Jaka kawa do ekspresu? Jak dobrać rodzaj kawy?

Jak wybrać kawę? Ważne są nasze indywidualne preferencje oraz rodzaj posiadanego przez nas ekspresu do kawy. Jaka kawa do ekspresu sprawdzi się najlepiej? Jak dostosować rodzaj kawy do tego urządzenia? Oto kilka zasad, o których miłośnicy kawy z ekspresu powinni pamiętać.

W tym poradniku znajdziesz:

  • Dlaczego warto dobrać kawę do rodzaju ekspresu?
  • Jaka kawa do ekspresu na kapsułki?
  • Jaka kawa do ekspresu przelewowego?
  • Jaka kawa do kawiarki?
  • Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego?

Dlaczego warto dobrać kawę do rodzaju ekspresu?

Nawet najlepsza kawa może kiepsko smakować, jeśli zaparzymy ją w nieodpowiedni sposób. Dotyczy to nie tylko zwolenników tradycyjnych metod parzenia kawy, ale i tych amatorów „małej czarnej”, którzy korzystają z coraz bardziej popularnych ekspresów do kawy.

Ekspresy do kawy różnią się nie tylko liczbą funkcji, ale i sposobem parzenia kawy. O ile w niektórych przypadkach zmielona kawa ma dość długi kontakt z gorącą wodą, to w ekspresach ciśnieniowych proces parzenia przebiega w błyskawicznym tempie. Czas parzenia, wysokość ciśnienia, temperatura wody – wszystko to przekłada się na ostateczny smak kawy.

Złe dopasowanie kawy to gorszy smak, mniej aromatu, a tym samym – mniej satysfakcji z picia „małej czarnej”.

Kawa, która niezbyt dobrze smakuje po zaparzeniu w ekspresie przelewowym, może zmienić się w wyborny napój w chwili, gdy zaparzymy ją w ekspresie ciśnieniowym. I odwrotnie.

O tym, co wpływa na smak kawy dowiesz się w poradniku: Jaka powinna być kawa?

jaka kawa do ekspresu

Popularne kawy i kapsułki do ekspresów w sklepie

Jaka kawa do ekspresu na kapsułki?

W przypadku ekspresów na kapsułki, które w ostatnim czasie podbiły nasz rynek, sprawa jest dość prosta. Tu wybór kawy warunkuje już sama budowa urządzenia. Ekspresy ciśnieniowe kapsułkowe są skonstruowane w taki sposób, że kawę możemy zaparzyć tylko poprzez umieszczenie w odpowiednim miejscu kapsułki, w której znajduje się wybrany przez nas napój kawowy. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by ekspres odmierzył odpowiednią ilość wody, podgrzał ją do odpowiedniej temperatury i w ciągu kilku sekund przygotował dla nas kawę.

Wybór ogranicza się zatem do postawienia na konkretną markę oraz smak.

W przypadku innych ekspresów oraz kawiarek sprawa staje się jednak znacznie bardziej skomplikowana. Wśród najpopularniejszych napojów w kapsułkach znajdują się:

Jaka kawa do ekspresu przelewowego?

Teoretycznie w tym ekspresie można przygotować każdy rodzaj kawy, w rzeczywistości – nie zawsze kawy z mocniej palonych ziaren będą odpowiednio smakować po zaparzeniu ich w ekspresie przelewowym.

Jak sama nazwa wskazuje, w ekspresie takim główną rolę odgrywa gorąca woda, przelewająca się powoli przez pojemnik ze zmieloną kawą. Brak wysokiego ciśnienia (odgrywającego główną rolę w ekspresach ciśnieniowych oraz kolbowych) ma tutaj swoje konsekwencje i w dość istotny sposób ogranicza nasze możliwości wyboru.

Użytkownicy ekspresów przelewowych mogą z powodzeniem sięgać po kawy z jasnego wypału.

Kawy jasne są dość delikatne, a zaparzone w ekspresie przelewowym – oczarują każdego. Charakteryzują się one delikatnym smakiem i głębokim aromatem – słodka, niezbyt mocna kawa, to idealny sposób na udany początek dnia oraz dawka energii niezbędnej do działania.

Stopień zmielenia kawy a rodzaj filtra w ekspresie przelewowym

Jeśli nasz ekspres przelewowy jest wyposażony w stożkowe filtry do kawy, drobno zmielone ziarna będą idealnym rozwiązaniem. Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja w chwili, gdy w naszym urządzeniu znajdują się filtry o płaskim dnie. Tu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kawa o średniej grubości.

jaka kawa do ekspresu

Jaka kawa do kawiarki?

Parzenie kawy za pomocą tego urządzenia ma swą specyfikę, gdyż kawiarka z typowymi ekspresami nie ma zbyt wiele wspólnego. Jest jednak jedną z najpopularniejszych przelewowych metod parzenia kawy, warto zatem i jej poświęcić nieco więcej uwagi. O czym powinni pamiętać miłośnicy kawy, którzy postawili właśnie na kawiarki?

Do kawiarki dobrze sprawdzą się jasne ziarna kawy, zmielone tuż przed parzeniem.

Osoby korzystające z kawiarek muszą też pamiętać, że w takiej sytuacji sprawą najważniejszą staje stopień zmielenia kawy. Teoretycznie najlepsza będzie kawa drobno zmielona, jednak wiele zależy tu od rodzaju filtrów.

Więcej o kawiarkach dowiesz się z poradnika: Co to jest kawiarka?

Najlepsze kawy do kawiarki to te, które z natury są dość słodkie i wyraziste. Doskonale sprawdza się też  kawa zielona. Zdrowa i niezwykle popularna w ostatnim czasie kawa zielona, nie może być parzona w ekspresach ciśnieniowych. Ratunkiem dla jej miłośników stają się zatem ekspresy przelewowe oraz kawiarki.

Więcej o kawie zielonej dowiesz się z poradnika: Kawa zielona – co warto wiedzieć?

jaka kawa do ekspresu

Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego?

Wybór kawy do ekspresu ciśnieniowego może nam sprawić sporo problemów. Wybór zbyt jasno palonej kawy do częsty błąd, który wpływa na smak gotowego napoju oraz na jego aromat.

Ciemna, mocno palona kawa, sprawdzi się tu znacznie lepiej.

Jaki gatunek kawy do ekspresu ciśnieniowego?

Tu można się kierować własnymi preferencjami. Dla jednych ideałem jest szlachetna arabika, dla innych – mocniejsza i nieco tańsza robusta. Rozwiązaniem najpopularniejszym jest korzystanie z mieszanek arabiki i robusty.

Świeżość kawy – jakie ma znaczenie?

To, jaki gatunek kawy wybierzemy, ma ogromne znaczenie. Warto jednak pamiętać, że jeszcze ważniejszą sprawą jest świeżość kawy. Z tego też względu najlepszą opcją jest wybieranie kaw ziarnistych i mielenie ich tuż przed przystąpieniem do parzenia kawy. Kawa powinna być drobno zmielona, dzięki czemu wyciągniemy z niej maksimum smaku i aromatu.

Przykładem kawy polecanej do ekspresu ciśnieniowego jest De’Longhi COFFEE ARABICA. Ta ziarnista arabika powstaje z ziaren uprawianych na terenie Ameryki Południowej, choć wypalana jest w najlepszych palarniach Neapolu. Idealna do ekspresów ciśnieniowych, wyróżnia się łagodnym aromatem oraz wybornym smakiem.

Inne propozycje kawy do ekspresu ciśnieniowego znajdziesz w rankingu: Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego?

Jaka kawa do ekspresu? Jak dobrać rodzaj kawy?
5 (100%) 2 głosów