Jaka karta sieciowa do komputera? Jak wybrać kartę WiFi?

14.06.2018 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Niemal każde nowoczesne urządzenie wyposażone jest już w bezprzewodową kartę sieciową WiFi (skrót od „Wireless Fidelity”). To najszybszy i najwygodniejszy sposób na połączenie się przez domowy lub biurowy router z internetem.

Jeśli nasz komputer nie ma wbudowanej karty sieciowej lub chcielibyśmy wyposażyć go w szybszą, nowocześnieją kartę WiFi, możemy dokupić takie urządzenie jako osobny moduł. Jaką wybrać kartę WiFi do swojego komputera? Czy karty sieciowe do laptopa są tym samym, co karty WiFi do komputera stacjonarnego? Wyjaśniamy i doradzamy.

Co to jest karta sieciowa i do czego służy?

Na początek warto zapoznać się z definicją karty sieciowej.

Karta sieciowa to część komputera (podzespół) służąca do odbierania i wysyłania pakietów danych w sieci komputerowej.

Każda taka karta posiada swój unikatowy adres fizyczny – MAC (Media Access Control) i jest on nadawany w momencie produkcji karty sieciowej.

Jaka karta sieciowa? Rodzaje kart WiFi

Decydując, jaka karta sieciowa sprawdzi się w Twoim komputerze należy poznać ich rodzaje. Głównym kryterium podziału dodatkowych kart sieciowych WiFi jest miejsce ich montażu. Karty sieciowe dzielą się na:

Jaki standard i szybkość transmisji danych?

Karty sieciowe WiFi rozróżniamy także ze względu na standard i szybkość transmisji danych. Jest to ta sama klasyfikacja co we wszystkich kartach WiFi, fabrycznie montowanych w urządzeniach – smartfonach, tabletach, laptopach:

 • 11b – szybkość 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz
 • 11g – szybkość 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz
 • 11n – szybkość 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz, oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz
 • 11ac – szybkość do 1 Gb/s
 • 11ax – szybkość do 10 Gb/s

Rodzaj komunikacji w karcie sieciowej

Karta sieciowa może obsługiwać jeden z dwóch rodzajów komunikacji: przewodowy lub bezprzewodowy. Obydwa mają swoje wady i zalety.

Karta sieciowa bezprzewodowa

Zalety transmisji bezprzewodowej to możliwość korzystania z urządzeń bezprzewodowych w całym domu, a nawet i poza nim – wszystko zależy od siły sygnału. Karta sieciowa Wi-fi daje mobilność – użytkownik nie jest ograniczony żadnymi kablami.
Wady? Zasięg nigdy nie będzie precyzyjnie określony, ponieważ wpływają na to takie czynniki, jak materiały ścian (sygnał blokują zwłaszcza beton, kaloryfery czy stolarka okienna), a także wpływ sieci bezprzewodowych z innych mieszkań czy nadajników znajdujących w zasięgu (szczególnie w częstotliwości 2,4GHz)

Karta sieciowa przewodowa

Główna wada tego rozwiązania to ograniczenie zasięgiem przewodu z rutera. Aby korzystać z sieci, możemy umieścić laptop czy komputer tylko w takim miejscu, do którego sięga kabel transmitujący dane*. Jednak wadę tę skutecznie równoważą zalety: stabilność sygnału, brak wpływu innych urządzeń i sieci na połączenie, a także możliwość osiągania bardzo wysokich szybkości transferu – zależnie od używanej karty LAN mogą wynosić do 10GB/s.

Transmitery sieciowe

To szczególna grupa urządzeń, która pozwala obejść ograniczenie przewodowych sieci LAN i do transmisji danych wykorzystać sieć elektryczną – domową lub w biurze. Jeden transmiter wpinamy tuż przy modemie, drugi w gniazdu przy którym stoi komputer od którego chcemy doprowadzić sieć. Minusem tego rozwiązania są koszty i szybkość transmisji.

Rodzaje wejść w kartach WiFi

Oprócz wymienionych wcześniej cech, karty WiFi dzielimy również w zależności od typu interfejsu, poprzez który podłącza się je do urządzenia. Najpowszechniej spotykane interfejsy to:

 • PCI-Express – rozwiązanie najczęściej używane w komputerach stacjonarnych. Gniazdo PCI-E występuje na większości płytach głównych. Pozwala na osiąganie dużych prędkości transferu danych. Karty tego typu to np. Edimax EW-7612PIn v2, TP-Link TG-3468 lub Intel EXPI9301CTBLK.
 • USB – rozwiązanie przede wszystkim dla laptopów, może być także używane w komputerach stacjonarnych. Karta podłączana jest za pomocą portu USB 2.0 lub USB 3.0 w obudowie. Takie karty to np. Linksys USB3GIG, ASUS USB-N10 Nano czy TP-Link TL-WN823N. Warto zauważyć, że to bardzo szybkich karty sieciowych WiFi klasy ac, wskazane jest wykorzystanie portu USB 3.0.
 • PCMCIA – gniazdo rozszerzeń, do którego można podłączać karty sieciowe PCMCIA. Rozwiązanie spotykane już tylko w starszych laptopach.

Jak wybrać kartę WiFi? Na co zwrócić uwagę?

Jaka karta sieciowa do PC będzie najlepsza, jeśli chce się mieć swobodę bez kabli? Oczywiście bezprzewodowa. Podpięcie WiFi do komputera stacjonarnego lub laptopa nie będzie skomplikowane, szczególnie jeśli będzie to karta sieciowa USB. Po prostu umieszcza się ją w odpowiednim porcie i gotowe. Jednak zanim dokonamy zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które mają znaczący wpływ szybkość i jakość transmisji.

 • antena
 • standard
 • położenie anteny
 • zmiana anteny
 • gniazdo

Antena

Ten element ma kolosalny wpływ na jakość i stabilność sygnału. Dwie lub trzy anteny powinny dać bardzo dobrą jakość łączności. Im większa moc sygnału, tym mniej zakłócać ją będą przeszkody jak ściany czy meble oraz mniejszy wpływ będą miały na nią inne sieci.
* Opcjonalnie, w razie potrzeby, można dokupić dodatkową zewnętrzną antenę na przewodzie, którą postawimy na biurku, poprawiając w ten sposób jakość i szybkość transmisji.

Standard

Obecnie najpopularniejszy standard to N, który umożliwia transfer danych z prędkością do 300Mb/s, jednak w praktyce zależy to od mocy anten. Większość takich kart pracuje na dwóch częstotliwościach: 2,4 i 5 GHz. Inne standardy to b i g, jednak obecnie uznawane są za przestarzałe. Najnowszym jest ac, dzięki któremu szybkość transmisji danych może wynosić nawet 1000Mb/s. Jednak jest to możliwe do osiągnięcia wyłącznie przy trzech antenach.

Położenie anteny

Tu do wyboru są dwie opcje: antena na zewnątrz lub wewnątrz; Zdecydowanie polecane jest to pierwsze rozwiązanie, ponieważ testy wykazują jasno, że zewnętrzne mają lepszy zasięg. Należy jednak mieć na uwadze, że są bardziej podatne na uszkodzenia.

Zmiana anteny

W niektórych modelach jest możliwość odkręcanie anteny i zamontowania  nowej, umożliwia to ulepszanie karty w dowolnym momencie.

Gniazdo antenowe

Jeśli chcemy odbierać sygnał bezprzewodowy z większej odległości lub chcemy mieć możliwość stworzenia własnego hotspotu w dowolny miejscu, dobrze nabyć adapter posiadający gniazdo antenowe do połączenia anteny.

Jak sprawdzić kartę sieciową?

Nie wiesz, jaką kartę posiadasz w swoim komputerze? A może chcesz sprawdzić, jaka karta sieciowa znajduje się w Twoim laptopie? To proste. W przypadku systemów Windows 10 otwórz „Ustawienia systemu Windows”, wybierz z listy „Sieć i internet”, a następnie kliknij w link „Właściwości sprzętu”. Otworzysz kartę w której otrzymasz szczegółowe informacje na temat posiadanego modelu.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł