Jaka kamera internetowa? Jaka kamera do Skype, Teams lub Zoom?

15.02.2022 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Kamery internetowe z dobrą jakością obrazu są bardzo przydatne w obecnych czasach, gdy rozmowy wideo to codzienność. Zewnętrzne kamery oferują lepszą jakość niż te zintegrowane z laptopami. Mogą się także okazać przydatne, gdy używamy w pracy dodatkowego monitora, a nasz laptop ma zamkniętą klapę. Ponadto takie kamerki mogą oferować dodatkowe opcje, jakich nie uświadczymy w laptopach.

Skype, Teams i Zoom to programy, które najczęściej wykorzystujemy do komunikacji wideo. Skype, pomimo upływu czasu, nadal posiada duże grono użytkowników i jest ceniony za prostotę obsługi.

Spis treści

Jaka kamera internetowa do wideo-rozmów?

Sprawdźmy więc, jaka kamera internetowa do Skype, Teams lub Zoom będzie najlepsza. Oto najważniejsze cechy, jakie musi mieć dobra kamerka do komputera:

Rozdzielczość Full HD

Na początek warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, jaką oferuje rozważany przez nas model. Tańsze modele oferują rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, ale jeśli chcemy, żeby nasi znajomi widzieli nas wyraźnie, warto kupić kamerę o wyższej rozdzielczości. Najlepiej co najmniej Full HD, czyli 1920 x 1080.

Zintegrowany mikrofon

Aby nasz rozmówca w Skype mógł nas usłyszeć, musimy oczywiście posiadać mikrofon. Większość nowych laptopów taki posiada, ale na wszelki wypadek mimo wszystko warto wybrać kamerkę wyposażoną właśnie w mikrofon. W razie problemów z mikrofonem w laptopie zawsze będziemy mieli alternatywę. Kamera internetowa z mikrofonem jest też niezbędna dla wielu komputerów stacjonarnych. Lepsze kamerki internetowe oferują dodatkowo redukcję szumów otoczenia.

Regulacja ostrości

Kupując kamerę internetową, koniecznie zwróćmy też uwagę na kwestię ostrości. Parametr ten jest związany z optyką kamerki. Na rynku spotkamy się z trzema sposobami regulacji ostrości.

Autofocus

Najwygodniejszy dla użytkownika jest autofokus. Kamerka działająca w takim trybie, sama ostrzy sobie obraz na obiekcie znajdującym się na środku ekranu. Możemy więc podczas rozmowy przybliżać się do kamery lub oddalać się od niej, a oprogramowanie kamery zadba o jak najlepszy obraz. Niektóre droższe kamery posiadają AI autofocus, czyli opcję podążania za użytkownikiem.

Manualna regulacja ostrości

Tańsze modele kamer mają manualną regulację ostrości. W takim przypadku musimy regulować ją ręcznie – najczęściej przekręcając odpowiedni pierścień przy obiektywie. Jeśli kupujemy taki rodzaj kamerki, to sprawdźmy, czy podczas regulacji ostrości nie będziemy zasłaniać sobie dłonią obiektywu. Kamerki z manualną regulacją dobrze sprawdzą się, gdy rozmowy prowadzimy w jednym miejscu, w podobnej odległości od obiektywu.

Focus free

Trzecim rozwiązaniem używanym w kamerkach internetowych jest stała ostrość – tak zwany focus free. W tym przypadku nie ma regulacji ostrości, ale nie znaczy to, że obraz jest zamazany. Ostrość ustawiona jest tak, że dobrze widoczne są obiekty w średniej i dalekiej odległości. Obiekty znajdujące się bardzo blisko obiektywu będą niewyraźne.

Rejestracja obrazu w podczerwieni

Jeśli jesteś fanem nocnych rozmów (lub nie masz czasem wyjścia), możesz pomyśleć o kamerze umożliwiającej rejestrację obrazu w ciemności. Kamera internetowa z podczerwienią wyposażona jest w diody LED, które emitują światło podczerwone, które umożliwiają rejestrację obrazu nawet w całkowitych ciemnościach. Pamiętajmy jedynie o ograniczonym zasięgu – najczęściej nie przekracza on 2 metrów.

Płynność obrazu – 30 FPS lub 60 FPS

Kamera internetowa do Skype, Teams lub Zoom powinna też zapewniać odpowiednią płynność obrazu. Obecnie standardem jest 30 klatek na sekundę i do rozmów wideo 30 FPS w większości wypadków w zupełności wystarczy. Natomiast wiele kamer z wyższej półki oferuje także 60 FPS, co nadaje obrazowi jeszcze większej płynności. Warto jednak sprawdzić, czy taka płynność będzie osiągalna we wszystkich rozdzielczościach. Niektóre kamery oferują 60 FPS przy rozdzielczości niższej niż Full HD.

Zintegrowane oświetlenie

Aby uzyskać dobrej jakości obraz po swojej stronie, należy zadbać o oświetlenie. Od jakiegoś czasu wprowadzono kamery internetowe, które posiadają lampy pierścieniowe wokół obiektywu. Dzięki niemu światło równomiernie rozłoży się na naszej twarzy, a rozmówcy będą nas widzieć z dużą klarownością.

Łączność bezprzewodowa

Jeśli nie chcemy być ograniczani przez plątaninę kabli, można zastanowić się nad wykorzystaniem kamery bezprzewodowej jako kamerki do rozmów. Rozwiązania tego typu są oparte na module Bluetooth. Może być to olbrzymia wygoda, gdyż kamerkę możemy postawić w dowolnym miejscu lub nawet podczas rozmowy nosić ją ze sobą po mieszkaniu. Ewentualnym problemem mogą być zakłócenia w łączności, ale w tym wypadku wygoda użytkowania może zrekompensować takie niedogodności.

Alternatywą dla kamery z modułem Bluetooth może być aparat fotograficzny z Wi-Fi. Niektórzy producenci, np. Canon z EOS Webcam Utility, umożliwiają wykorzystanie aparatu lustrzankowego jako pełnoprawnej kamery internetowej. Trudno jednak rekomendować kupowanie aparatu wyłącznie w tym celu ze względu na wysoką cenę, choć jakość będzie w tym przypadku bardzo wysoka.

Funkcje dodatkowe

Kamera internetowa do rozmów może mieć też inne przydatne funkcje takie jak:

 • funkcja wideokonferencji,
 • funkcja aparatu cyfrowego,
 • funkcja logowania twarzą Windows Hello,
 • funkcja green screen,
 • funkcja dyktafonu,
 • wbudowana przesłona obiektywu (dla prywatności).

Logowanie twarzą Windows Hello może być bardzo przydatne, gdyż zastępuje wpisywanie hasła lub pinu do Windows 10/11, a jednocześnie jest to najbezpieczniejsza metoda weryfikacji. Tylko drogie laptopy z wysokiej półki mają zintegrowane kamery Windows Hello, ale niektóre kamery zewnętrzne też posiadają taką funkcję.

jaka kamera internetowa

Jak sprawdzić, czy kamera internetowa działa?

Nie masz pewności, czy wszystko działa jak należy i zastanawiasz się, jak zrobić test kamery i mikrofonu w systemie Windows 10/11? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z systemowej aplikacji Aparat. Uruchom menu Start i znajdź go na liście albo wpisz „Aparat” i włącz ten program.  Jeśli kamera działa, zobaczysz to od razu na ekranie.

Status mikrofonu z kolei możesz sprawdzić, nagrywając krótki klip z głosem w aplikacji „Rejestrator głosu”.

Aparat/smartfon jako kamera internetowa

Funkcję kamery internetowej może również pełnić aparat fotograficzny albo smartfon – warto w tym przypadku zaopatrzyć się w odpowiednią podstawkę/statyw. Jak zamienić telefon w kamerkę?

 • Zainstaluj na telefonie aplikację EpocCam (w przypadku iPhone) lub DroidCam (w przypadku smartfona z Android).
 • Połącz ze sobą komputer i smartfon – za pomocą przewodu USB lub w ramach jednej sieci Wi-Fi.
 • Zainstaluj sterowniki na komputerze: EpocCam lub DroidCam.
 • Uruchom aplikację EpocCam lub DroidCam na telefonie.
 • Uruchom aplikację do wideorozmów na komputerze (np. Skype, Microsoft Teams czy Zoom) i wybierz kamerę z listy – będzie opisana jako EpocCam lub DroidCam.

Przeczytaj również poradnik Telefon jako kamera internetowa, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

GoPro: jako kamerka internetowa?

Za kamerkę internetową może posłużyć nam również GoPro, aczkolwiek w tym przypadku proces jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku smartfona. Sytuacja zmienia się dopiero w GoPro HERO8 Black, bo w tym przypadku możemy skorzystać z dedykowanej aplikacji GoPro Webcam. Konfiguracja przebiega wtedy identycznie jak z telefonem, a potrzebne pliki znajdziesz w tym miejscu.

Można tak kombinować, ale najlepszym rozwiązaniem będzie jednak dedykowana kamerka internetowa. Poniżej polecamy najlepsze i najbardziej opłacalne modele.

Jaką kamerkę internetową kupić? Ranking

Podejmując decyzję, jaką kamerkę internetową kupić najważniejszy może jednak okazać się budżet. Nie musimy wydawać kolosalnych kwot, gdy potrzebna nam jest, jedynie dobra kamerka internetowa do Skype. Co innego w przypadku, gdy kamerka ma służyć streamowaniu. Wszystko zależne jest od potrzeb.

Oto polecane modele:Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!