Jaką drukarkę wybrać? Atramentowa czy laserowa?

Drukarka atramentowa czy laserowa? Podpowiadamy, jaki sprzęt lepiej sprawdzi się do biura, dużej firmy, a jaki do domu. Dowiedz się kiedy warto zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne i na co zwrócić uwagę, aby utrzymać koszty eksploatacji drukarki na ekonomicznym poziomie. W naszym artykule przeczytasz również o różnych zastosowaniach drukarek i poznasz najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę wybierając drukarkę. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania drukarki, zobacz także nasz Ranking – jaka drukarka do 500 złotych?


Polecane drukarki w naszym sklepie


Spis treści:

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Pierwsza decyzja przy zakupie drukarki to wybór technologii druku. Na co się zdecydować? Powszechna opinia głosi, że drukarki laserowe lepiej sprawdzają się w drukowaniu dokumentów tekstowych, podczas gdy drukarki atramentowe najlepiej nadają się do drukowania grafik i zdjęć. Takim podziałem możesz się śmiało kierować, warto jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach, o których w dalszej części artykułu.

A może drukarka żelowa?

Trzecią opcją jest technologia żelowa. Zamiast tradycyjnego tuszu stosowany jest właśnie specjalny żel. Zaletą tej technologii jest przede wszystkim oszczędność oraz brak rozmazanych wydruków. Żel nie wsiąka tak głęboko w papier i szybciej wysycha. Liczba dostępnych drukarek wykorzystujących to rozwiązanie jest jednak na chwilę obecną skromna. Związane jest to również z większym kosztem początkowym zakupu takie urządzenia.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Jaka drukarka do domu?

W domowych warunkach, przy sporadycznym drukowaniu niewielkiej liczby stron lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Przy większych potrzebach, np. drukowaniu kilkunastu stron dziennie warto rozważyć zakup drukarki laserowej. Oferuje ona nieco szybsze wydruki oraz niższy koszt eksploatacji. Jeśli nie zamierzasz drukować zdjęć i kolorowych grafik, laser będzie lepszym rozwiązaniem.

Alternatywą dla klasycznych drukarek atramentowych są modele wyposażone w system samodzielnego uzupełniania atramentu. Pozwala on na obniżenie kosztów wydruku pojedynczej strony nawet do 1-2 groszy.

Urządzenia z tym rozwiązaniem dostępne są w ofercie firmy Epson (modele ITS) oraz Brother (seria InkBenefit), a także HP (seria Ink Tank).

Jeśli szukasz drukarki do małej firmy, laserowa technologia druku także powinna sprawdzić się lepiej. Związane jest to głównie z niższymi kosztami oraz lepszą wydajnością urządzenia. Co ciekawe, jest już pierwsza drukarka laserowa, która umożliwia samodzielne uzupełnianie tonera – HP Neverstop Laser 1000w.

Wybrać drukarkę monochromatyczną czy kolorową?

Pytanie to wiąże się bezpośrednio z technologią druku. Wybór drukarki laserowej w większości przypadków oznacza zakup urządzenia monochromatycznego. Kolorowa drukarka laserowa jest znacząco droższa. Z kolei drukarki atramentowe pozwolą na uzyskanie kolorowych wydruków. Jaka drukarka będzie więc lepsza?
Odpowiedź zależy od przeznaczenia drukarki.

Atramentowa drukarka do domu

Kupując drukarkę do domu najprawdopodobniej chcesz mieć uniwersalne, ekonomiczne urządzenie. Ma ono pozwolić na drukowanie czystego tekstu, kolorowych dokumentów, grafik oraz sporadycznie zdjęć. Dlatego najlepiej sprawdzi się w tym atramentowe urządzenie jako drukarka kolorowa do domu.

Laserowa drukarka do biura

Z kolei w biurze ważniejsza jest wydajność i koszty eksploatacji. Zdecydowana większość wydruków to czarno-białe dokumenty, a w tym zastosowaniu laserowe urządzenie sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Jeśli więc nie przewidujesz drukowania w kolorze, wybierz urządzenie laserowe. W sytuacji, gdy potrzebujesz uniwersalnego urządzenia, które umożliwi Ci uzyskanie dużej liczby wydruków zarówno monochromatycznych jak i kolorowych, najlepszym rozwiązaniem będzie kolorowa drukarka laserowa.

jaka drukarka

A może drukarka wielofunkcyjna – jak wybrać?

Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i potrzebujesz urządzenia, które pozwoli ci na okazyjne drukowanie pojedynczych stron, nie ma potrzeby inwestowania w wielofunkcyjny kombajn. Dla zaspokojenia Twoich potrzeb w zupełności wystarczy prosta drukarka.

Z kolei urządzenia wielofunkcyjne, w jednej kompaktowej obudowie mają także skaner i kopiarkę. To tak zwane urządzenia 3 w 1.

Drugi typem urządzeń są modele 4 w 1. To profesjonalne urządzenia przeznaczone dla firm zaopatrzone dodatkowo w faks. W ten sposób zapewniają kompletny zestaw funkcjonalności jakie niezbędne są w każdym biurze.

W zależności od potrzeb umożliwiają druk w czerni i kolorze, czy wydruk zdjęć. Dzięki wbudowanemu skanerowi umożliwiają przenoszenie dokumentów do pamięci komputera. Kopiarka to połączenie funkcji skanera i drukarki. Papierowy arkusz jest najpierw skanowany, a następnie drukowany w ustalonej liczbie kopii.

Wśród przydatnych funkcjonalności warto wymienić także automatyczny druk dwustronny. Dzięki niemu łatwo oszczędzać papier oraz czas. Znacznie prostsze jest także tworzenie broszur, ulotek, czy katalogów.

Proces skanowania i kopiowania dokumentów znacząco ułatwia automatyczny podajnik dokumentów. Wystarczy ułożyć na nim stos dokumentów, a urządzenie automatycznie zajmie się resztą i zapisze skany w pamięci komputera lub prześle je na wskazany adres e-mail. Podajnik oznaczony jest w specyfikacji jako ADF lub SPDF.

Rodzaje drukarek wielofunkcyjnych:


Drukarki wielofunkcyjne w sklepie


Jaka szybkość druku? Kiedy jest istotna?

Szybka drukarka jest przydatna wtedy, gdy zamierzasz intensywnie korzystać z urządzenia. Najszybszego wydruku można oczekiwać głównie od urządzeń laserowych. Drukarki atramentowe zazwyczaj oferują zadowalającą szybkość druku czystego tekstu, ale jeśli dokument zawiera także graficzne elementy, prędkość druku znacząco maleje.

W specyfikacji technicznej cechę tą producent wyraża w liczbie stron na minutę. W większości przypadków oznacza liczbę stron arkuszy drukowanych w najszybszym trybie. Porównując tę cechę pomiędzy innymi drukarkami warto mieć na uwadze, że czasami wysoka szybkość osiągnięta jest kosztem niższej jakości wydruku.

Szybkość druku może wynosić od kilku do kilkudziesięciu stron w przypadku najbardziej wydajnych urządzeń. Jeśli planujesz zakup drukarki „domowej”, szybkość druku prawdopodobnie jest drugorzędna, a wtedy cechy tej nie musisz brać pod uwagę.

 • Szybkość od 4 do 10 stron/min. W przypadku sporadycznego drukowania bardziej istotna jest jakość wydruku niż jego szybkość, dlatego można wybrać urządzenie z niskim parametrem szybkości
 • Szybkość od 10 do 30 stron/min. Mała i średnia firma. Wydajne urządzenie pozwoli zaoszczędzić czas na przygotowywaniu dokumentów, prezentacji
 • Szybkość powyżej 40 stron/min. W największych biurach z dużą liczbą pracowników, gdzie drukowane i kopiowane są znaczące ilości dokumentów najlepiej sprawdzą się najwydajniejsze urządzenia

Jak działa drukowanie bezprzewodowe?

Bezprzewodowa komunikacja to niewątpliwe duży atut drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Po skonfigurowaniu połączenia z routerem Wi-Fi, z drukarki mogą korzystać wszystkie osoby mające dostęp do sieci.

Dzięki temu drukarkę można ustawić w dowolnym miejscu (niekoniecznie przy komputerze na biurku) i lepiej zagospodarować przestrzeń. To bardzo przydatna funkcjonalność, szczególnie jeśli korzystasz z laptopa.

Jak odnaleźć w naszym sklepie drukarki z możliwością drukowania bezprzewodowego? W opisie produktu umieszczamy odpowiednią informację, a w danych technicznych, pod cechą interfejs znajdziesz WiFi.

Coraz częściej wykorzystujemy smartfony lub tablety jako narzędzia pracy. Czasami zachodzi potrzeba szybkiego i wygodnego drukowania z mobilnych urządzeń. Jednym z rozwiązań jest sieć Wi-Fi, ale można także skorzystać z łączności NFC. W tym przypadku, aby wydrukować dokument lub zdjęcie wystarczy przyłożyć telefon do drukarki.

Rodzaje papieru do drukarki – jaki format i gramatura?

W specyfikacji technicznej drukarki podajemy również parametr gramatura papieru. Jest on istotny jeśli zamierzasz drukować nie tylko na papierze biurowym, ale także na innych jego rodzajach, np. papierze fotograficznym. Przyjmuje się, że typowy papier biurowy ma gramaturą około 100 g/m2 (wartość wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy).

Papier fotograficzny jest znacznie grubszy i cięższy, a jego gramatura może wynosić około 200 lub nawet więcej g/m2. Dlatego, jeśli na swojej drukarce chciałbyś drukować także zdjęcia na specjalnym papierze, wybieraj tylko wśród tych drukarek, które w danych technicznych cechuje gramatura papieru minimum 200 g/m².

jaka drukarka

Każdy producent zaleca korzystanie z wysokiej jakości oryginalnego papieru oraz oryginalnych tuszy. Dzięki temu jakość drukowanych w domowych warunkach zdjęć nie będzie odbiegać od tych uzyskanych w laboratoriach fotograficznych.

Standardowym formatem papieru obsługiwanym przez drukarki jest A4. Dzięki regulowanym prowadnicom można również drukować na mniejszych formatach, niekoniecznie na zwykłej kartce papieru, ale także na kopertach – przydatne w przypadku przygotowywania firmowej korespondencji. Jeśli potrzebujesz większych wydruków szukaj urządzeń obsługujących format A3. Drukować można także na innych niż papier nośnikach – nawet na płytach CD/DVD.

Papier do drukarek w sklepie >

jaka drukarka

Jakie są koszty eksploatacji drukarki?

To jedna z najważniejszych kwestii na które warto zwrócić uwagę. Składają się na nie dwa czynniki, koszt samej drukarki oraz cena tuszy w przypadku drukarki atramentowej i tonera dla laserowego urządzenia. Niekoniecznie najtańsza drukarka faktycznie będzie najbardziej ekonomiczna w użytkowaniu. Przed zakupem warto sprawdzić cenę materiałów eksploatacyjnych. Pozwoli to przeliczyć rzeczywisty koszt druku w przeliczeniu na jedną stronę. Często bardziej opłacalne będzie zakup nieco droższego urządzenia, a różnica w cenie szybko się zwróci w postaci tańszego atramentu lub tonera.

Koszt wydruku na drukarkach laserowych w większości wypadków jest niższy niż w modelach atramentowych.

Czy to znaczy że stojąc przed wyborem drukarka laserowa czy atramentowa, zawsze lepszą opcją jest ta pierwsza? Trzeba jednak pamiętać, że jednostkowy koszt tonera do drukarki laserowej jest wysoki. Może nawet przekroczyć cenę samej drukarki, szczególnie w przypadku najtańszych urządzeń. Także kolorowe tonery są kosztowne. Pojedyncze tusze są znacznie tańsze, ale wystarczają na zdecydowanie mniejszą liczbę wydruków. Jeśli więc drukujesz bardzo dużo – lepszym wyborem będzie laser.

Koszt druku w przypadku drukarek laserowych waha się od 1 do 10 groszy za czarno-biały dokument. Dla drukarek atramentowych minimalny koszt wydruku wynosi 10 groszy za stronę.

Więcej informacji o materiałach eksploatacyjnych do drukarek znajdziesz w artykułach:

Normatywne obciążenie drukarki

Ten parametr ma kluczowe znaczenie w przypadku urządzeń bardzo intensywnie eksploatowanych, czyli w średnich i dużych biurach. Normatywne obciążenie oznacza liczbę wydruków, jakie dane urządzenie jest w stanie wykonać w ciągu miesiąca. Profesjonalne drukarki będą w stanie wydrukować kilkadziesiąt tysięcy stron miesięcznie bez obaw o nadmierne zużycie urządzenia. Jeśli szukasz urządzenia do domu lub do niewielkiej firmy, parametr ten może mieć drugorzędne znaczenie.

Normatywne obciążenie w zależności od przeznaczenia drukarki:

 • Poniżej 3000 wydruków miesięcznie – w domowych warunkach parametr ten nie ma dużego znaczenia, gdyż liczba wydruków nawet nie zbliża się do tej granicy
 • Do 10.000 wydruków miesięcznie – w niewielkich biurach zapotrzebowanie na wydruki jest już zdecydowanie większe, jednak liczba 10 tys. powinna w zupełności wystarczyć
 • Powyżej 10.000 wydruków miesięcznie – w firmach zatrudniających większą liczbę osób, gdzie przepływ drukowanych dokumentów jest większy, warto zainwestować w urządzenie oferujące powyżej 10 tys. wydruków miesięcznie
 • Powyżej 100.000 wydruków miesięcznie – taki poziom wydajności zarezerwowany jest dla urządzeń dla korporacji, centrów obsługi klienta i największych przedsiębiorstw

Jakie są dodatkowe funkcje w drukarkach?

Jeśli chciałbyś drukować zdjęcia bez użycia komputera, bezpośrednio z aparatu, warto zwrócić uwagę, czy drukarka dysponuje czytnikiem kart pamięci. Dzięki temu nie trzeba przesyłać pliku z komputera, ale wystarczy włożyć kartę do czytnika. Można również skorzystać z portu USB i podpiąć aparat lub kamerę bezpośrednio do drukarki.

Port USB jest również przydatny

Zawłaszcza do drukowania dokumentów lub fotek z przenośnych nośników takich pendrive, czy przenośny dysk twardy. Część urządzeń wielofunkcyjnych dysponuje ponadto funkcją skanowania plików do przenośnych pamięci, co także pozwala drukować bez udziału komputera.

Intuicyjny panel sterowania ułatwia obsługę urządzenia

Modele wyposażone w dotykowy panel zazwyczaj charakteryzują się bardziej przejrzystym menu opartym o duże, czytelne ikony. Dzięki temu nawet osoby o mniejszej technicznej wiedzy, będą mogły wygodnie korzystać z urządzenia.

Urządzenia zaprojektowane dla średnich i dużych firm mogą dysponować możliwością rozbudowy. Można dokupić m.in. pojemniejszy podajnik papieru, moduł automatycznego skanowania, dupleks czyli drukowanie dwustronne, moduł sieciowy Wi-Fi lub LAN, a nawet dysk twardy, na którym mogą być przechowywane informacje na temat poszczególnych użytkowników urządzenia. Pozwala to monitorować w jaki sposób z niego korzystają, ile wykonują wydruków, skanów, faksów.

Zalety i wady drukarek – najczęściej wymieniane przez recenzentów

Przeanalizowaliśmy kilkanaście recenzji i testów drukarek, przeprowadzonych przez serwisy technologiczne i zebraliśmy w listę najczęściej wymieniane w podsumowaniach takich recenzji zalety i wady. Mogą być pomocne w wyborze drukarki, lub określić jakie cechy drukarki będą dla nas ważne, kiedy podejmujemy decyzję jaką drukarkę kupić.

Najczęściej wymieniane zalety testowanych drukarek:

 • szybkość druku
 • jakość druku
 • niski koszt wydruku
 • cicha praca
 • niewielkie rozmiary
 • dwustronny automatyczny podajnik
 • menu w języku polskim
 • intuicyjna obsługa za pomocą dotykowego panelu
 • łączność Wi-Fi
 • drukowanie przez e-mail
 • drukowanie z urządzeń mobilnych

Najczęściej wymieniane wady testowanych drukarek:

 • skomplikowana konfiguracja łączności sieciowej
 • brak złącza USB
 • niska wydajność tuszy przy drukowaniu w najwyższej jakości
 • długi czas druku w najwyższej jakości
 • dość długie inicjowanie drukowania
 • stosunkowo głośna praca
 • spory pobór prądu (dotyczy drukarki laserowej)

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (16 głosów)

Czytaj więcej