W tym poradniku znajdziesz:

 • Rodzaje kart – co mamy do wyboru?
 • Jak wybrać kartę pamięci? Na co zwrócić uwagę?
 • Do czego wykorzystywane są karty pamięci?
 • Akcesoria do kart pamięci

Jaką kartę pamięci wybrać? SDHC, SDXC, microSD, CF?

Trudno już wyobrazić sobie życie bez urządzeń mobilnych. Smartfony, tablety, odtwarzacze MP3, czy smartwatche towarzyszą nam na co dzień. Im intensywniej z nich korzystamy, tym więcej pamięci potrzebujemy. Zdjęcia, filmy, muzyka, aplikacje – wewnętrzna pamięć urządzeń wypełnia się błyskawicznie.

Dlatego też potrzebujemy dodatkowej pamięci zewnętrznej. Na szczęście jest ona tania i łatwa w montażu. Są to oczywiście karty pamięci. Jak wybrać kartę pamięci? Jaka karta pamięci będzie najlepiej pasować do naszego urządzenia?

Rodzaje kart pamięci – co mamy do wyboru?

Na początek warto poznać rodzaje kart pamięci, jakie mamy do wyboru. W przypadku niektórych urządzeń mobilnych mamy możliwość użycia kilku rodzajów kart. W innych przypadkach wybór będzie ograniczony. Nie każda karta pamięci do smartfona będzie miała możliwości takie, jak choćby karta pamięci do filmów 4K. Sprawdźmy więc, w czym możemy wybierać.

Najbardziej znane są karty pamięci SD (Secure Digital), najczęściej o wymiarach 24x32x2.1mm i maksymalnej pojemności 2GB. Większość modeli tego rodzaju wyposażona jest w przełącznik, dzięki któremu zabezpieczymy dane.

 • Karty SDHC (Secure Digital High Capacity)

Karta SDHC (Secure Digital High Capacity) jest rodzajem pamięci flash o minimalnej pojemności 4GB. To nowsza, kolejna generacja kart SD. Mają one różne możliwości, występują tu specyficzne klasy kart SD, bo każda cechuje się inną szybkością. SDHC oferują większą pojemność niż modele SD, co zwiększa możliwości w zakresie zapisywania danych. Świetnie sprawdzą się, jako karta pamięci do nagrywania Full HD.

Z tej samej rodziny pochodzi karta microSD, czyli jak sama nazwa wskazuje – jest to pomniejszona wersja karty SD. Jej wymiary to 11x15x1mm, ale maksymalna pojemność o wiele większa niż w SD, bo aż 32GB. Z racji jej niedużych rozmiarów wykorzystywana jest przeważnie jako karta pamięci do telefonu.

 • Karty micro SDHC

Pod względem mechanizmu działania są identyczne z micro SD, jednak nie są w pełni kompatybilne z urządzeniami, które obsługują standardowe karty micro SD. Może być wykorzystywana na przykład jako karta pamięci do aparatu / lustrzanki lub odtwarzacza mp3, ale tylko w przypadku, gdy te sprzęty mają specyfikację zgodną z SD 2.0.

 • Karty SDXC

To rodzaj pamięci flash z bardzo wysoką pojemnością – od 32GB do 2TB. To karta o niezwykłych możliwościach, z nowatorskim systemem pamięci exFAT. W porównaniu do kart SDHC mają większą pojemność oraz wyższy transfer danych. Wyższa też jest – co naturalne – ich cena. Na przykład karta SanDisk Extreme Pro SDXC (Secure Digital Extended Capacity) charakteryzuje się pojemnością na poziomie 512GB i prędkością odczytu 95MB/s. To doskonała karta pamięci do nagrywania 4K. Świetnie sprawdzają się jako karty pamięci do GoPro.

To najdłużej działający format karty pamięci, bo zaprezentowany został w 1994 roku. Większość dostępnych dziś modeli to tanie, wymienne nośniki danych. Korzystają z pamięci NAND Mlc flash, dostosowane szczególnie do cyfrowych lustrzanek fotograficznych (DSLR – Digital Single Lens Reflex Camera).

jaka karta pamięci

Jak wybrać kartę pamięci? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając kartę pamięci, zacznijmy od sprawdzenia, jakie rodzaje są kompatybilne z naszym urządzeniem. To kluczowa sprawa, dzięki której unikniemy rozczarowania, po jej instalacji w naszym sprzęcie.

 • Pojemność

Gdy już mamy pewność, jakie rodzaje kart możemy zainstalować, czas zastanowić się nad parametrami naszej karty. Zacznijmy od określenia jej pojemności. Tu zasada jest dość prosta. Im większa pojemność, tym większą będziemy mieli swobodę w jej zapełnianiu, ale większa pojemność oznacza wyższą cenę.

Dla uproszczenia można uznać, że osoby które wykorzystują sprzęt tylko do podstawowych zastosowań, mogą zakupić kartę pamięci o pojemności 32 GB.

Jeśli często robimy zdjęcia, kręcimy filmy i instalujemy wiele aplikacji, zdecydujmy się na pojemność 64 GB. Jeśli używamy sprzętu do profesjonalnych zastosowań, lub jesteśmy fanami filmów w rozdzielczości 4K, wybierzmy karty o pojemnościach 128 GB i więcej.

 • Szybkość

Kolejny, ważny parametr to szybkość karty. Tu podstawowa zasada jest podobna jak w przypadku pojemności. Im szybciej, tym lepiej. Ale też im szybciej, tym drożej. Jak znaleźć złoty środek? Trzeba kierować się potrzebami i zastosowaniem.

Jeśli na karcie będziemy zapisywać na przykład zdjęcia z aparatu w smartfonie (do 16MP), to nie potrzeba nam olbrzymiej prędkości, bo raczej nie będziemy robić kilku zdjęć na sekundę.

Jeśli jednak będziemy fotografować lustrzanką (20MP lub więcej), to będzie ona potrzebować błyskawicznej możliwości zapisu zdjęć o bardzo dużych wielkościach. Potrzebujemy więc szybkiej karty.

Podobne parametry musi spełniać na przykład karta pamięci do kamery samochodowej nagrywającej w FullHD 60fps, czy kamery sportowej nagrywającej w 4K w 60fps, lub karta pamięci do laptopa, gdzie często transferujemy bardzo duże pliki.

Szybkość najczęściej podawana jest w klasach lub za pomocą specjalnego mnożnika. Odczyt prędkości z klasy jest bardzo prosty. Jest to po prostu szybkość transferu podawany w MB na sekundę. Przykładowo klasa 4 to 4MB/s, 6 to 6MB/s, a klasa 10 to 10MB/s. Powyżej klasy 10 jest klasa UHS-1. Oznacza szybkość do 104MB/s.

Trudniej jest odczytać prędkość z mnożnika. Trzeba zapamiętać, że podaną wartość mnożymy przez 150 kB/s. Dla przykładu:

Oznaczenie prędkości Rzeczywista prędkość
32x 4,8 MB/s
100x 15 MB/s
150x 22,5 MB/s
200x 30 MB/s
266x 40 MB/s
600x 90 MB/s

W roku 2016 pojawiło się jeszcze jedno oznaczenie kart pamięci. Są to karty oznaczane symbolem A1. Są one dedykowane głównie pod obsługę aplikacji – szczególnie na Androidzie 6.0 i wyżej. Wprowadzenie tego standardu związane jest z możliwością instalacji aplikacji na zewnętrznej karcie pamięci. Starsze karty niestety bardzo słabo radziły sobie z tymi przypadkami.

Nowe karty pamięci A1 gwarantują odczyt losowy na poziomie 1500IOPS oraz zapis losowy 500IOPS przy transferze sekwencyjnym 10MB/s. Karta ta ma zastosowanie szczególnie w najnowszych modelach smartfonów.

jaka karta pamięci

Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia?

Jaką kartę pamięci wybrać więc do naszego sprzętu? Podsumujmy krótko to zagadnienie.

 • Karta microSD do smartfona

Do współczesnych smartfonów warto wybrać kartę microSDHC. Pojemność optymalna to 32GB. Osoby rzadko robiące zdjęcia i korzystające z niewielu aplikacji mogą wybrać 16GB.

 • Karta microSD do tabletu

Najczęściej tablety używane są do zastosowań domowych. Często korzystają z nich dzieci. W tym przypadku również warto postawić na microSDHC. Jeśli przechowujemy filmy w wysokiej rozdzielczości, to karta pamięci do tabletu powinna mieć pojemności nawet 64GB.

 • Karta SD do aparatu fotograficznego

Jeśli jest to kompakt, którego używać będziemy głównie na wakacjach, to wybierzmy kartę micro SDHC. Jeśli jest to sprzęt profesjonalny, to kartę SDXC o pojemności co najmniej 64GB.

 • Karta microSD do kamery GoPro lub wideorejestratora

W tym przypadku zalecana jest karta microSDHC o dużej szybkości. Karta pamięci do wideorejestratora lub GoPro szybkość odczytu oraz szybkość zapisu powinna mieć w granicach 90MB/s.

 • Konsola PSP

Konsola ta korzysta z dedykowanych kart pamięci typu Memory Stick Duo. Pojemność karty zależy od ilości gier, z jakich korzystamy.

 • Nagrywanie Full HD i 4K

W takim przypadku warto zaopatrzyć się w kartę SDXC z systemem pamięci exFAT. Powinna mieć pojemność co najmniej 64GB i szybkość na poziomie około 90MB/s.

 • Karta SD do laptopa lub komputera

W tym przypadku wszystko zależy od naszych potrzeb oraz klasy komputera. Szczególnie w przypadku starszego sprzętu pamiętajmy, aby sprawdzić, jaki rodzaj kart jest w stanie obsłużyć. Karta pamięci do komputera może w ogóle nie być obsługiwana w przypadku starszego sprzętu.jaka karta pamięci

Dodatkowe akcesoria – adaptery i czytniki kart pamięci

 • Czytniki kart pamięci – zdarza się, że starszy sprzęt nie obsługuje kart pamięci. Tu z pomocą przychodzą nam czytniki. Mogą być one na przykład podpinane na kablu USB.
 • Adaptery – na rynku dostępne są karty pamięci w różnych rozmiarach. Jeśli nasz sprzęt nie jest dostosowany do obsługi małych kart, należy kupić odpowiedni adapter.

Karty pamięci stają się już niemal niezbędnym wyposażeniem naszych urządzeń mobilnych. Na szczęście ich ceny są bardzo przystępne. Warto kupić kartę i cieszyć się zwiększonymi możliwościami naszych urządzeń. Pamiętajmy, że jedną kartę możemy wykorzystywać z kilku sprzętach – często wystarczy przełożyć ją do innego urządzenia.

Karty Compact Flash (CF) Karty Secure Digital (SD) Karty Micro Secure Digital (microSD)