Jaka kamera IP? Jak wybrać kamerę do monitoringu?

Kamera do monitoringu to jeden z podstawowych sposobów, w jaki można chronić swój dom lub biuro i wszystkie przedmioty, jakie się tam znajdują. Ważne są przy tym pewne cechy kamery i jej możliwości, dlatego nie jest wszystko jedno, jakie urządzenie się wybierze, a dostępność modeli jest ogromna.

Aby ułatwić zadanie, w tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w tych lub innych zastosowaniach.

Zobacz również poradnik o monitoringu w firmie.

Popularne kamery IP do monitoringu w Komputronik.pl


Co to jest kamera IP? Jak działa?

Kamera IP to takie urządzenie, które rejestruje obraz i automatycznie przesyła go do sieci. W efekcie użytkownik może w każdym miejscu na świecie (gdzie tylko jest dostęp do Internetu) oglądać wideo na żywo. W zależności od modelu oraz dokonanej konfiguracji, podgląd możliwy jest z poziomu laptopa lub smartfona.

Aby takie przesyłanie treści do sieci było w ogóle możliwe, kamerę IP podłącza się do routera w domu. W zależności od modelu, należy to zrealizować za pomocą przewodu sieciowego (Ethernet LAN) albo bezprzewodowo (przez Wi-Fi).

Najlepiej sprawdzają się modele ze zintegrowanym detektorem ruchu – wówczas gdy ktoś poruszy się przed okiem kamery, na smartfona użytkownika trafia powiadomienie i natychmiast można zobaczyć, co się dzieje. Pozwala to podjąć reakcję – na przykład powiadomić znajomych sąsiadów, rodzinę, wezwać ochronę lub policję.

Właśnie ze względu na tę charakterystykę kamera IP bardzo dobrze sprawdza się w najrozmaitszych zastosowaniach monitoringowych: od stałej obserwacji domu i ogrodu, po czuwanie nad spokojnym snem dziecka – w przypadku takiego urządzenia można również spotkać się z nazwą „wideo niania”.

Kamera do monitoringu – jak wybrać?

Nie każda kamera oferuje to samo, a wybór tej najlepszej nie należy do szczególnie prostych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, na jakie należy zwracać uwagę podczas zakupów, by mieć pewność, że postawiło się na właściwy model.

Zacznijmy od podziału. Kamera do monitoringu może być

 • Kamera wewnętrzna – czyli przeznaczona do monitorowania wnętrza budynku, na przykład danego pokoju lub wejścia do domu
 • Kamera zewnętrzna – czyli taka, która może pracować na dworze. Przeważnie cechuje się konstrukcją odporną na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak deszcz czy niskie temperatury (jeśli szukasz właśnie takiej, użyj filtra „praca na dworze – tak”).

jaka kamera ip

Rodzaje kamer IP

 • Do monitoringu – to bardzo szeroka kategoria, w którą wchodzą wszystkie kamery IP, o różnej konstrukcji i różnych sposobach montażu, ale z tym samym celem – to całodobowy monitoring.
 • Kamera kopułkowa – najczęściej jest instalowana pod sufitem. Ma kształt kopułki i przeważnie jest nieduża, co sprzyja dyskretnemu monitoringowi.
 • Kamera tubowa – kamera w kształcie tuby. Jest znacznie bardziej zauważalna, dzięki czemu pełni dodatkowo funkcję odstraszającą.
 • Kamera uchylno-obrotowa – to kamera, którą w razie potrzeby można poruszać (w górę i w dół albo na boki). Najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy przestrzeń do monitorowania jest duża, a my nie chcemy inwestować w większą liczbę urządzeń.
 • Kamera naścienna – jaka sama nazwa wskazuje, jest to kamera przeznaczona do instalacji bezpośrednio na ścianie budynku.
 • Kamera desktop – ten typ kamery przeznaczony jest do montażu na blacie biurka czy też szafki.
 • Elektroniczna niania – specyficzny rodzaj kamery typu desktop. Urządzenie takie służyć może do obserwacji pokoju dziecięcego i pozwala na dwukierunkową komunikację głosową.

jaka kamera ip

Najważniejsze cechy kamery do monitoringu

Po wybraniu typu i rodzaju można przejść do konkretnych cech. Te najważniejsze to:

 • Przetwornik – przetwornik to najważniejszy element kamery do monitoringu. Najczęściej spotykane i najbardziej pożądane są sensory CMOS.
 • Szeroki obiektyw – im szerszy obiektyw, tym większą przestrzeń może uchwycić oko kamery. Zasada jest więc prosta: im większy kąt widzenia, tym lepiej.
 • Wykrywanie ruchu i dźwięku – to przydatne funkcje, które powodują, że w przypadku wykrycia niepokojącego zdarzenia, do użytkownika natychmiast dociera powiadomienie, co pozwala mu szybko zareagować.
 • Wysoka rozdzielczość – aby kamera do monitoringu spełniała swoje zadanie, powinna rejestrować wideo przynajmniej w HD Ready (1280x720px), a najlepiej w FullHD (1920x1080px). Dzięki temu obraz będzie bardziej szczegółowy, co pozwoli na przykład uchwycić rysy twarzy.
 • Tryb nocny – dzięki podczerwieni niektóre kamery IP są w stanie nagrywać wyraźnie filmy także po zmroku. Zasięg (czyli widoczność) może wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów.
 • Łączność bezprzewodowa i przewodowa – najlepiej wyposażone modele mogą łączyć się z routerem zarówno przez WiFi, jak i przewód LAN. To pierwsze rozwiązanie jest bardziej preferowane, ponieważ pozwala ograniczyć liczbę przewodów i bardziej elastycznie podejść do wyboru miejsca instalacji.
 • Nagrywanie lokalne – gniazdo kart pamięci microSD umożliwia zapisywanie filmów bezpośrednio w samej kamerze. Niektórzy producenci oferują również przestrzeń w chmurze, w ramach dodatkowego zabezpieczenia.
 • Możliwość ruchu – niektórymi kamerami można poruszać w górę i w dół lub na boki, aby się „rozejrzeć”.
 • Aplikacja – większość producentów nowoczesnych kamer do monitoringu oferuje aplikację na smartfona lub tablet, która pozwala oglądać wideo na żywo i otrzymywać powiadomienia, na przykład w przypadku wykrycia ruchu.

Polecane kamery do monitoringu

A zatem jaka kamera IP sprawdzi się najlepiej? Dostępnych wariantów jest niemało, dlatego też żeby pomóc wybraliśmy pięć modeli dostosowanych do różnych potrzeb.

Monitoring wewnętrzny

Monitoring zewnętrzny


Kamera IP – dlaczego warto?

Kamera IP nie zagwarantuje stuprocentowej ochrony, jednak nic nie jest w stanie jej zagwarantować.

Takie urządzenie może relatywnie niedużym kosztem znacząco podnieść bezpieczeństwo, odstraszyć przed potencjalną kradzieżą lub być dowodem dla ubezpieczyciela.

Najprostsze urządzenia tego typu kosztują niewiele, a pozwalają złapać przestępcę na gorącym uczynku lub w ogóle nie dopuścić do kradzieży przedmiotów z domu, mieszkania, ogrodu czy garażu. Zwłaszcza jeśli mają także wbudowaną syrenę alarmową.

Szczególnie warto zainteresować się kamerą do monitoringu, jeśli w ogrodzie lub przy domu zostawiamy meble ogrodowe, rowery, lub inne wartościowe przedmioty. Zwłaszcza jeśli od rana do wieczora jesteśmy w pracy. Czyni to z niego atrakcyjny cel dla potencjalnego złodzieja. Możemy również monitorować swój ogród lub podwórze w innym celu, na przykład aby czuwać na bezpieczeństwem dzieci lub śledzić zachowanie swoich domowych zwierzaków.

Każdemu także zdarza się wyjechać na weekendowy odpoczynek czy dłuższe wakacje, a wtedy kamera IP może stanowić element zabezpieczenia.

Kamera to także przydatna pomoc w pokoju małego dziecka. Pozwala monitorować, czy wszystko jest w porządku, bez konieczności fizycznej obecności.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (8 głosów)

Czytaj więcej