Jaka drukarka przenośna? Jak wybrać drukarkę mobilną?

04.11.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Do pewnego czasu drukarki kojarzone były z wielkogabarytowymi urządzeniami. Obecnie niektóre modele zostały skompresowane do dużo mniejszych rozmiarów. To właśnie drukarki przenośne umożliwiły wygodne drukowanie dokumentów poza biurem lub w terenie.

Co należy wiedzieć o tych urządzeniach i jakimi kwestiami należy kierować się w trakcie ich zakupu?

  • Kiedy warto zainwestować w przenośną drukarkę?
  • Jak wybrać drukarkę przenośną?
  • Rodzaje drukarek przenośnych
  • Jakie formaty oferują drukarki mobilne?
  • Szybkość druku i rozdzielczość
  • Drukarka sublimacyjna do zdjęć
  • Mobilna drukarka etykiet

Kiedy warto zainwestować w przenośną drukarkę?

Drukarki mobilne są urządzeniami przeznaczonymi dla osób, które bardzo często pracują zdalnie, poza biurem, a elementem niezbędnym w ich pracy jest drukowanie dokumentów w formie innej niż stacjonarna. Mają one zapewniać komfort użytkowania i szybkość reakcji, zwłaszcza w tych kryzysowych sytuacjach. Dodatkowo dużą popularnością cieszą się jako mobilne urządzenia do drukowania zdjęć.

jaka drukarka przenosna

Zdjęcie: Drukarka przenośna Epson

Jak wybrać drukarkę przenośną?

Mimo tego, że drukarki przenośne nie są jeszcze równie popularne co urządzenia stacjonarne, na rynku dostępna jest cała gama tych produktów. Wybór właściwego modelu powinien zależeć nie tylko od preferencji i ceny, ale przede wszystkim właściwości, które w późniejszym okresie będą świadczyć o jakości współpracy z drukarką.

Najczęściej kupowane drukarki przenośne

Jaka drukarka przenośna? Rodzaje drukarek mobilnych

Wybierając drukarkę, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jej rodzaj. W kategorii tańszych drukarek można wyróżnić przenośne drukarki atramentowe. Z kolei grupą należącą do modeli nieco droższych jest mobilna drukarka termiczna, a także laserowa. Koszt zakupu jest uzależniony również od wagi oraz szybkości drukowania. Wyróżniamy poszczególne drukarki mobilne:

Drukarka mobilna atramentowa ­

Urządzenia cechują się obecnością specjalnej głowicy, która umiejscowiona jest wewnątrz każdego modelu. Ten rodzaj drukarki charakteryzuje się stosunkowo najniższą ceną spośród wszystkich dostępnych. Jakość druku nie należy jednak do najwyższej.

Drukarka mobilna termiczna

Nie stosuje się w ich przypadku tuszu, tonera czy taśmy barwiącej, bowiem wykorzystywana jest tutaj technologia przenoszenia barwnika na specjalny papier termiczny pod wpływem ciepła i wysokiej temperatury. Urządzenia zapewniają wysoką jakość wydruku.

Drukarka mobilna termiczno-atramentowa

Połączenie dwóch modeli nie jest przypadkowe, ponieważ drukarka korzysta z technologicznej hybrydy. Skutkiem tego jest wyższa jakość wydruku niż w przypadku drukarki atramentowej.

Drukarka mobilna laserowa

Podobnie jak stacjonarne drukarki laserowe, przenośne modele są również wyposażone w toner. Mimo tego, że jakość wydruków jest wyższa, a oszczędność większa pod względem wykorzystywania ilości atramentów, to koszt zakupu takiej drukarki jest dość wysoki.

Jakie formaty oferują drukarki mobilne?

Kolejnym z aspektów, który jest istotny podczas wyboru sprzętu to format. Drukarka przenośna A4 jest urządzeniem o najpopularniejszym formacie i zarazem największym z proponowanych. Innym z formatów jest także format 10 na 15, najczęściej używany w mobilnych drukarkach fotograficznych.

Drukowanie większych formatów, takich jak np. A3 nie jest możliwe, bowiem wtedy, wielkość urządzeń byłaby zbyt duża i najzwyczajniej, nie wpisywała się w kanon lekkich modeli mobilnych.

Szybkość druku i rozdzielczość

Szybkość druku mono i kolorowego różni się nieznacznie. Jest to kolejna ze zmiennych, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Przedziały druku mono wahają się w granicach kilku do kilkunastu kartek na minutę. W przypadku kolorowych wydruków, parametry te obniżają się nieznacznie.

Ponadto, poza ilością wydruków na minutę, liczy się także jakość mierzona rozdzielczością. Rynek dysponuje szerokim spektrum pod tym względem. Począwszy od niskich parametrów rozdzielczości, skończywszy na tych bardzo wysokich, które gwarantują niezwykle dobre wydruki: 600×600 czy 4800×1200 dpi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem drukarki przenośnej, powinieneś zwrócić również uwagę na wagę i rozmiary urządzenia. Im mniejsze będą, tym komfort użytkowania stanie się większy. Warto także zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego wykonane jest urządzenie. Drukarka powinna być odporna na wstrząsy i stabilna – tak, by jakość była możliwie najwyższa.

Niezaprzeczalnie istotną zmienną jest posiadanie Wi-fi lub bluetooth, które pozwalają na swobodny druk bez użycia kabla. Gdy już podejmiesz decyzję o wykorzystywaniu urządzenia poza domem lub biurem, powinieneś sprawdzić sposób zasilania. W sprzedaży dostępne są urządzenia o zróżnicowanej pojemności i wytrzymałości baterii.

Drukarka sublimacyjna do zdjęć

Poza tradycyjnymi, pod względem rodzajów wydruków, na rynku dostępne są także inne rodzaje drukarek. Urządzenia, które służą do cyfrowego druku wysokiej jakości materiałów zdjęciowych oraz graficznych nazywane są drukarkami sublimacyjnymi.

Wykorzystywaną metodą technologiczną, która pozwala na trwałe zadrukowanie powierzchni, również z tekstem i grafikami, jest metoda termosublimacyjna. Ten typ produktu wykorzystuje ciepło do przenoszenia barwnika na określony nośnik druku, najczęściej polimerowy.

Urządzenia różnią się nie tylko pod względem ceny, ale także osprzętu, który jest dołączany do produktu. Zestawy mogą zawierać czytnik kart pamięci, ekran LCD czy moduł Bluetooth. Proces drukowania jest niezwykle łatwy – odbywa się za pomocą połączenia telefonu poprzez sieć WI-FI z drukarką lub za pośrednictwem wbudowanego NFC. W niektórych modelach, niezbędne do druku jest pobranie specjalnej aplikacji, która umożliwia pracę z urządzeniem. Warto także zapoznać się z informacją dotyczącą długości czasu drukowania.

Popularne drukarki sublimacyjne

Mobilna drukarka etykiet

Jednym z modeli, którego użytkowanie może poprawić komfort codziennej pracy są drukarki etykiet. Urządzenie to służy do drukowania etykiet, kodów kreskowych czy chociażby oznakowań i informacji. Takie drukarki są niezbędne w systemach automatycznej identyfikacji.

Niewielkie rozmiary produktu, niejednokrotnie lżejsze niż kilogram, zapewniają możliwość dowolnego przenoszenia i użytkowania w rozmaitych miejscach. Drukarki te najczęściej są zasilane za pośrednictwem zasilacza sieciowego, baterii AA lub wymienialnego akumulatora. Mimo tego, że większość z nich określa się często jako stacjonarne, miejsce korzystania z nich jest dobrowolne – wewnątrz biura, gabinetu, szkoły, a także poza nimi.

Najczęściej wybierane drukarki do etykiet

Czy warto kupić drukarkę przenośną?

Za kupnem takiego urządzenia przemawia przede wszystkim wysoka jakość, która nie odbiega od modeli stacjonarnych, niezliczone funkcje dodatkowe, kompatybilność za pośrednictwem Wi-fi lub Bluetooth, ale przede wszystkim możliwość drukowania w dowolnym miejscu. Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości i zmienne, najważniejsza w wyborze jest racjonalność i dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Inne urządzenia przenośne – skanery mobilne

Jako mobilne wsparcie dla biznesu lub studenta sprawdza się również przenośny skaner. Więcej o rodzajach tych urządzeń dowiesz się w poradniku: Co to skaner przenośny i kiedy warto go kupić?

Najczęściej kupowane skanery przenośne


Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej