Jak wybrać golarkę? Poradnik zakupowy

Golarki dostępne obecnie na sklepowych półkach wyposażone są w najnowsze technologie a ich producenci prześcigają się w coraz to  Są niezwykle precyzyjne, dostosowują się do kształtów twarzy i większości z nich można używać nawet pod prysznicem. Dowiedzmy się więc, jaka golarka do brody w największym stopniu spełni nasze oczekiwania.

Golarka głowicowa czy foliowa?

Na początek zapoznajmy się z podstawowym podziałem golarek dostępnych obecnie w sklepach. Spotkamy się z dwoma rodzajami tych urządzeń, które łatwo można rozróżnić:

  • Golarki głowicowe – posiadają dwa, trzy lub nawet cztery okrągłe skupiska nożyków,
  • Golarki z folią tnącą – mają podłużną końcówkę, którą lekko przyciskamy do skóry.

Jak działa golarka głowicowa?

Jeśli chodzi o golarki głowicowe, to każdy z pierścieni na głowicy wyposażony jest w nożyki i specjalne osłony, które oddzielają je od skóry. Golarka głowicowa uznawana jest za niezwykle precyzyjną i efektywną. Przeważnie są one nieco droższe od modeli wyposażonych w folię tnącą.

Starajmy się raczej unikać modeli z dwoma głowicami. Może tu występować pewien problem z dostosowaniem się golarki do kształtów twarzy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są modele wyposażone w trzy lub cztery głowice. One idealnie przylegać będą do każdego fragmentu skóry i zapewnią doskonałą precyzję.

Golarka z folią tnącą

Z kolei golarka z folią tnącą wyposażona jest w specjalną folię z wieloma otworami umieszczonymi pod różnym kątem. Folia ta, wraz z zestawem nożyków, wyłapuje włoski rosnące w różnych kierunkach. W przypadku tego sprzętu podwójna folia tnąca może w niektórych przypadkach pozostawić lekko niedogolony zarost. Folia potrójna zapewni nam już maksymalną dokładność.

Zasilanie golarki, czyli jaka golarka najlepsza?

Tu sprawa jest dość prosta. W pierwszym odruchu większość z nas wskaże na modele bezprzewodowe. Ale zanim tak szybko podejmiemy decyzję, jaka golarka sprawdzi się najlepiej, warto ją dokładnie przeanalizować. Do wyboru mamy trzy możliwości:

Golarka bezprzewodowa – jak działa?

Oczywiście golarka bezprzewodowa ma co najmniej jedną olbrzymią zaletę – nie krępują nas żadne kable. Możemy używać jej pod prysznicem, w domku letniskowym bez dostępu do elektryczności, czy nawet w samochodzie. Kłopot z takim rozwiązaniem jest taki, że akumulator ma oczywiście ograniczoną pojemność. Musimy stale pamiętać o jego ładowaniu. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że rano tuż przed wyjściem do pracy, nasza golarka po włączeniu będzie działać z połową skuteczności.

Kolejna sprawa to zużywanie się akumulatorów. Nic nie jest wieczne i akumulator po pewnym czasie zacznie mieć coraz mniejszą pojemność.

Golarka przewodowa

Golarki przewodowe są co prawda podłączone do gniazdka, ale za to gwarantują nam stałą i stabilną pracę. Nie odczujemy tu skutków słabego akumulatora i zwalniającego silnika maszynki. Modele przewodowe są też tańsze i lżejsze od bezprzewodowych.

Golarka akumulatorowo-sieciowa

Alternatywą dla wyboru pomiędzy golarką przewodową a bezprzewodową są urządzenia łączące te dwie funkcje. Posiadają one zarówno akumulator, jak i możliwość podłączenia przewodu.

Dla kogo golarka odporna na wodę?

Golarka wodoodporna to świetne rozwiązanie. Możemy jej używać, biorąc jednocześnie prysznic. Jest to spora oszczędność czasu. Unikamy też części podrażnień, które mogą wynikać z golenia bardzo suchej skóry. Ponadto, taką wodoodporną golarkę można po użyciu wypłukać pod bieżącą wodą. To znacznie ułatwi utrzymywanie jej w czystości. Golarka na sucho i mokro jest też odpowiednia dla skóry posmarowanej żelem. To dodatkowo zmniejsza ilość podrażnień.

Weźmy też pod uwagę odporność tego typu golarki na uszkodzenia. Łazienka to miejsce, w którym nie trudno o styczność z wodą. Wodoodpornej golarce to nie zaszkodzi. Wybierając golarkę odporną na wodę, zwróćmy uwagę na deklarację producenta, jak duże zanurzenie wytrzyma dany model golarki. W przypadku droższych modeli może to być nawet pięć metrów.

Zobacz golarki męskie do golenia na mokro >

Jaki czas ładowania golarki?

Jeśli zdecydujemy się na zakup golarki bezprzewodowej, koniecznie zwróćmy uwagę na czas ładowania jej akumulatorów. Dlaczego jest to tak ważne? Głównie dlatego, że wielu osobom zdarza się zapomnieć podłączyć sprzęt do ładowarki wieczorem. Jeśli się tak zdarzy, to w przypadku części modeli nie będzie większego kłopotu. Ich czas ładowania jest na tyle krótki, że wystarczy, jeśli podłączymy ją zaraz po wstaniu z łóżka, a tuż przed wyjściem do pracy spokojnie będziemy się mogli ogolić.

Oczywiście czas ładowania golarki trzeba zestawić z czasem jej ciągłej pracy na jednym ładowaniu. Golarki z niższej półki cenowej do pełnego naładowania akumulatorów wymagają niestety podłączenia do ładowarki na całą noc. Ich czas ładowania wynosi często około 8 godzin. Po takim czasie mogą pracować od 40 min do 60 min.

Nowoczesne golarki do osiągnięcia tego samego czasu pracy potrzebują zaledwie jednej godziny ładowania. Oczywiście cała tajemnica tkwi w tym przypadku w akumulatorze. Modele z wysokiej półki cenowej mają nowoczesne i szybko ładujące się akumulatory.

Golarki męskie z czasem ładowania 60 min >

Golarka z technologią soniczną, czyli jaka?

Technologia soniczna większości osób kojarzy się z elektrycznymi szczoteczkami do zębów. Rzeczywiście w tych właśnie urządzeniach jest ona powszechnie wykorzystywana. Ale od pewnego czasu z powodzeniem stosowana jest też w nowoczesnych golarkach.

W dużym skrócie technologia ta polega na tym, że podczas pracy głowica urządzenia zaczyna drgać. Są to bardzo intensywne drgania – ich częstotliwość to nawet dziesięć tysięcy drgań na sekundę.

Takie wibracje bardzo ułatwiają wychwytywanie bardzo małych włosków na skórze. Ostrza golarki mogą znajdować się niezwykle blisko skóry, jednak mimo wszystko na tyle daleko, że nie ma niebezpieczeństwa zacięcia. Golenie jest więc bardziej dokładne.

Drgania pomagają też głowicom lepiej dopasowywać się do kształtów twarzy. Można wręcz powiedzieć, że dzięki technologii sonicznej głowica dopasowuje się do konturu naszej twarzy w czasie rzeczywistym. Ale to nie wszystko. Głowica potrafi też dopasować się do długości, twardości, a nawet gęstości zarostu. Ponadto drgania wprawiają naszą skórę w delikatną wibrację, co ułatwia podnoszenie do góry krótkich włosków i ich efektywne ścinanie.

A może golarka wielofunkcyjna?

Nie lubisz, jak w Twojej łazience jest bałagan? Im mniej będziesz miał w niej sprzętów, tym łatwiej będzie Ci utrzymać porządek. Temu właśnie służy golarka wielofunkcyjna. Urządzenia te mają budowę modułową. Wystarczy, że odłączysz moduł golarki i zastąpisz go innym. W ten sposób otrzymujemy jedno wielofunkcyjne urządzenie do modelowania i pielęgnacji.

Doskonałym przykładem takiej dodatkowej nakładki jest trymer. Golarka z trymerem do brody usunie długi zarost, wymodeluje też brodę oraz wąsy. Możemy ją też używać do innych partii ciała. Inną, ciekawą nakładką jest golarka do ciała. Szybko i komfortowo pozwala ona pozbyć się najkrótszych włosków choćby z klatki piersiowej, czy pach.

Zobacz golarki do twarzy z trymerem >

Dodatkowe funkcje golarek

Na koniec zapoznajmy się z kilkoma interesującymi funkcjami dodatkowymi golarek, które warto brać pod uwagę przed podjęciem decyzji, jaka golarka będzie dla Nas najlepsza. Zaciekawić mogą cię między innymi:

Dedykowane tryby golenia

Wydaje ci się, że golarka może golić zarost tylko na jeden sposób? Nowoczesne golarki mają kilka różnych trybów. W trybie delikatnym unikniesz podrażnień. Tryb szybki umożliwi ci błyskawiczne golenie.

Wskaźnik zużycia głowicy

Golarka może samodzielnie diagnozować stan głowicy i zawiadomić nas, gdy ulegnie ona zużyciu. Sygnalizacja ma często formę odpowiedniej diody LED bądź też komunikatu na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Jest to o tyle przydatne, że bardzo często nie potrafimy samodzielnie określić stopnia zużycia nożyków.

System dla delikatnej skóry

Wiadomo, że każdy mężczyzna ma inną skórę. Jeśli twoja jest skłonna do podrażnień, powinieneś się zainteresować golarką wyposażoną w ostrza do delikatnej skóry. System ostrzy chroni skórę, precyzyjnie przycinając krótkie, przylegające do twarzy włoski. Otwory są zaprojektowane w taki sposób, by pozycjonować włos w położeniu idealnym do przycięcia, co z kolei umożliwia precyzyjne cięcie bez uszkodzenia skóry.

Regulowana szerokość głowicy

Jak wiadomo, każda twarz ma inny kształt. Czasami głowica golarki jest zbyt szeroka, aby precyzyjnie wygolić jej zakamarki. Dlatego też niektórzy producenci dali możliwość zwężania głowicy golarki. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby usunąć jedną z folii. Tak zwężona głowica dotrze już do każdego zakamarka.

Golarka ze stacją dokującą

Golarka ze stacją dokującą umożliwia nam jej szybkie i komfortowe naładowanie. Ponadto, wiele stacji dokujących dodatkowo dezynfekuje głowice i je konserwuje.

Golarki w sklepie Komputronik.pl:

Golarki, które polecamy w naszym sklepie:

Golarki Małe AGD do higieny i pielęgnacji
Jak wybrać golarkę? Poradnik zakupowy
5 (100%) 2 głosów