Jaka karta graficzna do gier? Co wybrać? Nvidia czy AMD?

23.01.2019 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputer to nie tylko urządzenie służące do pracy i rozwoju, ale w dużej mierze również rozrywce, jak chociażby granie w gry komputerowe. Ważne jest tutaj jednak wybranie odpowiednich podzespołów, zwłaszcza jeżeli chodzi o kartę graficzną. W poradniku Jaka karta graficzna skupiliśmy się na ogólnych cechach tych komponentów.

Tym razem odpowiadamy na pytanie na co zwracać uwagę przy wyborze karty graficznej do gier, a także jaka karta graficzna do komputera gamingowego będzie najlepszym wyborem.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Karta graficzna do gier – dedykowana czy zintegrowana?
 • Nvidia czy AMD?
 • Najważniejsze parametry karty graficznej do gier
 • Superwydajne karty graficzne – co wybrać?
 • Bardzo wydajne karty graficzne
 • Wydajne karty graficzne
 • Podstawowe karty graficzne

Najczęściej kupowane karty graficzne

Karty graficzne do gier podzieliliśmy na cztery warianty:

 • superwydajne karty graficzne,
 • bardzo wydajne karty graficzne,
 • wydajne karty graficzne,
 • podstawowe karty graficzne.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji układów graficznych w poszczególnych segmentach, przedstawimy jeszcze najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Karta graficzna do gier – dedykowana czy zintegrowana?

Zależnie od tego w jakie gry chcemy grać, może nam wystarczyć karta graficzna zintegrowana lub będzie potrzebna karta graficzna dedykowana – osobna karta rozszerzeń montowana w złączu na płycie głównej. Skoro jednak mówimy o komputerze gamingowym, zdecydowanie w grę wchodzi tylko ten drugi wariant, mogący zagwarantować wyższą wydajność.

Warto jednak pamiętać, że karta graficzna współpracuje z innymi elementami komputera. Jeżeli więc zależy nam na wykorzystaniu pełnego potencjału, wybór powinien być zależny od pozostałych podzespołów. Mówimy tu zwłaszcza o procesorze, który odpowiada za przekazywanie informacji do GPU.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na zasilacz, który dostarcza energię elektryczną do karty graficznej. O ile w przypadku standardowych modeli pobór energii nie jest duży, to w topowych konstrukcjach zapotrzebowanie jest wyższe i konieczne jest podpięcie dodatkowych wtyczek zasilających. Wybór nieodpowiedniego, za słabego zasilacza, może więc wpływać na stabilność pracy całego komputera.

NVIDIA czy AMD?

Obecnie na rynku można spotkać karty z układami graficznymi dwóch konkurencyjnych producentów – NVIDIA i AMD. W obydwóch przypadkach znajdziemy zarówno modele z segmentu ekonomicznego: serie GeForce i GeForce GT lub AMD Radeon, oraz wydajne konstrukcje zaprojektowane typowo z myślą o graczach: serie GeForce GTX i GeForce RTX, lub AMD Radeon RX.

Produkcją kart graficznych zajmują się już jednak oddzielne firmy, takie jak: ASUS, EVGA, Gigabyte, MSI, Palit, Sapphire, XFX czy Zotac. Producenci często zmieniają parametry swoich kart, więc modele poszczególnych firm mogą nieco różnić się wydajnością, mimo wykorzystania tego samego układu graficznego.

Najważniejsze parametry karty graficznej do gier

Przy wyborze karty graficznej warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną danego modelu. Omówimy teraz po kolei najważniejsze cechy.

Procesor graficzny (GPU)

Jest to „mózg” karty graficznej, który odpowiada za wszelkiego rodzaju obliczenia i w głównej mierze decyduje o wydajności danego modelu. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ilość zastosowanych jednostek, ale też taktowanie (im więcej i wyższe tym lepiej). Przykłady:

Procesory strumieniowe Taktowanie GPU
GeForce GTX 1060 1280 1506 MHz
GeForce GTX 1070 1920 1506 MHz
GeForce GTX 1080 2560 1607 MHz
GeForce RTX 2060 1920 1680 MHz
GeForce RTX 2070 2304 1620 MHz
GeForce RTX 2080 2944 1710 MHz
GeForce RTX 2080 Ti 4352 1545 MHz

Warto jednak pamiętać, że NVIDIA i AMD stosują różne architektury GPU, więc nie można tutaj stosować bezpośredniego porównania.

Pamięć wideo karty graficznej (VRAM)

Drugim ważnym elementem karty graficznej jest pamięć wideo, która przechowuje wszelkiego rodzaju dane. W przypadku grania zależność jest prosta – im wyższa rozdzielczość i ustawienia jakości grafiki, tym większe wymagania co do pamięci wideo. Ważna jest jednak nie tylko jej pojemność (np. 8 GB), ale też typ i magistrala (np. GDDR5 256-bit). Na wydajność podsystemu pamięci VRAM wpływa również taktowanie.

Zależnie od przedziału cenowego i przeznaczenia, karty graficzne do grania mogą być wyposażone w pamięć wideo od 2 GB do nawet 16 GB. Ważna jest tutaj również przepustowość – zależna od typu pamięci, magistrali i częstotliwości pracy:

Pamięć Taktowanie pamięci Przepustowość
GDDR5 192-bit 8000 MHz 192 GB/s
GDDR5 256-bit 8000 MHz 256 GB/s
GDDR6 192-bit 14 000 MHz 336 GB/s
GDDR6 256-bit 14 000 MHz 448 GB/s

Ilość pamięci wideo ma bezpośredni wpływ na możliwość uruchamiania gier w wysokich rozdzielczościach – HD, Full HD, Ultra Panoramiczna lub 4K, oraz możliwość wyświetlania obrazu (tekstur) w najwyższej jakości. Wszystko to przy zachowaniu komfortowej dla gry płynności, na przykład 30 fps lub 60 fps.

Technologie zastosowane w karcie graficznej

 • Zarówno NVIDIA, jak i AMD stosują w swoich kartach graficznych dodatkowe rozwiązania, które mogą mieć istotne znaczenie dla graczy. Warto chociażby wymienić technologie synchronizacji obrazu NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync, które pozwalają poprawić płynność wyświetlanej animacji. Nowsze, wydajniejsze konstrukcje pozwalają również na komfortowe użytkowanie gogli VR.
 • Najbardziej wymagających klientów zainteresują technologie NVIDIA SLI i AMD CrossFireX, które pozwalają połączyć ze sobą karty graficzne i tym samym uzyskać jeszcze lepszą wydajność. Warto jednak pamiętać, że funkcje te najlepiej sprawdzają się w przypadku topowych konstrukcji (w przypadku kart NVIDIA też ograniczono działanie do topowych kart), a optymalizacja nie zawsze przekłada się na miarodajne skalowanie – wzrost wydajności zwykle wynosi tylko 70-90%).
 • Najnowsza seria GeForce RTX wprowadziła technikę Ray-tracing – śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, która pozwala uzyskać jeszcze bardziej realistyczną animację i lepsze wrażenia z rozgrywki. Funkcja ta została zaimplementowana w najnowszych tytułach takich, jak: Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider czy Metro Exodus.

Więcej w artykule: Jak działa Ray-tracing?

karta graficzna do gier

Złącze karty graficznej

Kwestia kompatybilności karty graficznej nie powinna sprawiać większych problemów, bo wszystkie współczesne modele korzystają ze złącza PCI-Express 3.0 x16. Istotną kwestią są wyjścia wideo, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar podłączyć komputer do monitora o wysokiej rozdzielczości i/lub częstotliwości odświeżania, lub korzystać z gogli wirtualnej rzeczywistości (VR). Konieczne będzie wykorzystanie złącza HDMI lub DisplayPort.

W przypadku wydajniejszych modeli powinniśmy również zwrócić uwagę na dodatkowe zasilanie i czy zasilacz dysponuje wymaganymi wtyczkami, np. 6-pin, 8-pin lub 2x 8-pin.

Możliwość podkręcania karty graficznej (OC)

Producenci często fabrycznie zwiększają taktowanie procesora graficznego lub pamięci wideo, co pozwala nieco podnieść wydajność karty graficznej. Potencjał na podkręcanie w głównej mierze zależy od zastosowanych komponentów i wydajności chłodzenia, więc najwyższe parametry zwykle osiągają najlepsze, autorskie konstrukcje.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dany model przyspieszyć we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że jest to już zaawansowana ingerencja w sprzęt, dlatego samodzielną zmianę parametrów polecamy tylko bardziej doświadczonym użytkownikom, natomiast tym mniej doświadczonym doradzamy fabryczne OC.

Chłodzenie karty graficznej

O ile w przypadku referencyjnych modeli, wszystkie karty z danej serii np. GeForce GTX 1080, wykorzystują to samo chłodzenie, tak w przypadku autorskich konstrukcji producenci stosują swoje własne rozwiązania. Niektóre pozwalają lepiej schłodzić kartę, a przy tym cechują się wyższą kulturą działania. Zastosowane chłodzenie ma szczególne znaczenie w przypadku topowych kart graficznych, które potrafią generować naprawdę spore ilości ciepła.

Jak poznać dobre chłodzenie?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar, a także ilość zastosowanych wentylatorów. W przypadku wydajniejszych modeli warto wybrać dwu- lub trój-slotowe konstrukcje, z dwoma lub nawet trzema dużymi wentylatorami.

Dodatkowo warto przyjrzeć się specyfikacji danego modelu, bo producenci często stosują tzw. półpasywne chłodzenie, które w spoczynku pozostaje wyłączone i nie generuje żadnego hałasu. Rozwiązanie to zapewnia więc odpowiedni kompromis między wydajnością a kulturą pracy.

Zobacz nasz poradnik Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?

Jak karta graficzna do komputera gamingowego?

Przedstawimy kilka propozycji kart graficznych, zarówno tych z najwyższej półki, jak i tych nieco niższej, ale wciąż zapewniających solidną dawkę wirtualnej rozrywki. Podpowiadamy, jaka karta graficzna zaspokoi potrzeby gracza.

Zachęcamy też przy okazji do zapoznania się z poradnikiem Jak wybrać komputer do gier?

Superwydajne karty graficzne do gier

Jeżeli interesuje Was karta graficzna do Ultra HD lub karta graficzna do 4K, warto tutaj zwrócić uwagę na trzy konstrukcje:

Wymienione modele należą do najwydajniejszych propozycji i bez problemu poradzą sobie z rozgrywką w rozdzielczości 4K lub na kilku połączonych monitorach. Niestraszne im takie tytuły jak: Wiedźmin 3, Shadow of the Tomb Raider czy Battlefield 5. Spragnieni wydajności mogą połączyć dwie takie karty w trybie NVIDIA SLI lub AMD CrossFireX.

karta graficzna do gier

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

Bardzo wydajne karty graficzne do gier

Wymagającym graczom często wystarczą tańsze modele, które nadal oferują bardzo dobre osiągi. Warto tutaj zainteresować się seriami:

Najtańsze modele z wymienionych serii można kupić za około 1500-2000 zł. Karty pozwolą na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 2560x1440px, a w przypadku mniej wymagających tytułów niestraszne im będą również ustawienia 4K. Akceleratory polecamy do takich tytułów, jak: F1 2018, Far Cry 5 i Fallout 76.

karta graficzna do gier

Nvidia GeForce RTX 2060

Wydajne karty graficzne do gier

Wydajna karta graficzna – to właśnie te modele cieszą się u nas największym zainteresowaniem wśród graczy:

Wymienione modele kosztują od 1000 do 1500 złotych i poradzą sobie z najnowszymi grami uruchomionymi w rozdzielczości Full HD. Warto tutaj zwrócić uwagę na dokładną specyfikację techniczną, bo karty występują w wersjach z różną pojemnością pamięci wideo. Polecamy do grania w: Call of Duty: Black Ops 4, GTA V czy Forza Horizon 4.

karta graficzna do gier

Nvidia GeForce GTX 1060

Podstawowe karty graficzne gier

Dobra karta graficzna dla gracza nie musi kosztować majątku. Jeżeli nie zależy nam na maksymalnych ustawieniach graficznych w zupełności wystarczą modele:

Karta graficzna do gier za około 500-700 złotych pozwoli na komfortowe granie w jakości Full HD, aczkolwiek w przypadku najbardziej wymagających tytułów nie obejdzie się bez lekkiego obniżenia ustawień graficznych. Warto jednak zauważyć, że modele GeForce GTX 1050 i Radeon RX 560 występują w różnych konfiguracjach. Podstawowe karty graficzne to dobry wybór do DOOM, Wolfenstein II i Civilization VI.

karta graficzna do gier

Nvidia GeForce GTX 1050

Cechy kart graficznych do gier

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 65,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 77,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 299,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 65,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 1,49zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 39,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura Premium micro USB 1.8m czarny
Cena od 19,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 29,90zł
McAfee Anti-Virus Plus ESD PL 1 - device - licencja na rok
Cena od 69,90zł
Accura Premium micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 1,00zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 2,49zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 19,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 54,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 99,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 27,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 5,90zł
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 349,00zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 9,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 39,90zł
Hozelock OO-HOZ2177 Przyłącze do kranu 24mm
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 49,00zł
HP No. 301 czarny
Cena od 82,90zł
Accura Accucharge Triple 17W AccuQuick
Cena od 59,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 69,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Accucharge Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 69,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł