Jaka karta sieciowa do komputera? Jak wybrać kartę WiFi?

jaka karta sieciowa?

Niemal każde nowoczesne urządzenie wyposażone jest już w bezprzewodową kartę sieciową WiFi (skrót od „Wireless Fidelity”). To najszybszy i najwygodniejszy sposób na połączenie się przez domowy lub biurowy router z internetem. Jeśli nasz komputer nie ma wbudowanej karty sieciowej lub chcielibyśmy wyposażyć go w szybszą, nowocześnieją kartę WiFi, możemy dokupić takie urządzenie jako osobny moduł. Jaką wybrać kartę WiFi do swojego komputera? Czy karty sieciowe do laptopa są tym samym, co karty WiFi do komputera stacjonarnego? Wyjaśniamy i doradzamy. Jeśli chcesz również poprawić jakość połączenia internetowego w domu, przeczytaj Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi.

Spis treści:

Smarthome konfigurator

Co to jest karta sieciowa i do czego służy?

Karta sieciowa to część komputera (podzespół) służąca do odbierania i wysyłania pakietów danych w sieci komputerowej.

Każda taka karta posiada swój unikatowy adres fizyczny – MAC (Media Access Control) i jest on nadawany w momencie produkcji karty sieciowej.

Jaka karta sieciowa? Rodzaje kart WiFi

Decydując, jaka karta sieciowa sprawdzi się w Twoim komputerze należy poznać ich rodzaje. Głównym kryterium podziału dodatkowych kart sieciowych WiFi jest miejsce ich montażu. Karty sieciowe dzielą się na:

  • Karty sieciowe zewnętrzne – podłączane są najczęściej przez port USB na obudowie urządzenia
  • Karty sieciowe wewnętrzne –  (kablowe) wpinane bezpośrednio w gnieździe PCI na płycie głównej

Zewnętrze kart sieciowe


Jaki standard i szybkość transmisji danych?

Karty sieciowe WiFi rozróżniamy także ze względu na standard i szybkość transmisji danych. Jest to ta sama klasyfikacja co we wszystkich kartach WiFi, fabrycznie montowanych w urządzeniach – smartfonach, tabletach, laptopach:

  • 11b – szybkość 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz (WiFi 3)
  • 11g – szybkość 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz (WiFi 3)
  • 11n – szybkość 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz, oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz (WiFi 4)
  • 11ac – szybkość do 1 Gb/s (WiFi 5)
  • 11ax – szybkość do 10 Gb/s (WiFi 6)

Rodzaj komunikacji w karcie sieciowej

Karta sieciowa może obsługiwać jeden z dwóch rodzajów komunikacji: przewodowy lub bezprzewodowy. Obydwa mają swoje wady i zalety.

Karta sieciowa bezprzewodowa

Zalety transmisji bezprzewodowej to możliwość korzystania z urządzeń bezprzewodowych w całym domu, a nawet i poza nim – wszystko zależy od siły sygnału. Karta sieciowa Wi-fi daje mobilność – użytkownik nie jest ograniczony żadnymi kablami.

Wady? Zasięg nigdy nie będzie precyzyjnie określony, ponieważ wpływają na to takie czynniki, jak materiały ścian (sygnał blokują zwłaszcza beton, kaloryfery czy stolarka okienna), a także wpływ sieci bezprzewodowych z innych mieszkań czy nadajników znajdujących w zasięgu (szczególnie w częstotliwości 2,4 GHz)

Karta sieciowa przewodowa

Główna wada tego rozwiązania to ograniczenie zasięgiem przewodu z routera. Aby korzystać z sieci, możemy umieścić laptop czy komputer tylko w takim miejscu, do którego sięga kabel transmitujący dane*. Jednak tę wadę skutecznie równoważą zalety: stabilność sygnału, brak wpływu innych urządzeń i sieci na połączenie, a także możliwość osiągania bardzo wysokich szybkości transferu – zależnie od używanej karty LAN mogą wynosić do 10 GB/s.

Transmitery sieciowe

To szczególna grupa urządzeń, która pozwala obejść ograniczenie przewodowych sieci LAN i do transmisji danych wykorzystać sieć elektryczną – domową lub w biurze. Jeden transmiter wpinamy tuż przy modemie, drugi w gniazdo przy którym stoi komputer od którego chcemy doprowadzić sieć. Minusem tego rozwiązania są dodatkowe koszty (konieczność zakupu kolejnego urządzenia) i szybkość transmisji.


Transmitery sieciowe


Rodzaje interfejsów w kartach WiFi

Oprócz wymienionych wcześniej cech, karty WiFi dzielimy również w zależności od typu interfejsu, poprzez który podłącza się je do urządzenia. Najpowszechniej spotykane interfejsy to:

  • PCI-Express – rozwiązanie najczęściej używane w komputerach stacjonarnych. Gniazdo PCI-E występuje na większości płytach głównych. Pozwala na osiąganie dużych prędkości transferu danych.
  • USB – rozwiązanie przede wszystkim dla laptopów, może być także używane w komputerach stacjonarnych. Karta podłączana jest za pomocą klasycznego portu USB 2.0/USB 3.0 lub bardziej nowoczesnego USB-C. Warto zauważyć, że to bardzo szybkich karty sieciowych WiFi klasy ax, wskazane jest wykorzystanie portu USB 3.0.
  • PCMCIA – gniazdo rozszerzeń, do którego można podłączać karty sieciowe PCMCIA. Rozwiązanie spotykane już tylko w starszych laptopach.

Wewnętrzne karty sieciowe


Jak wybrać kartę WiFi? Na co zwrócić uwagę?

Jaka karta sieciowa do PC będzie najlepsza, jeśli chce się mieć swobodę bez kabli? Oczywiście bezprzewodowa. Podpięcie WiFi do komputera stacjonarnego lub laptopa nie będzie skomplikowane, szczególnie jeśli będzie to karta sieciowa USB. Po prostu umieszcza się ją w odpowiednim porcie i gotowe. Jednak zanim dokonamy zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które mają znaczący wpływ szybkość i jakość transmisji.

  • Antena
  • Atandard
  • Położenie anteny
  • Zmiana anteny
  • Gniazdo

Antena

Ten element ma kolosalny wpływ na jakość i stabilność sygnału. Dwie lub trzy anteny powinny dać bardzo dobrą jakość łączności. Im większa moc sygnału, tym mniej zakłócać ją będą przeszkody jak ściany czy meble oraz mniejszy wpływ będą miały na nią inne sieci.
* Opcjonalnie, w razie potrzeby, można dokupić dodatkową zewnętrzną antenę na przewodzie, którą postawimy na biurku, poprawiając w ten sposób jakość i szybkość transmisji.

Standard

Obecnie najpopularniejszy standard to N, który umożliwia transfer danych z prędkością do 300Mb/s, jednak w praktyce zależy to od mocy anten. Większość takich kart pracuje na dwóch częstotliwościach: 2,4 i 5 GHz. Inne standardy to b i g, jednak obecnie uznawane są za przestarzałe. Najnowszym jest ac, dzięki któremu szybkość transmisji danych może wynosić nawet 1000Mb/s. Jednak jest to możliwe do osiągnięcia wyłącznie przy trzech antenach.

Położenie anteny

Tu do wyboru są dwie opcje: antena na zewnątrz lub wewnątrz; Zdecydowanie polecane jest to pierwsze rozwiązanie, ponieważ testy wykazują jasno, że zewnętrzne mają lepszy zasięg. Należy jednak mieć na uwadze, że są bardziej podatne na uszkodzenia.

Zmiana anteny

W niektórych modelach jest możliwość odkręcanie anteny i zamontowania  nowej, umożliwia to ulepszanie karty w dowolnym momencie.

Gniazdo antenowe

Jeśli chcemy odbierać sygnał bezprzewodowy z większej odległości lub chcemy mieć możliwość stworzenia własnego hotspotu w dowolny miejscu, dobrze nabyć adapter posiadający gniazdo antenowe do połączenia anteny.

Jak sprawdzić kartę sieciową?

Nie wiesz, jaką kartę posiadasz w swoim komputerze? A może chcesz sprawdzić, jaka karta sieciowa znajduje się w Twoim laptopie? To proste. W przypadku systemów Windows 10/11 otwórz „Ustawienia systemu Windows”, wybierz z listy „Sieć i internet”, a następnie kliknij w link „Właściwości sprzętu”.

 

Otworzysz kartę w której otrzymasz szczegółowe informacje na temat posiadanego modelu karty sieciowej.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (22 głosy)

Czytaj więcej