
Elektryczne rowery, deskorolki czy monocykle można coraz częściej zauważyć w przestrzeni miejskiej. Popularność tego typu sprzętów nie ominęła również tradycyjnej hulajnogi, która w wersji elektrycznej nie jest już jedynie atrybutem dziecięcych zabaw, ale również środkiem lokomocji dla nastolatków i osób dorosłych.
Wydłuża się lista miast, w których poza możliwością wynajęcia samochodu, skutera czy roweru, w grę wchodzi również wynajem hulajnogi na minuty. Zarażeni hulajnogowym bakcylem i kalkulujący koszty związane z wynajmem użytkownicy decydują się zazwyczaj na zakup tego urządzenia osobiście.
Co warto wiedzieć dokonując wyboru hulajnogi elektrycznej dla dorosłego? Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę dla dziecka? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Z tego poradnika dowiesz się:
- Jak działa hulajnoga elektryczna?
- Konstrukcja hulajnogi elektrycznej
- Zalety hulajnogi jako środka do transportu po mieście
- Jak wybrać hulajnogę elektryczną dla dorosłego?
- Jaka hulajnoga elektryczna dla dzieci?
Najlepsze hulajnogi elektryczne – ranking TOP 5
Jeśli chcesz poznać od razu odpowiedź na pytanie o najlepszą hulajnogę elektryczną, to przejdź do jednej z tych propozycji.
- Segway Ninebot eKickscooter ZING C10 – tania hulajnoga elektryczna dla dzieci
- Motus Scooty 10 Lite 2022 – hulajnoga elektryczna do 2000 zł
- Segway Ninebot KickScooter F30D – hulajnoga elektryczna do 2000 zł
- Xiaomi MiJia Electric Scooter PRO2 Black 2022 – najlepsza hulajnoga elektryczna do 3000 zł
- Motus Scooty 10 2022 – hulajnoga elektryczna dla dorosłych z dużym zasięgiem
- Motus PRO 10 Sport 2021 – dobra hulajnoga elektryczna 50 km/h
Jak działa hulajnoga elektryczna?
W przeciwieństwie do hulajnogi tradycyjnej, elektryczna wersja pojazdu nie wymaga nieustannego nadawania mu tempa przez odpychanie się od pokonywanej powierzchni drogi jedną z nóg.
Współczesna wersja hulajnogi napędzana jest małym silnikiem, czerpiącym zasilanie z akumulatora generującego w większości przypadków napięcie od 24 do 42v.
W zależności od mocy silnika jednośladu, osiąga on prędkość do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Im większa moc, tym większa prędkość.
Konstrukcja hulajnogi elektrycznej
Podstawowymi elementami budowy hulajnogi jest podest rozmieszczony między dwoma kołami, hamulce oraz kierownica. Można również nabyć modele z siodełkiem pozwalającym odpocząć podczas jazdy.
Składany korpus lub wysuwane platformy na stopy to dodatkowa modyfikacja w odniesieniu do egzemplarzy tradycyjnych.
Wybierając hulajnogę, warto zwrócić uwagę na parametry określonego modelu. Jeżeli hulajnoga ma być prezentem dla dziecka, dobrze jeżeli zdecydujesz się na wolniejszy, bardziej bezpieczny model. Jeżeli szukasz wariantu dla siebie, hulajnoga z silnikiem o dużej mocy będzie praktycznym środkiem do poruszania się po mieście.
Zalety hulajnogi jako środka do transportu po mieście
W wielu miastach w Polsce można wynajmować hulajnogi, a ich dostępność zlokalizować, dzięki specjalnie uruchomionym aplikacjom. Biorąc pod uwagę duże koszty wynajmu, w dłuższej perspektywie czasu zakup własnego jednośladu wydaje się rozwiązaniem najbardziej rozsądnym.
Rezygnacja z transportu samochodem na krótkich odcinkach, na rzecz elektrycznej hulajnogi, to praktyczna decyzja. Stanie w korkach i związane z tym zanieczyszczenie powietrza przemawia głównie na korzyść jednośladu. Oszczędność na paliwie i brak problemów z parkowaniem to kolejne atuty korzystania z hulajnogi elektrycznej. Inwestycja w ten miniaturowy elektromobil z pewnością się opłaci.
Należy pamiętać, aby w przestrzeni miejskiej nie przekraczać dozwolonej prędkości 25 km/h.
Jak wybrać hulajnogę elektryczną dla dorosłego?
Wybierając hulajnogę elektryczną dla dorosłego lub młodzieży, warto zwrócić uwagę na klika istotnych cech:
- Waga – łatwość przenoszenia hulajnogi zapewni waga około 10 kg.
- Możliwość składania – zdecydowanie ułatwia jej transportowanie.
- Solidność – wykonanie z dobrze ze sobą połączonych wysokiej jakości materiałów.
- Wielkość kół – im większe koła, tym lepiej poradzą sobie z ewszelkimi nierównościami na drogach.
- Prędkość maksymalna – dobra hulajnoga powinna pozwalać na osiągnięcie prędkości 20-25 km/h.
- Zasięg – ilość kilometrów przejechanych na jednym naładowaniu – co najmniej 15 km.
- Maksymalne obciążenie – ograniczenia dotyczące wagi użytkowników mogą wynosić 100 kg, 120 kg, ale też w 150 kg.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność antypoślizgowego podestu, hamulca ręcznego, oświetlenia przedniego i tylnego oraz wyświetlacza informującego o prędkości i poziomie baterii.
Jaka hulajnoga elektryczna dla dzieci?
Poza zabawą hulajnoga pozwala dziecku na nabycie osobistego doświadczenia w obsługiwaniu pojazdów silnikowych. Jak wyżej wspomniano, z uwagi na bezpieczeństwo dziecka, warto wybrać dla niego wolniejszy model, nie przekraczający np. prędkości 12km/h. Model powinien być lekki i posiadać raczej mniejsze koła, co pozwala na jego łatwiejszą sterowność.
Hulajnoga dla dziecka:
- Maksymalna prędkość nie przekraczająca 12km/h
- Lekka konstrukcja
- Niezbyt duże koła
Jednoślad ten może być atrakcyjnym akcesorium podczas wspólnych, długich spacerów po parku. Hulajnogę można wykorzystywać w sposób manualny lub elektryczny, w zależności od chwilowej kondycji i ochoty malucha, a lekka konstrukcja na kółkach nie sprawi trudności podczas jej prowadzenia.
Ranking hulajnóg elektrycznych

Tania hulajnoga elektryczna dla dzieci: Segway Ninebot eKickscooter ZING C10
Segway Ninebot eKickscooter ZING C10 to tania hulajnoga elektryczna przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 lat. Oferuje 3 tryby jazdy: Bezpieczny (przeznaczony dla początkujących osób), Turbo (z maksymalną prędkością do 16 km/h) i tryb Stały (z trybem wspomagania). Akumulator zapewnia pokonanie tras o zasięgu 10 km. Czas ładowania baterii do pełna zajmuje 2,5 godziny. Hulajnoga jest wykonana solidnie, posiada hamulec na tylne koło i wytrzymałe opony. Hulajnoga jest łatwa w montażu i demontażu, więc łatwo ją transportować np. w bagażniku auta. Maksymalne obciążenie hulajnogi to 50 kg.

Hulajnoga elektryczna do 2000 zł: Motus Scooty 10 Lite 2022
W zasadzie niewiele brakuje tej hulajnodze. Jest dobra pod każdym względem. Posiada zasięg 30km i maksymalną prędkość do 20 km/h. Przy takiej prędkości przydają się już solidne hamulce tarczowe, które dodatkowo wyposażone są w system odzyskiwania energii KERS.
Maksymalne obciążenie wynoszące 120kg pozwoli podróżować nawet osobie dorosłej z dodatkowym bagażem, na przykład plecakiem. Producent deklaruje moc na 350W, a bateria ma pojemność 7800 mAh. Do pełna naładujemy ją w około 4 godziny. Spore koła o średnicy 10 cali pozwolą pokonać większość miejskich nierówności. Natomiast dzięki wadze 12,5 kg i składanej konstrukcji z łatwością wniesiemy sprzęt do biura, do domu lub do pociągu czy metra.

Hulajnoga elektryczna do 2500 zł: Segway Ninebot KickScooter F30D
Segway Ninebot KickScooter F30D to hulajnoga elektryczna dla dorosłego o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno podczas dojazdów do pracy, jak i weekendowych wycieczek. Pozwoli na to zasięg do 30 km, a jej maksymalna prędkość to 20 km/h. To hulajnoga elektryczna do 2500 złotych, która ma bardzo bogate wyposażenie – dobre oświetlenie (przednie i tylne), dwa hamulce (przedni elektroniczny i tylny tarczowy), szeroki podest. Ma duże, 10-calowe koła, dlatego można nią jechać nie tylko po asfaltowych i równych drogach. Sprawdzi się więc podczas przejażdżek po parkowych ścieżkach. Maksymalne obciążenie wynosi 120 kg. Ten model jest również składany, a także zaopatrzony w kolorowy wyświetlacz.

Najlepsza hulajnoga elektryczna: Xiaomi MiJia Electric Scooter PRO2 Black 2022
Xiaomi MiJia Electric Scooter PRO2 Black to model hulajnogi dla młodzieży od 16 lat i osób dorosłych z możliwością obciążenia do 100 kg. Jest to egzemplarz o wysokości 118 cm i długości 113 cm. Konstrukcja umożliwia łatwe składanie i przenoszenie w dowolnym momencie (49 cm po złożeniu). Jedno ładowanie akumulatora wystarczy aby przejechać aż 45 kilometrów drogi, osiągając prędkość do 25 km/h. Bez problemu poradzi sobie z podjazdem na wzniesienia o 20% nachyleniu. Hulajnoga jest wyposażona w przednie, tylne i boczne światła odblaskowe oraz reflektor przedni o 10-metrowym zasięgu oświetlenia. Podwójny system hamowania umożliwia bezpieczną i komfortową jazdę. Dodatkowo posiada wbudowany ekran LCD, pozwalający na kontrolę takich parametrów jak aktualnie osiągana prędkość czy przełączanie się między trybami prędkości.

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych: Motus Scooty 10 2022
Jeśli interesuje Cię przystępna cenowo hulajnoga elektryczna 40km/h, ten model może znaleźć się zakresie Twoich poszukiwań. Motus Scooty 10 ma zasięg do 60 km i tym samym oferuje dobry współczynnik zasięgu do ceny. Dzięki silnikowi o mocy 350W osiąga też dużą prędkość do 35 km/h. W zatrzymaniu pomaga natomiast tylny hamulec bębnowy. Gdy go użyjemy, zaświecą się dodatkowe pulsacyjne światła z tyłu. Z przodu jest natomiast mocna lampa oświetlająca drogę. Zamontowane w tej hulajnodze elektrycznej dla dorosłego amortyzatory sprawiają, że jest naprawdę bardzo komfortowa. Jej waga to 17,8 kg i pozwala na użytkowanie jej z obciążeniem do 120kg.

Najszybsza hulajnoga elektryczna: Motus PRO 10 Sport 2021
Motus PRO 10 Sport 2021 to pozycja dla użytkowników oczekujących naprawdę sportowych wrażeń. Ten sprzęt ma dwa silniki o mocy 2000W i zapewnia imponujące przyspieszenie w 2,8 s! od 0 do 24km/h, a prędkość maksymalna to ponad 60km/h. O bezpieczne zatrzymanie zadbają natomiast dwa mocne hamulce tarczowe. Zasięg jest przy tym równie imponujący, bo na jednym ładowaniu można przejechać aż do 65 km. Hulajnoga waży co prawda niemal 30kg, pozwala jednak korzystać z niej osobie ważącej łącznie z ładunkiem nawet do 150kg. Wyczynowa hulajnoga to najlepsza hulajnoga elektryczna pod względem prędkości. Dużym atutem może być również wodoodporność zgodna z normą IP44.
Popularne hulajnogi elektryczne w Komputronik.pl
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki odkurzacz do sierści zwierząt? Poradnik

Jak działa system Mac OS? Poradnik dla początkujących

Porównywarka kart graficznych – pomagamy wybrać najlepszą kartę graficzną

Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele

Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych

Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?

Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?
