Jaka kamera sportowa? Porady, które ułatwią zakup

23.03.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Mimo niewielkich rozmiarów kamery sportowe potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Taką kamerę założymy na kask, zamocujemy na rowerze, przykleimy do szyby w samochodzie, przytwierdzimy do selfie stick, a dzięki wodoszczelnej obudowie nawet nagramy filmy pod wodą.

Jaka kamera sportowa będzie zatem najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale poniższe porady mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji.

Spis treści

 • Do czego służy kamera sportowa?
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery sportowej?
 • Jaka rozdzielczość kamery sportowej?
 • Obiektyw szerokokątny – jak działa?
 • Kamera sportowa ze stabilizacją obrazu
 • Jaka kamera sportowa z GPS?
 • Wodoodporna kamera sportowa do nagrywania pod wodą
 • Jakie są dodatkowe funkcje kamery sportowej?
 • Akcesoria do kamer sportowych

Popularne kamery sportowe w Komputronik.pl

Do czego służy kamera sportowa?

Kamery sportowe (zgodnie zresztą ze swoją nazwą) powstały po to, by miłośnicy wyczynów na świeżym powietrzu mogli uwieczniać swoje najlepsze akcje na materiałach wideo. Służą do nagrywania filmów w sytuacjach, w których trzymanie zwykłej kamery w ręce byłoby niemożliwe lub niebezpieczne.

Kamera sportowa Go Pro lub innego producenta to przeważnie małe urządzenie, które można zamontować na kasku narciarskim, kierownicy rowerowej lub innym wyposażeniu sportowym. Jest lekkie, ale wytrzymałe, dzięki czemu nadaje się do pracy w trudnych warunkach.

jaka kamera sportowa

Kamera sportowa idealnie nadaje się również na wakacyjne wyjazdy nad morze lub w góry. Swoim obiektywem obejmie znacznie więcej obrazu niż typowy smartfon, co przydaje się do utrwalania krajobrazu lub Twoich wyczynów sportowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery sportowej?

 • rozdzielczość kamery
 • szerokokątny obiektyw
 • stabilizacja obrazu lub gimbal do kamery
 • wyświetlacz kamery
 • obsługa smartfonem
 • funkcja GPS
 • łączność kamery sportowej
 • czas pracy na baterii
 • obudowa kamery: wodoszczelność, pyłoodporność

Jaka rozdzielczość kamery sportowej?

Podejmując decyzję, jaka kamera sportowa sprawdzi się najlepiej – jak w przypadku każdej kamery – jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na to, jaką oferuje przy tym płynność, wyrażaną w klatkach na sekundę (kl./s lub fps). Im wyższy jest ten wskaźnik, tym ostrzejsze będą dynamiczne filmy. I tak na przykład:

 • kamera sportowa Full HD – nagrywająca w rozdzielczości 1920×1080 pikseli, powinna rejestrować obraz w 60 lub 120 kl./s,
 • kamera sportowa 4K – nagrywająca w rozdzielczości 3840×2160 pikseli, przynajmniej w 30 kl./s,
 • kamera sportowa HD – nagrywająca w jakości 1280×720 pikseli

Każda kamera sportowa, nawet ta z niższej półki cenowej, powinna też zapisywać zdjęcia, najlepiej w rozdzielczości 10-16 Mpix.

Szerokokątny obiektyw – jak działa?

To rozwiązanie szczególnie przydatne podczas nagrywania sportowych wyczynów, ponieważ można mieć pewność, że najważniejsze szczegóły znajdą się na nagraniu, a w trakcie wykonywania przejazdów czy skoków nie ma przecież czasu na precyzyjne kadrowanie.

W przypadku kamer sportowych standardem jest szerokokątny obiektyw, mogący obejmować pole widzenia sięgające nawet 170 stopni.

Trzeba jednak mieć świadomość, że szerokokątny obiektyw powoduje powstawanie tzw. efektu rybiego oka, a linie proste mogą się zakrzywiać przy bokach. Niektóre kamery oferują funkcję cyfrowego usuwania tego efektu.

jaka kamera sportowa

Stabilizacja obrazu w kamerach lub gimbal do kamery

Kamera sportowa ze stabilizatorem obrazu to rozwiązanie godne uwagi, ale nie standard. W rzeczywistości stabilizacja optyczna jest dość rzadko spotykana w kamerach sportowych, a jeśli już to raczej w tych droższych modelach – ceny rozpoczynają się od 1000 zł.

Użytkownikom, którzy wymagają by obraz nie był rozedrgany i przyjemnie się go oglądało, z pomocą przychodzą tzw. gimbale. Gimbal to mechanicznie-elektronicznie stabilizowany uchwyt, w którym umieszcza się kamerkę. Jest bardzo skuteczny, ale zazwyczaj dość drogi. Są dwa podstawowe rodzaje tych akcesoriów, które mają swoje plusy i minusy:

 • stabilizator mechaniczny – tańszy, bardziej wydajny, ale też wymagający ręcznej konfiguracji i pewnych umiejętności od operatora
 • stabilizator elektroniczny – droższy, ale niezbyt skomplikowany w obsłudze, nawet dla laików

Dobry gimbal jest lekki i prosty w użytkowaniu, skutecznie eliminuje wstrząsy (z reguły spowodowane ruchem rąk) i sprawia, że ujęcia są płynne, co wprowadza do filmów pewną „kinowość”.

Wyświetlacz kamery

Kamera sportowa z wyświetlaczem to praktyczny dodatek, dzięki któremu mamy możliwość podejrzenia nagrywanego filmu lub przynajmniej dokonania konfiguracji. Niektóre modele mają ekran dotykowy lub dwa ekrany – z przodu i z tyłu – co bardzo ułatwia użytkowanie. Do obsługi urządzenia można też wykorzystać przyciski na obudowie.

Kamera sportowa obsługiwana smartfonem

Braku wyświetlacza nie należy jednak traktować jako wadę. Kamerę taką często przymocowuje się do kasku, karoserii samochodu lub plecaka, a wtedy wyświetlacz i tak jest niewidoczny. Dlatego kamerka powinna wyświetlać obraz na żywo na większym ekranie smartfona. W takim przypadku na telefonie będziemy mogli również zmienić ustawienia kamerki i np. wykonać aktualizację oprogramowania.

Coraz częściej spotykana jest też kamera sportowa z pilotem, np. w postaci „zegarka”. To dodatek pozwalający zdalnie rozpoczynać i kończyć nagrywanie.

jaka kamera sportowa

Jaka łączność kamery sportowej jest najlepsza?

Aby wykorzystać potencjał drzemiący w tym urządzeniu, powinno ono być wyposażone w moduły łączności bezprzewodowej. Kamera sportowa z WiFi pozwala na nawiązanie łączności ze smartfonem, w celu wyświetlania obrazu na żywo czy zmiany ustawień.

Coraz częściej obsługiwany jest Bluetooth, który umożliwia łączenie gadżetu z akcesoriami. Przydatny jest również port wideo HDMI, pozwalając na podłączenie kamery do telewizora lub monitora i wyświetlanie filmów na dużym ekranie.

Jaka kamera sportowa z GPS?

Nowoczesne modele potrafią dużo więcej niż starsze wersje tych urządzeń. Przykładem może być kamera sportowa z GPS i innymi czujnikami, dzięki czemu zapisywana jest także lokalizacja i trasa (widoczna na nagraniu), oraz szczegóły, takie jak przebyty dystans, aktualna wysokość czy prędkość poruszania się. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dynamicznych sportów np. kolarstwo czy narciarstwo.

Czas pracy na baterii

Na jednym, pełnym ładowaniu kamerka sportowa powinna pracować przynajmniej godzinę. Jest to sprzęt bardzo mały i lekki, więc siłą rzeczy musi mieć też mały akumulator.

Rzadko zdarza się, by kamerka sportowa nagrywała dłużej niż 2 godziny. Warto wybierać modele, w których akumulatorek można łatwo wyjąć. Gdy się on wyczerpie, będziemy mogli wymienić na drugi, bez konieczności czasochłonnego ładowania.

Kamerki mają zazwyczaj port micro USB, służący do ładowania. Możemy ładować je nawet z gniazdka zapalniczki w samochodzie.

Obudowa kamery: wodoszczelność

Do większości kamer sportowych dołączane jest akcesorium w postaci wodoszczelnej obudowy. Dzięki niej będziemy mogli nagrywać filmy nurkując nawet kilkadziesiąt metrów pod wodą. Element ten sprawia ponadto, że przypadkowe zanurzenia nie zakończą się awarią sprzętu.

jaka kamera sportowa

Dodatkowe funkcje kamery sportowej

 • funkcja timelapse – możliwość nagrywania filmów poklatkowych
 • slow motion – nagrywanie filmów w zwolnionym tempie
 • HDR – lepsze odwzorowanie barw i kontrastu filmowanych scen oraz większa szczegółowość obrazu
 • funkcja pętli – automatyczne zapisywanie filmu na starym zapisie, dzięki czemu nie ma problemów z nagłym brakiem miejsca,
 • wbudowana lampa LED – pozwala skutecznie doświetlić głębię wody w zanurzeniu lub nocne scenerie
 • transmisja na żywo – możliwość streamowania wideo na żywo w serwisach społecznościowych
 • sterowanie głosem – obsługa kamery bez użycia rąk
 • pilot zdalnego sterowania – ułatwia sterowanie kamerą bez konieczności sięgania do niej bezpośrednio
 • mocowanie – umożliwiają przytwierdzenie kamerki do różnych miejsc (np. kask, kierownica roweru itp.), zestawy mogą obejmować komplety uchwytów lub pojedyncze mocowania

Akcesoria do kamer sportowych

To, jaka kamera sportowa będzie dla Ciebie najlepsza, zależne jest od celu w jakim chcesz ją nabyć. Przykładowo, jeśli ma to być kamera sportowa na narty, warto zadbać by była to kamera sportowa na kask, czyli wyposażona w odpowiednie mocowanie. Ewentualnie można poszukać dodatkowego odpowiedniego akcesorium. Podobnie sytuacja wygląda, gdy planowanym nabytkiem jest kamera sportowa na rower.

Kamery sportowe, które polecamy w naszym sklepie:

Kamery sportowe SJCAM


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej