł: Thrustmaster T150FFB Ferrari edition
  • Najlepsza kierownica do PC 2019: Thrustmaster TS-XW Racer Sparco

Kierownica do 200 zł: Tracer Zonda

Jaka kierownica do PC do 200 złotych jest najlepsza? Model Tracer Zonda to idealna propozycja dla osób, które dotychczas nie określiły swoich preferencji względem gamingowego akcesorium do PC. Charakteryzuje go korzystny stosunek ceny do jakości, a także możliwość sparowanie zarówno z PC, jak i PS3. Poza kierownicą wykonaną z antypoślizgowego tworzywa sztucznego w zestawie znajduje się podstawka z pedałem gazu i hamulca oraz dźwignia zmiany biegów. Wszystkie 12 przycisków ułatwia sterowanie, a system Force Feedback pozytywnie wpływa na realizm przejazdów.


Pozostałe kierownice do 200 zł


Kierownica do 300 zł: Qsmart SW6060 Suzuka Pro [4w1]

Najlepsza kierownica do PC w cenie niewiele powyżej 300 złotych – Qsmart SW6060 Suzuka Pro [4w1] odpowiada na potrzeby graczy posiadających zarówno komputer stacjonarny, jak i konsolę, ponieważ model jest kompatybilny ze wszystkimi najpopularniejszymi urządzeniami. Kąt obrotu kierownicy wynosi satysfakcjonujące 270 stopni, a manetka do zmiany biegów oraz podstawa z pedałami sprzyjają przyjemnej grze. Wszystkie sześć gumowych przyssawek zapewnia stabilność konstrukcji. Natomiast trzy stopnie czułości i dwa silniki wibracyjne powodują, że warto kupić ten sprzęt, szukając najlepszej kierownicy do 400 złotych.


Pozostałe kierownice do 300 zł


Kierowica do PC do 400 zł: Thrustmaster T80 PS4

Model Thrustmaster T80 PS4 cechuje się nieprzeciętnym designem, ale także solidnością wykonania. Istnieje możliwość sparowania go z konsolą PS4. Nie tylko kierownica, ale także platforma z pedałami wyglądają estetycznie i przypominają wyposażenie prawdziwego pojazdu. W tym urządzeniu do zmiany biegów służą specjalne manetki, a mechaniczny system mocowania do płaskiej powierzchni gwarantuje stabilność całości.


Pozostałe kierownice do 400 zł


Kierownica do PC d0 700 zł: Thrustmaster T150FFB Ferrari edition

Thrustmaster T150FFB Ferrari edition stanowi najlepszą propozycję kierownicy do 700 złotych, z której nie sposób być niezadowolonym. Obecność trzynastu funkcjonalnych przycisków powoduje, że poruszanie się po interfejsach gier nie sprawia problemów. Urządzenie jest kompatybilne zarówno z PC, jak i PS4.

Wyposażono je w system Force Feedback, który działa wyjątkowo dobrze, odwzorowując jazdę po różnorodnych trasach, moment utraty przyczepności przez pojazd lub włączenia się ABS. Dodatkowym atutem tej kierownicy jest możliwość programowania klawiszy, ustawiania kąta nachylenia pedałów oraz zmiany biegów za pomocą estetycznych manetek.

Kolekcja nawiązująca do pojazdów marki Ferrari zapewnia przy tym walory wizualne i dba o nieprzeciętny design.


Pozostałe kierownice powyżej 400 zł


Najlepsza kierownica do PC 2019: Thrustmaster TS-XW Racer Sparco

Thrustmaster TS-XW Racer Sparco stanowi już model do zadań specjalnych. Zapewni prawdopodobnie najbardziej zbliżone do rzeczywistości doznania towarzyszące rajdowej jeździe. Wyjątkowy silnik ukryty wewnątrz stalowej konstrukcji umożliwia pracę w kilku trybach, a także natychmiastową reakcję na żądania gracza.

Realistycznej rozgrywce sprzyja również możliwość dostosowania pedałów do swoich własnych preferencji. W praktyce najistotniejsze jest przecież to, aby cały posiadany sprzęt gamingowy zapewniał po prostu frajdę.