Kamery internetowe z dobrą jakością obrazu są bardzo przydatne w obecnych czasach, gdy rozmowy wideo to codzienność. Zewnętrzne kamery oferują lepszą jakość niż te zintegrowane z laptopami. Mogą się także okazać przydatne, gdy używamy w pracy dodatkowego monitora, a nasz laptop ma zamkniętą klapę. Ponadto takie kamerki mogą oferować dodatkowe opcje, jakich brakuje w laptopach. Jaka kamera internetowa do wideokonferencji sprawdzi się najlepiej? Zobacz nasz poradnik oraz ranking kamerek.
Spis treści:
- Jaka kamera internetowa do wideo-rozmów? Ranking
- Jak sprawdzić, czy kamera internetowa działa?
- Aparat/smartfon jako kamera internetowa
- GoPro jako kamerka internetowa?
Popularne kamery internetowe
Jaką kamerkę internetową kupić? Ranking
- Kamera internetowa do biura: Hama Kamera internetowa C-600 Pro Full-HD autofocus
- Kamerka ze statywem: Redragon Apex GW900 Full HD
- Kamerka do nauki zdalnej: Logitech C925e
- Najlepsza kamerka do domu i do biura: Logitech HD Pro C920
Kamera internetowa do biura: Hama Kamera internetowa C-600 Pro Full-HD autofocus
Zastanawiasz się jaka kamera internetowa do najlepiej sprawdzi się w biurze? Model marki Hama zaoferuje bardzo dobre parametry w przystępnej cenie. Urządzenie ma do zaoferowania wysoką rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) w formacie 16:9, co jest gwarancją wysokiej jakości obrazu. Dodatkowo kamera została wyposażona w autofokus, dzięki czemu ostry obraz zyskujesz nawet w trakcie ruchu. Ponadto ten model Hama posiada mikrofon stereofoniczny, przez co zyskujesz również bardzo wyraźny dźwięk.
Kamerka z dobrym statywem: Redragon Apex GW900 Full HD
Ta kamerka Full HD odznacza się wysoką jakością obrazu z 6 dwustronnymi soczewkami optycznymi i powłoką antyrefleksyjną. Funkcje takie, jak autofokus oraz funkcja korekcji jasności zadbają o najwyższą ostrość i naturalnie wyglądające oświetlenie nawet w gorszych warunkach. Dzięki podwójnemu mikrofonowi MEMS nasz głos będzie brzmiał krystalicznie czysto i bez zakłóceń. Jeśli chodzi o mocowanie, możemy skorzystać z klipsu do laptopa, jak i z dodatkowego trójnoga z regulowanymi, wysuwanymi nóżkami.
Kamerka do nauki i pracy zdalnej: Logitech C925e
Rozdzielczość FullHD i płynność 30 klatek na sekundę to także cechy kamerki Logitech C925e. W tym przypadku możesz jednak liczyć na jeszcze wyższą jakość obrazu, ponieważ technologia RightLight 2 optymalizuje jego parametry. Słabe oświetlenie albo przeszkadzające światła to żaden problem. To też bardzo dobre rozwiązanie do biura, nie tylko z powodu wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Kamera dobrze współpracuje z popularnymi aplikacjami, takimi jak Microsoft Teams, Cisco Jabber czy Zoom.
Najlepsza kamerka do domu i do biura: Logitech HD Pro C920
Logitech słynie z produktów bardzo dobrej jakości i takim właśnie jest HD Pro C920. Kamera zapewnia rozdzielczość Full HD oraz płynność 30 klatek na sekundę. Warto tutaj zaznaczyć, że produkt Logitech, choć wyraźnie droższy, dostarcza obrazu znacznie ostrzejszego niż konkurencyjne urządzenia, o mniejszym stopniu kompresji i znacznie lepszej redukcji szumów oraz korekcji bieli. Jest to klasyka wśród kamer – i jak to bywa z klasyką, sięgnięcie po nią oznacza, że się nie zawiedziemy.
Jaka kamera internetowa do wideo-rozmów?
Sprawdźmy więc, jaka kamera internetowa do Skype, Teams lub Zoom będzie najlepsza. Oto najważniejsze cechy, jakie musi mieć dobra kamerka do komputera:
- Rozdzielczość Full HD
- Zintegrowany mikrofon
- Regulacja ostrości
- Rejestracja obrazu w podczerwieni
- Płynność obrazu
- Zintegrowane oświetlenie
- Łączność bezprzewodowa
- Funkcje dodatkowe
Rozdzielczość Full HD
Na początek warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, jaką oferuje rozważany przez nas model. Tańsze modele oferują rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, ale jeśli chcemy, żeby nasi znajomi lub współpracownicy widzieli nas wyraźnie, warto kupić kamerę o wyższej rozdzielczości. Najlepiej co najmniej Full HD, czyli 1920 x 1080.
Zintegrowany mikrofon
Aby nasz rozmówca w Skype mógł nas usłyszeć, musimy oczywiście posiadać mikrofon. Większość nowych laptopów taki posiada, ale na wszelki wypadek mimo wszystko warto wybrać kamerkę wyposażoną właśnie w mikrofon. W razie problemów z mikrofonem w laptopie zawsze będziemy mieli alternatywę. Kamera internetowa z mikrofonem jest też niezbędna dla wielu komputerów stacjonarnych. Lepsze kamerki internetowe oferują dodatkowo redukcję szumów otoczenia.
Regulacja ostrości
Kupując kamerę internetową, koniecznie zwróćmy też uwagę na kwestię ostrości. Parametr ten jest związany z optyką kamerki. Na rynku spotkamy się z trzema sposobami regulacji ostrości.
- Autofocus – najwygodniejszy dla użytkownika jest autofocus. Kamerka działająca w takim trybie, sama ostrzy sobie obraz na obiekcie znajdującym się na środku ekranu. Możemy więc podczas rozmowy przybliżać się do kamery lub oddalać się od niej, a oprogramowanie kamery zadba o jak najlepszy obraz. Niektóre droższe kamery posiadają AI autofocus, czyli opcję podążania za użytkownikiem.
- Manualna regulacja ostrości – tańsze modele kamer mają manualną regulację ostrości. W takim przypadku musimy regulować ją ręcznie – najczęściej przekręcając odpowiedni pierścień przy obiektywie. Jeśli kupujemy taki rodzaj kamerki, to sprawdźmy, czy podczas regulacji ostrości nie będziemy zasłaniać sobie dłonią obiektywu. Kamerki z manualną regulacją dobrze sprawdzą się, gdy rozmowy prowadzimy w jednym miejscu, w podobnej odległości od obiektywu.
- Focus free – trzecim rozwiązaniem używanym w kamerkach internetowych jest stała ostrość – tak zwany focus free. W tym przypadku nie ma regulacji ostrości, ale nie znaczy to, że obraz jest zamazany. Ostrość ustawiona jest tak, że dobrze widoczne są obiekty w średniej i dalekiej odległości. Obiekty znajdujące się bardzo blisko obiektywu będą niewyraźne.
Rejestracja obrazu w podczerwieni
Jeśli jesteś fanem nocnych rozmów (lub nie masz czasem wyjścia), możesz pomyśleć o kamerze umożliwiającej rejestrację obrazu w ciemności. Kamera internetowa z podczerwienią wyposażona jest w diody LED, które emitują światło podczerwone, które umożliwiają rejestrację obrazu nawet w całkowitych ciemnościach. Pamiętajmy jedynie o ograniczonym zasięgu – najczęściej nie przekracza on 2 metrów.
Płynność obrazu – 30 FPS lub 60 FPS
Kamera internetowa do Skype, Teams lub Zoom powinna też zapewniać odpowiednią płynność obrazu. Obecnie standardem jest 30 klatek na sekundę i do rozmów wideo 30 FPS w większości wypadków w zupełności wystarczy. Natomiast wiele kamer z wyższej półki oferuje także 60 FPS, co nadaje obrazowi jeszcze większej płynności. Warto jednak sprawdzić, czy taka płynność będzie osiągalna we wszystkich rozdzielczościach. Niektóre kamery oferują 60 FPS przy rozdzielczości niższej niż Full HD.
Zintegrowane oświetlenie
Aby uzyskać dobrej jakości obraz po swojej stronie, należy zadbać o oświetlenie. Od jakiegoś czasu wprowadzono kamery internetowe, które posiadają lampy pierścieniowe wokół obiektywu. Dzięki niemu światło równomiernie rozłoży się na naszej twarzy, a rozmówcy będą nas widzieć z dużą klarownością.
Łączność bezprzewodowa
Jeśli nie chcemy być ograniczani przez plątaninę kabli, można zastanowić się nad wykorzystaniem kamery bezprzewodowej jako kamerki do rozmów. Rozwiązania tego typu są oparte na module Bluetooth. Może być to olbrzymia wygoda, gdyż kamerkę możemy postawić w dowolnym miejscu lub nawet podczas rozmowy nosić ją ze sobą po mieszkaniu. Ewentualnym problemem mogą być zakłócenia w łączności, ale w tym wypadku wygoda użytkowania może zrekompensować takie niedogodności.
Alternatywą dla kamery z modułem Bluetooth może być aparat fotograficzny z Wi-Fi. Niektórzy producenci, np. Canon z EOS Webcam Utility, umożliwiają wykorzystanie aparatu lustrzankowego jako pełnoprawnej kamery internetowej. Trudno jednak rekomendować kupowanie aparatu wyłącznie w tym celu ze względu na wysoką cenę, choć jakość będzie w tym przypadku bardzo wysoka.
Funkcje dodatkowe
Kamera internetowa do rozmów może mieć też inne przydatne funkcje takie jak:
- Funkcja wideokonferencji
- Funkcja aparatu cyfrowego
- Funkcja logowania twarzą Windows Hello
- Funkcja green screen
- Ffunkcja dyktafonu
- Wbudowana przesłona obiektywu (dla prywatności)
Logowanie twarzą Windows Hello może być bardzo przydatne, gdyż zastępuje wpisywanie hasła lub pinu do Windows 10/11, a jednocześnie jest to najbezpieczniejsza metoda weryfikacji. Tylko drogie laptopy z wysokiej półki mają zintegrowane kamery Windows Hello, ale niektóre kamery zewnętrzne też posiadają taką funkcję.
Jak sprawdzić, czy kamera internetowa działa?
Nie masz pewności, czy wszystko działa jak należy i zastanawiasz się, jak zrobić test kamery i mikrofonu w systemie Windows 10/11? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z systemowej aplikacji Aparat. Uruchom menu Start i znajdź go na liście albo wpisz „Aparat” i włącz ten program. Jeśli kamera działa, zobaczysz to od razu na ekranie.
Status mikrofonu z kolei możesz sprawdzić, nagrywając krótki klip z głosem w aplikacji „Rejestrator głosu”.
Aparat/smartfon jako kamera internetowa
Funkcję kamery internetowej może również pełnić aparat fotograficzny albo smartfon – warto w tym przypadku zaopatrzyć się w odpowiednią podstawkę/statyw. Jak zamienić telefon w kamerkę?
- Zainstaluj na telefonie aplikację EpocCam (w przypadku iPhone) lub DroidCam (w przypadku smartfona z Android).
- Połącz ze sobą komputer i smartfon – za pomocą przewodu USB lub w ramach jednej sieci Wi-Fi.
- Zainstaluj sterowniki na komputerze: EpocCam lub DroidCam.
- Uruchom aplikację EpocCam lub DroidCam na telefonie.
- Uruchom aplikację do wideorozmów na komputerze (np. Skype, Microsoft Teams czy Zoom) i wybierz kamerę z listy – będzie opisana jako EpocCam lub DroidCam.
Przeczytaj również poradnik Telefon jako kamera internetowa, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.
GoPro: jako kamerka internetowa?
Za kamerkę internetową może posłużyć nam również GoPro, aczkolwiek w tym przypadku proces jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku smartfonu. Sytuacja zmienia się dopiero w GoPro HERO8 Black, bo w tym przypadku możemy skorzystać z dedykowanej aplikacji GoPro Webcam. Konfiguracja przebiega wtedy identycznie jak z telefonem, a potrzebne pliki znajdziesz w tym miejscu.
Można tak kombinować, ale najlepszym rozwiązaniem będzie jednak dedykowana kamerka internetowa.
Mogą Cię zainteresować:
- Jak wybrać kamerę 360 stopni?
- Wybieramy kamerę sportową na narty – TOP 5
- Jaka kamera do streamowania?
- Jaki komputer do streamowania? Jak zacząć streamować?
- Kamera do monitoringu – jak wybrać kamerę IP?
- Jaką kamerę sportową wybrać? Poradnik
- Ranking dronów z kamerą
- Jaka kamera do cofania do samochodu?