Jaka karta do aparatu? Ranking kart pamięci

Próba zakupu karty pamięci do aparatu może przyprawić o ból głowy. Wybierając kartę pamięci napotkamy wiele różnych oznaczeń: SD, SDHC, SDXC, C2, V90, MMC czy CF, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli zatem zastanawialiście się, jaka karta do aparatu będzie najlepsza i ile kosztuje karta pamięci, to ten poradnik jest dla Was. Poza podstawowymi informacjami znajdziecie w nim także najbardziej polecane karty pamięci, których zakupu z pewnością nie będziecie żałować.

Rodzaje kart pamięci

Karta pamięci to zewnętrzny nośnik danych o niewielkich rozmiarach. Zależnie od formatu ma ona różną wielkość – od rozmiaru dużej monety do rozmiaru paznokcia małego palca. Co ważne, mimo tak małych rozmiarów, karty pamięci mogą pochwalić się dużą pojemnością. Wystarczy przytoczyć fakt, że maksymalna pojemność kart typu SDUC to aż 128 TB. A jeśli już o rodzajach mowa, to po krótce opiszemy najpopularniejsze obecnie standardy.

Zanim jednak do tego dojdziemy, to dodajmy, że pojemność to jeden z kluczowych parametrów. Żaden fotograf nie chciałby, aby w trakcie sesji zdjęciowej zabrakło miejsca na zapisanie kolejnych fotografii. Zdjęcia, które wykonują współczesne aparaty, potrafią mieć kilkadziesiąt megabajtów lub nawet więcej, więc kupując kartę pamięci do aparatu warto wybrać taką, która charakteryzuje się dużą pojemnością.

Pojemność będzie jeszcze bardziej istotna w przypadku nagrywaniu filmów. Karta pamięci 64 GB czy nawet 128 GB może okazać się stanowczo za mała. Jaka karta do aparatu będzie więc najlepsza?

Jaka karta do aparatu

Wróćmy do wspomnianych już standardów. Bez względu na to czy macie zamiar kupić kartę pamięci do telefonu, tabletu czy aparatu to na pewno spotkacie się z następującymi oznaczeniami, które odnoszą się do pojemności:

  • karty SD – maksymalna pojemność takich kart to zaledwie 2 GB. Obecnie trudno zaleźć ten typ w sklepach, ponieważ ze względu na mała pojemność są niemal bezużyteczne i nie warto ich kupować,
  • karty SDHC – karty produkowane w tym standardzie mają maksymalną pojemność wynoszącą 32 BG,
  • karty SDXC – jeden z nowszych standardów, choć wprowadzony kilka lat temu. Tego typu karty pamięci mają pojemność od 32 GB do 2 TB. To najpopularniejszy obecnie standard, charakteryzujący się dobrą relacją ceny do jakości i oferowanej pojemności.
  • karty SDUC – najnowszy standard, na rynku dostępny od 2018 roku. Maksymalna pojemność tego typu kart to aż 128 TB.

W ostatnich latach niezwykle popularne stały się karty micoSD, które mają bardzo małe rozmiary, a producenci sprzedają je razem z adapterami, dzięki którym można włożyć je do gniazda przeznaczonego na karty w rozmiarze standardu SD i pokrewnych. Zatem jaka karta do aparatu będzie najlepsza dla fotografa?


Popularne karty pamięci


Jaka karta do aparatu będzie najbardziej odpowiednia?

Pojemność karty pamięci to nie jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Drugą równie istotną cechą jest szybkość odczytu i zapisu danych, a w kwestii jej oznaczania rynek zdążył już nieźle namieszać. Istnieje kilka standardów oznaczeń, które odnoszą się do prędkości. Warto też widzieć, że wskazują one minimalną szybkość.

Standardy oznaczeń szybkości odczytu i zapisu danych przez karty pamięci:

Pierwszy sposób oznaczenia to litera C poprzedzająca liczbę:

  • C2 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 2 MB/s;
  • C4 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 4 MB/s;
  • C6 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 6 MB/s;
  • C10 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 10 MB/s.

Drugi standard to oznaczenie literą U poprzedzającą cyfrę 1 lub 3. W pierwszym przypadku minimalna prędkość transferu to 10 MB/s, a w drugim 30 MB/s.

Jest jeszcze oznaczenie literą V i towarzyszącą jej liczbą:

  • V6 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 6 MB/s;
  • V10 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 10 MB/s;
  • V30 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 30 MB/s;
  • V60 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 60 MB/s;
  • V90 – minimalna szybkość odczytu i zapisu to 90 MB/s.

Jak już wspomnieliśmy, szybkość odczytu i zapisu danych jest równie ważna, co pojemność. O ile problem tej drugiej kwestii rozwiązać można na przykład poprzez posiadanie kilku nośników, to jeśli kupimy zbyt wolną kartę – pozostanie nam jedynie zakup innej, lepszej. Im szybsza karta, tym między innymi szybciej można przeglądać zdjęcia z poziomu aparatu oraz szybciej zgrywać je na dysk komputera. Szybka karta przyda się w przypadku, gdy wykonujemy zdjęcia w formacie RAW, które zajmują kilkadziesiąt megabajtów, wykonujemy serie takich zdjęć lub nagrywamy wideo w wysokiej rozdzielczości. Jeśli zatem zastanawiacie się, jaka karta do aparatu 4K będzie najlepsza to odpowiedź jest prosta: im szybsza, tym lepsza.

Ranking kart pamięci do aparatu






Jaka karta do aparatu?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł trochę rozjaśnił Ci temat kart pamięci dla fotografa i wiesz już, jaka karta do aparatu będzie dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę nie tyko na jej pojemność, ale i na klasę szybkości – dzięki temu karta poradzi sobie z ilością robionych przez Ciebie zdjęć. Oprócz tego im szybsza karta pamięci, tym lepiej, jeżeli mówimy o nagrywaniu filmów – szczególnie w jakości 4K czy 8K.


 

Zobacz też:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Ze urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (2 głosy)

Czytaj więcej