
Dobre kamery internetowe są gwarancją wysokiej jakości obrazu, dlatego warto w nie zainwestować. Kamery zintegrowane z laptopami, szczególnie w starszych modelach, mogą pozostawiać wiele do życzenia. Warto więc kupić kamerkę zewnętrzną.
Skype to program, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Mimo upływu lat ten komunikator internetowy wciąż jest powszechnie używany i ceniony za funkcjonalność, niezawodność i prostotę obsługi.
Spis treści
- Co musi mieć kamera internetowa do wideo-rozmów?
- Jak sprawdzić, czy kamera internetowa działa?
- Aparat/smartfon jako kamera internetowa
- GoPro jako kamerka internetowa?
- Jaką kamerkę internetową kupić? Ranking
Polecane kamery internetowe w Komputronik.pl
Jaka kamera internetowa do wideo-rozmów?
Sprawdźmy więc, jaka kamera internetowa do Skype będzie najlepsza. Oto najważniejsze cechy:
- Rozdzielczość Full HD
- Zintegrowany mikrofon
- Łączność bezprzewodowa
- Regulacja ostrości
- Rejestracja obrazu w podczerwieni
- Optymalna płynność obrazu
- Funkcje dodatkowe
Rozdzielczość Full HD
Na początek warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, jaką oferuje rozważany przez nas model. Tańsze modele oferują rozdzielczość 640 x 480 lub 1280 x 720 pikseli, ale jeśli chcemy, żeby nasi znajomi widzieli nas wyraźnie, warto kupić kamerę o wyższej rozdzielczości. Najlepiej Full HD, czyli 1920 x 1080. Kamera internetowa Full HD wymaga oczywiście odpowiednio szybkiego łącza internetowego, który będzie w stanie przesłać obraz bez zakłóceń. Jest to już jednak właściwie standard.
Zintegrowany mikrofon
Aby nasz rozmówca w Skype nas słyszał, musimy być oczywiście wyposażeni w mikrofon. Większość nowych laptopów taki posiada, ale na wszelki wypadek mimo wszystko warto wybrać kamerkę wyposażoną właśnie w mikrofon. W razie problemów z mikrofonem w laptopie zawsze będziemy mieli alternatywę. Kamera internetowa z mikrofonem jest też niezbędna dla wielu komputerów stacjonarnych.
Łączność bezprzewodowa
Jeśli nie chcemy być ograniczani przez plątaninę kabli, warto zastanowić się nad kamerką bezprzewodową. Jest ona najczęściej oparta nad module Bluetooth. Jest to olbrzymia wygoda, gdyż kamerkę możemy postawić w dowolnym miejscu lub nawet podczas rozmowy nosić ją ze sobą po mieszkaniu.
Ewentualnym problemem mogą być zakłócenia w łączności, ale w tym wypadku wygoda użytkowania zdecydowanie rekompensuje takie niedogodności. Alternatywą dla modułu Bluetooth jest kamera internetowa z WIFI. Kamera internetowa bezprzewodowa jest więc strzałem w dziesiątkę, choć trzeba liczyć się z większym wydatkiem.
Regulacja ostrości
Kupując kamerę internetową, koniecznie zwróćmy też uwagę na kwestię ostrości. Parametr ten jest związany z optyką kamerki. Na rynku spotkamy się z trzema sposobami regulacji ostrości.
Autofocus
Najwygodniejszy dla użytkownika jest autofokus. Kamerka działająca w takim trybie, sama ostrzy sobie obraz na obiekcie znajdującym się na środku ekranu. Możemy więc podczas rozmowy przybliżać się do kamery lub oddalać się od niej, a oprogramowanie kamery zadba o jak najlepszy obraz.
Manualna regulacja ostrości
Tańsze modele kamer mają manualną regulację ostrości. W takim przypadku musimy regulować ją ręcznie – najczęściej przekręcając odpowiedni pierścień przy obiektywie. Jeśli kupujemy taki rodzaj kamerki, to sprawdźmy, czy podczas regulacji ostrości nie będziemy zasłaniać sobie dłonią obiektywu. Kamerki z manualną regulacją dobrze sprawdzą się, gdy rozmowy prowadzimy w jednym miejscu, w podobnej odległości od obiektywu.
Focus free
Trzecim rozwiązaniem używanym w kamerkach internetowych jest stała ostrość – tak zwany focus free. W tym przypadku nie ma regulacji ostrości, ale nie znaczy to, że obraz jest zamazany. Ostrość ustawiona jest tak, że dobrze widoczne są obiekty w średniej i dalekiej odległości. Obiekty znajdujące się bardzo blisko obiektywu będą niewyraźne.
Rejestracja obrazu w podczerwieni
Jeśli jesteś fanem nocnych rozmów, to można pomyśleć o kamerze umożliwiającej rejestrację obrazu w ciemności. Kamera internetowa z podczerwienią wyposażona jest w diody LED, które emitują światło podczerwone, co umożliwia rejestrację obrazu nawet w całkowitych ciemnościach. Pamiętajmy jedynie, że diody najczęściej mają zasięg nieprzekraczający 2 metrów.
Optymalna płynność obrazu
Kamera internetowa do Skype powinna też zapewniać odpowiednią płynność obrazu. Aby był on przez nasze oczy odbierany jako płynny, kamerka musi rejestrować co najmniej 30 klatek na sekundę. Sprawdźmy jednak, czy podana w specyfikacji ilość klatek odnosi się do wszystkich obsługiwanych rozdzielczości. Pożądaną jakością jest Full HD/30fps.
Funkcje dodatkowe
Kamera internetowa do rozmów może mieć też inne przydatne funkcje takie jak:
- funkcja wideokonferencji,
- funkcja aparatu cyfrowego,
- funkcja dyktafonu.
Jak sprawdzić, czy kamera internetowa działa?
Nie masz pewności, czy wszystko działa jak należy i zastanawiasz się, jak zrobić test kamery i mikrofonu w systemie Windows 10? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z systemowej aplikacji Aparat. Uruchom menu Start i znajdź go na liście albo wpisz „Aparat” i włącz ten program. Jeśli kamera działa, zobaczysz to od razu na ekranie.
Status mikrofonu z kolei możesz sprawdzić, nagrywając krótki klip z głosem w aplikacji „Restrator głosu”.
Aparat/smartfon jako kamera internetowa
Funkcję kamery internetowej może również pełnić aparat fotograficzny albo smartfon. Jak zamienić telefon w kamerkę?
- Zainstaluj na telefonie aplikację EpocCam (w przypadku iPhone) lub DroidCam (w przypadku smartfona z Android).
- Połącz ze sobą komputer i smartfon – za pomocą przewodu USB lub w ramach jednej sieci Wi-Fi.
- Zainstaluj sterowniki na komputerze: EpocCam lub DroidCam.
- Uruchom aplikację EpocCam lub DroidCam na telefonie.
- Uruchom aplikację do wideorozmów na komputerze (np. Skype, Microsoft Teams czy Zoom) i wybierz kamerę z listy – będzie opisana jako EpocCam lub DroidCam.

GoPro: jako kamerka internetowa?
Rolę kamerki internetowej może odegrać także sportowa kamera GoPro, choć proces jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku smartfona. Sytuacja zmienia się dopiero w GoPro HERO8 Black, bo w tym przypadku możemy skorzystać z dedykowanej aplikacji GoPro Webcam. Konfiguracja przebiega wtedy identycznie jak z telefonem, a potrzebne pliki znajdziesz w tym miejscu.
Można tak kombinować, ale najlepszym rozwiązaniem będzie jednak dedykowana kamerka internetowa. Poniżej polecamy najlepsze i najbardziej opłacalne modele.
Jaką kamerkę internetową kupić? Ranking
Podejmując decyzję, jaką kamerkę internetową kupić najważniejszy może jednak okazać się budżet. Nie musimy wydawać kolosalnych kwot, gdy potrzebna nam jest, jedynie dobra kamerka internetowa do Skype. Co innego w przypadku, gdy kamerka ma służyć streamowaniu. Wszystko zależne jest od potrzeb.
Oto polecane modele:
- Dobra kamera internetowa do 200 zł: Savio CAK-01 Full HD
- Kamera internetowa do Skype’a: A4Tech Full-HD 1080p WebCam PK-910H
- Dobra kamerka do komputera: Creative Live! Cam Sync 1080p
- Kamera internetowa do rozmów: Xiaomi IMILAB Full HD
- Najlepsza kamerka do domu i do biura: Logitech C925e

Dobra kamera internetowa do 200 zł: Savio CAK-01 FullHD
Savio CAK-01 to uniwersalna, a przy tym niedroga kamera internetowa z mikrofonem. Rejestruje wideo w rozdzielczości FullHD i z płynnością 30 klatek na sekundę. Cechuje się przy tym kątem widzenia 120 stopni oraz automatycznie reguluje ostrość. Dobrze sprawdza się podczas rozmów z rodziną, znajomymi na Skypie lub Messengerze, jak również przy wideokonferencjach w pracy i nauczaniu zdalnym. Ponadto jej instalacja nie będzie dla nikogo stanowić jakiegokolwiek problemu.

Kamera internetowa do Skype’a: A4Tech Full-HD 1080p WebCam PK-910H
Zastanawiasz się jaka kamera internetowa do Skype zaoferuje najlepszy stosunek ceny do jakości? A4Tech WebCam PK-910H jest mocną kandydatką do tego tytułu. Nagrywa ostry, szczegółowy i całkiem żywy obraz. Dzięki temu jesteś dobrze widziana lub widziany przez rozmówców. Wbudowany mikrofon także daje radę. Dużym atutem w przypadku tego modelu jest dobrze pomyślana konstrukcja. Dzięki niej wygodnie ustawisz pozycję kamery na monitorze czy też samym biurku.

Dobra kamerka do komputera: Creative Live! Cam Sync 1080p
Kamerka Creative Live! Cam Sync 1080p zapewnia ostre i pozbawione zniekształceń wideo o rozdzielczości FullHD, przy 30 klatkach na sekundę i 77-stopniowym polu widzenia. Czysty i wyraźny głos zbiera natomiast system dwóch mikrofonów. Do tego w zależności od potrzeb, możesz ją obrócić o 360 stopni w poziomie i 30 stopni w pionie. Zintegrowany klips pozwala na mocowanie zarówno na monitorze, laptopie lub statywie. Atutem jest osłona chroniąca obiektyw przed kurzem, lub poczucie prywatności gdy kamerka jest cały czas podpięta do komputera.

Kamera internetowa do rozmów: Xiaomi IMILAB Full HD
Xiaomi IMILAB Full HD to kolejna bardzo dobra kamerka internetowa do laptopa lub komputera stacjonarnego. Prosta w instalacji, wygodna w obsłudze i zapewniająca bardzo dobrą jakość wideo. Nagrywa w rozdzielczości FullHD przy płynności 30 klatek na sekundę, a kąt widzenia obiektywu wynosi 90 stopni. Urządzenie ma też wbudowany mikrofon, do którego także nie można mieć większych zastrzeżeń. Krótko mówiąc jest to bardzo dobra propozycja w bardzo dobrej cenie, a w przypadku Xiaomi stało się to już regułą.

Najlepsza kamerka do domu i do biura: Logitech C925e
Rozdzielczość FullHD i płynność 30 klatek na sekundę to także cechy kamerki Logitech C925e. W tym przypadku możesz jednak liczyć na jeszcze wyższą jakość obrazu, ponieważ technologia RightLight 2 optymalizuje jego parametry. Słabe oświetlenie albo przeszkadzające światła to żaden problem. To też bardzo dobre rozwiązanie do biura, nie tylko z powodu wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Kamera dobrze współpracuje z popularnymi aplikacjami, takimi jak Microsoft Teams, Cisco Jabber czy Zoom.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki robot myjący okna? Jak wybrać dobrego robota do mycia okien?

Jaki monitor gamingowy? Czym wyróżnia się monitor do gier?

Jakie żelazko? 10 porad, które ułatwią zakup

Jaki zegarek sportowy wybrać? Ranking zegarków sportowych

Jaki dron wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Ranking 2021

Jak działają słuchawki z przewodzeniem kostnym?
