Jaka karta graficzna? Doradzamy, jak wybrać

16.12.2020 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Do najważniejszych elementów wpływających na wydajność komputerów należą procesory i karty graficzne. Znaczenie karty graficznej wzrasta, zwłaszcza jeżeli mówimy o konfiguracji typowo do grania. Warto więc przemyśleć jej wybór i zdecydować się na możliwie najlepszą konstrukcję.

Niestety, rynek zmienia się w bardzo szybkim tempie, przez co mniej doświadczeni klienci mogą mieć problem z opanowaniem podstawowych informacji i wyborem odpowiedniego modelu. Z tego też powodu przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie, jaka karta graficzna z oferty firm AMD i NVIDIA będzie najlepiej odpowiadała na Twoje potrzeby.

O tym, jak wybrać kartę graficzną do komputera gamingowego dowiesz się z poradnika Jaka karta graficzna do komputera gamingowego?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Do czego służy karta graficzna?
 • Jak rozpoznać wydajność i generację kart?
 • Taktowanie rdzenia i pamięci
 • Karta graficzna zintegrowana, czy dedykowana
 • Chłodzenie karty graficznej
 • Jaka karta graficzna do komputera?
 • Jaka karta graficzna do laptopa?
 • Jaka karta graficzna do gier?

Do czego służy karta graficzna, czyli rola karty graficznej

Na początek warto opowiedzieć o roli karty graficznej w komputerze. Karta odpowiada głównie za generowanie i wyświetlanie obrazu. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku gier proces generowania animacji jest bardziej skomplikowany, więc karta graficzna musi oferować odpowiednią wydajność – zwłaszcza jeżeli zależy nam na obrazie o wysokiej rozdzielczości i szczegółowości.

Sprawdź nasz artykuł Z czego składa się komputer, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

jaka karta graficzna

To jednak nie koniec, bo karta graficzna może również wspomagać obliczenia procesora w profesjonalnych zastosowaniach – takich jak renderowanie animacji, obróbka zdjęć, renderowanie i konwertowanie wideo czy archiwizowanie plików.

Programiści wykorzystują biblioteki CUDA i OpenCL, dzięki czemu nawet niedroga karta graficzna pozwala znacznie przyspieszyć wykonywanie zadania. Warto jednak pamiętać, że możliwości zależą od konkretnego oprogramowania i tego czy potrafi ono wykorzystać potencjał karty graficznej. Zwykle wykorzystuje się profesjonalne modele z serii AMD Radeon Pro lub Nvidia Quadro.

Karta graficzna w komputerze – funkcje:

 • generowanie i wyświetlanie obrazu
 • wspomaganie obliczenia procesora
 • zwiększanie wydajności komputera (przyspieszanie wykonywania zadań)

Jak rozpoznać wydajność i generację kart po oznaczeniach?

Jak wybrać kartę graficzną, jak rozpoznać jej wydajność i generację? Producenci wyszli naprzeciw mniej doświadczonym klientom i wprowadzili stosowne oznaczenia, które pozwalają oszacować wydajność i generację danego modelu. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na pierwszy człon liter i cyfr w nazwie danego modelu.

Czasami można również spotkać się z konstrukcjami z edycji specjalnych, gdzie trudniej zidentyfikować ich specyfikację. Dominujące na rynku karty graficzne to karty graficzne AMD i karty graficzne NVIDIA.

Karty graficzne AMD

Karty graficzne AMD dzielą się na:

 • Radeon – modele do podstawowych zastosowań
 • Radeon RX – karta graficzna dla gracza

Pierwsza cyfra odpowiada za generację (np. model Radeon RX 6800 XT jest nowszy od Radeon RX 5700 XT), natomiast kolejna za segment wydajnościowy (np. model Radeon RX 6900 jest wydajniejszy od Radeon RX 6800).

Oprócz tego w ofercie producenta znajdziemy topowe modele ze specjalnych edycji. Zwykle reprezentują one najwyższy segment wydajnościowy, ale czasem trudno na pierwszy rzut oka zidentyfikować do której serii należą. Warto zatem dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją.

Karty graficzne AMD w sklepie

Karty graficzne NVIDIA

Karty graficzne NVIDIA – podział:

 • GeForce – najbardziej podstawowe modele
 • GeForce GT – wersje ze średnio-niskiego segmentu
 • GeForce GTX – modele gamingowe dla graczy
 • GeForce RTX – modele gamingowe dla graczy, architektura Turing

Pierwsza cyfra oznacza generację karty graficznej (np. karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3080 jest nowsza od Nvidia GeForce RTX 2080), a kolejna jego segment wydajnościowy (np. GeForce RTX 3070 jest wydajniejszy od GeForce RTX 3060 Ti).

Nowa seria GeForce RTX wyróżnia się dodatkowymi jednostkami RT, które odpowiadają za technologię śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (Ray-tracing) i jeszcze bardziej realistyczną animację.

Część modeli dodatkowo oznaczono dopiskiem Ti, co oznacza przyspieszoną wersję (np. GeForce RTX 2080 Ti jest wydajniejszy od zwykłego GeForce RTX 2080).

Innym oznaczeniem jest dopisek SUPER, który także sugeruje wyższą wydajność karty od jej podstawowej wersji (np. GeForce RTX 2070 SUPER jest mocniejszy od GeForce RTX 2070).

Karty graficzne NVIDIA w sklepie

Taktowanie rdzenia i taktowanie pamięci – jaka karta graficzna?

Cechy „taktowanie rdzenia” i „taktowanie pamięci” warto porównywać głównie przy kartach tej samej serii szukając modeli „podkręcanych” oferujących wydajność nieco wyższą niż standardowe karty.

Modele w których producenci zdecydowali się zwiększyć taktowanie rdzenia i pamięci najczęściej mają w nazwie produktu dodatkowe oznaczenia typu: OC, Overclocked, Superclocked, lub specjalne nazwy wskazujące na lepsze parametry karty np: AMP, DC, Lightning.

Wyższe „taktowanie rdzenia” i „taktowanie pamięci” skutkuje nieco lepszą wydajnością w grach. Przy wyborze karty z wyższymi współczynnikami warto zachować rozsądną relację pomiędzy lepszą wydajnością, a wyższą ceną. Może się okazać, że przy tej samej dopłacie możesz już kupić o klasę wyższą kartę standardową.

Karta graficzna z technologią Turbo lub Boost

Wszystkie nowe karty graficzne wykorzystują technologię Boost, która przy obciążeniu automatycznie zwiększa taktowanie rdzenia graficznego, ale konieczne jest do tego zapewnienie odpowiedniego chłodzenia. Wyższemu taktowaniu rdzenia i pamięci towarzyszy z reguły wydajniejsze chłodzenie karty, dlatego podkręcane modele bardzo często charakteryzują się większym i efektywniejszym coolerem.

Karta graficzna zintegrowana, czy dedykowana?

Większość procesorów dysponuje zintegrowanym układem graficznym, co pozwala obniżyć cenę komputera oraz jego pobór energii elektrycznej. Zintegrowane układy oferują jednak niższą wydajność i przeważnie sprawdzą się dobrze w mniej wymagających zastosowaniach. Rozwiązanie to polecamy do domowych i biurowych komputerów oraz laptopów.

Co oznacza, że karta graficzna jest dedykowana? Najprościej mówiąc jest to osobna karta rozszerzeń, w którą zostały wyposażone wysokiej jakości komputery i laptopy. Możemy liczyć na dużo lepszą wydajność, a w przypadku komputerów stacjonarnych również na łatwą modernizację. Na ogół takie konstrukcje są już zauważalnie droższe. Karta graficzna dedykowana to dobra opcja dla graczy i entuzjastów.

Jak wybrać kartę graficzną do gier? >

Chłodzenie karty graficznej

A jaka karta graficzna jeśli zależy nam na cichej pracy komputera? Wybierzemy model karty graficznej wyposażonej w chłodzenie autorskie. Takie modele są nieco droższe, ale charakteryzują się znacznie wyższą kulturą pracy. Każdy producent kart graficznych posiada swoje autorskie rozwiązania systemu chłodzącego. W kartach graficznych firmy ASUS jest to DirectCU, firma MSI ma Twin Frozr, a firma Gigabyte nazywa swoje chłodzenie Windforce.

Warto wybrać chłodzenie autorskie, ponieważ różnica w głośności pomiędzy standardowym coolerem zaprojektowanym przez producenta procesora graficznego (AMD lub NVIDIA) z reguły jest duża.

Co to jest chłodzenie wodne karty graficznej?

Chłodzenie wodne znajdzie miejsce zarówno w mocnym sprzęcie, w którym konwencjonalne wentylatory przestają być wystarczająco wydajne, oraz w komputerach hobbystów podkręcających swoje procesory i karty graficzne. System chłodzenia w komputerach znacząco wpływa na ogólną wydajność sprzętu.

Więcej o chłodzeniu wodnym przeczytasz w Komputer z chłodzeniem wodnym – dlaczego warto?

Komputery z chłodzeniem cieczą >

Jaka karta graficzna do komputera?

W przypadku komputerów stacjonarnych kartę graficzna montujemy w złączu PCI-Express x16. Rozwiązanie to przekłada się na ogólną kompatybilność i daje możliwość łatwej modernizacji komputera, bo gdy dana karta okaże się zbyt słaba możemy ją wymienić na lepszy model. Dodatkowo możemy zdecydować się na połączenia kilku kart w trybie Nvidia SLI lub AMD CrossFire.

jaka karta graficzna

Karta graficzna, zależnie od jej wydajności, może wymagać odpowiedniego mocnego zasilacza i dedykowanych kabli zasilających. Najczęściej spotykane warianty to:

 • 6 pin – zasilanie z przewodów zakończonego wtyczką 6-pinową,
 • 2x 6-pin – zasilanie z dwóch przewodów zakończonych wtyczką 6-pinową,
 • 6+8-pin – zasilanie z dwóch przewodów zakończonych wtyczką: 6- i 8-pinową
 • 2x 8-pin – zasilanie z dwóch przewodów zakończonych wtyczką 8-pinową.

Wydajniejsze modele wymagają podpięcia dodatkowego zasilania, najczęściej 6-pin lub 8-pin – wystarczy zasilacz o mocy od 500 do 600W. W przypadku topowych kart graficznych – 6+8-pin lub 2x 8 pin – zasilacz powinien mieć moc od 600 do 700W.

Przed wyborem karty graficznej powinniśmy więc sprawdzić, czy nasz zasilacz oferuje odpowiednią moc i dysponuje wymaganym zestawem złączy.

Sprawdź w poradniku Jak wybrać zasilacz komputerowy?

jaka karta graficzna

Jaka karta graficzna do laptopa?

Trochę inaczej wygląda sytuacja w laptopach, bo układ graficzny najczęściej jest umieszczony na płycie głównej lub zamontowany jako specjalna karta rozszerzeń (MXM), co utrudnia lub nawet uniemożliwia ewentualną modernizację. Chłodzenie i dostępne złącza zależą natomiast już od konstrukcji danego laptopa.

Warto również zwrócić uwagę na wydajność kart dla laptopów. Postęp technologiczny pozwolił opracować nowe, lepsze konstrukcje, dzięki czemu mobilne akceleratory praktycznie dorównują swoim odpowiednikom dla komputerów stacjonarnych.

Przeważająca większość gamingowych laptopów wykorzystuje karty z serii NVIDIA GeForce GTX 1000, a w nowszych konstrukcjach mogą to być już modele GeForce RTX 2000.

Premiera laptopów z kartami GeForce RTX 3000 zaplanowana jest na początek 2021 roku.

Co jednak, gdy posiadamy kompaktowego laptopa ze zintegrowaną grafiką, a chcielibyśmy pograć w nowe gry lub wykorzystać akcelerację GPU? Rozwiązaniem może być stacja graficzna – tzw. zewnętrzna karta graficzna – w której montowana jest standardowa karta dla komputera PC, a całość podłączamy do laptopa za pomocą złącza Thunderbolt 3 40 Gb/s.

Tym sposobem karta graficzna do laptopa może mieć taką samą wydajność co najmocniejszy komputer stacjonarny.

Jaka karta graficzna do gier?

Przy wyborze karty graficznej do grania przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wydajność. Karta graficzna do Fortnite, PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) czy CS: GO może należeć do podstawowych modeli. Sprawdzi się np. GeForce GTX 1650 lub Radeon RX 570.

W przypadku bardziej wymagających tytułów, warto zaopatrzyć się w coś wydajniejszego, np. GeForce RTX 2060, Nvidia GeForce RTX 2070 lub AMD Radeon RX 5600 XT czy AMD Radeon RX 5700.

Najmocniejsze karty graficzne obecnie to układy z serii GeForce RTX 3000 (np. Nvidia GeForce RTX 3070, NVIDIA GeForce RTX 3080) oraz  karty AMD Radeon RX 6000 (m.in. AMD Radeon RX 6900 XT AMD Radeon RX 6800 XT).

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3090 VENTUS 3X 24GB OC

Bardzo ważną kwestią jest również typ i pojemność pamięci wideo.

 • Do grania w jakości Full HD wystarczy podstawowy model z 2 lub 4 GB pamięci GDDR5 128-bit,
 • Do wyższych rozdzielczości najlepiej wybrać 4 lub 6 GB pamięci GDDR5 192 lub 256-bit,
 • W przypadku rozdzielczości 4K lub rozgrywki na kilku połączonych ekranach, nie obejdzie się bez topowych kart, które mają co najmniej 8 GB pamięci GDDR5 – GDDR5X 256-bit, 384-bit lub HBM/HBM2 2048-/4096-bit.

Zobacz również poradnik Jaką kartę graficzną do komputera gamingowego wybrać?

Profesjonalne karty graficzne

Karta graficzna jest również ważnym elementem stacji roboczych do profesjonalnych zastosowań. Akcelerator graficzny pozwala bowiem odciążyć procesor i znacznie przyspieszyć wykonywanie niektórych zadań – np. edycję wideo, renderowanie czy modelowanie 3D. Warto jednak zauważyć, że dane oprogramowanie musi być przystosowane do akceleracji GPU.

Z myślą o takich zastosowaniach przygotowano profesjonalne modele z linii NVIDIA Quadro i AMD Radeon Pro – konstrukcje te świetnie sprawdzą się jako karta graficzna do renderowania czy karta graficzna do AutoCAD.

Osobnym tematem są karty graficzne do kopania kryptowalut – zwykle oznaczono je dopiskiem Mining lub MI. Przeważnie są to specjalne przystosowane konstrukcje, które zoptymalizowano pod kątem długotrwałej pracy i możliwie niskiej ceny zakupu. Często bazują one na standardowych modelach, ale cechują się mniejszą liczbą lub w ogóle brakiem wyjść wideo. Zwykły model również sprawdzi się jako karta graficzna do kopania kryptowalut.

jaka karta graficzna

Podsumowanie

Rynek kart graficznych jest urozmaicony i bardzo dynamiczny. Przed zakupem nowego modelu, lub nowego komputera i laptopa, warto zrobić rozeznanie aby określić jaka konstrukcja będzie odpowiednia do naszych zastosowań. Pozwoli to nie tylko wybrać możliwie najlepszą propozycję, ale też uniknąć ewentualnych problemów z działaniem sprzętu.


Polecane karty graficzne do 1000 zł


Polecane karty graficzne do 2000 zł


Polecane karty graficzne do 4000 zł


Najwydajniejsze karty graficzne powyżej 4000 zł


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!