Jaka karta graficzna do gier? Co wybrać? Nvidia czy AMD?

25.11.2020 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputer to nie tylko urządzenie służące do pracy i rozwoju, ale w dużej mierze również rozrywce, jak chociażby granie w gry komputerowe. Ważne jest tutaj jednak wybranie odpowiednich podzespołów, zwłaszcza jeżeli chodzi o kartę graficzną. W poradniku Jaka karta graficzna skupiliśmy się na ogólnych cechach tych komponentów.

Tym razem odpowiadamy na pytanie na co zwracać uwagę przy wyborze karty graficznej do gier, a także jaka karta graficzna do komputera gamingowego będzie najlepszym wyborem.

W tym poradniku znajdziesz:

Najczęściej kupowane karty graficzne

Karty graficzne do gier podzieliliśmy na cztery warianty:

  • superwydajne karty graficzne,
  • bardzo wydajne karty graficzne,
  • wydajne karty graficzne,
  • podstawowe karty graficzne.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji układów graficznych w poszczególnych segmentach, przedstawimy jeszcze najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Karta graficzna do gier – dedykowana czy zintegrowana?

Zależnie od tego w jakie gry chcemy grać, może nam wystarczyć karta graficzna zintegrowana lub będzie potrzebna karta graficzna dedykowana – osobna karta rozszerzeń montowana w złączu na płycie głównej. Skoro jednak mówimy o komputerze gamingowym, zdecydowanie w grę wchodzi tylko ten drugi wariant, mogący zagwarantować wyższą wydajność.

Warto jednak pamiętać, że karta graficzna współpracuje z innymi elementami komputera. Jeżeli więc zależy nam na wykorzystaniu pełnego potencjału, wybór powinien być zależny od pozostałych podzespołów. Mówimy tu zwłaszcza o procesorze, który odpowiada za przekazywanie informacji do GPU.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na zasilacz, który dostarcza energię elektryczną do karty graficznej. O ile w przypadku standardowych modeli pobór energii nie jest duży, to w topowych konstrukcjach zapotrzebowanie jest wyższe i konieczne jest podpięcie dodatkowych wtyczek zasilających. Wybór nieodpowiedniego, za słabego zasilacza, może więc wpływać na stabilność pracy całego komputera.

NVIDIA czy AMD?

Obecnie na rynku można spotkać karty z układami graficznymi dwóch konkurencyjnych producentów – NVIDIA i AMD. W obydwóch przypadkach znajdziemy zarówno modele z segmentu ekonomicznego: serie GeForce i GeForce GT lub AMD Radeon, oraz wydajne konstrukcje zaprojektowane typowo z myślą o graczach: serie GeForce GTX i GeForce RTX, lub AMD Radeon RX.

Produkcją kart graficznych zajmują się już jednak oddzielne firmy, takie jak: ASUS, EVGA, Gigabyte, MSI, Palit, Sapphire, XFX czy Zotac. Producenci często zmieniają parametry swoich kart, więc modele poszczególnych firm mogą nieco różnić się wydajnością, mimo wykorzystania tego samego układu graficznego.

Najważniejsze parametry karty graficznej do gier

Przy wyborze karty graficznej warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną danego modelu. Omówimy teraz po kolei najważniejsze cechy.

Procesor graficzny (GPU)

Jest to „mózg” karty graficznej, który odpowiada za wszelkiego rodzaju obliczenia i w głównej mierze decyduje o wydajności danego modelu. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ilość zastosowanych jednostek, ale też taktowanie (im więcej i wyższe tym lepiej). Przykłady:

Model karty Procesory strumieniowe Taktowanie GPU
Karty graficzne Nvidia Geforce
GeForce RTX 3090 10496 1395 – 1695 MHz
GeForce RTX3080 8704 1440 – 1710 MHz
GeForce RTX 3070 5888 1500 – 1725 MHz
GeForce RTX 2080 Ti 4352 1545 MHz
GeForce RTX 2080 2944 1710 MHz
GeForce RTX 2070 2304 1620 MHz
GeForce RTX 2060 1920 1680 MHz
Karty graficzne AMD Radeon
Radeon RX 6900 XT 5120 1825 – 2250 MHz
Radeon RX 6800 XT 4608 1825 – 2250 MHz
Radeon RX 6800 3840 1700 – 2105 MHz

Warto jednak pamiętać, że NVIDIA i AMD stosują różne architektury GPU, więc nie można tutaj stosować bezpośredniego porównania.

Pamięć wideo karty graficznej (VRAM)

Drugim ważnym elementem karty graficznej jest pamięć wideo, która przechowuje wszelkiego rodzaju dane. W przypadku grania zależność jest prosta – im wyższa rozdzielczość i ustawienia jakości grafiki, tym większe wymagania co do pamięci wideo. Ważna jest jednak nie tylko jej pojemność (np. 8 GB), ale też typ i magistrala (np. GDDR5 256-bit). Na wydajność podsystemu pamięci VRAM wpływa również taktowanie.

Zależnie od przedziału cenowego i przeznaczenia, karty graficzne do grania mogą być wyposażone w pamięć wideo od 2 GB do nawet 24 GB. Ważna jest tutaj również przepustowość – zależna od typu pamięci, magistrali i częstotliwości pracy:

Pamięć Taktowanie pamięci Przepustowość
GDDR5 192-bit 8000 MHz 192 GB/s
GDDR5 256-bit 8000 MHz 256 GB/s
GDDR6 192-bit 14 000 MHz 336 GB/s
GDDR6 256-bit 14 000 MHz 448 GB/s
GDDR6X 320-bit 19 000 MHz 760 GB/s
GDDR6X 384-bit 19 500 MHz 936 GB/s

Ilość pamięci wideo ma bezpośredni wpływ na możliwość uruchamiania gier w wysokich rozdzielczościach – HD, Full HD, Ultra Panoramiczna lub 4K, oraz możliwość wyświetlania obrazu (tekstur) w najwyższej jakości.

Wszystko to przy zachowaniu komfortowej dla gry płynności, na przykład 30 fps lub 60 fps.

Technologie zastosowane w karcie graficznej

  • Synchronizacja obrazu – zarówno NVIDIA, jak i AMD stosują w swoich kartach graficznych dodatkowe rozwiązania, które mogą mieć istotne znaczenie dla graczy. Warto chociażby wymienić technologie synchronizacji obrazu NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync, które pozwalają poprawić płynność wyświetlanej animacji. Nowsze, wydajniejsze konstrukcje pozwalają również na komfortowe użytkowanie gogli VR.
  • Ray tracing – najnowsze serie GeForce RTX i Radeon RX 6000 obsługują technikę Ray-tracing – śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, która pozwala uzyskać jeszcze bardziej realistyczną animację i lepsze wrażenia z rozgrywki. Funkcja ta została zaimplementowana w najnowszych tytułach takich, jak: Cyberpunk 2077, Godfall, Call of Duty: Black Ops Cold War

Więcej w artykule: Jak działa Ray-tracing?

  • DLSS / FidelityFX – w przypadku kart GeForce RTX duże znaczenie odgrywa także funkcja DLSS (Deep Learning Super Sampling), która odpowiada za obniżanie rozdzielczości i inteligentny algorytm wyostrzania obrazu. Efekt jest taki, że otrzymujemy taką samą lub nawet lepszą jakość obrazu, przy jednoczesnym wzroście płynności animacji. W konkurencyjnych modelach Radeon zastosowano podobną funkcję FidelityFX.
  • Nvidia SLI / AMD CrossFire – niegdyś karty graficzne można było łączyć w technologii NVIDIA SLI i AMD CrossFireX, co pozwalało uzyskać jeszcze lepszą wydajność. Obecnie producenci odchodzą od takich rozwiązań (w przypadku Nvidii jest ona dostępna tylko w topowych modelach).

karta graficzna do gier

Złącze karty graficznej

Kwestia kompatybilności karty graficznej nie powinna sprawiać większych problemów, bo współczesne modele korzystają ze złącza PCI-Express 3.0 x16 lub PCI-Express 4.0 x16. Nowa wersja 4.0 jest zgodna z płytami głównymi ze złączem PCI-Express 3.0 x16.

Istotną kwestią są wyjścia wideo. Zwłaszcza jeżeli mamy zamiar podłączyć komputer do monitora o wysokiej rozdzielczości, wysokiej częstotliwości odświeżania, lub korzystać z gogli wirtualnej rzeczywistości (VR). Konieczne będzie wykorzystanie nowoczesnego złącza HDMI lub DisplayPort.

W przypadku wydajniejszych modeli powinniśmy również zwrócić uwagę na dodatkowe zasilanie i czy zasilacz dysponuje wymaganymi wtyczkami, np. 6-pin, 8-pin lub 2x 8-pin. Referencyjne modele GeForce RTX 3000 korzystają z niestandardowej wtyczki 12-pin (w zestawie jest jednak dodawany adapter na 8-pin/2x 8-pin).

Możliwość podkręcania karty graficznej (OC)

Producenci często fabrycznie zwiększają taktowanie procesora graficznego lub pamięci wideo, co pozwala nieco podnieść wydajność karty graficznej. Potencjał na podkręcanie w głównej mierze zależy od zastosowanych komponentów i wydajności chłodzenia, więc najwyższe parametry zwykle osiągają najlepsze, autorskie konstrukcje.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dany model przyspieszyć we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że jest to już zaawansowana ingerencja w sprzęt, dlatego samodzielną zmianę parametrów polecamy tylko bardziej doświadczonym użytkownikom, natomiast tym mniej doświadczonym doradzamy fabryczne OC.

Chłodzenie karty graficznej

O ile w przypadku referencyjnych modeli, wszystkie karty z danej serii np. GeForce GTX 1080, wykorzystują to samo chłodzenie, tak w przypadku autorskich konstrukcji producenci stosują swoje własne rozwiązania. Niektóre pozwalają lepiej schłodzić kartę, a przy tym cechują się wyższą kulturą działania. Zastosowane chłodzenie ma szczególne znaczenie w przypadku topowych kart graficznych, które potrafią generować naprawdę spore ilości ciepła.

Jak poznać dobre chłodzenie?

O ile w przypadku referencyjnych modeli, wszystkie karty z danej serii np. Radeon RX 6800, wykorzystują to samo chłodzenie, tak w przypadku autorskich konstrukcji producenci stosują swoje własne rozwiązania.

Niektóre pozwalają lepiej schłodzić kartę, a przy tym cechują się wyższą kulturą działania. Zastosowane chłodzenie ma szczególne znaczenie w przypadku topowych kart graficznych, które potrafią generować naprawdę spore ilości ciepła.

Chłodzenie półpasywne czy chłodzenie wodne?

Dodatkowo warto przyjrzeć się specyfikacji danego modelu, bo producenci często stosują tzw. półpasywne chłodzenie, które w spoczynku pozostaje wyłączone i nie generuje żadnego hałasu. Rozwiązanie to zapewnia więc odpowiedni kompromis między wydajnością a kulturą pracy.

Coraz większą popularnością cieszą się modele wyposażone w chłodzenie wodne. Producenci stosują wersje z fabrycznym blokiem wodnym podłączanym do obiegu lub zestawy AiO wyposażone w swoją chłodnicę i wentylatory.

Zobacz nasz poradnik Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?

Jak karta graficzna do komputera gamingowego?

Przedstawimy kilka propozycji kart graficznych, zarówno tych z najwyższej półki, jak i tych nieco niższej, ale wciąż zapewniających solidną dawkę wirtualnej rozrywki. Podpowiadamy, jaka karta graficzna zaspokoi potrzeby gracza.

Zachęcamy też przy okazji do zapoznania się z poradnikiem Jak wybrać komputer do gier?

Superwydajne karty graficzne do gier

Jeżeli interesuje Was karta graficzna do Ultra HD lub karta graficzna do 4K, warto tutaj zwrócić uwagę na trzy konstrukcje:

Wymienione modele należą do najwydajniejszych propozycji i bez problemu poradzą sobie z rozgrywką w rozdzielczości 4K lub na kilku połączonych monitorach. Niestraszne im takie tytuły jak: Microsoft Flight Simulator, Red Dead Redemption 2 i Cyberpunk 2077.


Nvidia GeForce RTX 3090

Bardzo wydajne karty graficzne do gier

Wymagającym graczom często wystarczą tańsze modele, które nadal oferują bardzo dobre osiągi. Warto tutaj zainteresować się seriami:

Najtańsze modele z wymienionych serii można kupić za około 2000 zł. Karty pozwolą na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 2560x1440px, a w przypadku mniej wymagających tytułów niestraszne im będą również ustawienia 4K. Akceleratory polecamy do takich tytułów, jak: Assassin’s Creed Valhalla, Horizon Zero Dawn i Call of Duty: Black Ops Cold War.

AMD Radeon 5700 XT

Wydajne karty graficzne do gier

Wydajna karta graficzna – to właśnie te modele cieszą się u nas największym zainteresowaniem wśród graczy:

Wymienione modele kosztują od 1000 do 2000 złotych i poradzą sobie z najnowszymi grami uruchomionymi w rozdzielczości Full HD. Polecamy do grania w: DOOM Eternal, Gears of War 5 czy Watch Dogs Legion.

karta graficzna do gierNvidia GeForce GTX 2060

Podstawowe karty graficzne gier

Dobra karta graficzna dla gracza nie musi kosztować majątku. Jeżeli nie zależy nam na maksymalnych ustawieniach graficznych w zupełności wystarczą modele:


AMD Radeon RX 5500 XT

Karta graficzna do gier za około 600-1000 złotych pozwoli na komfortowe granie w jakości Full HD, aczkolwiek w przypadku najbardziej wymagających tytułów nie obejdzie się bez lekkiego obniżenia ustawień graficznych.

Warto jednak zauważyć, że modele Radeon RX 570, Radeon RX 5500 XT i GeForce GTX 1650 występuje w różnych konfiguracjach układu graficznego i pamięci VRAM. Podstawowe karty graficzne to dobry wybór do GTA V, CS: GO, Project Cars 2.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Sprawdź cenę!
Papier HP Home & Office
Sprawdź cenę!