
Kamera do monitoringu to jeden z podstawowych sposobów, w jaki można chronić swój dom lub biuro i wszystkie przedmioty, jakie się tam znajdują. Ważne są przy tym pewne cechy kamery i jej możliwości, dlatego nie jest wszystko jedno, jakie urządzenie się wybierze, a dostępność modeli jest ogromna.
Aby ułatwić zadanie, w tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w tych lub innych zastosowaniach.
Zobacz również poradnik o monitoringu w firmie.
Popularne kamery IP do monitoringu w Komputronik.pl
Co to jest kamera IP? Jak działa?
Kamera IP to takie urządzenie, które rejestruje obraz i automatycznie przesyła go do sieci. W efekcie użytkownik może w każdym miejscu na świecie (gdzie tylko jest dostęp do Internetu) oglądać wideo na żywo. W zależności od modelu oraz dokonanej konfiguracji, podgląd możliwy jest z poziomu laptopa lub smartfona.
Aby takie przesyłanie treści do sieci było w ogóle możliwe, kamerę IP podłącza się do routera w domu. W zależności od modelu, należy to zrealizować za pomocą przewodu sieciowego (Ethernet LAN) albo bezprzewodowo (przez Wi-Fi).
Najlepiej sprawdzają się modele ze zintegrowanym detektorem ruchu – wówczas gdy ktoś poruszy się przed okiem kamery, na smartfona użytkownika trafia powiadomienie i natychmiast można zobaczyć, co się dzieje. Pozwala to podjąć reakcję – na przykład powiadomić znajomych sąsiadów, rodzinę, wezwać ochronę lub policję.
Właśnie ze względu na tę charakterystykę kamera IP bardzo dobrze sprawdza się w najrozmaitszych zastosowaniach monitoringowych: od stałej obserwacji domu i ogrodu, po czuwanie nad spokojnym snem dziecka – w przypadku takiego urządzenia można również spotkać się z nazwą „wideo niania”.
Kamera do monitoringu – jak wybrać?
Nie każda kamera oferuje to samo, a wybór tej najlepszej nie należy do szczególnie prostych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, na jakie należy zwracać uwagę podczas zakupów, by mieć pewność, że postawiło się na właściwy model.
Zacznijmy od podziału. Kamera do monitoringu może być
- Kamera wewnętrzna – czyli przeznaczona do monitorowania wnętrza budynku, na przykład danego pokoju lub wejścia do domu
- Kamera zewnętrzna – czyli taka, która może pracować na dworze. Przeważnie cechuje się konstrukcją odporną na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak deszcz czy niskie temperatury (jeśli szukasz właśnie takiej, użyj filtra „praca na dworze – tak”).
Rodzaje kamer IP
- Do monitoringu – to bardzo szeroka kategoria, w którą wchodzą wszystkie kamery IP, o różnej konstrukcji i różnych sposobach montażu, ale z tym samym celem – to całodobowy monitoring.
- Kamera kopułkowa – najczęściej jest instalowana pod sufitem. Ma kształt kopułki i przeważnie jest nieduża, co sprzyja dyskretnemu monitoringowi.
- Kamera tubowa – kamera w kształcie tuby. Jest znacznie bardziej zauważalna, dzięki czemu pełni dodatkowo funkcję odstraszającą.
- Kamera uchylno-obrotowa – to kamera, którą w razie potrzeby można poruszać (w górę i w dół albo na boki). Najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy przestrzeń do monitorowania jest duża, a my nie chcemy inwestować w większą liczbę urządzeń.
- Kamera naścienna – jaka sama nazwa wskazuje, jest to kamera przeznaczona do instalacji bezpośrednio na ścianie budynku.
- Kamera desktop – ten typ kamery przeznaczony jest do montażu na blacie biurka czy też szafki.
- Elektroniczna niania – specyficzny rodzaj kamery typu desktop. Urządzenie takie służyć może do obserwacji pokoju dziecięcego i pozwala na dwukierunkową komunikację głosową.
Najważniejsze cechy kamery do monitoringu
Po wybraniu typu i rodzaju można przejść do konkretnych cech. Te najważniejsze to:
- Przetwornik – przetwornik to najważniejszy element kamery do monitoringu. Najczęściej spotykane i najbardziej pożądane są sensory CMOS.
- Szeroki obiektyw – im szerszy obiektyw, tym większą przestrzeń może uchwycić oko kamery. Zasada jest więc prosta: im większy kąt widzenia, tym lepiej.
- Wykrywanie ruchu i dźwięku – to przydatne funkcje, które powodują, że w przypadku wykrycia niepokojącego zdarzenia, do użytkownika natychmiast dociera powiadomienie, co pozwala mu szybko zareagować.
- Wysoka rozdzielczość – aby kamera do monitoringu spełniała swoje zadanie, powinna rejestrować wideo przynajmniej w HD Ready (1280x720px), a najlepiej w FullHD (1920x1080px). Dzięki temu obraz będzie bardziej szczegółowy, co pozwoli na przykład uchwycić rysy twarzy.
- Tryb nocny – dzięki podczerwieni niektóre kamery IP są w stanie nagrywać wyraźnie filmy także po zmroku. Zasięg (czyli widoczność) może wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów.
- Łączność bezprzewodowa i przewodowa – najlepiej wyposażone modele mogą łączyć się z routerem zarówno przez WiFi, jak i przewód LAN. To pierwsze rozwiązanie jest bardziej preferowane, ponieważ pozwala ograniczyć liczbę przewodów i bardziej elastycznie podejść do wyboru miejsca instalacji.
- Nagrywanie lokalne – gniazdo kart pamięci microSD umożliwia zapisywanie filmów bezpośrednio w samej kamerze. Niektórzy producenci oferują również przestrzeń w chmurze, w ramach dodatkowego zabezpieczenia.
- Możliwość ruchu – niektórymi kamerami można poruszać w górę i w dół lub na boki, aby się „rozejrzeć”.
- Aplikacja – większość producentów nowoczesnych kamer do monitoringu oferuje aplikację na smartfona lub tablet, która pozwala oglądać wideo na żywo i otrzymywać powiadomienia, na przykład w przypadku wykrycia ruchu.
Polecane kamery do monitoringu
A zatem jaka kamera IP sprawdzi się najlepiej? Dostępnych wariantów jest niemało, dlatego też żeby pomóc wybraliśmy pięć modeli dostosowanych do różnych potrzeb.
Monitoring wewnętrzny
- IMOU Ranger 2 4MP
- Xiaomi Mi 360° Camera PTZ Home Security Camera FHD
- Reolink E1 Zoom
- TP-Link Tapo C210
- Aqara G2H Pro 1080P

Niedroga kamera bezprzewodowa IP: IMOU Ranger 2 4MP
Kamera IMOU Ranger 2 4MP to urządzenie z mechanizmem uchylno-obrotowym. Obiektyw może poruszać się o 355 stopni w pionie i o 80 w poziomie. Sprzęt posiada czujnik ruchu i potrafi wykrywać obiekty o ludzkich kształtach, przesyłając jednocześnie powiadomienie o detekcji. Co więcej, obiektyw może śledzić poruszające się osoby i obiekty. Kamera nagrywa obraz wysokiej jakości w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i koduje obraz w H.265. IMOU Ranger 2 4MP ma również wbudowaną syrenę, która odstraszy złodziei, wykrywa dźwięk, jak również posiada tryb prywatności – jednym kliknięciem w aplikacji Imou Life zasłonimy obiektyw.

Kamera do monitoringu wewnętrznego: Xiaomi Mi 360° Camera PTZ
Xiaomi Mi 360° Camera PTZ to bezprzewodowa kamera, która wyróżnia się mechanizmem PTZ (pan-tilt-zoom), pozwalającym na zdalne sterowanie oraz przybliżenie. Sprzęt jest kompatybilny z ekosystemami Amazon i Google. Warto nadmienić, że obiektyw kamery jest bardzo mobilny i może się obracać w poziomie o 360 stopni i w pionie o 108 stopni. Oprócz wykrywania ruchu, kamera posiada także detektor dźwięku reagujący na płacz dziecka (przez co jednocześnie można używać jej do monitoringu małych dzieci). Sprzęt posiada również mikrofon oraz głośnik, a więc może służyć także do komunikacji.

Bezprzewodowa kamera do monitoringu: Reolink E1 Zoom
Ta uchylno-obrotowa kamera potrafi rejestrować bardzo wyraźny obraz w rozdzielczości 2560 x 1920 pikseli, zapewniając aż 3-krotny zoom optyczny, który pozwoli łatwiej odróżnić szczegóły. Kamera Reolink E1 Zoom jest również wszechstronna, gdyż posiada znakomity tryb nocny potrafiący zapewnić bardzo wyraźny obraz. Sprzęt obsługuje WiFi 4 na dwóch pasmach – 2,4 GHz i 5 GHz oraz jak na nowoczesną kamerę IP przystało współgra z Amazon Echo, Google Home i IFTTT.

Kamera bezprzewodowa do monitoringu: TP-Link Tapo C210
TP-Link Tapo C210 jako kamera uchylno-obrotowa zapewnia 360-stopniowe pochylenie w poziomie oraz przyzwoitą jakość wideo w rozdzielczości 2304 x 1296 pikseli. Wbudowany czujnik wykrywa ruch w odległości do 30 metrów, a tryb nocny pozwala obserwować obiekty znajdujące się w odległości 9 metrów, automatycznie zmieniając typ barwy, aby zapewnić jak najwyraźniejszy obraz. Ważną funkcją jest alarm dźwiękowy i świetlny, który potrafi skutecznie odstraszyć włamywaczy. Oprócz tego kamera TP-Link oferuje dwukierunkową komunikację.

Kamera IP do monitoringu: Aqara G2H Pro 1080P
Ta bezprzewodowa kamera służy jednocześnie za hub, do którego można podłączyć rozmieszczone w różnych pomieszczeniach czujniki marki Aqara zgodne z protokołem Zigbee/WiFi. Sprzęt jest zgodny z Apple HomeKit, Amazon Echo i Google Home. Obiektyw zapewnia szeroki kąt rejestracji obrazu, w 146 stopniach i w rozdzielczości Full HD. Kamera Aqara posiada również tak przydatne funkcje, jak system rozpoznawania twarzy, który może być bardzo przydatny przy zasosowaniu domowym, jak również możliwość wywołania alarmu przy wykryciu ruchu lub hałasu. Sprzęt można zamontować na ścianie, suficie, czy też biurku.
Monitoring zewnętrzny
- IMOU Bullet 2C 4MP
- Xiaomi Outdoor Kamera + Bramka 1080p
- Ezviz C3WN
- Reolink RLC-520A POE
- Imilab EC4 + Brama

Zewnętrzna kamera do monitoringu: IMOU Bullet 2C 4MP
Jeśli myślisz o monitoringu zewnętrznym, warto rozważyć kamerę IMOU Bullet 2C 4MP, rejestrującą obraz w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, a dzięki kodekowi H.265 nagrania zajmują mniej miejsca. Sprzęt można zainstalować na ścianie lub suficie. Atutami tego produktu jest wykrywanie obiektów o ludzkich kształtach i detekcja ruchu oraz wodo- i kurzoodporność IP67. Kamera IMOU dysponuje wbudowanym mikrofonem, a więc jest w stanie reagować na dźwięk, a przy okazji potrafi pracować w temperaturach od -30 do 60 stopni Celsjusza.

Kamera do monitoringu zewnętrznego: Xiaomi Outdoor Kamera + Bramka 1080p
W zestawie tym znajdziemy kamerę Xiaomi Mi Security Outdoor Camera (1080p w kodeku H.265), jak i bezprzewodową bramkę z możliwością podpięcia 4 dodatkowych urządzeń rejestrujących obraz Xiaomi, poszerzając zasięg monitoringu. Sprzęt ten niezwykle trudno wymontować ze względu na użytą tu antykradzieżową konstrukcję śrubową. Nietypowa aktywność przy kamerze w zasięgu 7 m uruchomi alert wysyłany w czasie rzeczywistym. Kamera Xiaomi potrafi wykrywać ruch i kształty ludzkie, jak również dzięki szerokiemu zakresowi dynamiki i przysłonie F 2.1 wyraźnie widać obrazy pod światło i w ciemności. Zakres temperatur to od -20 do 50 stopni Celsjusza, a czas pracy to 90 dni na jednym ładowaniu.

Tania kamera do monitoringu zewnętrznego: Ezviz C3WN
Jeśli szukasz niedrogiego, a niezawodnego rozwiązania, warto rozważyć Ezviz C3WN. Ta kamera z WiFi 4 cechuje się wytrzymałą konstrukcją i polem widzenia do 30 metrów (także w nocy, dzięki dwóm podczerwonym diodom LED. Dzięki redukcji szumów jest w stanie wychwycić dźwięk do 5 metrów. Mechanizm wykrywania ruchu jest bardzo rozbudowany i pozwala na definiowanie obszarów podwyższonego ryzyka na które możemy otrzymywać powiadomienia, zamiast wpatrywać się w kamerę cały czas.

Wytrzymała kamera zewnętrzna do monitoringu: Reolink RLC-520A POE
Reolink RLC-520A to rozwiązanie dla osób poszukujących bardzo wytrzymałej konstrukcji (przy okazji z certyfikatem wodoodporności IP66) i zaawansowanych funkcji przetwarzania obrazu. Kamera ta wykrywa jedynie kształty ludzkie i robi to z dużą dokładnością, ignorując przy tym pojazdy czy też cienie padające z chmur. Rozdzielczość 2560 x 1920 zapewni obraz o krystalicznej przejrzystości, a czujniki na podczerwień zadbają o zasięg na poziomie 30 metrów. Dzięki obsudze kart microSD o pojemności 256 GB możemy nagrać do 97h materiału wideo na jednym nośniku.

Kamera do monitoringu z trybem nocnym: Imilab EC4 + Brama
Imilab EC4 cechuje się wysoką rozdzielczością nagrywania (2560 x 1440 pikseli) z obiektywem F 1.6 (uchwyci dużo szczegółów), szerokim kątem widzenia i pojemnym akumulatorem (5200 mAh – wystarczy na kilka miesięcy). Interesującymi funkcjami tej kamery są również system wykrywania twarzy AI, jak również tryb nocny w pełnym kolorze. Co ciekawe, po wykryciu ruchu, kamera może nagrywać uchwycony obiekt przez 60 sekund.
Warto nadmienić, że w tym zestawie znajdziemy także bramkę pozwalającą sparować 5 kolejnych kamer Imilab, aby poszerzyć zakres monitoringu. Do sprzętu można dokupić również opcjonalnie panel fotowoltaiczny zapewniający alternatywne źródło zasilania.
Kamera IP – dlaczego warto?
Kamera IP nie zagwarantuje stuprocentowej ochrony, jednak nic nie jest w stanie jej zagwarantować.
Takie urządzenie może relatywnie niedużym kosztem znacząco podnieść bezpieczeństwo, odstraszyć przed potencjalną kradzieżą lub być dowodem dla ubezpieczyciela.
Najprostsze urządzenia tego typu kosztują niewiele, a pozwalają złapać przestępcę na gorącym uczynku lub w ogóle nie dopuścić do kradzieży przedmiotów z domu, mieszkania, ogrodu czy garażu. Zwłaszcza jeśli mają także wbudowaną syrenę alarmową.
Szczególnie warto zainteresować się kamerą do monitoringu, jeśli w ogrodzie lub przy domu zostawiamy meble ogrodowe, rowery, lub inne wartościowe przedmioty. Zwłaszcza jeśli od rana do wieczora jesteśmy w pracy. Czyni to z niego atrakcyjny cel dla potencjalnego złodzieja. Możemy również monitorować swój ogród lub podwórze w innym celu, na przykład aby czuwać na bezpieczeństwem dzieci lub śledzić zachowanie swoich domowych zwierzaków.
Każdemu także zdarza się wyjechać na weekendowy odpoczynek czy dłuższe wakacje, a wtedy kamera IP może stanowić element zabezpieczenia.
Kamera to także przydatna pomoc w pokoju małego dziecka. Pozwala monitorować, czy wszystko jest w porządku, bez konieczności fizycznej obecności.
Może Cię zainteresować:
- Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
- System inteligentnego domu – co to jest? Jak wybrać?
- Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
- Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?
- Czym jest inteligentny dom?
- Systemy inteligentnego domu – 3 najważniejsze zalety
- Jak wybrać inteligentne gniazdko?
- Smart Home – pytania i odpowiedzi
- Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje
- Smart home dla zwierząt – lista inteligentnych gadżetów dla psów i kotów

Najnowsze

Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy biurowej i zdalnej

Jak wybrać MacBooka? MacBook Air czy Pro?

Monitor interaktywny czy tablica interaktywna? Co wybrać do szkoły?

Jaki awaryjny zasilacz UPS do domu, komputera i serwera?

Jaki aparat na wakacje 2022? Poradnik zakupowy

Jaki zegarek sportowy wybrać? Ranking zegarków sportowych

Nauka w domu – co jest niezbędne dla dziecka?

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły w 2022?
