Jaka kamera internetowa? Jaka kamera do Skype?

Dobre kamery internetowe są gwarancją wysokiej jakości obrazu, dlatego warto w nie zainwestować. Kamery zintegrowane z laptopami, szczególnie w starszych modelach, mogą pozostawiać wiele do życzenia. Warto więc kupić kamerkę zewnętrzną.

Skype to program, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Mimo upływu lat ten komunikator internetowy wciąż jest powszechnie używany i ceniony za funkcjonalność, niezawodność i prostotę obsługi.

Sprawdźmy więc, jaka kamera do Skype będzie dla nas najlepsza. Oto najważniejsze cechy:

  • Rozdzielczość HD
  • Zintegrowany mikrofon
  • Łączność bezprzewodowa
  • Regulacja ostrości
  • Rejestracja obrazu w podczerwieni
  • Optymalna płynność obrazu
  • Funkcje dodatkowe

Polecane kamery internetowe w Komputronik.pl

Rozdzielczość HD

Na początek warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, jaką oferuje rozważany przez nas model. Tańsze modele oferują rozdzielczość 640 x 480, ale jeśli chcemy, żeby nasi znajomi widzieli nas wyraźnie, warto kupić kamerę o rozdzielczości HD, a więc 1280 x 720 piksele. Jeśli zaś interesuje nas najwyższa jakość i obraz ma być ostry jak brzytwa, to musimy zainwestować w kamerkę o rozdzielczości 1920 x 1080. Kamera internetowa Full HD wymaga oczywiście odpowiednio szybkiego łącza internetowego, który będzie w stanie przesłać obraz bez zakłóceń.

Zintegrowany mikrofon

Aby nasz rozmówca w Skype nas słyszał, musimy być oczywiście wyposażeni w mikrofon. Większość nowych laptopów taki posiada, ale na wszelki wypadek mimo wszystko warto wybrać kamerkę wyposażoną właśnie w mikrofon. W razie problemów z mikrofonem w laptopie zawsze będziemy mieli alternatywę. Kamera internetowa z mikrofonem jest też niezbędna dla wielu komputerów stacjonarnych.

Zobacz kamery internetowe z mikrofonem w sklepie >

Łączność bezprzewodowa

Jeśli nie chcemy być ograniczani przez plątaninę kabli, warto zastanowić się nad kamerką bezprzewodową. Jest ona najczęściej oparta nad module Bluetooth. Jest to olbrzymia wygoda, gdyż kamerkę możemy postawić w dowolnym miejscu lub nawet podczas rozmowy nosić ją ze sobą po mieszkaniu. Ewentualnym problemem mogą być zakłócenia w łączności, ale w tym wypadku wygoda użytkowania zdecydowanie rekompensuje takie niedogodności. Alternatywą dla modułu Bluetooth jest kamera internetowa z WIFI. Kamera internetowa bezprzewodowa jest więc strzałem w dziesiątkę.

jaka kamera internetowa

Zdjęcie: California Access, Produkt: CA Focus Fresno CA-1902 HD

Regulacja ostrości

Kupując kamerę internetową, koniecznie zwróćmy też uwagę na kwestię ostrości. Parametr ten jest związany z optyką kamerki. Na rynku spotkamy się z trzema sposobami regulacji ostrości.

Autofocus

Najwygodniejszy dla użytkownika jest autofokus. Kamerka działająca w takim trybie, sama ostrzy sobie obraz na obiekcie znajdującym się na środku ekranu. Możemy więc podczas rozmowy przybliżać się do kamery lub oddalać się od niej, a oprogramowanie kamery zadba o jak najlepszy obraz.

Manualna regulacja ostrości

Tańsze modele kamer mają manualną regulację ostrości. W takim przypadku musimy regulować ją ręcznie – najczęściej przekręcając odpowiedni pierścień przy obiektywie. Jeśli kupujemy taki rodzaj kamerki, to sprawdźmy, czy podczas regulacji ostrości nie będziemy zasłaniać sobie dłonią obiektywu. Kamerki z manualną regulacją dobrze sprawdzą się, gdy rozmowy prowadzimy w jednym miejscu, w podobnej odległości od obiektywu.

Focus free

Trzecim rozwiązaniem używanym w kamerkach internetowych jest stała ostrość – tak zwany focus free. W tym przypadku nie ma regulacji ostrości, ale nie znaczy to, że obraz jest zamazany. Ostrość ustawiona jest tak, że dobrze widoczne są obiekty w średniej i dalekiej odległości. Obiekty znajdujące się bardzo blisko obiektywu będą niewyraźne.

Rejestracja obrazu w podczerwieni

Jeśli jesteś fanem nocnych rozmów, to można pomyśleć o kamerze umożliwiającej rejestrację obrazu w ciemności. Kamera internetowa z podczerwienią wyposażona jest w diody LED, które emitują światło podczerwone, co umożliwia rejestrację obrazu nawet w całkowitych ciemnościach. Pamiętajmy jedynie, że diody najczęściej mają zasięg nieprzekraczający 2 metrów.

Optymalna płynność obrazu

Kamera internetowa do Skype powinna też zapewniać odpowiednią płynność obrazu. Aby był on przez nasze oczy odbierany jako płynny, kamerka musi rejestrować co najmniej 30 klatek na sekundę. Sprawdźmy jednak, czy podana w specyfikacji ilość klatek odnosi się do wszystkich obsługiwanych rozdzielczości. Na sklepowych półkach możemy spotkać modele, które co prawda nagrywają z szybkością 30 klatek/sekundę, ale tylko w rozdzielczości 640×480. W rozdzielczości HD może to być tylko 15 kl./s.

Funkcje dodatkowe

Kamera internetowa do rozmów może mieć też inne przydatne funkcje takie jak:funkcja wideokonferencji, funkcja aparatu cyfrowego czy funkcja dyktafonu.


Kamery internetowe, które polecamy w naszym sklepie:

Kamery internetowe do 100 zł Kamery internetowe do 300 zł
jaka kamera internetowa jaka kamera internetowa