W tym poradniku znajdziesz:

 • Do czego służy kamera sportowa?
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery sportowej?
 • Dodatkowe funkcje kamery sportowej
 • Akcesoria do kamer sportowych

Jaka kamera sportowa? Porady, które ułatwią zakup

Mimo niewielkich rozmiarów, kamery sportowe potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Można do nich przymocować wiele różnych akcesoriów, dzięki którym stają się w pełni uniwersalne. Taką kamerę założymy na kask, zamocujemy na rowerze, przykleimy do szyby w samochodzie, przytwierdzimy do selfie sticka, a dzięki wodoszczelnej obudowie nawet nagramy filmy pod wodą.

Jaka kamera sportowa będzie zatem najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale poniższe porady mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji.

Do czego służy kamera sportowa?

Kamery sportowe (zgodnie zresztą ze swoją nazwą) powstały po to, by miłośnicy wyczynów na świeżym powietrzu mogli uwieczniać swoje najlepsze akcje na materiałach wideo. Służą do nagrywania filmów w sytuacjach, w których trzymanie zwykłej kamery w ręce byłoby niemożliwe lub niebezpieczne.

Kamera sportowa Go Pro lub innego producenta to przeważnie małe urządzenie, które można zamontować na kasku narciarskim, kierownicy rowerowej lub innym wyposażeniu sportowym. Jest lekkie, ale wytrzymałe, dzięki czemu nadaje się do pracy w trudnych warunkach.

Kamera sportowa GoPro HERO 6

Kamera sportowa idealnie nadaje się również na wakacyjne wyjazdy nad morze lub w góry. Swoim obiektywem obejmie znacznie więcej obrazu niż typowy smartfon, co przydaje się do utrwalania krajobrazu lub Twoich wyczynów sportowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery sportowej?

 • rozdzielczość kamery,
 • szerokokątny obiektyw,
 • stabilizacja obrazu lub gimbal do kamery,
 • wyświetlacz kamery,
 • obsługa smartfonem,
 • funkcja GPS,
 • łączność kamery sportowej,
 • czas pracy na baterii,
 • obudowa kamery: wodoszczelność.

jaka kamera sportowa

Jaka rozdzielczość kamery sportowej?

Podejmując decyzję, jaka kamera sportowa sprawdzi się najlepiej – jak w przypadku każdej kamery – jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na to, jaką oferuje przy tym płynność, wyrażaną w klatkach na sekundę (kl./s lub fps). Im wyższy jest ten wskaźnik, tym ostrzejsze będą dynamiczne filmy. I tak na przykład:

Każda kamera sportowa, nawet ta z niższej półki cenowej, powinna też zapisywać zdjęcia, najlepiej w rozdzielczości 10-16 Mpix.

Szerokokątny obiektyw – jak działa?

W przypadku kamer sportowych standardem jest szerokokątny obiektyw, mogący obejmować pole widzenia sięgające nawet 170 stopni.
To rozwiązanie szczególnie przydatne podczas nagrywania sportowych wyczynów, ponieważ można mieć pewność, że najważniejsze szczegóły znajdą się na nagraniu, a w trakcie wykonywania przejazdów czy skoków nie ma przecież czasu na precyzyjne kadrowanie.

Trzeba jednak mieć świadomość, że szerokokątny obiektyw powoduje powstawanie tzw. efektu rybiego oka, a linie proste mogą się zakrzywiać przy bokach.
Niektóre kamery oferują funkcję cyfrowego usuwania tego efektu.

jaka kamera sportowa

Stabilizacja obrazu w kamerach lub gimbal do kamery

Kamera sportowa ze stabilizatorem obrazu to rozwiązanie godne uwagi, ale nie standard. W rzeczywistości stabilizacja optyczna jest dość rzadko spotykana w kamerach sportowych, a jeśli już to raczej w tych droższych modelach – ceny rozpoczynają się od 1000 zł.

Kamery sportowe ze stabilizatorem obrazu >

Użytkownikom, którzy wymagają by obraz nie był rozedrgany i przyjemnie się go oglądało, z pomocą przychodzą tzw. gimbale. Gimbal to mechanicznie-elektronicznie stabilizowany uchwyt, w którym umieszcza się kamerkę. Jest bardzo skuteczny, ale zazwyczaj dość drogi. Są dwa podstawowe rodzaje tych akcesoriów, które mają swoje plusy i minusy:

 • stabilizator mechaniczny – tańszy, bardziej wydajny, ale też wymagający ręcznej konfiguracji i pewnych umiejętności od operatora,
 • stabilizator elektroniczny – droższy, ale niezbyt skomplikowany w obsłudze, nawet dla laików.

Dobry gimbal jest lekki i prosty w użytkowaniu, skutecznie eliminuje wstrząsy (z reguły spowodowane ruchem rąk) i sprawia, że ujęcia są płynne, co wprowadza do filmów pewną „kinowość”.

Gimbale do kamer sportowych >

Wyświetlacz kamery

Kamera sportowa z wyświetlaczem to praktyczny dodatek, dzięki któremu mamy możliwość podejrzenia nagrywanego filmu lub przynajmniej dokonania konfiguracji. Niektóre modele mają ekran dotykowy lub dwa ekrany – z przodu i z tyłu – co bardzo ułatwia użytkowanie. Do obsługi urządzenia można też wykorzystać przyciski na obudowie.

Kamera sportowa obsługiwana smartfonem

Braku wyświetlacza nie należy jednak traktować jako wadę. Kamerę taką często przymocowuje się do kasku, karoserii samochodu lub plecaka, a wtedy wyświetlacz i tak jest niewidoczny. Dlatego kamerka powinna wyświetlać obraz na żywo na większym ekranie smartfona. W takim przypadku na telefonie będziemy mogli również zmienić ustawienia kamerki i np. wykonać aktualizację oprogramowania.

Coraz częściej spotykana jest też kamera sportowa z pilotem, np. w postaci „zegarka”. To dodatek pozwalający zdalnie rozpoczynać i kończyć nagrywanie.

jaka kamera sportowa

Jaka łączność kamery sportowej jest najlepsza?

Aby wykorzystać potencjał drzemiący w tym urządzeniu, powinno ono być wyposażone w moduły łączności bezprzewodowej. Kamera sportowa z WiFi pozwala na nawiązanie łączności ze smartfonem, w celu wyświetlania obrazu na żywo czy zmiany ustawień. Coraz częściej obsługiwany jest Bluetooth, który umożliwia łączenie gadżetu z akcesoriami. Przydatny jest również port wideo HDMI, pozwalając na podłączenie kamery do telewizora lub monitora i wyświetlanie filmów na dużym ekranie.

Jaka kamera sportowa z GPS?

Nowoczesne modele potrafią dużo więcej niż starsze wersje tych urządzeń. Przykładem może być kamera sportowa z GPS i innymi czujnikami, dzięki czemu zapisywana jest także lokalizacja i trasa (widoczna na nagraniu), oraz szczegóły, takie jak przebyty dystans, aktualna wysokość czy prędkość poruszania się. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dynamicznych sportów np. kolarstwo czy narciarstwo.

Czas pracy na baterii

Na jednym, pełnym ładowaniu kamerka sportowa powinna pracować przynajmniej godzinę. Jest to sprzęt bardzo mały i lekki, więc siłą rzeczy musi mieć też mały akumulator. Rzadko zdarza się, by kamerka sportowa nagrywała dłużej niż 2 godziny. Warto wybierać modele, w których akumulatorek można łatwo wyjąć. Gdy się on wyczerpie, będziemy mogli wymienić na drugi, bez konieczności czasochłonnego ładowania. Kamerki mają zazwyczaj port micro USB, służący do ładowania. Możemy ładować je nawet z gniazdka zapalniczki w samochodzie.

Obudowa kamery: wodoszczelność

Do większości kamer sportowych dołączane jest akcesorium w postaci wodoszczelnej obudowy. Dzięki niej będziemy mogli nagrywać filmy nurkując nawet kilkadziesiąt metrów pod wodą. Element ten sprawia ponadto, że przypadkowe zanurzenia nie zakończą się awarią sprzętu.

jaka kamera sportowa

Dodatkowe funkcje kamery sportowej

Akcesoria do kamer sportowych

To, jaka kamera sportowa będzie dla Ciebie najlepsza, zależne jest od celu w jakim chcesz ją nabyć. Przykładowo, jeśli ma to być kamera sportowa na narty, warto zadbać by była to kamera sportowa na kask, czyli wyposażona w odpowiednie mocowanie. Ewentualnie można poszukać dodatkowego odpowiedniego akcesorium. Podobnie sytuacja wygląda, gdy planowanym nabytkiem jest kamera sportowa na rower.

Kamery sportowe, które polecamy w naszym sklepie:

Kamery sportowe do 300 zł Kamery sportowe do 500 zł Kamery sportowe do 1000 zł

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Jaka kamera sportowa? Porady, które ułatwią zakup
5 (100%) 3 głosów