• Tania karta graficzna do GTA 5
  • Karty graficzne w HD i ustawieniu najmniejszych detali
  • Karty graficzne w Full HD i wysokich ustawieniach graficznych
  • Karty graficzne na najlepsze ustawienia graficzne

Jaka karta graficzna do GTA 5?

Choć GTA 5 swoją premierę miało już kilka lat temu, to nadal cieszy się sporą popularnością wśród PC-towych graczy. Jest to nie tylko zasługa rozbudowanego świata, dopracowanej mechaniki i pięknej grafiki, ale też świetnej optymalizacji i niewygórowanych wymagań sprzętowych (jak na obecne czasy).

No właśnie, to jaka karta graficzna do GTA 5 będzie odpowiednia dla poszczególnych ustawień? W poradniku omówiliśmy kilka scenariuszy i dobraliśmy do nich najlepsze karty graficzne– zarówno ze starszych serii, jak i obecnie dostępne w sprzedaży.

Tania karta graficzna do GTA 5

Z najnowszej oferty możemy polecić modele GeForce GT 1030 i Radeon RX 550 – obydwa bez problemu sprawdzą się jako tania karta graficzna do GTA 5. Koszt akceleratorów w zależności od wersji waha się w granicach 300-400 złotych. W zasadzie są to jedne z najtańszych, nowych kart dostępnych na rynku.

Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1030

Jeżeli szukacie starszych konstrukcji, można rozejrzeć się za kartami GeForce GTX 750, GTX 750 Ti lub Radeon RX 460. Warto jednak zauważyć, że ich dostępność jest już mocno ograniczona i coraz trudniej je znaleźć w sprzedaży. Starsze karty nie oferują też wszystkich nowinek technologicznych.

karta graficzna do gta 5

Karta graficzna AMD Radeon RX 460

Karty graficzne do GTA 5 w HD i ustawieniu najmniejszych detali

Jak już wspominaliśmy, gra GTA 5 nie należy do zbyt wymagających tytułów, a obniżenie detali pozwoli jeszcze bardziej zmniejszyć zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że raczej żadna karta graficzna zintegrowana nie pozwoli uzyskać komfortowej płynności grafiki. Aby uzyskać co najmniej 25fps potrzebna jest karta graficzna dedykowana.

Do pogrania w jakości HD lub Full HD i niskich ustawieniach graficznych bez problemu wystarczy słabszy lub średnio wydajny model wyposażony w 1GB lub maksymalnie 2GB pamięci VRAM.

Karty graficzne do GTA 5 w Full HD i wysokich ustawieniach graficznych

Przesunięcie suwaków w prawo powoduje zwiększenie wymagań, również jeżeli chodzi o pamięć wideo. Jeżeli chcecie pograć w rozdzielczości Full HD i wysokich ustawieniach graficznych, potrzebna już będzie wydajna karta graficzna do gier – bez problemu sprawdzą się tutaj modele ze średniej półki, najlepiej z 2 lub 4GB pamięci VRAM.

Jeżeli w Waszym kręgu zainteresowań znajduje się karta graficzna do GTA 5 AMD, warto wybrać modele Radeon RX 560, RX 570 lub RX 580. Z obozu Nvidii możemy polecić akceleratory GeForce GTX 1050 Ti lub GeForce GTX 1060 z 3 lub 6GB pamięci VRAM. Również bez problemu pozwolą na komfortową rozrywkę w GTA 5 przy wysokich ustawieniach graficznych.

karta graficzna do gta 5

Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1060

Starsze modele też poradzą sobie z wysokimi ustawieniami graficznymi, ale powinniście tutaj sięgnąć już po wydajniejsze konstrukcje. Szczególnie polecamy GeForce GTX 960 lub GTX 970, a także Radeon RX 470 lub RX 480. Omawiane modele sprawdzą się jako karta graficzna do komputera nieco starszego, więc zakup nowej sztuki może okazać się trudny lub nawet niemożliwy.

Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 970

Karty graficzne do GTA 5 na najlepsze ustawienia graficzne

Co jeżeli chcielibyśmy pograć w rozdzielczości 1440p albo nawet  4K przy maksymalnych ustawieniach graficznych? W takiej sytuacji wymagania idą jeszcze bardziej w górę i w zasadzie potrzebna jest już bardzo konkretna karta graficzna dla gracza. Najlepiej wybrać więc topowe modele wyposażone w 4-8GB pamięci wideo.

Z najnowszych modeli świetnie sprawdzą się akceleratory GeForce GTX 1070, GTX 1070 Ti i GTX 1080, a także Radeon RX Vega 56 i RX Vega 64. Mówimy więc o jednych z najwydajniejszych kartach graficznych do komputerów PC, za które trzeba zapłacić 3000 – 4000 złotych. Z pewnością nie są to małe pieniądze.

Starsze modele również pozwolą na granie przy maksymalnych ustawieniach graficznych, aczkolwiek zwykle już tylko w rozdzielczości 1080p lub 1440p. Wybór w zasadzie ogranicza się do kart graficznych NVIDIA, a do grania nadadzą się modele GeForce GTX 980 lub GTX 980 Ti, a więc topowe konstrukcje z poprzedniej generacji Maxwell. Dostępność takich konstrukcji również jest mocno ograniczona.

Inne cechy kart graficznych do gier

Karty graficzne, które polecamy w sklepie:

Karty graficzne do 1000 zł Karty graficzne do 2000 zł Karty graficzne do 4000 zł

Paweł Maziarz

Nałogowy redaktor z branży komputerowej i gaming, marny overclocker oraz spec działu hardware (w teorii). Podobno zna wszystkie nowości sprzętowe jeszcze przed ich zaprojektowaniem. Zwolennik dobrego i krytyk wszystkiego co złe. Zakamuflowany altruista

Jaka karta graficzna do GTA 5 dla różnych ustawień graficznych?
4.7 (93.33%) 3 głosów