Jaka kamera cofania do samochodu? Jak wybrać?

Jaka kamera cofania?

Parkowanie tyłem na zatłoczonym parkingu lub sterowanie kamperem czy pojazdem z przyczepą campingową to czynności, które mogą sprawić problem nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy z wieloletnim stażem. Koncerny motoryzacyjne coraz częściej wyposażają swoje samochody w kamery cofania, mające ułatwić codziennie użytkowanie auta.

Nawet jeśli starszy model jej nie posiada, bez problemu można ją dokupić i zamontować w tablicy rejestracyjnej lub na zderzaku. Jak wybrać najlepszą kamerę cofania, która spowoduje, że najcięższe manewry staną się dużo łatwiejsze?

  • Samochodowa kamera cofania – co to za urządzenie?
  • Jak działa kamera cofania i jak można ją podłączyć?
  • Jak wybrać kamerę cofania?
  • Jaką kamerę cofania kupić? Ranking

Samochodowa kamera cofania – co to za urządzenie?

Kamera cofania to urządzenie umożliwiające pokazywanie obrazu, który znajduje się za pojazdem, aby ułatwić kierowcy jazdę do tyłu. Znacznie zwiększa jego pole widzenia, ale do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ekranu LCD, który ów obraz zaprezentuje.

Może być montowany fabrycznie lub umieszczony na desce rozdzielczej dopiero w późniejszym etapie użytkowania. Ewentualnie obniżenie kosztów zakupu może spowodować sparowanie kamery cofania z ekranem nawigacji samochodowej.

Jak działa kamera cofania i jak można ją podłączyć?

Kamery cofania uruchamiają się tuż po wrzuceniu wstecznego biegu. Jednym z kryteriów ich podziału jest bezprzewodowy lub przewodowy sposób połączenia. Obraz przekazywany za pomocą kabli doskonale sprawdzi się w samochodach osobowych.

Charakteryzuje się on satysfakcjonującą płynnością obrazu, zredukowaną ilością szumów oraz dokładnością transmitowanych danych. Największą niedogodność stanowią trudności w montażu, ale ogromny wybór modeli dostępnych na rynku ułatwia wybór tego optymalnego.

Bezprzewodowa kamera cofania co prawda jest wyjątkowo łatwa w montażu, ponieważ komunikuje się z ekranem za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, ale źle dobrana może okazać się mało efektywna. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy dany model przekazuje obraz bez zniekształceń i opóźnień.

Tego rodzaju kamery cofania są również nieco bardziej podatne na ewentualne zakłócenia, choć w razie awarii można bez problemu je wymienić.

Jak wybrać kamerę cofania?

Każdy, kto planuje zakup wysokiej jakości kamery cofania, powinien zwrócić uwagę na kilka parametrów. Urządzenie to ma przede wszystkim ułatwiać sterowanie pojazdem, więc stosownym minimum jest szerokokątny obiektyw, co najmniej 120 stopni.

Najczęściej stosowane w nich matryce to:

  • CMOS -działa nieco szybciej, ale przekazuje obraz gorszej jakości,
  • CCD – jest bardziej odporna na zakłócenia i szumy, ale także wolniejsza.

Aby kamera cofania była wartościowa również po zmroku, powinna posiadać dużą światłoczułość.

Jaką kamerę cofania kupić? Ranking

Kamera cofania stanowi urządzenie, którego ceny rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto zdecydować się na jego zakup, ponieważ odwdzięczy się pomocą w parkowaniu czy manewrowaniu pojazdem. Oto propozycje kilku modeli, które docenią nawet najbardziej doświadczeni kierowcy.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.6/5 (5 głosów)

Czytaj więcej